Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś  (Przeczytany 48123 razy)

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« dnia: Grudnia 31, 2009, 09:18:23 »
Zapraszam do zapoznania się z nową zabawką edukacyjną w postaci retrospekcji. Mapka, o której nie raz tu dyskutowano i współczesny rzut. Nie jest to ściśle spasowane co do punktu, ale daje zrozumiały pogląd na to, co się stało przez laty. Oto ona: KLIK KLIK KLIK...!

A, i od razu pytanie: czym waszym zdaniem są dwa podłużne obiekty znajdujące się na miejscu dzisiejszych bloków na ul. Wróblewskiego, poniżej cmentarza?

yak

  • Gość
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 31, 2009, 11:10:04 »
Pojawia się pytanie: komu te bunkry miały służyć? A może w ich pobliżu była II siedziba Wullenweverlager? I dlatego nie ma po nim żadnego śladu. Moja teoria o działkach w rejonie Siedleckiej jest przecież tylko hipotezą - przypuszczeniem.

Offline gzzz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 351
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 31, 2009, 12:12:43 »
Czy istnieje gdzies mapa z naniesionymi istniejacymi obiektami? oczywiscie mapa z okresu wojny

yak

  • Gość
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 31, 2009, 12:24:05 »
Na pewno istnieje, aczkolwiek nie wiem, czy ktoś z kręgu dyskutujących na forum jest w jej posiadaniu. Plan, którym posłużył się Jakub Matura jest okresowi wojny najbliższy, nawet spotkałem datowanie go na rok 1941. Ale gdybyśmy mieli mówić o wszystkich obiektach - mówilibyśmy o sztabówce wojskowej. Takiej nie widziałem, choć - jak wspomniałem wyżej - na pewno istnieje. Może ma coś w zasobach "Domino"?

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 31, 2009, 13:35:36 »
Jeśli mapę datowalibyśmy na rok wojenny, to obecność Hydrierwerke została dość umiejętnie pominięta, heh. Uwidoczniono jednak osiedla w okolicach ul. Kresowej oraz przy Piaskowej i Bankowej, a te rzekomo powstały pod cele mieszkalne nie zniewolonej kadry fabrycznej.

Wciąż wracam do osiedla domków w trójkącie Siedlecka - Piłsudskiego - tory - co się z nim stało, że go prawie, poza paroma budynkami, nie ma, skoro ocalało całe osiedle tych domków przy ulicach Bankowej - Piaskowej? Rozebrano w efekcie nalotów bombowych? Włączono w obóz? A nawet jeśli włączono - to dlaczego dziś go nie ma? Co wraca znów nas do pierwszego pytania...

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 31, 2009, 14:31:04 »
Panie Matura oby więcej takich zabawek :)

Podejrzewam, że to mapa w skali 1:5000 wydana przez Stadtvermessungsamt Stettin.Posługiwali się oni ogólnym lotniczym planem terenu z 1930 roku, a następnie nakładali na nie poprawki - najpóżniejszą jaką posiadam jest z lutego 1943 i praktycznie niczym się nie różni.

Oczywiście na takich mapach nie wolno było dokładnie zaznaczać ważnych obiektów przemysłowych, nie mówiąc już o instalacjach wojskowych czy obozów - dlatego w miejscu Hydrierwerke widzimy tylko zabudowany, zakreskowany teren i koniec.

Mapa sztabowa to nic innego jak mapa o bardzo dokładnym odwzorowaniu terenu, którego dotyczy.Były wydawane na potrzeby Wehrmachtu, Luftwaffe oraz Kriegsmarine.Na takich mapach oficerowie dopiero umieszczano znaki taktyczne ruchu wojsk swoich i nieprzyjaciela.Posiadam taką mape datowaną na 19 kwietnia 1945 - kiedy była jeszcze mowa o obronie przeciwdesantowej na lini Trzebież - Jasienica.

Jeśli chodzi o zaznaczone instalacje wojskowe czyli - na przykładzie Polic i okolicznych miejscowości będą to głównie - stanowiska artylerii przeciwlotniczej, okopy, ziemianki, rowy przeciwczołgowe czy baraki mieszkalne dla wojska to informacje te posiadały poszczególne jednostki, które stacjonowały na danym terenie oraz sztab całego pułku.

Ale jeśli mówimy o dokładnym planie budynków Hydrierwerke, to plany takie posiadała tylko administracja zakładu - nikt więcej.


Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 31, 2009, 16:07:11 »
"Bunkry" rzeczywiście rzucają się w oczy. Jeśli nimi są. Takie molochy ciężko byłoby usunąć nawet dynamitem. Wątpię żeby ktoś chciał stawiać bloki na takim "niepewnym" terenie. Chyba że chciałby coś ukryć?
Idealnie symetryczne. Czym są mniejsze obiekty na północ od bunkrów? jaką rolę mogły spełniać?
Wullenweverlager byłby na południu od "obiektów", na wolnym placu, nadal przy drodze do Siedlic...?

20 czerwca '44. budynki są słabo widoczne, ale do zidentyfikowania
SPZP "Skarb"

Offline Mickd

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 469
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 31, 2009, 20:29:58 »
Bardzo ciekawe ,ale kilka rzeczy mi niepasuje.
jutro sobie dokładnie popatrze.
Pozdrawiam
Głupich nie sieją ,sami rosną
Nadgorliwość jest gorsza od głupoty.

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Re: [Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 01, 2010, 12:43:31 »
Cytat: "jakub_m"
Zapraszam do zapoznania się z nową zabawką edukacyjną ...

Świetna "zabawka", można  spędzić wiele czasu przy czytaniu mapy. Właśnie odkryłem staw (Teich) w miejscu dzisiejszego "Domlux`u"

Pozdrawiam
<*)))))>{

Offline Ważniak

  • Moderator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1676
  • Płeć: Mężczyzna
  • Subiektywnie obiektywny
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 01, 2010, 13:00:07 »
Szkoda, że zabudowa placu Chrobrego nie zachowała się do dziś. Mielibyśmy miejski rynek z prawdziwego zdarzenia, a nie pętlę autobusową...
Kto kijem walczy, ten wpada w mrowisko.

Offline Mickd

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 469
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 01, 2010, 14:22:46 »
Do kolegów  


czy ktoś z kolegów dysponujący mapkami o większej rozdzielczości możne mi podesłać na maila?
Te co ja mam są mało wyraźne,i nie wiem jak ściągnąć na komputer chciałbym przeanalizować i przypomnieć sobie parę szczegółów
Co do mapki z tego postu to mi nie pasuje jedna rzecz,a właściwie parę.
Na mapce brak jest Bunkra na MieszkaI koło garaży.Czyżby były wybudowane później???
Na rynku brak jest bunkra tak zwanego JAJKA który stał koło Biblioteki ale bliżej rycerskiej.
Widocznie ta mapka jest trochę wcześniejsza .
Pozdrawiam i z góry dzięki na odpowiedź na moja prośbę.
Głupich nie sieją ,sami rosną
Nadgorliwość jest gorsza od głupoty.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 01, 2010, 14:52:31 »
Mickd

Nie wiadomo dokładnie, z którego roku pochodzi owa mapa - jeśli rzeczywiście, tak jak mówi p.Antoni z 1941 roku to według mnie jest to zdecydowanie za wcześnie - tych bunkrów jeszcze nie ma.Wówczas rozpoczynają się dopiero pierwsze naloty na Hydrierwerke i tworzy się obrona przeciwlotnicza.Niemcy dopiero podejmują decyzje o budowaniu schronów dla ludności.Apogeum osiągają w styczniu oraz lipcu 1944 roku - wówczas w samym Szczecinie wybudowano 207 schronów przeciwlotniczych dla 28 732 ludzi (!) oraz 218 schronów przeciwlotniczych dla 31 112 ludzi (!), gdzie w kwietniu 1941 zaledwie ... 6.


Pozdrawiam

Offline Mickd

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 469
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 01, 2010, 16:12:41 »
Domino
Dzięki za wyjaśnienie.
A możesz mi podesłać na maila w większej rozdzielczości?? bo te co z sciągnełem to są mało czytelne.
Byłbym wdzięczny
Głupich nie sieją ,sami rosną
Nadgorliwość jest gorsza od głupoty.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #13 dnia: Stycznia 01, 2010, 16:21:01 »
Prosze bardzo - całkiem ładny zbiór map Polic i okolic.

http://police.info.pl/mwp/galeria.htm

Cytat: "jakub_m"
Wciąż wracam do osiedla domków w trójkącie Siedlecka - Piłsudskiego - tory - co się z nim stało, że go prawie, poza paroma budynkami, nie ma, skoro ocalało całe osiedle tych domków przy ulicach Bankowej - Piaskowej? Rozebrano w efekcie nalotów bombowych? Włączono w obóz? A nawet jeśli włączono - to dlaczego dziś go nie ma? Co wraca znów nas do pierwszego pytania...


Wiadomo mi tylko, że niektórzy właściciele działek natrafiają na pozostałości fundamentów budynków podczas głębszych wykopów.Jeden z nich znalazł nawet identyfikator Niemca (m.in. imię, nazwisko, data urodzenia) z okresu I wojny światowej.Okazuje się, że człowiek ten mieszkał na Theodor Körnerstraße 22.Sprawdziłem - nazwa ulicy na póżniejszych mapach została zmieniona (proszę zwrócić uwage na skany).

Nowe osiedle - Lata około 20 XX wieku.


To samo osiedle - Luty 1943 rok.


Co ciekawe osoba ta widnieje w Adreßbuchu wydanym w 1943 roku (więc można przyjąć, że zbierane dane były aktualne na 1942 rok).Wynika z tego tylko tyle, że z pewnością do końca 1942 roku osiedle było normalnie zamieszkane - tylko co póżniej?


Pozdrawiam

Offline Mickd

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 469
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #14 dnia: Stycznia 01, 2010, 18:21:19 »
Domino
No lepszego prezentu Nowo Rocznego to się nie spodziewałem.
Dziękuje !!!!!!
Pozdrawiam
Głupich nie sieją ,sami rosną
Nadgorliwość jest gorsza od głupoty.