Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Trzebież] Trzebież na starej fotografii.  (Przeczytany 33800 razy)

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Trzebież] Trzebież na starej fotografii.
« dnia: Czerwca 19, 2011, 10:13:22 »
W przedwojennej Trzebieży było kilka młynów. Długo szukałem lokalizacji tego młyna, ale wreszcie udało się.
I tu zagadka, gdzie stał ten młyn wiatrowy?



A tego budynku nie jestem w stanie zlokalizować, może już go nie ma. Proszę zwrócić uwagę na zabudowania gospodarcze.

<*)))))>{

Beobachter

  • Gość
[Trzebież] Trzebież na starej fotografii.
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 19, 2011, 11:52:52 »
O domu nic nie powiem, nie identyfikuję, choć ten widok jakby mi nie był obcy. A co do lokacji Windmühle? Wziąłem się do poszukiwań na mapie. W Klein Ziegenort był jeden wiatrak, na wzniesieniu kończącym współczesną ul. Plażową. Za to w Groß Ziegenort były aż trzy. Są obecne na mapie już z roku 1900, jeszcze sprzed czasów kolei, są równiez na mapie z 1925.
Tu jest adres do mapki (r. 1925), wiatraki zaznaczyłem czerwonymi kropkami.

lub:
http://img847.imageshack.us/img847/7506/frag2.jpg
I teraz tak:
Mamy dwa młyny wiatrowe (poprawniejsza nazwa, wiatrak to konstrukcja drewniana) niedaleko wjazdu do Trzebieży. Pierwszy za torami, ten przejazd, choć gruntowy, do dziś istnieje. Drugi - niewiele dalej, przy samym cmentarzu. Na oko przed bramą obecnego cmentarza komunalnego.
I trzeci, o którym mniemam, że to ten ze zdjęcia. Stoi w pobliżu ulicy (nigdy nie wiem, czy to jeszcze Portowa, czy już Kwiatkowskiego) na wysokości dzisiejszej stoczni Ladzinskich. Słowo "Werft" oznacza stocznię. Wiatraków, mimo że podobnie oznaczone graficznie, nie należy mylić z Leuchtbake czyli światłem latarń oświetlających port i nabrzeże. Różnica w znakach jest taka, że Windmühle ma na górze położony poziomo "X", a Leuchtbake tylko tego "X" połowę, wskazującą prawdopodobnie kierunek świecenia.
Wracając do zdjęcia - jest to Groß Ziegenort, bo to jest napisane na pocztówce. Podobnych zabudowań w pobliżu wjazdu, za torami i blisko cmentarza nie ma i nigdy nie było. Dwa młyny odpadają. Zostaje trzeci, ten blisko stoczni. I tylko ten może być na zdjęciu.
Jest jeszcze inne pytanie. Ciekawe czy istniała możliwość dopłynięcia do młyna (lub blisko niego) kanałem lub kanalikiem stoczniowym? Jeśli tak, to posadowienie tu młyna wiatrowego byłoby ze wszech miar uzasadnione.
Pozdrawiam serdecznie!

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Trzebież] Trzebież na starej fotografii.
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 19, 2011, 16:53:00 »
Brawo Panie Janie!

Cytat: "Beobachter"
I trzeci, o którym mniemam, że to ten ze zdjęcia. Stoi w pobliżu ulicy (nigdy nie wiem, czy to jeszcze Portowa, czy już Kwiatkowskiego) na wysokości dzisiejszej stoczni Ladzinskich. Słowo "Werft" oznacza stocznię.

O tej stoczni wspomina W. Trettin  w opisie jednego ze swoich zdjęć.
Tutaj był Kahnbauwerstt Manthe - warsztat szkutniczy, wujka mojej matki. ul. Kwiatkowskiego.



To już ulica Kwiatkowskiego i młyn wiatrowy stoi naprzeciw firmy "DOBOSZ", w tle widać dom właściciela.
Z dzieciństaw pamiętam, że stały tam betonowe fundamenty, teraz teren jest podniesiony i już nic nie widać. Ale nie jestem pewien czy pozostały po młynie, czy stojącej obok szopy.

Cytat: "Beobachter"
Zostaje trzeci, ten blisko stoczni. I tylko ten może być na zdjęciu.
Jest jeszcze inne pytanie. Ciekawe czy istniała możliwość dopłynięcia do młyna (lub blisko niego) kanałem lub kanalikiem stoczniowym? Jeśli tak, to posadowienie tu młyna wiatrowego byłoby ze wszech miar uzasadnione.


Są tam pozostałości po falochronie, slipie i dalej na południe umocnione nabrzeża.
Najbardziej widoczne jest to wiosną, przy niskim stanie wody.
Zrobiłem naprędce mały szkic z mapy i zdjęć, oraz umiejscowiłem łódkę widoczną na starym zdjęciu. Oczywiście nie wszystko się dokładnie zgadza, bo stare zdjęcie (1910), mapka i zdjęcia współczesne pochodzą z różnych lat.



Zdjęcia starego portu.











<*)))))>{

Beobachter

  • Gość
[Trzebież] Trzebież na starej fotografii.
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 19, 2011, 17:04:10 »
Dzięki Panie Andrzeju! Znów jakiś kawałeczek śladów przeszłości został rozszyfrowany i rozwiązanie wzbogaca nasz wspólny skarbiec wiedzy na temat najbliższej Heimat. Przy okazji dziękuję za zagadkę jako taką, po trudnym tygodniu miałem przyjemny, niedzielny poranek. Pozdrowienia - Jan Antoni.

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Trzebież] Trzebież na starej fotografii.
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 19, 2011, 20:36:09 »
Panie Janie, to teraz, aby uprzyjemnić też niedzielny wieczór. Młyn wiatrowy-kozłowy z Małej Trzebieży. Na temat pozostałych młynów wiatrowych jeszcze nie trafiłem. Innym razem o młynie elektrycznym.





Pozdrawiam
ak

I jeszcze jedno ujęcie młyna z pierwszego zdjęcia.

<*)))))>{

Beobachter

  • Gość
[Trzebież] Trzebież na starej fotografii.
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 20, 2011, 02:10:55 »
Znów dziękuję, może zdołam się jakoś zrewanżować, choć raczej nie wiedzą o Trzebieży - Panu nie dorównam. Ale wierzę, że wspólnymi siłami, z pomocą obu nam znanego "Miśka", zdołamy upublicznić Policki Skarbiec. Jeszcze trochę cierpliwości.
Co do młynów elektrycznych - zdaje się, że specjalistą od takich rozwiązań (i wszelkich: wodnych, parowych, elektrycznych i wiatrowych) był Paul Steffen z Jasenitz. Tyle przynajmniej wynika z jego ogłoszeń reklamowych odnoszących się do tartaków, zatem pewnie i do młynów.
Pozdrowienia - J. A.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Trzebież] Trzebież na starej fotografii.
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 19, 2011, 00:37:39 »
Nic szczególnego, ale może się komuś przydać.Plan pochodzący z przewodnika turystycznego Trzebieży z 1965 roku.



Pozdrawiam

Offline pejo154

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 161
    • Zobacz profil
Re: Trzebież na starej fotografii.
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 19, 2011, 10:25:46 »
Cytat: "ak"


A tego budynku nie jestem w stanie zlokalizować, może już go nie ma. Proszę zwrócić uwagę na zabudowania gospodarcze.

Obrazek


Muszę sprawdzić, ale podejrzewam jedną z posesji na ul. Dolnej...
Chyba, że to jedna z posesji na początku ul. Osadników  :'(  choć podpis na zdjęciu to wyklucza.

Jadę sprawdzić.

P.S. Czy jest możliwe, że zdjęcia z tego okresu mogły być z odwróconą  perspektywą - nie wiem jak to się fachowo nazywa (lewa strona jest po prawej)?

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Trzebież] Trzebież na starej fotografii.
« Odpowiedź #8 dnia: Listopada 19, 2011, 14:46:22 »
Cytat: "pejo154"
podejrzewam jedną z posesji na ul. Dolnej...

Raczej nie, zauważ, że jest tu dość szeroki pas trawnika przed domem i ogródkiem.  Ul. Dola jest wąska i budynki stoją raczej bezpośrednio przy drodze. Budynek ma już około 100 lat (o ile jeszce istnieje) i może być otynkowany.
<*)))))>{

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Trzebież] Trzebież na starej fotografii.
« Odpowiedź #9 dnia: Września 14, 2012, 21:42:32 »
Następny dom z Trzebieży do rozpoznania.

<*)))))>{

Offline pejo154

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 161
    • Zobacz profil
[Trzebież] Trzebież na starej fotografii.
« Odpowiedź #10 dnia: Września 15, 2012, 08:05:02 »
Gdyby nie "pruski mur", to stawiał bym na budynek przy ul WOP (trzecia posesja od Groszka w stronę ulicy Dolnej), tuż przy wjeździe do szkoły (po prawej stronie)...

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Trzebież] Trzebież na starej fotografii.
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 05, 2013, 12:41:10 »
Zastanawiałem się gdzie zrobiono to zdjęcie.



Pokusiłem się o kombinację, zdjęcie satelitarne/mapa z okresu "przed plażowego"



Wychodzi, że zabudowania najbliżej wody w Klein Ziegenort, to okolice bramy głównej przy byłej plaży (koniec ul. Rybackiej, poczatek ul. Osadników).

Trudno sobie wyobrazić, że w wyniku usypania urobku z prac pogłębiarskich, aż tak zmieniła się linia brzegowa
<*)))))>{

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Trzebież] Trzebież na starej fotografii.
« Odpowiedź #12 dnia: Kwietnia 06, 2013, 18:29:55 »
Rzeczywiście, sporo tego urosło. Wydzieramy teren morzu jak w Holandii:)

Offline pejo154

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 161
    • Zobacz profil
[Trzebież] Trzebież na starej fotografii.
« Odpowiedź #13 dnia: Kwietnia 07, 2013, 09:57:49 »
Cytat: "Borisz"
Rzeczywiście, sporo tego urosło. Wydzieramy teren morzu jak w Holandii:)


Ale inaczej plaża dziś zaczynałaby się na ul. Osadników. A już za moich czasów (lata 80-te), przy sztormowej pogodzie, woda z fal docierała do szyb niektórych posesji na tej ulicy. Wiele osób uważa, że plaża powinna rozciągać się od OSiR-u do COŻ. Ale wg. mnie ten brzeg jest zbyt ruchomy, żeby w perspektywie 20 - 30 lat utrzymać tą samą linię brzegową.
Ciekaw jestem od kiedy ("za Niemca") w Trzebieży była utworzona plaża i promenada. Którą to w latach 80-tych wchłaniał już zalew. I ciekawe czy proces ten był na skutek zlikwidowania - nie modernizowania falochronów (w postaci rzędu kołków drewnianych), czy i tak woda upomniałaby się o swoje?
Plaża w Ueckermunde (choć to inny region Zalewu) broni się nadal i tam system falochronów zdaje egzamin.

Offline Afgan2402

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 481
    • Zobacz profil
[Trzebież] Trzebież na starej fotografii.
« Odpowiedź #14 dnia: Maja 15, 2013, 20:27:15 »
W czasie remontu strychu domu w Trzebiezy, znalazlem klisze i wywolalem zdjecia.
Czy to Trzebiez?

















PO,tylko dla idiotów.