Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Opłaty za śmieci - konsultacje.  (Przeczytany 368161 razy)

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #450 dnia: Kwietnia 18, 2013, 19:49:40 »
Wydaje mi sie, ze w przypadku punktu drugiego celem jest potwierdzenie, ze dana osoba, mimo, ze zameldowana, nie zamieszkuje w danym lokalu. W "szczególności" mogą to potwierdzać dokument(np. umowa najmu mieszkania) lub oświadczenie takiej osoby ale może to być też jakiś inny dokument np. zaświadczenie z zakładu karnego, zaświadczenie z domu pomocy społecznej, jakiegos ośrodka leczniczego.
Stąd wnoszę, że to sformułowanie "w szczególności" dotyczy tych dwóch wymienionych dokumentów.

Co do punktu pierwszego, tu chyba tez zachodzi podobny mechanizm. "W szczególności" może to być pełnomocnictwo ale równiez np. uchwała wspólnoty,jakis akt mianowania albo akt notarialny potwierdzający, że deklarację składa właściciel lub współwłasciciel(w przypadku współwłasności). Celem jest jednak udowodnienie, że ma się prawo do składania deklaracji za daną nieruchomość.

Zastrzegam jednak, że to tylko luźne rozważania, proszę nie traktowac moich słów jako wykładnię przepisów. To takie uwagi z rodzaju "na chłopski rozum".
Pozdrawiam

Offline bogbit

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #451 dnia: Kwietnia 18, 2013, 20:57:27 »
No nie, litości, tylko nie "na chłopski rozum". Nie zaśmiecajmy forum takimi wypowiedziami. Przecież one do niczego nie prowadzą. Dalej nie wiadomo co i jak. Chyba, że komuś zależy na ilości wpisów. To co innego.

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #452 dnia: Kwietnia 23, 2013, 15:20:18 »
To wprawdzie nie Police, ale Szczecin, jednak ogólne pytania też będzie można zadawać. Jutro (czyli w środę, 24 kwietnia) w g. 10-12 śmieciowa gorąca linia w Kurierze Szczecińskim - tel 91-44-29-209.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #453 dnia: Kwietnia 25, 2013, 20:12:40 »
Przetarg  obsługę systemu śmieciowego już ogłoszony:


http://grzegorzufniarz.pl/przetarg-na-odbior-odpadow-juz-ogloszony/

Offline samo zło

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 171
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #454 dnia: Kwietnia 25, 2013, 21:46:58 »
Sporządzenie specyfikacji w sposób, żeby wygrał Trans-net zajęło naszym urzędnikom trochę czasu. Jedno jest pewne tanio u nas nie będzie, ale za to ile „Ryjów” przy korycie się wzbogaci

Offline zenon

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 154
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #455 dnia: Kwietnia 25, 2013, 22:46:31 »
samo zło, właśnie miałem to napisać, ale widzę, że byłeś pierwszy. Na pierwszy rzut oka widać, że robią duży wałek, więc już jest pewne kto zgarnie kasę za podwyżki cen wywozu śmieci.

Biedaki, płaćcie na swoich darmozjadów!
Milton Friedman - 4 sposoby wydawania pieniędzy

Offline bogbit

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #456 dnia: Kwietnia 26, 2013, 06:13:40 »
Mam pytanie do radnego, który w tym wątku stara się wytłumaczyć zasady jakie będą obowiązywać od lipca br. Dlaczego przyjęto taką kolejność?. Najpierw ustalenie stawki, później przetarg na koniec wybór firmy. Przecież to jest postawione na głowie. Firmy przygotowujące się do przetargu nie kalkulują w oparciu o koszty, tylko pod cenę ogłoszoną przez gminę. Jakbym nie liczył, nawet segregując śmieci, będę płacił 100% drożej. Do tej pory Trans-Net dokładał do interesu?

Offline naftor

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 180
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #457 dnia: Kwietnia 26, 2013, 09:57:30 »
I po co ta segregacja śmieci, ja dziśaj widziałem jak ładująą wszystkie do jednego wozu, a za podwyszkę cen za śmieci to ICH rozliczymy przy następnych wyborach.

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #458 dnia: Kwietnia 26, 2013, 16:52:26 »
W pewien sposób taka kolejność określa ustawa nakładając terminy wykonywania poszczególnych kroków.
Po drugie, w myśl przepisów Prawa Zamówień Publicznych jak się ogłasza przetarg, trzeba mieć zagwarantowane i jasno określone kwotowo źródło finansowania targowanych usług. Konieczne zatem, moim zdaniem, jest najpierw określenie stawek opłat, a dopiero potem ogłaszanie przetargu. Proszę zwrócić uwagę, ze robią tak wszystkie gminy.
Dlaczego tak robią? Bo opierają się o bezsensowną ustawę śmieciową, która każe gminom tworzyć nowy system śmieciowy, a jest pełna wad i niedoróbek.

I rzecz ostatnia, opisana tu wcześniej przeze mnie. W Szczecinie jesteśmy już po rozstrzygnięciu przetargów. Szczecin szedł tą samą ścieżką co Police, czyli najpierw stawki, potem przetarg. I, jak wiadomo, efekt był taki, że zaoferowane na przetargu stawki są dużo niższe, niż to przewidywano.
Czy taki mechanizm zaistnieje również w Policach? - tego nie wiem. Ale daleki jestem od snucia tak czarnych wizji jak w postach powyżej.

Odnosząc się do opinii naftora. Przypominam, że obowiązkowa segregacja odpadów wchodzi w życie od 1 lipca. I nie jest to wymysł samorządu, tylko taki obowiązek na wszystkich obywateli RP nałożyła ustawa uchwalona przez Sejm.
Pozdrawiam

Offline bogbit

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #459 dnia: Kwietnia 26, 2013, 20:44:17 »
Proszę mi wskazać, który przepis nakazuje taką a nie inną kolejność. Ja w tej ustawie takowego nie znajduję. Terminy, o których Pan wspomina, to terminy ostateczne, których nie wolno przekroczyć. To, że przedmiotowa ustawa jest gniotem, wszyscy zdają sobie sprawę. Pan też to widzi. Tylko czy radni muszą postępować w ten sam sposób jak posłowie? Muszą podejmować decyzje, które szkodzą lokalnemu społeczeństwu? Nic mnie to nie obchodzi, że Szczecin, Warszawa, Gdańsk też najpierw ustaliły cenę a teraz ogłaszają przetargi. Na przykładzie Szczecina widać gołym okiem, że taki tryb postępowania (kolejność) wprowadził spore zamieszanie. Na szybkiego zmiana stawek, wzoru deklaracji. Czyżby nas czekało to samo?

Offline millena

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 332
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #460 dnia: Kwietnia 26, 2013, 22:02:38 »
Cytat: "bogbit"
Proszę mi wskazać, który przepis nakazuje taką a nie inną kolejność.


Uchwały obligatoryjne, regulujące podstawowe kwestie ( między innymi  dotyczące metody naliczania opłaty, wysokości stawki opłaty śmieciowej , wzoru deklaracji, regulaminu utrzymania czystości) gminy miały uchwalić do końca 2012 roku. To był wymóg ustawowy, w przeciwnym razie samorząd złamałby prawo. W tej ustawie nie ma dobrych rozwiązań, ponieważ jest ona klasycznym przykładem stanowienia złego prawa. Bubel pisany na szybko i wrzucony samorządom na zasadzie ,,gorącego kartofla". Dzięki niemu zdezorientowani i oburzeni mieszkańcy pomstują na władze lokalne, a główni sprawcy mają rozwiązany problem organizacji systemu i płacenia kar za niezrealizowanie unijnych limitów odzysku. :crazy:
millena

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #461 dnia: Kwietnia 26, 2013, 23:49:26 »
Cytat: "bogbit"
Proszę mi wskazać, który przepis nakazuje taką a nie inną kolejność. Ja w tej ustawie takowego nie znajduję.


Postaram się to wyjaśnić.
Gmina nie może sobie robić przetargu na cos ot tak sobie. Aby zorganizować przetarg musi być w budżecie gminy na to tytuł, czyli zadanie(gospodarka odpadami - transport i utylizacja odpadów) oraz środki finansowe, zapisane w budżecie i zagwarantowane w dochodach gminy(lub np. poprzez kredyt bankowy). Nie można więc zorganizować przetargu na coś, co będzie realizowane w kolejnym roku w chwili, gdy nie ma jeszcze budżetu na ten kolejny rok.

Zatem, gdyby miała nastąpić zmiana kolejności - najpierw przetarg, potem określenie wysokości stawek, to nie da się tego zrobić ze względów formalnych.

Nie do końca również rozumiem taką logikę, że ta kolejność jest zła. Mamy podane do publicznej wiadomości stawki, ktoś może sobie odnaleźć ilość mieszkańców i przeliczyć ale nie zna przecież dokładnie kwoty, jaką gmina zamierza przeznaczyć na realizację zadania. Podobny mechanizm funkcjonuje przecież w budżecie. Na przykładzie wiaduktu na ul. Piotra i Pawła - firmy wiedziały ile pieniędzy gmina przeznacza na remont tego wiaduktu, bo jest to zapisane w budżecie. Mimo to, wytargowana kwota jest dużo niższa, niż ta zapisane w budżecie. Zadziałał mechanizm konkurencyjności.

Liczę na to, że podobny mechanizm zadziała w przypadku przetargu śmieciowego. I mam taka nadzieję pomimo światłych opinii forumowiczów, którzy mówia coś o "wałkach" ustawianiu przetargu itd.

"Walnąć" takim sformułowaniem "wałki i ustawianie przetargu" jest łatwo. Szkoda tylko, że za tymi słowami nie poszły jakieś konkrety, argumenty, uzasadnienie takich opinii...

Pozdrawiam

Offline bogbit

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #462 dnia: Kwietnia 27, 2013, 08:50:41 »
Po raz kolejny zadziałał mechanizm "to nie ja, to kolega", "taka była wola ustawodawcy", "takie są przepisy", "to Unia nam kazała". Odpowiedzialność właśnie się rozmyła. Nikt nie jest winny temu, że nastąpią drastyczne podwyżki. Żadna władza nie poczuwa się do odpowiedzialności, tak centralna jak i lokalna. Firmy zajmujące się wywozem śmieci do tej pory, funkcjonowały na warunkach rynkowych, konkurencyjnych. Cenę kalkulowały w oparciu o poniesione koszty. Oczywiste, że jeszcze na tym zarobiły. Zastanawiam się jakim cudem to się komukolwiek opłacało!!!! Teraz dostają prezent od gmin w postaci z góry ustalonej ceny. I to jest normalne?
Czy zawsze musi tak być, że jak tylko do danego tematu zabiera się władza, to wszystko dokumentnie "spartoli"?
Jeśli chodzi o wiadukt, to przykład zupełnie nie na miejscu.
Właściwie to mam już dość dyskusji w tym temacie.

Offline samo zło

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 171
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #463 dnia: Kwietnia 27, 2013, 10:06:46 »
Ciekawe jest również to ze gmina nie zamierza zwracać nadpłaconych pieniędzy, gdyby np. zalazła się  jakaś firma, która zrealizuje te zadanie za połowę zbieranej od ludzi stawki.
Są pomysły w Gminie żeby ta nadwyżkę przeznaczyć na „ochronę środowiska”

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #464 dnia: Kwietnia 27, 2013, 10:38:59 »
Cytat: "bogbit"
Teraz dostają prezent od gmin w postaci z góry ustalonej ceny.


A ile wynosi ta cena? Bo ja  jakoś tego się nie mogę tego doszukać.

samo zło - nadal brniemy w tym samym kierunku i tym samym sposobem, "gmina nie zamierza zwrócić", skąd takie pomysły??? z ryneczkowych plotek, czy z jakiegoś innego źródła?

Warto, moim zdaniem, zachowywać daleko posuniętą ostrożność w tej materii. Jest to rzecz kompletnie nowa zarówno dla gmin jak i przede wszystkim mieszkańców gminy. Wrzucanie takich fałszywek jak "wałki w przetargu" czy "gmina nie zamierza zwracać" tworzy niepotrzebnie kolejne zamieszanie wokół tematu, a ludzie sa już dostatecznie zdezorientowani.