Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Fabryka rozszyfrowana  (Przeczytany 36654 razy)

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Fabryka rozszyfrowana
« dnia: Lutego 11, 2009, 21:54:41 »
Być może tego rodzaju plan znajduje się już w posiadaniu któregoś z pasjonatów historycznych. Nic mi jednak nie wiadomo, aby został upubliczniony. Z przyjemnością więc prezentuję fragment wycieczek po zachodnich archiwach, który powinien wnieść nieco do ogólnej wiedzy o funkcjonowaniu fabryki paliw syntetycznych w Policach. U wielu osób zbombardowane budynki budziły wiele pytań, na temat ich przeznaczenia. Plan ten w techniczny sposób powinien przynajmniej na część z nich odpowiedzieć.

Plan jest efektem alianckich działań wywiadowczych, prowadzonych przed i podczas II wojny światowej. Opis nie wyjaśnia w pełni funkcji poszczególnych obiektów, gdyż nie udało się ich wszystkich zidentyfikować. Stanowi więc niezupełną, aczkolwiek interesującą bazę do analizy pofabrycznego terenu. Nie chcąc popełnić błędów z braku znajomości terminologii technicznej właściwej dla tej gałęzi przemysłu, tłumaczenie opisu pozostawiam zainteresowanym.

Wkrótce postaram się zaprezentować parę dalszych ciekawostek, docelowo - udostępnić wszystkie materiały. Tymczasem - miłej historycznej zabawy:

www.fabryka.police.info.pl lub www.fabryka.wp24.pl

Offline darunia

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 20
    • Zobacz profil
    • http://www.skarb.police.pl
[Police] Fabryka rozszyfrowana
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 12, 2009, 10:50:39 »
Świetnie, materiał na pewno wniesie coś więcej w prowadzeniu badań i penetracji tego terenu oraz mam nadzieję w zagospodarowaniu tego terenu dla turystów. Niektóre opisy obiektów potwierdzają zgromadzone przez nas materiały i w tym roku postaramy się kilka obiektów opisać w terenie.
Dariusz Szaliński
Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Polickiej Skarb

yak

  • Gość
[Police] Fabryka rozszyfrowana
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 12, 2009, 11:00:40 »
Tak naprawdę "absolutnie świetnie" byłoby gdyby Pan Jakub zechciał podać link do źródła. Nie kwestionując jego zasług trzeba znać kogoś kto jest odpowiedzialny za wykonany szkic - uznana osoba, instytucja, archiwum. Bez tego mamy do czynienia z "prawdopodobnym" planem fabryki, odnalezionym przez P.T. Jakuba Maturę. Ja rozumiem dylemat kogoś, kto znalazł coś istotnego w efekcie mrówczej pewnie pracy, niemniej do celów naukowych źródło jest konieczne.

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Fabryka rozszyfrowana
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 12, 2009, 12:13:48 »
Tak, na chwilę obecną można potraktować to jako prawdopodobny plan. Gdy uporam się z dość pokaźną ilością materiałów i odsączę to, co wartościowe - wsio trafi do GHP.

Pssssssssst, coś czuję, że szykują się jeszcze inne zdobycze dot. dziejów Polic, ale to za jakiś czas ;-)

yak

  • Gość
[Police] Fabryka rozszyfrowana
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 12, 2009, 12:18:28 »
OK, o taką odpowiedź chodziło. Dzięki.

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Fabryka rozszyfrowana
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 13, 2009, 13:49:55 »
To może dalej w tym temacie, ale nieco z innej bajki (w tym miejscu dziękuję za info osobie, która je nadesłała):





Te dwa zdjęcia są ciekawe, góra zdjęcia to kierunek południowo-zachodni, rzucające się w oczy jasny kwarta budynków to osiedle mieszczące się dziś między ulicami Grzybową i Zamenhofa:





Tutaj świetnie widać, jak działał system zasłon dymnych, który funkcjonował także po drugiej stronie Odry, w okolicach Świętej:







Swoją drogą siedziałem ostatnio nad raportem z jednego nalotu, ilość zrzuconych na Polic bomb była porażająca.

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Fabryka rozszyfrowana
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 14, 2009, 23:31:42 »
Coś na temat pożyczki Hydrierwerke Pölitz. Te papiery wartościowe były jeszcze notowane w 1946 roku. Prawdopodobnie miały gwarancje wykupu do 1958 roku.  O tym w innch artykułach,  w następnym linku.

http://www.zeit.de/1946/32/Die-letzte-Boersenwoche

Einige Kurse vom Hamburger Markt der Festverzinslichen: ' 4Vsproz. Brabag-Obligarionen 59, 4'/*proz. Hamburger Hochbahn 110, 4proz. -HEW 113, 4Viproz. HEW 106, 4proz. Hydrierwerke Pölitz 42, 4proz. Klöckner 110. Unter den Pfandbriefen halten Preußische Landespfandbriefanstalt JOS 1 /*, Deutsche Centralboden 85, Preußische Centralboden. 83 und Preußische Zentralstadtschaft 84.

http://www.zeit.de/suche/index?fr=cb-gwpze&q=+P%F6litz&x=18&y=9&ps=20
<*)))))>{

yak

  • Gość
[Police] Fabryka rozszyfrowana
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 14, 2009, 23:59:21 »
Przeczytałem te artykuły - fakt jest faktem, niemniej chwilowo nie rozumiem jak mogły mieć wartość akcje podmiotu, którego już... nie było. W powojennej historii polskich już Polic jest moment łajdackiego oskarżenia niewinnych ludzi z dyrekcji Centrali Skupu Złomu (zob. mój zeszyt nr 10/2008), którym próbowano przypisać... demontaż fabryki. Oskarżali Amerykanie posiadający jej akcje. Zapewne byli to Amerykanie starozakonni, niemniej oskarżali. Choć wszyscy wiedzieli kto tę fabrykę ostatecznie zdemontował. Mimo to trudno mi zrozumieć mechanizm utrzymywania się wartości akcji (nawet pojmowanych jako obligacje państwa niemieckiego) w sytuacji kiedy i Niemiec nie ma, są strefy okupacyjne. Ale mogę być niedouczony w sprawach ekonomicznych.  Bardzo ciekawa wiadomość.

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Fabryka rozszyfrowana
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 15, 2009, 01:16:33 »
Być może te papiery mały rękojmie firm - pożyczkobiorców, a one po wojnie nadal istniały. Jest coś na ten temat w innych artykułach.

Im Berichtsjahr wurden 137,5 Mill. DM inve- - stiert gegenüber 92,4 Mill. DM im Vorjahr. Im laufenden Jahr dürfte dieser Betrag noch erheblich überschritten we/den. Die Investitionen des Berichtsjahres, von denen 96,5 Mill. auf die Erweiterung der Raffinerie Hamburg und 13 Mill. auf Geländekäufe und Vorarbeiten für die geplante Raffinerie Godorf (zwischen Köln und Bonn) entfielen, wurden in erster Linie durch zwei Kapitalerhöhungen um je 50 Mill, (auf 350 Mill.) finanziert. Zur teilweisen Finanzierung der-laufenden Investitionen wurde inzwischen eine 7Vaprozenzige Anleihe von 125 Mill. DM aufgelegt. Im Zusammenhang mit dieser Anleihe wurden die bestehenden Schuldverhältnisse bereinigt: Angebot an die Inhaber der 4prozentigen Anleihe 1942/54 ihre Stücke gegen die 7Väprozentiga Emission umzutauschen, Rückkauf von 29 Mill. der über 35 Mill. DM lautenden 8prozentigen Anleihe von 1952. Es ist vorgesehen, die am 1. Juli 1958 noch im Umlauf befindliche Restanleihe zur Rückzahlung am 1. 10. 58 zu kündigen.Einen guten Ruf hat sich daneben die Shell dadurch erworben, indem sie zusammen mit der Esso und der IG Farben AG i.A. den Inhaber der Anleihe der Hydrierwerke Pölitz, für die die genannten Gesellschaften die Bürgschaft übernommen hatten, ein faires Abfindungsangebot machte, obwohl dafür keine Rechtsverpflichtung bestand. Ein Beispiel, das leider bisher nicht nachgeahmt worden ist!


Co do demontażu fabryki. Po wojnie polacy rozbierali fabrykę (to co pozostało do rozebrania). Dla robotników którzy ją rozbierali-wydobywali złom, była zorganizowana stołówka w szkole przy ul. Tanowskiej. W tym czasie oskarżono ( chyba oficera WP) o zniszczenie, pocięcie wartościowych elementów z metalu szlachetnego. Wyrok był duży. Nie pamietam czy go wykonano. Informacja od pracownika tej stołówki.

Nie czytałem zeszytu nr 10/2008 i nie wiem czy nie powielam tej informacji.
<*)))))>{

yak

  • Gość
[Police] Fabryka rozszyfrowana
« Odpowiedź #9 dnia: Lutego 15, 2009, 02:00:20 »
Wciąż ciekawe i wciąż mało zrozumiałe (dla mnie). Prywatnie i pierwotnie zakładałem, że akcyjność Hydrierwerke była trochę "dęta". Ostatecznie był to zakład niezbędny w dobie wojennej i żaden rachunek opłacalności nie miał większego znaczenia. Mówiąc krótko - sądziłem roboczo, że emisja akcji stanowiła jakby legalizującą przykrywkę rzeczywistych celów. Które akcyjnie czy nie akcyjnie i tak musiały być zrealizowane. Z ww. doniesień wynika, że byłem w błędzie. Hydrierwerke była ważnym zakładem wojskowym, co nie przeszkadzało zarabianiu pieniędzy. Jest to pewna nowość w spojrzeniu na temat.

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Fabryka rozszyfrowana
« Odpowiedź #10 dnia: Lutego 15, 2009, 08:06:06 »
Może to jest jakieś wyjaśnienie dalszego mechanizmu funkcjonowaniu w obrocie papierów wartościowych, tu na przykładzie koncernu IG, do którego policka Hydrierwerke należała::

Cytuj (zaznaczone)
Koncern został oficjalnie zlikwidowany w 1952 roku, kiedy utworzono z pozostałości po podziale firmę IG Farben-Liquidatoren (IG Farben w likwidacji). Pod koniec lat 50. IG Farben-Liquidatoren wypłacił 27 mln marek odszkodowań robotnikom przymusowym pochodzenia żydowskiego (pracujących m.in. w zakładach Buna-Werke Auschwitz należących do IG Farben). Mimo to IG Farben ciągle był notowany jako trust na Frankfurckiej Giełdzie Papierów Wartościowych aż do 10 listopada 2003, kiedy ogłoszono jego bankructwo - IG Farbenindustrie wypłaciło wtedy kwotę odszkodowań w wysokości 500 000 marek niemieckich (160 000 funtów lub 255 646 euro) na rzecz fundacji dla byłych robotników przymusowych w nazistowskiej III Rzeszy, 21 mln marek pozostawiono w rezerwie - ostatecznie jednak nie wypłacono z tej kwoty kolejnych odszkodowań.


A tu ciekawostka na temat powiązań Ameryki z IG: http://reformed-theology.org/html/books/wall_street/chapter_02.htm

To obszar niezbadany, być może zawierający jakieś informacje o Policach: dokumenty norymberskie z procesu liderów IG http://www.profit-over-life.org/guide/index.html Wraz z aneksami może nawet 20 tys. stron :-)

yak

  • Gość
[Police] Fabryka rozszyfrowana
« Odpowiedź #11 dnia: Lutego 15, 2009, 11:25:40 »
Dzięki! Pierwszego dokumentu nie znałem, drugi (materiały z procesu) owszem, ale się jeszcze przez nie nie przekopałem, zwłaszcza, że mój angielski jest bardzo bierny, choć daję radę. W odniesieniu do meritum - wiadomo, że takie firmy jak np. BASF, Bayer, Agfa itd. - wyodrębniły się po wojnie "z trzewi" IG Farben, uznanej za zbrodniczą organizację. Co innego ocena moralno-prawna, co innego zobowiązania kapitałowe. Być może to właśnie te filie-córki IG Farben miały jakieś powinności wobec akcjonariuszy dzieł "pramatki". Ponieważ nie było wiedzy na ten temat (rozwinięty internet istnieje od niedawna) - nikt nie postawił, ani tym samym nie odpowiedział na pytanie: czy za akcje "Hydrierwerke Pölitz AG" można było np. w II połowie XX wieku otrzymać jakieś pieniądze? A może było można?
Co do "wątku amerykańskiego" - jest bezspornie prawdziwy, co gorsza znam jego dalsze rozwinięcia, np. odnoszące się do aspektów narodowościowych. Nigdy nie poruszam tematu, ale jakby pewnym informacjom, nota bene udokumentowanym, dać wiarę - wnioski są straszne i - poniekąd - potwierdzają fragmenty spiskowej teorii dziejów. A zagadnienie holocaustu musiałoby być ponownie przemyślane. Nie co do faktu, le co do współodpowiedzialności różnych środowisk.
Mam zamiar (jak się uda, śmierć przychodzi znienacka - w sobotę zmarł nagle M. Yoph-Żabiński) "popełnić" jakieś opracowanie na temat "toposów" związanych ze starą fabryką. W literaturze toposami nazywa się pewne nurty merytoryczne eksploatowane w różnych epokach i rozmaitych dziełach (mity, anegdoty - w sensie opowieści, wątki itd.). Na razie kształtują mi się zręby ujęcia, z powtarzających się nurtów można wyróżnić np.
- podziemna fabryka
- istotny wymiar produkcji (co tu naprawdę wytwarzano)
- nazi-ufo (przebogata literatura)
Do spraw materialnych dochodzą pozamaterialne, jednym z nich jest nawracający wątek, który zaczęliśmy omawiać. Mam na myśli międzynarodowe powiązania hitleryzmu jako takiego i Hydrierwerke jako pewną emanację tego zjawiska. Kreślę myśl powierzchownie, rejestruję powtarzające się motywy tematyczne, nie chcę wkroczyć na manowce prowadzące wąwozem spekulacji podpartych aprioryczną tezą, że hitleryzm (podobnie jak komunizm) to był zaplanowany eksperyment. Ponętne, ale łatwo można wpaść do rowu przy takim myśleniu.
Pozdrowienia serdeczne.

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Fabryka rozszyfrowana
« Odpowiedź #12 dnia: Lutego 15, 2009, 23:44:01 »
Ciekawostka "gazetka zakładowa"

Der Pölitzer: Werkzeitg d. Hydrierwerke Pölitz, Aktienges.
Opublikowana przez Hydrierwerk Pölitz - http://books.google.pl/books?id=6SM_NwAACAAJ&dq=Der+P%C3%B6litzer&lr=&rview=1


Więcej na temat starej fabryki - http://books.google.pl/books?ei=h4GYSchxiq7QBcjDscMC&ct=result&lr=&q=Hydrierwerk+Po%CC%88litz
 i Polic - http://books.google.pl/books?ei=h4GYSchxiq7QBcjDscMC&ct=result&lr=&q=Po%CC%88litz&btnG=Wyszukaj+ksi%C4%85%C5%BCki

Teraz tylko znaleźć te książki-powodzenia.
<*)))))>{

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Fabryka rozszyfrowana
« Odpowiedź #13 dnia: Lutego 16, 2009, 09:53:17 »
Cytat: "ak"
Teraz tylko znaleźć te książki-powodzenia.


No i proszę:


Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Fabryka rozszyfrowana
« Odpowiedź #14 dnia: Lutego 16, 2009, 10:33:14 »
A, źródło: http://www.chbeck.de/productview.aspx?isbn=9783406502767 Znajdziecie też w bibliotece Google.