Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś  (Przeczytany 48561 razy)

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #60 dnia: Stycznia 05, 2010, 21:30:21 »
Aby pogłębić rozrywkowe doznania dorzucam kolejną "retrospekcję": KLIK KLIK KLIK! I teraz tak: mapa pochodzi z 1938 r. ale to nie oznacza, że przedstawia widok dokładnie z tego roku. Moim zdaniem jest nieco wcześniejszy, ale na ile - nie wiem.

Porównując oba niemieckie plany wychwyciłem, co znajdowało się w lasku na tyłach "placów sportowych" - leśniczówka, tak mniemam po pewnym symbolu widocznym na tej mapie.

Enjoy!

Temat lokalizacji kościoła w Siedlicach był już twórczo roz- i po-trząsany: http://forum.police.info.pl/viewtopic.php?t=3384

Offline Denver

  • Administrator
  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 1121
  • ostatni dinozaur
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #61 dnia: Stycznia 05, 2010, 21:53:57 »
Tak spoglądam sobie na te mapy i zastanawiają mnie dzieje wiaduktu kolejowego przy ul. Piłsudskiego. Na pierwszej z map droga przebiega czy raczej miała przebiegać ponad torami. Na drugiej wcześniejszej obecna Piłsudskiego nie istnieje, więc kiedy powstał wiadukt?

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #62 dnia: Stycznia 05, 2010, 22:12:10 »
Cytat: "Denver"
Tak spoglądam sobie na te mapy i zastanawiają mnie dzieje wiaduktu kolejowego przy ul. Piłsudskiego. Na pierwszej z map droga przebiega czy raczej miała przebiegać ponad torami. Na drugiej wcześniejszej obecna Piłsudskiego nie istnieje, więc kiedy powstał wiadukt?


Na nowszym planie nie powinniśmy się sugerować takim sposobem wykreślenia drogi przecinającej tory. Jak się jemu przyjrzymy to stwierdzimy, że i nad popularną przecinką przez tory z działek do parku staromiejskiego powinna zawisnąć jakaś kładka :-)

Offline admin

  • Administrator
  • Gadatliwy
  • *****
  • Wiadomości: 98
    • Zobacz profil
    • http://www.police24.pl
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #63 dnia: Stycznia 06, 2010, 00:13:05 »
Cytat: "ak"
I jeszcze jedno zdjęcie, wg mnie to przejazd kolejowy w Jasienicy.

8
Obrazek


na 80% to Jasienica - chociaż nieomylny to ja nie jestem
jeśli chodzi o budynek z prawej  - w latach 80, o ile dobrze pamiętam znajdował się tam  ZBKOL czy coś w tym rodzaju - naprawiali tory.
W latach 80 też była w Jasienicy modernizacja związana z nowym mostkiem kolejowym, stąd ten pojedynczy tor może się teraZ znajdować bardziej w prawo.
Pamiętam z lat młodości (kurczę kiedy to było) że jak się jechało od Trzebieży i wjeżdżało do Jasienicy to zanim pociąg wjechał na peron, z prawej strony  mijało się zabudowania.
Wirtualne Police - www.police24.pl

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #64 dnia: Stycznia 06, 2010, 00:24:02 »



strzałką zaznaczyłem ślady po niegdysiejszym drugim torze...
SPZP "Skarb"

Offline admin

  • Administrator
  • Gadatliwy
  • *****
  • Wiadomości: 98
    • Zobacz profil
    • http://www.police24.pl
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #65 dnia: Stycznia 06, 2010, 00:59:19 »
ten widoczny tor to był tor 2 w kierunku na Police, z lewej strony tuż przy budynku dworcu był tor nr 1 kierunek na Trzebież, a to co wskazałeś strzałką to prawdopodobnie zjazd na bocznicę tego ZBKOL to musiał być tor 3. Zresztą są ślady po tym torze nr 1 i są ślady po starym mostku - trasa przez stary most biegła bardziej w lewo patrząc na te zdjęcia. Jutro z ciekawości podjadę chyba do Jasienicy i postaram się pstryknąć kilka fotek
Wirtualne Police - www.police24.pl

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #66 dnia: Stycznia 06, 2010, 01:00:21 »
Zdjęcia zrobione dzisiaj, o ile dobrze pamiętam, drugi tor był z lewej strony-bliżej dworca. Nie wiem w którym roku go zlikwidowano.
Adminie napawasz mnie otuchą, nie będę pił piwa ... za swoje ;) (chyba)



<*)))))>{

Offline admin

  • Administrator
  • Gadatliwy
  • *****
  • Wiadomości: 98
    • Zobacz profil
    • http://www.police24.pl
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #67 dnia: Stycznia 06, 2010, 01:13:38 »
a też ze względu na budowę nowego mostu połączenie droga-toru zostało przesunięte w prawo - wcześniej przejazd kolejowy był bardziej w lewo, a ten tor który jest pokazany teraz do chodził do tego toru głównego - o ile dobrze pamiętam to chyba były wczesne lata 80 - zresztą śladów nie brakuje po starej trasie. Coś mi się też tak widzi że Yak będzie stawiał :)
Wirtualne Police - www.police24.pl

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #68 dnia: Stycznia 06, 2010, 01:18:09 »
eee w końcu przegrał tylko piwo ;)
SPZP "Skarb"

yak

  • Gość
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #69 dnia: Stycznia 06, 2010, 02:49:15 »
Wszystko fajnie tylko co tam robi (na starym zdjęciu) ten duży budynek w tle, za mniemanie jasienicką stacją? A ten z prawej, z brzegu, to gdzie się podział? Kto tam miał gospodarstwo na cmentarzu (bo dalej był cmentarz Duchow, przez który poszły powojenne tory)? Wciąż mi się tu coś nie zgadza, ale wg mnie zadecyduje sylwetka budynku dworca, który się nie zmienił. A piwo chętnie postawię.

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #70 dnia: Stycznia 06, 2010, 09:03:23 »
Cytat: "yak"
Wszystko fajnie tylko co tam robi (na starym zdjęciu) ten duży budynek w tle, za mniemanie jasienicką stacją? A ten z prawej, z brzegu, to gdzie się podział? Kto tam miał gospodarstwo na cmentarzu (bo dalej był cmentarz Duchow, przez który poszły powojenne tory)? Wciąż mi się tu coś nie zgadza, ale wg mnie zadecyduje sylwetka budynku dworca, który się nie zmienił. A piwo chętnie postawię.


Nie wiem(y) kto miał, ale jakieś istniało:



Może... grabarz? Albo żona grabarza?

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #71 dnia: Stycznia 18, 2010, 15:27:41 »
Po porównaniu starych map i współczesnego zdjęcia satelitarnego pojawia się wniosek: większa częśc zabudowy Starych Polic została zmieciona z powierzchni ziemi.
Pojawia się pytanie kiedy?

W czasie wojny w wyniku bombardowań? Jeśli tak, musiało byc wiele ofiar wśród ludności cywilnej, a ocaleli musieli się gdzieś przenieśc w związku ze zniszczeniem swych domostw.

W czasie istnienia enklawy lub jeszcze póżniej? Przed wybuchem wojny Police liczyły ponad 6 tys. mieszkańców, w roku 1950 - zaledwie 1,5 tys. Większośc domów musiała więc stac opuszczona, niszczała, i byc może dlatego zostały wyburzone. W książce Jana Matury znajduje się zdjęce wschodniej pierzei rynku z roku 1960(!), obok budynku mieszczącego do dziś bibliotekę stoją inne kamienice. Nie wyglądają na zniszczone ani opuszczone, rok 1960 to też za późno na zbiórkę cegły na odbudowę Warszawy. Rozbiórkę mogła jeszcze tłumaczyc chęc zastąpienia starej zabudowy nowymi blokami, ale w miejscu rozebranych budynków nic nie powstało. Dlaczego więc budynki rozebrano?

Pozostaje więc kwestia kiedy przeprowadzano rozbiórki, muszą byc jakieś dokumenty miejskie na to. Zapewne należy się też spodziewac, że pod ziemią (zwłaszcza w pustych kwartałach) są pozostałości fundamentów, piwnic, a nawet jakieś "skarby"

Offline Denver

  • Administrator
  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 1121
  • ostatni dinozaur
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #72 dnia: Stycznia 18, 2010, 15:48:31 »
Cytat: "Borisz"
Po porównaniu starych map i współczesnego zdjęcia satelitarnego pojawia się wniosek: większa częśc zabudowy Starych Polic została zmieciona z powierzchni ziemi.
Pojawia się pytanie kiedy?

W czasie wojny w wyniku bombardowań? Jeśli tak, musiało byc wiele ofiar wśród ludności cywilnej, a ocaleli musieli się gdzieś przenieśc w związku ze zniszczeniem swych domostw.

W czasie istnienia enklawy lub jeszcze póżniej? Przed wybuchem wojny Police liczyły ponad 6 tys. mieszkańców, w roku 1950 - zaledwie 1,5 tys. Większośc domów musiała więc stac opuszczona, niszczała, i byc może dlatego zostały wyburzone. W książce Jana Matury znajduje się zdjęce wschodniej pierzei rynku z roku 1960(!), obok budynku mieszczącego do dziś bibliotekę stoją inne kamienice. Nie wyglądają na zniszczone ani opuszczone, rok 1960 to też za późno na zbiórkę cegły na odbudowę Warszawy. Rozbiórkę mogła jeszcze tłumaczyc chęc zastąpienia starej zabudowy nowymi blokami, ale w miejscu rozebranych budynków nic nie powstało. Dlaczego więc budynki rozebrano?

Pozostaje więc kwestia kiedy przeprowadzano rozbiórki, muszą byc jakieś dokumenty miejskie na to. Zapewne należy się też spodziewac, że pod ziemią (zwłaszcza w pustych kwartałach) są pozostałości fundamentów, piwnic, a nawet jakieś "skarby"


Co do wschodniej pierzei... być może na fakt, że dziś policki rynek wygląda w ten sposób wpłynęło, to że kamienice po jego wschodniej stronie stały na skarpie - ot osuwanie się terenu itd. Taka moja hipoteza, ale poczekajmy na głos specjalistów [:

yak

  • Gość
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #73 dnia: Stycznia 18, 2010, 19:52:48 »
A prawda ma różne oblicza. Co do wschodniej pierzei - autorstwa wyburzeń nie znam, był czas, że grasował (TAK!) w peerelowskiej gminie pewien naczelnik urbanistyki i architektury, może to on był owych wyburzeń inicjatorem. Szkód w całej gminie narobił sporo, miedzy innymi postawił domy na cmentarzu w Pilchowie. Gość do dziś żyje, nazwiska więc nie wymienię. Była taka fatalna dekada: lata siedemdziesiąte. Wtedy zniszczono wiele.
W nowej Polsce (RP) dużą część starych Polic zniszczył... burmistrz Szymaszek. To za jego czasów "wyłysiała" do końca Mühlenstraße (Wojska Polskiego) na wysokości kościoła. Pan burmistrz gloryfikował pragmatyzm i "racjonalne myślenie", uznawał (ekonomicznie słusznie), że prościej jest budować nowe mieszkania, niż remontować stare, rozpadające się domy, pamiętające Kaisera. O ochronie zabytków i o dbałości o dawną substancję historyczną nikt wtedy nie myślał (początek lat 90. XX wieku). Ten aspekt został dostrzeżony dopiero w epoce (i za sprawą) burmistrza Diakuna.
Za czasów burmistrza Szymaszka, kosztem sporych nakładów, powstało "Studium 2000". Prezentujące m.in. wizję staromiejskiego rynku. "Regulus" miał być zlikwidowany, na środku rynku miało powstać rondo (małomiasteczkowe wyobrażenie wielkomiejskości) itd. "Studium" poszło do kosza, jak wiele innych, podobnych opracowań (choćby sławne powiatu z okresu H. Ćwiacza, nakazujące modernizację polickich linii tramwajowych), ale było. Dokładnie to i jest - w jakichś szafach UM. Potem rozwój Polic zablokowała sterowana przez lobby szczecińskie "Natura' 2000". Dużo można pisać, oj dużo.
Protestuję jednak w sprawach metodologicznych. Nie można porównywać liczby mieszkańców w okresie intensywnej budowy i produkcji Hydrierwerke z garstką powojennych osadników. Porównywalna jest liczba ogółu osób żyjących pod polickim niebem (wraz z więźniami i pracownikami przymusowymi) w latach wojny z liczbą obywateli w okresie budowy Zakładów. Tam ok. 25 tys., tu również tyle w latach siedemdziesiątych i na początku osiemdziesiątych. Nie porównuje się jednak nie przystających do siebie klas i kategorii.

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Gmina Police] Jak było wczoraj, jak jest dziś
« Odpowiedź #74 dnia: Stycznia 18, 2010, 22:28:47 »
Szczerze mówiąc niewiele się z tej wypowiedzi dowiedziałem. Natomiast gdy porównywałem liczbę mieszkańców przed wojną i w roku 1950 miałem na mysli przede wszystkim wykazanie, że większośc lokali mieszkalnych musiała stac pusta, w związku z dużo mniejszą liczba mieszkańców po wojnie niż w 1939.