Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen  (Przeczytany 38022 razy)

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« Odpowiedź #15 dnia: Lutego 25, 2010, 21:44:05 »
Cytat: "toksyczny"
 Mam na myśli Brzózki... Może ktoś ma materiały które mówią coś więcej o tym dziwnym miejscu.
Odsyłam do archiwalnych numerów MP, był tam obszerny artykuł na ten temat.
<*)))))>{

toksyczny

  • Gość
[Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« Odpowiedź #16 dnia: Lutego 25, 2010, 21:57:16 »
A te archiwa to pewnie w bibliotece?

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« Odpowiedź #17 dnia: Lutego 25, 2010, 22:00:36 »
Cytat: "toksyczny"
A te archiwa to pewnie w bibliotece?
Niestety - chyba nie, a szkoda.
<*)))))>{

sadboy

  • Gość
[Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« Odpowiedź #18 dnia: Lutego 25, 2010, 22:31:40 »
Coś na temat miejscowośći brzózki  http://samarama.wikidot.com/brzozki

toksyczny

  • Gość
[Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« Odpowiedź #19 dnia: Lutego 26, 2010, 19:06:25 »
Słyszałem także inną histrorię ale tu nie ma o tym ani słowa. Sztuczna grota przypomina swoją strukturą taką jak widziałem w Zdrojach. Może to ten sam materiał?

Offline Nataleczka

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 488
    • Zobacz profil
[Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« Odpowiedź #20 dnia: Lutego 26, 2010, 19:52:13 »
Chodzą takie pogłoski , że na terenie wsi Brzózki jest linia Berlin - Moskwa  ( i związku z tym nie można palić ognisk)  :)sadboy dzięki za linka. Ach no i tak nawiązując do tematu jestem w lekkim szoku , że "Führer" bywał w tych okolicach.
Bo wolność krzyżami się mierzy,
Historia ten jeden ma błąd!!!
   Ja mówię Hifi Wy mówicie Banda !

toksyczny

  • Gość
[Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« Odpowiedź #21 dnia: Lutego 26, 2010, 23:01:25 »
Wydaje mi się że on przyjechał tu z pewną latarką a jak wyjeżdżał to już jej nie miał. Może to właśnie ja ją znalazłem?Na zdjęciu widać jakby mu coś brakowało w dłoniach to sobie tak ręką za rękę złapał. To pewnie przyjechał sprawdzić czy tych ognisk mu tu nie palą.

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« Odpowiedź #22 dnia: Marca 01, 2010, 14:04:43 »
Cytat: "theville666"
"płytowa" droga w Tanowie została położona na przyjazd Hitlera.

Ostdeutsche Bau-Zeitung-Breslau 1934-08-30 Jg.32 Nr 35
Cyt: "Pölitz. Die Kreisverwaltung will im Rahmen des grossen  Göringplanes die Strassen Pölitz - Falkenwalde und Falkenwalde - Jasenitz pflastern lassen."
 To o bruku - o "płytach" nic nie ma.

[ Dodano: 2010-03-01, 15:52 ]
Mackensen  w Jasienicy:


Offline piotr S

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
    • http://www.sowa.szczecin.pl
[Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« Odpowiedź #23 dnia: Marca 04, 2010, 21:39:29 »
A SOSW w willi Mackensena ma teraz imię Kawalerów Orderu Uśmiechu.

yak

  • Gość
[Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« Odpowiedź #24 dnia: Marca 05, 2010, 01:08:05 »
Przytaczam informację jaką nadesłał mi pan Wiesław Gaweł"

"Co do Augusta von Mackensena. W roku 1940 napisał list do dowódcy
Wehrmachtu i potępił w nim zbrodnie armii niemieckiej w trakcie kampanii
wrześniowej w Polsce. Podpadł Hitlerowi, więc nawet przez myśl by mu nie
przeszło aby go odwiedzać w Tanowie po 1940 r. Więc droga z płyt
budowana była w związku z wizytą Hitlera w 1944 r (29 maja).
Hitler dojechał do pałacyku w Tanowie (gdzie rezydował wówczas starosta powiatu
Randow). Zbieg okoliczności sprawił, że w tym dniu było bombardowanie
Hydrierwerke i zarządzono powrót do Rzeszy. Odcinek drogi faktyczne
zbudowano dla niego. Informację tą miałem od Karabijewskiego-Gajewskiego
- dowódcy warty w trakcie funkcjonowania Enklawy."

toksyczny

  • Gość
[Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« Odpowiedź #25 dnia: Marca 05, 2010, 17:29:22 »
Stan tej drogi jest bardzo dobry. Wygląda tak jak by powstała z 10 lat temu. Ciekawy wątek:) Bardzo podoba mi się pałacyk w Zalesiu. Piękna bryła budynku. Widziałem jak zrobiona jest podłoga. Wilanów może zazdrościć. Parkiet ułożony jest po mistrzowsku - pewnie stanowi rekonstrukcję tego co było tam wcześniej. Wokół widać zabudowania folwarczne. Pewnie dla koni. Wygląda na to że stacjonowało tam wojsko lub był prężny majątek jakiegoś junkra. Czy istnieje jakaś publikacja, książka która opisuje historię tych terenów? Bardzo dziękuję za wszystkie podpowiedzi i dziękuję osobom umieszczającym tu tak ciekawe informacje.

yak

  • Gość
[Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« Odpowiedź #26 dnia: Marca 05, 2010, 18:30:02 »
Podaję informacje z Wikipedii, które są rzetelne:

"Osada o przypuszczalnie późnośredniowiecznym rodowodzie, od ok. XVIII w. istniał tu majątek ziemski (folwark). We wsi znajduje się też położony w bezpośrednim sąsiedztwie jez. Świdwie III kondygnacyjny dawny pałac rodziny Arnim-Schlagenthin z 1910 roku.

W czasie II wojny światowej nie zniszczona, osada została zajęta pod koniec kwietnia 1945 r. przez wojska radzieckie (2 Front Białoruski – 2 Armia Uderzeniowa) a od 4 października 1945 r. została przekazana administracji polskiej. Po zakończeniu wojny mieścił się tutaj ośrodek wypoczynkowy ALP). W II poł. XX w. mieszkały tu głównie rodziny trudniące się leśnictwem. Pałac na przełomie wieków został gruntownie odrestaurowany i od 2001 roku jest siedzibą Nadleśnictwa Trzebież."

A tyle wyczytamy w "Encyklopedii Polic" (pod. red. prof. dr. hab. T. Białeckiego - udostępnimy w br. na nowej witrynie gminy - wczesna jesień):

"ZALESIE. Małe osiedle w gm. Police, położ. ok. 1 km na płn. wsch. od brzegu j. Świdwie. Dawny majątek ziemski, w XVIII w. wraz z pobliskim Węgornikiem był folwarkiem Rzędzin [Nassenheide – dosł. mokre wrzosowisko - przypis mój]. W poł. XIX w. stał się własnością śląskiego przemysłowca Henckela von Donnersmarka, później rodziny Arnim-Schlagenthin. W 1910 wzniesiono tu 3-kondygnacyjny pałac z wysokim dachem i wieżyczką. Po I wojnie świat. Z. było jeszcze kolejno własnością Hermanna Müllera oraz Franza Stocka. Przed 1939 liczyło 61 mieszkańców. Od 4 X 1945 Z. jest w granicach Polski, zostało przekazane leśnikom, którzy w pałacyku zorganizowali ośrodek szkol. swojej branży. W latach 70. rozwinięto tutaj hodowlę bydła i koni rasy „norden”. Po 1990 hodowlę zlikwidowano, a pałacyk wykorzystywany jest nadal na cele szkoleniowe i zjazdy. W Z. mieszka obecnie (2001) 12 rodzin zatrudnionych w leśnictwie. W 2001 przeniesiono tu z Trzebieży siedzibę nadleśnictwa. Przynależność admin.: Rzędziny. Nazwa pol. nowa od 1945, topogr. oznacza osiedle położone za lasem; nazwa niem. Sonnewald również topograf. od Sonne = słońce i Wald = las, tj. Słoneczny Las."

A teraz uwagi moje:
Zanim przenieśli się tu leśnicy - w sensie nadleśnictwo - pałacyk był całkowicie zrujnowany. Ogromnym wysiłkiem (i sumptem) leśników został odrestaurowany pod kontrolą konserwatora. Część i chwała nadleśniczemu - inż. Antoniemu Michnowiczowi oraz jego pracownikom, przyjaciołom i kolegom. Folwark ma osobny wpis w rejestrze konserwatorskim, to pozostałość po majątku, nie po koszarach.  Drugi - lekko podobny - zespół zobaczymy w Leśnie Górnym (Hohenleese). W odniesieniu do Zalesia gmina i nadleśnictwo mają szerokie plany, ma tu - najogólniej - powstać młodzieżowa, międzynarodowa placówka integracyjno-edukacyjna o ukierunkowaniu proekologicznym. Sumując - bardzo fajne miejsce i BARDZO fajni ludzie. Ale leśnicy tacy są. Z natury.

Pozdrawiam!

PS
Czekajcie cierpliwie, z ogromnym mozołem budujemy internetową witrynę historyczną Polic. W tym roku nastąpi jej pierwsza odsłona. Osobista zasługa burmistrza Diakuna... I nie jest to żadne "kadzenie"! No, ale: pożyjemy - zobaczymy. Sporo ludzi zaangażowanych, a będzie jeszcze więcej. Również i Wy - użytkownicy tego działu. Wszystkich (TAK!) poproszę o pomoc. Część dyskutantów już dziś współpracuje.

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« Odpowiedź #27 dnia: Marca 05, 2010, 19:54:01 »
Cytat: "toksyczny"
i dziękuję osobom umieszczającym tu tak ciekawe informacje.

To dla Ciebie jeszcze jedna informacja do tematu.

<*)))))>{

hehenio

  • Gość
[Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« Odpowiedź #28 dnia: Marca 05, 2010, 20:38:28 »

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« Odpowiedź #29 dnia: Marca 05, 2010, 21:04:07 »
Cytat: "hehenio"
Przy okazji von Mackensen - polecam króciutki filmik:

http://www.filmhiradok.nava.hu/watch.php?id=1278

Super informacja, należy Ci się pochwała.

Na filmie widać betonową drogę, czy o nią chodziło w dyskusji?
<*)))))>{