Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Wigilijne potrawy  (Przeczytany 39966 razy)

Offline NIKA

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 421
    • Zobacz profil
Wigilijne potrawy
« dnia: Października 04, 2010, 09:50:42 »
Mimo iż wigilijne potrawy w większości są podobne to ze słyszenia wiem, że różnie to w naszych domach wygląda.
Jestem ciekawa jakie macie doświadczenia.
Bardzo proszę  podzielcie się nimi a także jakimiś ciekawymi przepisami na waszym zdaniem najsmaczniejsze potrawy, które tego dnia goszczą na waszych stołach.
Powiem tak. Nigdy nie jadłam np. klusek z makiem, kutii ...
W moim domu nigdy Wigilia nie była postna. Tak moja mama wyniosła z domu. Babcia twierdziła, że skoro cały rok mają biednie to w święta powinni najeść się do syta różnych rzeczy, których na co dzień brakuje.
Ojciec opowiada, że jak pierwszy raz został zaproszony do rodzinnego domu mamy na święta przeżył szok!
Zobaczył mięsa, szynki itd. U niego w domu Wigilia była postna i zachowywano zasadę co do ilości potraw. Nie mniej jednak nie było wszystkich tradycyjnych potraw dlatego nie miałam okazji spróbować w/w.
Raz tylko udało mi się zakosztować grochu z kapustą u swojej przyszłej teściowej.
Więcej nie było okazji ponieważ mamy nie ma już z nami.
Ogólnie w mojej rodzinie na stole znaleźć można: bigos, gołąbki, uszka z barszczem, pierogi z kapustą i grzybami, śledzie w oleju, sałatka jarzynowa ze śledziem, sałatka ryżowa z kurczakiem, pieczony schab, karkówkę, rybę po grecku, łosoś norweski, jajka w majonezie, jajka z pieczarkami, wędliny, czasem ryba w occie i pewnie inne, o których teraz  nie pamiętam.
Chciałabym kiedyś w przyszłości zrobić taką wigilię w moim domu z tradycyjnym stołem stąd mój pomysł na napisanie tego posta.
Za porady i przepisy serdecznie dziękuję.
Im bardziej chore jest państwo, tym więcej w nim ustaw i rozporządzeń.

                           Tacyt

Offline arturrop1

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 195
    • Zobacz profil
Wigilijne potrawy
« Odpowiedź #1 dnia: Października 10, 2010, 22:38:30 »
jeszcze trochę i temat mam nadzieję się rozkręci

Cytat: "NIKA"
Raz tylko udało mi się zakosztować grochu z kapustą u swojej przyszłej teściowej.


w moim domu mówiło się na to "pośnik", niestety ja w kuchni to raczej 'garki tłuczę', a żona moja nie ma pojęcia jak to zrobić, teściowa raz postarała się zrobić mi przyjemność i coś tam upichciła z tego grochu i kapusty, ale raz, bo więcej już nie chciałem, i tak to mój ulubiony "pośnik" smakuję tylko w pamięci. dziadkowie przywieźli tą tradycję z lubelskiego, ale już ich nie ma na świecie. to czekam na swojski domowy przepis, jeśli u kogoś jada się groch z kapustą.

Offline NIKA

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 421
    • Zobacz profil
Wigilijne potrawy
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 15, 2010, 13:53:26 »
Wigilia już bliziutko.
I co nikt nie podzieli się ciekawym przepisem?
Im bardziej chore jest państwo, tym więcej w nim ustaw i rozporządzeń.

                           Tacyt

Offline caarola

  • Moderator
  • Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 245
    • Zobacz profil
Wigilijne potrawy
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 15, 2010, 14:28:48 »
My Wigilię tradycyjnie spędzamy w domu rodziców gdzie pałaszujemy:
Barszczyk z uszkami - mniam
Pierogi z kapustką
Śledzie w oleju
Śledzie w occie
Śledzie pod pierzynka - mniaaaaaam
Groch z kapustą
Karp smażony
Sałatka jarzynowa
Ryba po grecku
Bigos świąteczny
+
Kompot
Chlebek

:)
Pozbawione interpunkcji i pełne błędów posty to tak, jakbyś postawił piwo w brudnym kuflu z pływającą muchą i mówił, że masz problemy z myciem...

Offline TrzebieżCITY

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1113
    • Zobacz profil
Wigilijne potrawy
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 15, 2010, 17:17:45 »
Wszystkie potrawy pyszne, ale żadna strawa nie zastąpi atmosfery ciepła i miłości.To moje pierwsze święta jako męża i przyszłego ojca.Drugie święta bez ukochanej mamy, której w tym czasie jeszcze bardziej brakuje.W natłoku gonitwy, przygotowań nie zapomnijcie o sensie tych świąt... Pozdrawiam
Oddaj cząstkę siebie innym...To nie boli,a może uratować komuś życie...DKMS przeciwko białaczce... Paweł, żeby było prościej...

Offline NIKA

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 421
    • Zobacz profil
Wigilijne potrawy
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 15, 2010, 18:34:08 »
Tak, masz rację nie można zapomnieć jaki jest sens tych świąt.
Z nami też nie wszyscy usiądą do stołu i to jest przykre, bardzo przykre.


Caarola zdradź przepis na śledzia pod pierzynką. Słyszałam o takim ale nie wiem jak się go robi.
Im bardziej chore jest państwo, tym więcej w nim ustaw i rozporządzeń.

                           Tacyt

Offline TrzebieżCITY

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1113
    • Zobacz profil
Wigilijne potrawy
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 15, 2010, 19:03:35 »
Wtrącę co do tej sałatki.Moja mama robiła ją jak sałatkę jarzynową z dodatkiem śledzika i wszystko z góry smarowała majonezem.Pyszna była i może zrobi się na święta ;D Tak poza tym pierożki z kapustką i grzybami własnej roboty ma się rozumieć, barszczyk czerwony, rybka w occcie smażona, nie karp bo nie lubię :ble: ryba po żydowsku, sałatka jarzynowa.Po pasterce dopiero kąs mięska i ciast.Na to zawsze się czekało ;D
Oddaj cząstkę siebie innym...To nie boli,a może uratować komuś życie...DKMS przeciwko białaczce... Paweł, żeby było prościej...

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4658
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
Wigilijne potrawy
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 15, 2010, 20:15:09 »
Cytat: "NIKA"
Caarola zdradź przepis na śledzia pod pierzynką. Słyszałam o takim ale nie wiem jak się go robi.


I ja przyłączam się do tej prośby. :)

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Wigilijne potrawy
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 15, 2010, 20:50:10 »
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline draculka

  • Moderator
  • Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 387
    • Zobacz profil
Wigilijne potrawy
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 15, 2010, 21:31:31 »
Cytat: "caarola"
My Wigilię tradycyjnie spędzamy w domu rodziców gdzie pałaszujemy:


Karolka no to już wiem, w które rewiry warto się udać z kolędą :)

Wszystkim rybolubnym i nie tylko polecam przepis na rybę po japońsku W przepisie jest moim zdaniem nieścisłość, bo ogórki powinny być kiszone a nie konserwowe. Taki mam przepis od lat i taka wersja potrawy gości na naszym stole.
Aby mieć właściwe spojrzenie na własną pozycję w życiu, człowiek powinien posiadać psa, który będzie go uwielbiał i kota, który będzie go ignorował.

krecik

  • Gość
Wigilijne potrawy
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 15, 2010, 22:09:58 »
Cytat: "caarola"
Bigos świąteczny

A ten bigosik to z mięskiem na wigilię?

U nas w domu barszcz czerwony do kubeczka, a do talerza zupa grzybowa, w tym roku bedzie z prawdziwkami z mnóstwem prawdziwków=O). W zeszłym roku w zupie pływały tylko 3, bo tylko tyle znaleźliśmy, a w tym roku po prostu pięknie, cała zupa z prawdziwków - palce lizać.

TrzebieżCITY zgadzam się z Tobą, nie ważne co na stole i pod choinką, ważne co w sercu, a święta bez Mamuśki nie są już takie same co przed laty i nie cieszą tak jak wcześniej. U mnie to już 5 takie święta. Dobrze, że dzieciaki są to się człowiek rozwesela. A jak czeka na potomstwo to dopiero radość, wyobrażam sobie jak będziecie świętować w przyszłym roku, z Małym Mikołajem/Mikołajową, to dopiero będzie święto.
Pozdrawiam i dużo miłości  i mniej nerwów na co dzień.

Offline TrzebieżCITY

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1113
    • Zobacz profil
Wigilijne potrawy
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 15, 2010, 22:29:24 »
Dziękuję kreciku.Tobie życze również tego samego.Ciesze się bardzo, bo jest kochająca żona i człowiek jest potrzebny.Ot i cały sens.Pozdrawiam
Oddaj cząstkę siebie innym...To nie boli,a może uratować komuś życie...DKMS przeciwko białaczce... Paweł, żeby było prościej...

Offline Daria

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 933
    • Zobacz profil
Wigilijne potrawy
« Odpowiedź #12 dnia: Grudnia 16, 2010, 16:48:17 »
Ja proponuję kluski z makiem. Bardzo łatwe do przygotowania. A jakie pyszne.
Kto nie próbował, niech się odważy. Przepis w każdej chwili. Tradycja każe, żeby choć jedna potrawa była przyrządzona z dodatkiem maku, miodu i orzechów.
Mam inne babcine przepisy, sprawdzone, na potrawy z ryb, śledzi.
A jeśli wszyscy domownicy się  włączą to i 12 potraw nie będzie problemem.
Pozdrawiam. :)
- Znaj i uwzględniaj zdanie innych -

Offline Daria

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 933
    • Zobacz profil
Re: Wigilijne potrawy
« Odpowiedź #13 dnia: Grudnia 16, 2010, 18:23:19 »
Cytat: "NIKA"
Raz tylko udało mi się zakosztować grochu z kapustą u swojej przyszłej teściowej.

No i jak smakowało?

Cytat: "caarola"
My Wigilię tradycyjnie spędzamy w domu rodziców gdzie pałaszujemy:
...Groch z kapustą...

Robiłam, nawet dobrze wyglądało, smak, powiedzmy, nie dla mnie. Może Twój przepis byłby lepszy.
- Znaj i uwzględniaj zdanie innych -

Offline NIKA

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 421
    • Zobacz profil
Wigilijne potrawy
« Odpowiedź #14 dnia: Grudnia 16, 2010, 18:31:37 »
Powiem Ci, że nawet smakowało.
Mogę prosić o przepis na kluski z makiem?
Z góry dziękuję.
Im bardziej chore jest państwo, tym więcej w nim ustaw i rozporządzeń.

                           Tacyt