Co zrobić, gdy zaginął pies lub kot?Porady jak skutecznie szukać zaginionego zwierzaka:
* Przede wszystkim kiedy tylko zorientujesz się, że Twój zwierzak zaginął rozpocznij niezwłocznie poszukiwania. Jeśli poszukiwania w dzień nie przyniosą żadnych rezultatów - nie rezygnuj - późnym wieczorem chodź po okolicy i nawołuj. Zwierzak w dzień może się chować (strach), a w nocy szukać jedzenia. Jest wówczas znacznie ciszej, więc lepiej będzie słyszeć i pozna Twój głos.
* Przygotuj ogłoszenie ze zdjęciem o zaginięciu podając w nim niezbędne informacje takie jak miejsce i datę zaginięcia, płeć, wiek, umaszczenie, rozmiar zwierzęcia, znaki szczególne, numer tatuażu lub numer chipa (jeśli go posiada). Podaj numer telefonu kontaktowego do siebie.
* Porozwieszaj ogłoszenia i sukcesywnie je ponawiaj (nie zniechęcaj się faktem, że zostają zrywane) w okolicy miejsca zamieszkania oraz w lecznicach weterynaryjnych i sklepach zoologicznych.
* Zamieść ogłoszenie o zaginięciu zwierzęcia na stronach internetowych posiadających dział zaginione/znalezione zwierzęta oraz w lokalnej prasie lub telewizji.
* Odwiedzaj schronisko do którego trafiają psy z Twojego miasta lub gminy. Postaraj się to robić co najmniej trzy razy w tygodniu i szukaj pupila wśród przebywających tam zwierząt. Zostaw przygotowane wcześniej ogłoszenie i poproś pracowników schroniska, aby skontaktowali się z Tobą, gdy znajdą lub ktoś przywiezie do schroniska podobne zwierzę. Wpisz również zgłoszenie o zaginięciu w zeszycie „zwierzęta zagubione”. Pobyt w schronisku dla każdego zwierzaka to traumatyczne przeżycie. Nie pozwól więc, aby tam długo czekał na Ciebie.
* W przypadku zaginięcia kota dowiedz się czy są jakieś karmicielki na Twoim terenie i skontaktuj się z nimi - jak Twój kot się pojawi z pewnością zauważą nowego kota i będą mogły dać Ci znać.
* Gdy istnieje podejrzenie o kradzież sprawdź giełdy zoologiczne lub inne tego typu miejsca, niewykluczone, że tam prędzej, czy później trafi Twój pupil.
* Zacznij przeglądać ogłoszenia dotyczące znalezionych zwierząt. Każdy opis pasujący nawet w 50% do opisu Twojego pupila sprawdź dzwoniąc pod wskazany numer.
Nie trać nadziei, zwierzęta czasami szczęśliwie odnajdują się nawet po dłuższym czasie.
...i najważniejsze: nawet gdy poszukiwania trwają już tydzień czy dwa NIE PODDAWAJ SIĘ! Znane są przypadki, gdy zwierzęta odnajdowały się po kilku miesiącach!
Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że Twój zwierzak jest bardzo blisko lecz tak zestresowany, że nawet bardzo chcąc nie wróci sam do domu. Siedzi wciśnięty w jakiś kąt - np. w piwnicy.
Jak ułatwić znalezienie zwierzaka zanim jeszcze zaginie?
*
Wychodź na spacery z psem na smyczy.
*
Do obroży, którą zawsze nosi przyczep breloczek (do kupienia np. w sklepach z art. dla zwierząt), na którym będzie widoczne imię psa lub kota, nr telefonu właściciela i słowa Nagroda! – to mobilizuje.
tel. do hycla 500297111 dla osób,które zagubiły psa.
Akcja adresówkaPrzezorny zawsze ubezpieczony, czyli zabezpiecz swojego pupila
W ostatnim czasie na terenie Polic i okolic nasiliła się liczba zagubionych zwierząt – zarówno błąkających się, jak i tych poszukiwanych. Kilka razy w tygodniu dostajemy informację o zabłąkanym psie lub kocie. Zdecydowana większość tych zwierząt z pewnością ma właścicieli. Niestety, mimo intensywnych poszukiwań, bardzo rzadko udaje się ich odnaleźć. Ileż trudu i kłopotu byłoby zaoszczędzone dla obu stron, gdyby zwierzaka można było od razu zidentyfikować?
Dlatego apelujemy – bądź przewidywalny i zabezpiecz swojego czworonożnego przyjaciela nim będzie za późno. Tym samym unikniesz stresu związanego z utratą oraz poszukiwaniem pupila, Twój zwierzak również będzie Tobie za to wdzięczny. Nie trudno sobie wyobrazić, co przeżywa będąc w nowym, nieznanym i często wrogim dla niego miejscu. Zdezorientowanie, przerażenie, strach, głód… to tylko nieliczne przykłady tego, co w danej sytuacji odczuwa zagubione zwierzę. A gdy dodatkowo jest zima, każda noc przy tak niskich temperaturach dla domowego pupila może być katastrofalna w skutkach.
Jak zabezpieczyć?
Najpopularniejsze sposoby umożliwiające odnalezienie właściciela to zaopatrzenie zwierzęcia w adresówkę bądź dodatkowo chip. Niektórzy wyszywają dane kontaktowe na obroży psa lub kota. Sposoby są różne, jednak cel ten sam – umożliwić zagubionemu czworonogowi jak najszybszy powrót do domu.
Adresówka. Co to właściwie jest?
Adresówka to niewielki przedmiot doczepiany do obroży zwierzęcia. Są na niej umieszczane dane niezbędne do identyfikacji właściciela. Zazwyczaj podaje się tam imię i telefon kontaktowy, można też dopisać swój adres.
Istnieje kilka rodzajów adresówek, jednak najbardziej popularne na rynku są zakręcane tubki (lub beczułki) oraz grawerowane metalowe tabliczki.
Koszt pierwszej waha się miedzy 2 a 5 zł i można ją zakupić w dowolnym sklepie zoologicznym. W ofercie dostępne są różne kształty, kolory i wielkości, jednym słowem – każdy znajdzie coś dla swojego pupila. Niestety taka adresówka ma jedną kolosalną wadę – może się odkręcić, przez co przestaje spełniać swoją identyfikacyjną rolę. Do schroniska nierzadko trafiają zwierzęta jedynie z połówką adresówki, dlatego też sprawdzajmy co jakiś czas czy jest dobrze zakręcona. Dla większej pewności, zanim zakręcimy naszą adresówkę, jej gwint możemy posmarować silikonem. Tak zabezpieczona będzie bardziej odporna nie tylko na odkręcanie się, ale i przemakanie.
Tych wad pozbawiona jest grawerowana adresówka stalowa, tzw. medalik. Nie przemaka i trudno ulega zniszczeniu. Do wyboru mamy szeroką gamę koloru, kształtu, treści oraz wielkości identyfikatora. Należy pamiętać, by blaszka naszej adresówki była wykonana ze stali nierdzewnej. Ceny zaczynają się już od 5 zł za sztukę wraz z usługą grawerowania. Bez problemu można ją nabyć w sklepach internetowych lub zakładach grawerskich.
Bez względu na to jaką adresówkę wybierzemy, warto zwrócić uwagę na mocowanie do obroży – musi być wystarczająco mocne, aby nasz zwierzak jej nie zerwał. Dotyczy to w szczególności psów.
A może chip?
Ostatnimi laty coraz większą popularnością cieszą się mikrochipy, skrótowo nazywane chipami. Są to wszczepialne urządzenia, za pomocą których można w sposób unikalny i trudny do podrobienia zidentyfikować zwierzę. Dzięki ujednoliconym standardom identyfikacji (obowiązującym od 1996 roku) oraz dobrze zorganizowanemu systemowi rejestracji, w Europie obecnie uważane są za najdoskonalszą i najmniej uciążliwą spośród wszystkich metod.
Sam mikrochip wielkością przypomina ziarnko ryżu i jest wszczepiany pod skórę zwierzęcia za pomocą specjalnej strzykawki z igłą. Wiele osób posiada błędne przekonanie, że w chipie zapisane są dane właściciela. Niestety, zaimplantowany mikrochip zawiera jedynie unikalny numer, i aby go odczytać, niezbędny jest specjalny czytnik. Numer ten powinien być przypisany do jak największej liczby internetowych baz danych (np.
www.identyfikacja.pl,
www.petbase.pl,
www.safe-animal.eu). Dopiero po wpisaniu numeru z mikrochipa w bazie danych możemy dotrzeć do prawowitego opiekuna, o ile jest tam zarejestrowany. Chipowanie zwierząt w Polsce jest stosunkowo nową metodą, niewątpliwie wymagającą jeszcze dopracowania. Najpoważniejszym problemem jest brak Centralnego Rejestru – ogólnej bazy danych, w której byłyby umieszczane numery ze wszystkich wszczepionych zwierzętom chipów. Poza tym w wielu lecznicach i schroniskach brakuje czytnika, bez którego nie ma jak odczytać informacji zapisanych w mikrochipie. Jednak i tu znalazło się rozwiązanie - specjalne paski identyfikacyjne umieszczane na obroży zwierzęcia. Nie tylko informują one o posiadaniu chipa przez danego zwierzaka, ale także mają podany całodobowy numer, pod który należy zadzwonić w przypadku znalezienia zagubionego czworonoga.
Mój zwierzak się nie zgubi
Zdecydowana większość właścicieli zwierząt domowych jest przekonana, że skoro psa wyprowadzają na smyczy, a ich kot przebywa przez całe życie w mieszkaniu, to problem zaginięcia zwierzęcia ich nie dotyczy. Nic bardziej mylnego! Pies może się czegoś wystraszyć (np. wystrzału petard) i nagle zerwać ze smyczy, kot zaś bez problemu wymknie się przez uchylone drzwi lub okno. Pamiętajmy też, że udomowione zwierzęta bardzo często nie radzą sobie na wolności. Błąkając się samotnie narażone są na wiele niebezpieczeństw, takich jak wypadki drogowe, otrucia, okaleczenia i znęcanie się przez ludzi, ataki i pogryzienia ze strony wolno żyjących zwierząt, choroby, przemarznięcie i wiele innych. Nie skazuj swojego czworonożnego przyjaciela na taki los - zabezpiecz go przed tym wszystkim adresówką lub chipem. Dbajmy też o to, aby nasz pupil obrożę z adresówką miał założoną przez cały czas, ponieważ nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co się może wydarzyć. A taki identyfikator może uratować mu życie!
Pamiętajmy, że biorąc zwierzę pod swój dach, stajemy się za niego odpowiedzialni. A odpowiedzialny właściciel nie tylko dba o potrzeby swojego pupila, ale i również jego bezpieczeństwo, w tym o bezpieczne powroty do domu.