Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś  (Przeczytany 47194 razy)

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #75 dnia: Stycznia 20, 2010, 00:42:23 »
Cytat: "Kudłaty"

Witam

Więc tak:
...
3.Tylko nie wiem którego roku było robione te foto bo jeszcze nie ma widocznych "bunkrów" które teraz są w tych miejscach a tak w ogóle to koło bunkrów były Flaki i działa wymierzone na jezioro Dąbskie
..


Te bunkry, o których wspominasz to przystanowiskowe schrony (magazyny) amunicji kalibru 8,8cm oraz 10,5cm do dział przeciwlotniczych Flak, które pierwotnie były przysypane ziemią.Stacjonowała tam tzw.Gross Batterie, czyli wielka bateria złożona z trzech ciężkich baterii przeciwlotniczych - konkretnie dwie baterie 4x10,5cm oraz jedna bateria 6x8,8cm.

Jeden z wspomnianych schronów:



Pozdrawiam

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #76 dnia: Stycznia 24, 2010, 23:38:45 »
Cytat: "theville666"
"..to 2 zdjęcia zrobione z dachu tego samego budynku w przód i w tył. Z jednej strony kościół, z drugiej fabryka. Linia poprowadzona (z błedem, ale to nic) z tych 2 punktów, przecina się w:
[...] czerwony punkt, to miejsce fotografa- obserwatora
kształty budynków się zgadzają...wszystko jasne..."


To jeszcze warto napisać, że ów budynek to Führerschule des Arbeitsdienst (RAD) czyli szkoła oficerska Niemieckiej Służby Pracy.


Pozdrawiam

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #77 dnia: Stycznia 25, 2010, 00:31:20 »
Cytat: "Domino"
To jeszcze warto napisać, ...
Domino, Twoja fachowa wiedza coraz bardziej mnie zaskakuje i zachwyca.
(Listy już w tłumaczeniu?)

[ Dodano: 2010-01-25, 00:37 ]
Cytat: "Domino"
Jeden z wspomnianych schronów:

Właśnie o taki schron mi chodziło w dzisiejszej rozmowie, o schronie w Trzebieży.
<*)))))>{

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #78 dnia: Stycznia 25, 2010, 01:02:38 »
Drogi Panie Andrzeju,

Nie mam niestety pod ręką lepszego zdjęcia podziemnego schronu przeciwlotniczego, dlatego wspomoge się zdjęciem ze strony p.Jakuba Matury.



O tego typu bunkrze rozmawialiśmy, niestety ten ze zdjęcia jest mocno zniszczony.Schron amunicyjny z okolic Skolwina z poprzedniego mojego postu to zupełnie inna bajka.

Co do listów to jutro je zeskanuje i zlece przetłumaczenie.Materiału jest dość sporo, w dodatku treść pisana, więc nie będzie łatwo.Powiadomie niezwłocznie jak będzie gotowe.


Pozdrawiam

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #79 dnia: Stycznia 25, 2010, 17:46:02 »
Cytat: "Domino"

Obrazek

O tego typu bunkrze rozmawialiśmy,


Cały czas w miałem pamięci obraz  całego, betonowego schronu w Trzebieży, a pamięć bywa zawodna. Dzisiaj sprwdziłem i wygląda to tak.





A teraz Dominik proszę o kilka słów na temat tego schronu - dziękuję :)
Schron stoi - powiedzmy, w środku Trzebieży, obo łąk o których rozmawialiśmy, gdzie prawdopodobnie było usytuowane jakieś działo,
<*)))))>{

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #80 dnia: Stycznia 25, 2010, 18:53:30 »
I wszystko się zgadza - wejście do cywilnego podziemnego schronu przeciwlotniczego dla okolicznej ludności (Luftschutz Räume).

Ten z Pańskiej fotki pozbawiony jest (lub wogóle nie posiadał) otynkowania ścian wejściowych (być może nie został do końca ukończony lub pochodzi z końca wojny - oszczędność materiałów).Wewnątrz widać pozostałości po barierkach.Konstrukcja jest natomiast identyczna, jak we wszystkich okolicznych schronach tego typu.Zwraca uwage również prostota i archaiczność wykonania schronu, który chronił ludność nie przed samymi bombami, a latającymi w powietrzu licznymi odłamkami.


Pozdrawiam

yak

  • Gość
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #81 dnia: Stycznia 25, 2010, 19:52:21 »
Wg mnie - fachowo - to się nazywa szczelina przeciwlotnicza. Spory zbiór takich konstrukcji mamy na naszych terenach. Od Mścięcina po teren starej fabryki i nawet po same obecne Zakłady. Mutacje obecne są m.in. w Tanowie, ww. w Trzebieży i pewnie w innych miejscach. Coś mi się majaczy w Siedlicach - dziś chyba to kopiec na kartofle, zapewne są i w innych miejscach. Ta trzebieska ciekawiła mnie zawsze jako dowód przezorności mieszkańców. Ostatecznie Trzebież raczej nie była narażona na bombardowania. A sama konstrukcja "szczelin warta jest szerszego opisu, bo ciekawa. Może kiedyś...

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #82 dnia: Stycznia 25, 2010, 20:06:24 »
Cytat: "yak"
Coś mi się majaczy w Siedlicach - dziś chyba to kopiec na kartofle, zapewne są i w innych miejscach...


Zgadza się - w Siedlicach przy szosie po prawej stronie znajdują się dwa takie obiekty (przy poniemieckim cmentarzu oraz naprzeciwko krzyża, tego bliżej, przed zakrętem obok przystanku).Oba zamurowane.


Pozdrawiam

yak

  • Gość
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #83 dnia: Stycznia 25, 2010, 20:10:23 »
Słusznie, bo były prowadzone zygzakiem. istniały murowane (strop ceglany + ziemia), kształtkowe - z żelbetu i prymitywne (acz też przydatne) - drewniane. Były stawiane nie dalej niż 150 metrów od domów (trzeba było dobiec) i nie bliżej niż 1/2 wysokości najbliższych budynków + 3 metry, celem uniknięcia zasypania. Niektóre, te profesjonalne, były nieźle wyposażone. Np. w węzły sanitarne.

PS To komentarz do postu DR. Kafara, dzięki za uzupełnienie "Domino".

yak

  • Gość
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #84 dnia: Stycznia 25, 2010, 20:27:53 »
Tak, bo były najłatwiejsze do wykonania siłami miejscowej ludności. Dziś - wg speców od obrony cywilnej - tego rodzaju rozwiązania nie mają już znaczenia. Choć w niektórych regionach kraju (o ile wiem - to Warmia, olsztyńskie) i chyba w okolicach Gdańska nadal się je buduje.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #85 dnia: Stycznia 25, 2010, 20:53:09 »
Tak wyglądały te archaiczne schrony od środka.Jak widać same pomieszczenia były dość wąskie.






Pozdrawiam

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #86 dnia: Stycznia 25, 2010, 23:22:19 »
Dziękuję za informację, dzięki Wam, następny element historii został opisany.

[ Dodano: 2010-01-26, 00:37 ]
To jeszcze jedna rzecz do wyjaśnienia. Na łące przy niewielkim stawie jest betonowa budowla, właściwie jej fundamenty. Na mapie tego nie widać. Co to miało być, nie ma pojęcia.
Betonowa, zbrojona śluza przy takim bajorku, raczej nie. Zdjęcia dopiero wiosną, jak znikną śniegi.

<*)))))>{

Offline kokos126

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 285
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #87 dnia: Stycznia 27, 2010, 09:07:00 »
W Mścięcinie do dziś przy przystanku jest zachowany schron.Fakt, że jest wejście zabetonowane, ale swego czasu łaziłem tam z koleżkami jak chodziliśmy do babci.Pamiętam też, że na wiezdzie do tej uliczki (Palmowa) stało "jajko", ale co sie z nim stało to nie mam pojęcia.