Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Nowe Warpno] Historia  (Przeczytany 60505 razy)

yak

  • Gość
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #15 dnia: Stycznia 17, 2010, 11:41:12 »
OK, Panie Zenonie. Jak tylko "złapię oddech" (czasowy) to coś Panu podeślę. Pozdrowienia - J. A. Kłys

Offline NIKA

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 421
    • Zobacz profil
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #16 dnia: Lutego 27, 2010, 19:13:49 »
W Nowym Warpnie w kościele pod ołtarzem jest wejście do podziemi.
Posiada ktoś jakieś informacje na ich temat?
Im bardziej chore jest państwo, tym więcej w nim ustaw i rozporządzeń.

                           Tacyt

Offline Ciekawy

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 607
    • Zobacz profil
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #17 dnia: Lutego 27, 2010, 19:35:28 »
Może to sekretny tunel pod zalewem do Niemiec....?   ;D
Na razie nie ma podpisu......

Offline NIKA

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 421
    • Zobacz profil
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #18 dnia: Lutego 27, 2010, 19:54:51 »
Z tego co wiem biegnie właśnie gdzieś pod wody Zalewu Szczecińskiego ale raczej nie do Niemiec.   :ble:
Im bardziej chore jest państwo, tym więcej w nim ustaw i rozporządzeń.

                           Tacyt

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #19 dnia: Marca 01, 2010, 16:09:07 »
W Nowym Warpnie w kościele PRZED ołtarzem jest płyta zasłaniająca wejście, ale nie do tunelu. Mogła tam być krypta.  W opisie zabytku sporządzonego przez WKZ w Szczecinie w 1993r.  nic się o tym nie wspomina. Chyba czas to sprawdzić!

Offline NIKA

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 421
    • Zobacz profil
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #20 dnia: Marca 01, 2010, 16:30:43 »
Mój ojciec był w tym kościele ministrantem przez lata i mi o tym opowiadał.
Niestety pamięć zawiodła a nie chce zmyślać.
Jedyne co pamiętam z opowieści to, to co oczywiste czyli, że było ciemno i że było sporo wody.
Mówił, że niewiele widzieli z kolegom w tych ciemnościach i pośpiechu (spieszyli się aby ksiądz ich nie przyłapał heheh!) ale mówił chyba o skrzyniach, czy tez trumnach.
Nie ma go teraz niestety i nie mogę dopytać o szczegóły.
Może komuś uda się zdobyć jakieś ciekawe informacje na ten temat.
Może i była, czy tez nadal jest to krypta ale w takim razie dlaczego się o tym nie wspomina w opisie zabytku?
Im bardziej chore jest państwo, tym więcej w nim ustaw i rozporządzeń.

                           Tacyt

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwca 25, 2010, 12:21:12 »

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #22 dnia: Stycznia 10, 2011, 18:00:15 »
Litografia E. Sanne NEUWAP
Widziałem wydanie tej grafiki biało-czarne, ostatnio w kataalogu antykwaryjnym trafiłem na wydanie w kolorze.

<*)))))>{

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #23 dnia: Stycznia 11, 2011, 21:46:43 »
Mam wrażenie, że Sanne akurat w Neuwarp popełnił jedną ze słabszych litografii.  Przedstawił widok  Nowego Warpna od południa, a właściwie od Karszna (południowy wschód).  Od zachodu widzimy kościół i jego wieżę, dalej na wschód wieżę ratusza i dominujące skrzydła wiatraków.
Ważne jednak, że Sanne tu dotarł i zechciał nas uwiecznić. Nie jest to jednak tak wyjątkowe dzieło, by płacić za nie 150 euro.

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #24 dnia: Stycznia 11, 2011, 21:57:44 »
Dla porównania widok współczesny z Riether Stiege (obok Rieth - południowy zachód).   Nowe Warpno od południa jest  współcześnie słabiej widoczne ze względu na   drzewa porastające cały południowy brzeg - dodatkowy efekt przesunięcia linii brzegowej w czasie  tworzenia wałów przeciwpowodziowych.



Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #25 dnia: Stycznia 11, 2011, 22:00:32 »
ZenO, korzystaj z opcji "Edytuj".
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #26 dnia: Stycznia 12, 2011, 00:55:52 »
Sanne przedstawiał przeważnie szerokie pejzaże ( przykłady) a Neuwap oblane z trzech stron wodą ; )

Za to Neuwarp miało swego malarza który utrwalił miasto na kilku obrazach.

Miały i Police swego malarza
Edward Krause Wichmann, niemiecki malarz marynista , ur. się w r. 1864 w Stettin - Poelitz ( Szczecin Police ) a zmarł w Dreźnie, gdzie w młodości studiował w Akademii Sztuk Pięknych. Wiele swych obrazów poświęcił Szczecinowi, w r. 1905 namalował znany obraz " Stocznia Vulkan ", był też autorem malowideł ściennych w Szczecinie. Wiele jego prac wydawano na propagandowych plakatach i pocztówkach w okresie I Wojny Światowej.

Niestety nie wiem czy namalował jakiś obraz Polic
<*)))))>{

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #27 dnia: Stycznia 12, 2011, 12:00:47 »
Nowe Warpno miało szczęście do  twórczej obecności  wielu malarzy. Zapewne  wszyscy, którzy tu przyjeżdżali byli pod urokiem  tego miejsca. Stąd też  znane są liczne obrazy wielu znanych niemieckich  malarzy z  I połowy XX wieku. Najbardziej znany jest oczywiście Hans Hartig. Jemu z kolei zawdzięczamy  wizyty w Neuwarp jego znamienitych kolegów: Otto Antoine, Hansa Looschena i wielu innych.

Być może okolice Polic nie były dla nich tak atrakcyjne, ale można znaleźć  (chociażby  w muzeum w Greifswaldzie) obrazy Gustava Wimmera , o którym  Edda Gutsche w swojej pracy  " Malarze, miejscowości i widoki Pomorza Zachodniego w pierwszej połowie XX wieku. Część 1, Pruszcz Gdański, 2010 " pisze:
   " Jego mały świat składał się z okolicznych  szczecińskich wsi, jak Police, Klucz, Krzekowo, Grabowo i Jasienica".
W książce jest reprodukcja obrazu Gustava Wimmera  "Widok na Jasienicę".
Z Polic wywodzi się malarz Paul Holz, ale zaczął malować już po wyjeździe z Polic.

Dla mnie  poza wartością artystyczną duże znaczenie ma  wierność w przedstawianiu ówczesnej rzeczywistości.  Akurat Nowe Warpno dobrze trafiło, bo  wszystkie obrazy (a i rysunki Otto Antoine)  mają duży walor poznawczy  pokazując piękno miasteczka z jego mieszkańcami i architekturą.

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #28 dnia: Stycznia 25, 2011, 23:13:57 »
Dzisiaj dostałem nowe wydanie książki "Nowe Warpno i okolice" - jeszcze pachnącą farbą drukarską. Książka (ponad 500 stron) obficie okraszona zdjęciami, starymi widokówkami, m. in. z kolekcji Zenona Owczarka, współredaktora książki i autora strony www.nowewarpno-neuwarp.pl.

Zenek, dziękuję.

Planowana promocja książki 6.02.2011 (niedziela) o godz. 13.00 w ratuszu w Nowym Warpnie.
<*)))))>{

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Nowe Warpno] Historia
« Odpowiedź #29 dnia: Stycznia 26, 2011, 09:48:56 »
Mam nadzieję, że zawartość książki sprawi radość wszystkim, którzy zechcą po nią sięgnąć.

Pierwsze wydanie  książki "Nowe Warpno" Wojciecha Łopucha ukazało się w 2007 r. Niewielki nakład rozszedł się  już dawno.  Czasami można  spotkać tę książkę na allegro.
Na szczęście energia Andrzeja Łazowskiego ze stowarzyszenia "czas  przestrzeń  tożsamość" sprawiła, że doszło do druku rozszerzonego znacznie wydania II pt. "Nowe Warpno i okolice". Udało się zgromadzić nieznane wcześniej zdjęcia. Poszerzył się zbiór pocztówek z Nowego Warpna i okolic. To wszystko sprawiło, że  nowe wydanie jest znacznie bogatsze w warstwie ilustracyjnej i faktograficznej. Dość powiedzieć, że  wyd. I to  306 stron, a wydanie II to 528 stron + 40 stron wkładki dotyczącej ostatnich lat.

Miłej lektury. Będę wdzięczny jeżeli znajdę tu  kiedyś krytyczne relacje.