Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
 • Strona główna
 • Szukaj
  •  
 • Zaloguj się
  • Nazwa użytkownika: Hasło:
   Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen  (Przeczytany 36776 razy)

toksyczny

 • Gość
[Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« Odpowiedź #30 dnia: Marca 06, 2010, 09:54:24 »
Tego się nie spodziewałem - rewelacja:) Wygląda na to że ten von Mackensen to był żołnierz z zasadami prawdziwie rycerskimi, postawił się Adolkowi i miał swoje zdanie do końca. Nie wiadomo co  sam wyprawiał na froncie, zwłaszcza że na jego czapce z czasów jak był aktywnym wojakiem nie było kwiatków konwalii. Trochę zaskoczyła mnie jakość tych filmów. Mieli dobry sprzęt i pewnie filmy też poddano obróbce - mimo wszystko technologicznie Niemcy  były daleko do przodu. Ciekawe co skłoniło marszałka do zamieszkania na tych terenach? Pochodził przecież z innych regionów. Może ta jego druga żona miała tu swoje korzenie.


Offline Domino

 • Moderator
 • Wielka Gaduła
 • *****
 • Wiadomości: 900
  • Zobacz profil
[Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« Odpowiedź #32 dnia: Maja 12, 2011, 02:11:48 »
Specjalny ośrodek wychowawczy dla młodzieży (Landjahrlager) w Tanowie przekształcono w pózniejszym okresie w siedzibe szkoły Niemieckiego Czerwonego Krzyża ( Deutsches Rotes Kreuz Landesführerschule).Na rewersie ciekawa pieczęć przedstawiciela dowództwa generalnego (dowództwo okręgu wojskowego) II Korpusu Armijnego.Korespondencja zwolniona z opłaty pocztowej.
Pozdrawiam

staryczlek

 • Gość
[Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« Odpowiedź #33 dnia: Maja 13, 2011, 21:36:38 »
"A teraz uwagi moje:
Zanim przenieśli się tu leśnicy - w sensie nadleśnictwo - pałacyk był całkowicie zrujnowany. Ogromnym wysiłkiem (i sumptem) leśników został odrestaurowany pod kontrolą konserwatora. Część i chwała nadleśniczemu - inż. Antoniemu Michnowiczowi oraz jego pracownikom, przyjaciołom i kolegom. Folwark ma osobny wpis w rejestrze konserwatorskim, to pozostałość po majątku, nie po koszarach. Drugi - lekko podobny - zespół zobaczymy w Leśnie Górnym (Hohenleese). W odniesieniu do Zalesia gmina i nadleśnictwo mają szerokie plany, ma tu - najogólniej - powstać młodzieżowa, międzynarodowa placówka integracyjno-edukacyjna o ukierunkowaniu proekologicznym. Sumując - bardzo fajne miejsce i BARDZO fajni ludzie. Ale leśnicy tacy są. Z natury. "

jest to cytat z postu Yaka;Tak sobie przeglądałem powyższy temat śledząc ciekawostki sprzed lat na temat Naszych okolic ; i nagle UPS ....czytam i oczom nie wierzę- rozumiem że Yak pisuje ( pisywał ...) najróżniejsze krotochwilne texty ale ; z tych kilkunastu..może i więcej lat przez które mam okazję je  czytywać, to jedno sie nasuwa nieodparcie- uwielbia się w swoim słowotwórstwie mylić z faktami - a jednocześnie przypisuje sobie namiętnie prawo jasnosci i nieomylności...

Moje kilka zdań ma odniesienie do przywołąnych powyżej -na samym wstępie słów tego autora; otóż gdy Nadleśnictwo Trzebież zmieniał swą siedzibę na m.Zalesie ( a tym samym na przedmiotowy Pałacyk) nie był on CAŁKOWICIE   :sleep: zrujnowany .....wcale a wcale. Był w takim stanie jak wiele obiektów na tych terenach ; czyli w stanie  uzytkowym .Był to obekt utrzymywany i  administrowany przez Nadl.Trzebież z pełnymi tego konsekwencjami .Na przełomie lat 1990 ..2000 w tym obiekcie  nadal  odbywało sie wiele szkoleń dla kadr  leśnych RDLP Szczecin.Wiadomo że standart tego obiektu odbiegał od dzisiejszych wymogów, ale nie była to ruina( nie widzę potrzeby aż takiego słodzenia władzom lesnym naszego nadlesnictwa...... :jupi: ..to żle się czyta,,,,i odbiera.).

Remont tego obiektu był wymogiem dostosowania go do całkowitej zmiany funkcji -czyli stania się siedzibą Nadleśnictwa ; a to wykorzystano bardzo udanie i stworzono perełkę -fakt bezsporny.

sorry jeśli pewne sprawy techniczne przywoływania postów nie zrobiłem tak jak się powinno ale poprawię się w najbliższym czasie.

bombel

 • Gość
[Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« Odpowiedź #34 dnia: Lipca 31, 2011, 23:48:48 »
Staryczlek ma racje pałac był w dobrym stanie.Mieszkałem obok to wiem.

vien333

 • Gość
[Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« Odpowiedź #35 dnia: Kwietnia 24, 2012, 23:35:03 »
Cytat: "hehenio"
Pozdrawiam jako nowy.
Przy okazji von Mackensen - polecam króciutkie filmiki:

http://www.filmhiradok.nava.hu/watch.php?id=1278

http://www.archive.org/details/1944-12-14-Die-Deutsche-Wochenschau-Nr.745


Ten pierwszy, z 85-lecia - super, wiem teraz jaki głos miał dowódca mojego Dziadka, z którym ten przejeździł na koniku 10 lat. Drugi - film słaby, ale Feldmarszałek jak na 95 lat, to się jeszcze trzymał.

vien333

 • Gość
[Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« Odpowiedź #36 dnia: Kwietnia 24, 2012, 23:49:01 »
Cytat: "toksyczny"
Tego się nie spodziewałem - rewelacja:) Wygląda na to że ten von Mackensen to był żołnierz z zasadami prawdziwie rycerskimi, postawił się Adolkowi i miał swoje zdanie do końca. Nie wiadomo co  sam wyprawiał na froncie, zwłaszcza że na jego czapce z czasów jak był aktywnym wojakiem nie było kwiatków konwalii.


Co do "kwiatków" to są one tradycją jeszcze z czasów napoleońskich i dopiero później podczepili się do nich ci paskudni. Do koloru mundurów też (czarny z drobnymi czerwonymi i białymi dodatkami).
Co do tego "co sam wyprawiał na froncie" to chodzi pewnie o front I wojny, chociaż był też na wojnie francusko-pruskiej. Otóż, wg mojej wiedzy i wspomnień Dziadka, który był jego podwładnym przez 10 lat, a w czasie I wojny był jednym z dwóch huzarów jego przybocznej straży, to był dowódcą w dobrym stylu, dbającym o żołnierzy i szanującym przeciwników. Gdy Dziadek zachorował i trafił do szpitala gdzieś w Rumunii na operację, to Feldmarszałek i dowódca frontu bałkańskiego znalazł czas i odwiedził go osobiście. Ale był popłoch w szpitalu ! Inne przykłady - jak pułk huzarów przed Gdańskiem stacjonował w Poznaniu, to pobudował porządne budynki koszarowe (przy ul. Grunwaldzkiej, przydały się później pułkowi ułanów poznańskich w Polsce niepodległej), gdy huzarzy przenieśli się do Gdańska - to pobudował Operę Leśną w Sopocie, oraz tory wyścigów konnych, których był miłośnikiem.  Jako dowódca miał wiele sukcesów, zwycięstw na froncie wschodnim i południowym, wystarczy przejrzeć informacje w internecie, nie będę się powtarzał. Postura i postawa oraz zachowanie - wyjątkowo szlachetne, ktoś go kiedyś porównał do wzorcowego polskiego szlachcica z dawnych czasów - coś w tym jest. Zresztą - z genów to on Prusakiem nie był .

Offline ak

 • VIP
 • ********
 • Wiadomości: 1211
  • Zobacz profil
<*)))))>{

Offline ak

 • VIP
 • ********
 • Wiadomości: 1211
  • Zobacz profil
Odp: [Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« Odpowiedź #38 dnia: Grudnia 14, 2016, 19:29:03 »

Falkenwalde (Tanowo) 3-10-1929 r.
<*)))))>{