Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Opłaty za śmieci - konsultacje.  (Przeczytany 365659 razy)

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #15 dnia: Października 23, 2012, 22:35:38 »
Licznik ma każdy - mam takie informacje ze ZWiK(specjalnie o to poprosiłem przygotowując się do dyskusji na temat wyboru sposobu naliczania opłat za śmieci), że wszyscy klienci ZWiKu maja liczniki(wchodzą w to równiez lokale wielorodzinne, które maja licznik główny ale nie kazdy z indywidualnych najemców ma swój licznik. Ale nie musi, bo istnieja mechanizmy rozliczania tych lokali, gdzie nie ma liczników(np róznica miedzy wskazaniem licznika głownego, a tymi lokalami, gdzie liczniki są).

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #16 dnia: Października 24, 2012, 07:27:43 »
Cytat: "ak"
To tacy jeszce istnieją? Jaki to procent?

Istnieją. Ale to szczegół. Więcej śmieci produkują brudasy. A oni myją się rzadko, więc wody zużywają wyraźnie mniej.
Najlepszy sposób to liczyć od głowy. I najważniejsze, że nie będzie potrzeba sztabu urzędników do wyliczania należności.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #17 dnia: Października 24, 2012, 08:12:54 »
Naliczanie opłaty "od głowy" wydaje się najbardziej logiczne ale tylko na pierwszy rzut oka. Po pierwsze wymaga policzenia, czyli zebrania oświadczeń ze wszystkich gospodarstw domowych na temat ilości ludzi zamieszkujących dany lokal. Po drugie wymaga aktualizacji tych danych praktycznie co roku, a to oznacza pracę "armii urzędników". Po trzecie rodzi, niestety, pole do róznych nadużyć, czyli podawania mniejszej, niz faktyczna, ilości "głów" w danym lokalu. Okazuje się więc, że metoda ta nie jest do końca miarodajna i może byc dosyć kosztowna.

Wersja "po wodzie" jest bardziej miarodajna, pomimo opinii, że brudasy mniej wody zużywają. Odczyty wody sa prowadzone regularnie i jest za to pobierana opłata, mozna zatem wykorzystać te dane od ZWiK i nie trzeba za nie dodatkowo płacić i robic ekstra akcji co roku. Poza tym osiagnie się dodatkowy efekt ekologiczny, bo ludzie bez wątpienia zaczną oszczędzać wodę. ;)

Offline kaskada

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 756
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #18 dnia: Października 24, 2012, 09:26:21 »
Widzę Grzesiu że cały czas unikasz tematu deszczówki a wliczenie jej w rachunki niewątpliwie podniesie wszystkim zużycie wody bo zwik oczywiście doliczy na deszczówkę w ścieki. A od tego pomiaru pewnie będzie to liczone. Więc będziemy płacic za śmieci których nie produkujemy. Dlatego uważam, że opłata od gospodarstwa jest najlepsza.
Istotą ustawy przede wszystkim jest likwidacja wywożenia śmieci do lasu i podrzucanie ich innym. A skoro wszyscy będą płacić to nie będzie się opłacało kombinować. Każda inna stwarza możliwości kombinowania jednej lub drugiej strony. Tak niestety jest.
Co do segregacji doskonale wiesz, że sam system w Policach nie zdaje egzaminu. Gdy zaczęto ją wprowadzać na jednym osiedlu pojawiły się ulotki o niej informujące a na innym pojemniki (tak było z pojemnikami na odpady biodegradowalne) i ludzie traktowali je jak zwykłe pojemniki na śmieci. A ci co zaczęli segregację nie mieli gdzie wrzucać posegregowanych bo nie było pojemników i lądowało wszystko w jednym kuble. Interweniowanie w Transnecie było jak bicie głową w mur. Oni wiedzą swoje i w zadzie mają opinie ludzi. Zresztą widać to na co dzień po pojemnikach na butelki i makulaturę. Opróżnią dopiero jak mieszkańcy ich poinformują. A przepraszam bardzo, jeżdżą codziennie śmieci wywozić to i mogą od razu odnotowywać pełne pojemniki. A jeżeli się zapełniają szybciej na jakimś osiedlu to trzeba dostawić jeszcze jeden albo większy. Po za tym chore jest to że nie stoją pojemniki wszystkie w jednym miejscu. Skoro już stawiają pojemniki do segregacji to niech stoją wszystkie a nie tylko wybrane . Normalna to praktyka tylko nie w Policach. U nas trzeba uprawiać wycieczki bo przy jednym śmietniku możesz wyrzucić plastiki, przy drugim szkło, a jeszcze gdzie indziej makulatura. Turystyka śmietnikowa to praca Transnetu a nie nasza, i jak mam latać po kilku miejscach to chrzanie to i wrzucam wszystko do jednego kubła po za plastikami, bo na nie stoi akurat kosz przy śmietniku.
homoseksualiści nie zapewniają przetrwania gatunku ludzkiego, dlatego nie można ich zrównywać w prawach z heteroseksualnymi-Jorge Fernándeza

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #19 dnia: Października 24, 2012, 09:48:57 »
Deszczówka to ścieki, nie woda.
Naliczanie opłat za śmieci ma się opierać o zuzycie wody według wskazania urządzeń pomiarowych - czyli ilośc metrów sześciennych zuzytej wody razy stawka za śmieci.

Co do segrgacji - nie mam pojęcia jak to będzie zorganizowane. No i jak będzie weryfikowane to, że ktoś zadeklaruje że segreguje aby korzystać z niższej stawki, a i tak będzie wyrzucał śmieci zmieszane do jednego kubła.
Nad rozwiązaniem tych problemów niech się głowią urzednicy do tego powołani.

Offline Febe

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 132
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #20 dnia: Października 24, 2012, 09:52:11 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"

Co do segrgacji - nie mam pojęcia jak to będzie zorganizowane. No i jak będzie weryfikowane to, że ktoś zadeklaruje że segreguje aby korzystać z niższej stawki, a i tak będzie wyrzucał śmieci zmieszane do jednego kubła.
Nad rozwiązaniem tych problemów niech się głowią urzednicy do tego powołani.

No właśnie. Ciekawe, jak rozwiążą kwestię segregowania odpadów w przypadku bloków???
Miejmy nadzieję, że pracownicy nowo powstałego wydziału w UM wezmą się ostro do roboty.

Offline Q100sz

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 173
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #21 dnia: Października 24, 2012, 10:32:42 »
Cytat: "Wykidajło"
Najlepszy sposób to liczyć od głowy. I najważniejsze, że nie będzie potrzeba sztabu urzędników do wyliczania należności.

Jestem tego samego zdania. Nie będzie różnicy, gdzie wrzuca się śmieci, skończą się pryzmy worków pod zamkniętymi śmietnikami. Wszelkie kombinacje generują koszty...
Cytat: "Febe"
pracownicy nowo powstałego wydziału w UM wezmą się ostro do roboty.

...chyba że właśnie o to chodzi.
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
osiagnie się dodatkowy efekt ekologiczny, bo ludzie bez wątpienia zaczną oszczędzać wodę.

... i trzeba będzie z tego powodu podnieść cenę metra płynu życia. Tak była motywowana ostatnia podwyżka.

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #22 dnia: Października 24, 2012, 11:09:21 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Naliczanie opłaty "od głowy" wydaje się najbardziej logiczne ale tylko na pierwszy rzut oka. Po pierwsze wymaga policzenia, czyli zebrania oświadczeń ze wszystkich gospodarstw domowych na temat ilości ludzi zamieszkujących dany lokal. Po drugie wymaga aktualizacji tych danych praktycznie co roku, a to oznacza pracę "armii urzędników". Po trzecie rodzi, niestety, pole do róznych nadużyć, czyli podawania mniejszej, niz faktyczna, ilości "głów" w danym lokalu. Okazuje się więc, że metoda ta nie jest do końca miarodajna i może byc dosyć kosztowna.

Nie przesadzaj. Masz spis wyborców z adresami - to są dorośli. Dzieci mieszkają z rodzicami lub opiekunami. Aktualizuje się przy okazji, kiedy i tak trzeba. Oświadczenia są całkowicie zbędne.

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Wersja "po wodzie" jest bardziej miarodajna, pomimo opinii, że brudasy mniej wody zużywają. Odczyty wody sa prowadzone regularnie i jest za to pobierana opłata, mozna zatem wykorzystać te dane od ZWiK i nie trzeba za nie dodatkowo płacić i robic ekstra akcji co roku. Poza tym osiagnie się dodatkowy efekt ekologiczny, bo ludzie bez wątpienia zaczną oszczędzać wodę. ;)

Bardzo ekologiczny, rzeczywiście. Premia dla tych, którzy zamawiają pizzę do domu i wyrzucają kartony do śmietnika zamiast gotować obiad i myć naczynia. I tych, którzy się kąpią raz na miesiąc.
Oczywiście, że ludzie zaczną oszczędzać wodę. Policzą, czy aby im się jednorazówki nie opłacają bardziej niż szklanki. Przestaną podlewać ogródki przy blokach - bo co innego raz zapłacić za metr sześcienny wody, a co innego co miesiąc mieć z tego powodu o kilka złotych wyższy rachunek za śmieci. Kwiatów na balkonach też pewnie ubędzie. O to chodzi?
Ja sobie poradzę. Postawię beczki na deszczówkę, studnię wykopię. Bo już mi się opłaci. I będzie opłacało tym bardziej, im wyższe będą ceny wody - bo przecież ZWiK się musi jakoś utrzymać, więc obniżenie zużycia spowoduje podwyżki.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline kaskada

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 756
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #23 dnia: Października 24, 2012, 12:45:21 »
Cytat: "Wykidajło"
Nie przesadzaj. Masz spis wyborców z adresami - to są dorośli. Dzieci mieszkają z rodzicami lub opiekunami. Aktualizuje się przy okazji, kiedy i tak trzeba. Oświadczenia są całkowicie zbędne.

15% policzan pracuje za granicą (to bardzo oszczędne szacunki). Teoretycznie mieszkają w Policach, w rzeczywistości tu są zameldowani a mieszkają Anglia Dania Szwecja Norwegia Niemcy a nawet Nowa Zelandia. Ci wg. pomysłu od głowy też będą płacic za nic
homoseksualiści nie zapewniają przetrwania gatunku ludzkiego, dlatego nie można ich zrównywać w prawach z heteroseksualnymi-Jorge Fernándeza

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #24 dnia: Października 24, 2012, 12:51:00 »
Wykidajło - poczytaj ustawę, będziesz wiedział dlaczego potrzebne są oświadczenia.

Za to pudełko po pizzy i tak zapłaci własciciel pizzerii. A wode ogrodową i tak inaczej się liczy w taryfie opłat za wodę, więc i w stawkach za smieci można tę wode traktowac inaczej, niż wode do celów bytowych.

W bloku, w którym mieszkam(trzy klatki, 20 mieszkań) trzy mieszkania sa wynajmowane. Nie wiem na jakich zasadach i czy legalnie czy nie ale oficjalnie mieszka tam tylko jeden właściciel(nie ten sam rzecz jasna :)). W dwóch mieszkaniach mieszkają kilkuosobowe rodziny, w trzecim dwie osoby. Łącznie to około 12 osób produkuje smieci, a oficjalnie tylko trzy osoby.
W nastepnym bloku(jedna klatka, 5 mieszkań) dwóch włascicieli mieszkań pracuje za granicą. Przyjeżdzają raz na dwa, trzy miesiące. Sa zameldowani-więc będa płacic za smieci, mimo, ze ich nie produkują nie mieszkając tam na stałe.

W kolejnym sąsiednim bloku jest rodzina trzypokoleniowa(łącznie 7 osób, a mieszkanie nalezy do jednej osoby).

Tylko te przykłady pokazują, że naliczanie opłat w oparciu o osoby mieszkające(zameldowane, pomieszkujące, czasowo zamieszkujące - jak zwał, tak zwał) nigdy nie będzie wiarygodne i opłaty nie będą przystawały do rzeczywistości.


Ja teraz płacę 9 zł miesięcznie za wywóz odpadów razy trzy zamieszkujące osoby. Miesięcznie daje to 27 złotych. Wyliczyłem na kalkulatorze szczecińskim, tym ze strony www.konsultuj.szczecin.pl
ze zapłace za smieci w róznych wariantach(przy założeniu segregowania odpadów):
Wariant od wody - 43,25 miesięcznie
Wariant od powierzchni mieszkania - 43,13 miesięcznie
wariant od głowy - 45 miesięcznie

Nie wiem jakie będa zaproponowane stawki w Policach, pewnie niższe niż w Szczecinie bo my wozimy śmieci do Lesna, a nie do Rymania i Mysliborza. Jednak wszystko wskazuje na to, że bedzie to dla mnie więcej, niz obecne 27 zlotych.
Wiem, że np mieszkańcy spółdzielni płaca dużo więcej niz ja, nawet po 17 złotych od osoby(3x17=51zł). Może się więc okazać, że zapłaca za smieci mniej niz do tej pory.

Nasze dywagacje o metodzie naliczania opłat i tak sa pozbawione sensu w sytuacji, gdy brak jest określonych stawek jednostkowych w złotych.


Zanim pojawią sie konkretne kwoty warto poszukać metody naliczania opłat, która bedzie najbardziej sprawiedliwa(a nie pod względem ekonomicznym). Wydaje mi się, że ta, która proponuje taka własnie jest.

Offline Daria

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 933
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #25 dnia: Października 24, 2012, 17:29:02 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Brakuje mi w tych całych konsultacjach stawek.
Polecam stronę www.konsultuj.szczecin.pl
W Szczecinie do każdej z metod dołączono proponowane stawki opłat, jest kalkulator, mozna sobie przeliczyć - brakuje tego w polickich konsultacjach.

Traktuje się nas, mieszkańców Polic, niepoważnie. Czas tylko do 4 -go listopada. Może pan radny w tej sprawie zadziała. Z linku dowiedziałam się, że stawka uzależniona jest od liczby mieszkańców gminy.
- Znaj i uwzględniaj zdanie innych -

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #26 dnia: Października 24, 2012, 18:43:44 »
Nic nie zadziałam, bo konsultacje przeprowadza burmistrz i radnym nic do tego. Sam czekam na konkretne propozycje i wyliczenia, bo na razie nie mam nic w tej sprawie oprócz całej sterty materiałów z innych miast w Polsce i udziału w dwóch konferencjach na ten temat.

Wybór metody naliczania opłat jest dowolny ale nie można łączyc kilku metod, trzeba wybrac tylko jedną.

Sprawa niebawem się rozstrzygnie, bo rada miejska ma obowiązek podjąc stosowne uchwały o tych opłatach do końca roku 2012. Jesli uchwał nie będzie, rozwiązania narzuci wojewoda w ramach uprawnień nadzorczych.

Pozostaje zatem czekać na konkretne propozycje.
W piatek będe na kolejnej konferencji poświęconej tym sprawom i mam nadzieję, że usłyszę jakies ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane w innych miastach.

Offline Daria

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 933
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #27 dnia: Października 24, 2012, 18:57:19 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Deszczówka to ścieki, nie woda.

Zawsze? Kiedy z dachów to nie jest ściekiem, bo nie spełnia definicji ścieku.

Tak jest, gdy deszczówka:
nie jest ujęta w system kanalizacyjny, tj. deszcz pada na powierzchnię nieszczelną, np. trawnik, glebę i wsiąka bezpośrednio w tę powierzchnię, albo pada na powierzchnię szczelną i spływa z niej na sąsiednią powierzchnię nieszczelną i wsiąka (jest to korzystne dla środowiska, bo woda jest retencjonowana w tym miejscu, a nie „ucieka do morza”),
jest ujęta w system kanalizacyjny, ale nie pochodzi z powierzchni zanieczyszczonej o trwałej nawierzchni, w szczególności z miast, portów, lotnisk, terenów przemysłowych, handlowych, usługowych i składowych oraz baz transportowych, dlatego deszczówka np. z dachów nie jest ściekiem.
Nie są również wymagane opłaty za wody opadowe i roztopowe z tytułu korzystania ze środowiska w przypadku, gdy nie korzystamy ze środowiska, bo my nie wprowadzamy deszczówki do wód lub do ziemi. Tak jest, gdy nasza deszczówka jest wprowadzana np.:

do obcej kanalizacji (wtedy opłaty są wg umowy z odbiorcą, a to odbiorca wnosi opłaty za korzystanie ze środowiska),
do zbiornika bezodpływowego (np. zbiornik p.poż).
Podstawa prawna

[1] Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska – Dz. U. Nr 25/2008 r., poz. 150, ze zm. (POŚ) – art. 3 pkt 38 lit. c, art. 273 ust. 1 pkt 2
Ze strony:
http://eko-akademia.pl/2010/03/kiedy-za-deszczowke-nie-sa-wymagane-oplaty/
- Znaj i uwzględniaj zdanie innych -

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #28 dnia: Października 24, 2012, 18:59:13 »
Cytat: "kaskada"
Cytat: "Wykidajło"
Nie przesadzaj. Masz spis wyborców z adresami - to są dorośli. Dzieci mieszkają z rodzicami lub opiekunami. Aktualizuje się przy okazji, kiedy i tak trzeba. Oświadczenia są całkowicie zbędne.

15% policzan pracuje za granicą (to bardzo oszczędne szacunki). Teoretycznie mieszkają w Policach, w rzeczywistości tu są zameldowani a mieszkają Anglia Dania Szwecja Norwegia Niemcy a nawet Nowa Zelandia. Ci wg. pomysłu od głowy też będą płacic za nic

Nie będą. Liczy się zamieszkiwanie, nie zameldowanie.
No i wg mnie za granicą pracuje 1% - mniej oszczędny szacunek, za to też z palucha wyssany.

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Wykidajło - poczytaj ustawę, będziesz wiedział dlaczego potrzebne są oświadczenia.

Poczytałem. Teraz Ty poczytaj. Będziesz wiedział, że oświadczenia są w każdym wariancie. I że nie ma możliwości podziału wody na domową i ogrodową :P

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Ja teraz płacę 9 zł miesięcznie za wywóz odpadów razy trzy zamieszkujące osoby. Miesięcznie daje to 27 złotych. Wyliczyłem na kalkulatorze szczecińskim, tym ze strony www.konsultuj.szczecin.pl
ze zapłace za smieci w róznych wariantach(przy założeniu segregowania odpadów):
Wariant od wody - 43,25 miesięcznie
Wariant od powierzchni mieszkania - 43,13 miesięcznie
wariant od głowy - 45 miesięcznie

Ja płacę 30,05 zł miesięcznie (90,15 zł co kwartał), też za trzy osoby. Raz w tygodniu odbierany pojemnik rzadko bywa wypełniony do końca. Przy stawkach szczecińskich w wariancie od głowy mam tyle co Ty, 45 zł - a wg tego co twierdzisz wytwarzam mniej śmieci (starsze dziecko) :)
Wariant od powierzchni - 47,32 zł miesięcznie.
Wariant od wody - 62,71 zł miesięcznie, czyli ponad dwa razy więcej niż teraz. A może i gorzej, bo wziąłem średnią za 5 lat. Wg ostatniego rachunku wyszłoby 77,85 zł miesięcznie. Wybacz, ale w tym momencie moje zrozumienie problemu kosztów usuwania dzikich wysypisk zdecydowanie słabnie.

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Nasze dywagacje o metodzie naliczania opłat i tak sa pozbawione sensu w sytuacji, gdy brak jest określonych stawek jednostkowych w złotych.

Nie, nie są. Metoda jest ważna. Jak widzisz zużycie wody ma nikły związek z ilością produkowanych śmieci. Z liczbą osób mieszkających w budynku też niewielki.

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Zanim pojawią sie konkretne kwoty warto poszukać metody naliczania opłat, która bedzie najbardziej sprawiedliwa(a nie pod względem ekonomicznym). Wydaje mi się, że ta, która proponuje taka własnie jest.

Nie ma sprawiedliwej. Sprawiedliwie byłoby od ilości produkowanych śmieci - ale wtedy zostaną dzikie wysypiska.
Najuczciwiej jest od głowy. Śmieci wytwarzają ludzie, a nie kran czy podłoga.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #29 dnia: Października 24, 2012, 20:24:38 »
Daria - mozliwość nakładania opłat za tzw wody opadowe(to o czym piszesz) jest juz od dawna. Ale wymaga okreslenia odrębnej stawki w taryfie opłat za wodę.
Odniesienie do okreslania opłat za śmieci ma tylko żużycie wody, więc deszczówka nie będzie miała na to wpływu.

Wykidajło - oczywiste jest, że śmieci produkują ludzie ale metoda "od głowy" daje moim zdaniem spore pole do naduzyć i zwyczajnego oszukiwania co do ilości tych ludzi.
 "Za osoby faktycznie zamieszkujące daną nieruchomość, uważa się osoby przebywające na danej nieruchomości, osoby te nie muszą być w niej zameldowane. Obowiązek wniesienia opłaty powstaje w miesiącu, w którym dana osoba zamieszkała w danej nieruchomości"
Rejestrowanie nowozamieszkałych osób, wyrejestowywanie osób, które się wyprowadziły - koszmar biurokratyczny.

Oparcie o zuzyta wode jest bardziej miarodajne, bo wielkośc jej zuzycia jest zwykle proporcjonalna do liczby osób zamieszkujących lokal, a i dane łatwo zdobyc, bo ZWiK je posiada.

Szczecin założył, że koszt  smieci w przypadku stawki od głowy wynosi 180 zł rocznie /1 osobę dlatego wyszło nam tak samo, po 45 zł.

Jestem trochę zaskoczony róznicą w opłatach szczecińskich. Jak wspominałem, punktem wyjscia powinno być pokrycie kosztów funkcjonowania całego systemu smieciowego. Była taka informacja, ze w przypadku Szczecina, to około 70 mln rocznie. Taka kwote potwierdza stawka od glowy, czyli 180 zł rocznie od osoby razy ilość mieszkańców Szczecina.
W zwiazku z tym wszystkie stawki, niezaleznie od metody ich obliczania powinny mniej więcej podobnie wyglądać, czyli w przypadku moim i Wykidajły około 45 zł miesięcznie. Jednak stawka od wody w Szczecinie jest droższa. Nie wiem dlaczego.

Ja cały czas myślę jak to zorganizowac zeby jak najmniej kosztowała biurokratyczna obsługa tego systemu. Metoda od głowy rodzi, moim zdaniem, najwyższe koszty, bo będzie wymagała corocznych aktualizacji liczby platników plus ciągłe zmiany w trakcie roku.

Metody "metrażowa" i "wodna" juz takich potrzeb nie generują bo po podpisaniu umowy(czy oświadczenia) niewiele się zmienia. Wskazanie licznika albo deklaracja podatkowa podatku od nieruchomości.