Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Odbudowa Starego Miasta  (Przeczytany 26626 razy)

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
[Police] Odbudowa Starego Miasta
« dnia: Kwietnia 09, 2013, 12:18:41 »
Dziś na FB znajomy Policzanin Pan Jerzy Szczęsny wrzucił takie foto starego rynku:


Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] Odbudowa Starego Miasta
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 09, 2013, 18:30:37 »
szkoda, że się nie zachowało...

Offline MSC

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 163
    • Zobacz profil
[Police] Odbudowa Starego Miasta
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 09, 2013, 18:53:23 »
Cytat: "Borisz"
szkoda, że się nie zachowało...


Pewnie że szkoda!, ale swoją drogą to ciekawe dlaczego się nie zachowały... czy były to aż takie ruiny??? przecież do dziś stoją kamienice stare jak świat i postoją dłużej niż budowane teraz bloki mieszkalne ;). Ktoś zna przyczynę rozbiórki?

pozdr
Dlaczego żywi się martwią skoro martwi się nie żywią?

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
[Police] Odbudowa Starego Miasta
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 11, 2013, 07:56:23 »
Słyszałem kiedyś taką opinię, ze te nieistniejace już kamieniczki przy rynku musiały być wyburzone z dwóch powodów. Wzrost liczby pojazdów, szczególnie transportu ciężarowego i i powstające przez to wibracje doprowadził do pękania ścian w budynkach. Po drugie lokalizacja na skarpie, która "pracowała" i tez powodowała zagrożenie dla tych budynków.

Nie mam pewności, czy to sa prawdziwe przyczyny zniknięcia tych budynków. Może ktoś bieglejszy w historii zweryfikuje te informacje.

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Odbudowa Starego Miasta
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 11, 2013, 09:54:18 »
Oba argumenty (pęknięcia i skarpa) były podnoszone, ale nie tu był pies pogrzebany. Zabudowę rynku zaczyna się bezmyślnie niszczyć koło roku 1960, bez żadnej wizji rozwoju urbanistycznego. Po co wyburzono kamieniczki na przedłużeniu obecnej ulicy Grunwaldzkiej (południowa pierzeja)? Zlikwidowano historyczną przestrzeń, aby zrobić miejsce ostatecznie na dzisiejszy... szalet. Zakładów wtedy jeszcze nie było, nawet w planach, więc żadne pęknięcia nie miały miejsca. Powtórzę, piszę o budynkach tworzących ongiś południową pierzeję rynku. Natomiast oddziaływanie ruchu drogowego na końcówkę Wojska Polskiego i wschodnią pierzeję rynku jest czystą fantastyką. Przecież tamtędy nic nie jeździło.  

W odniesieniu do strefy rynku ciągle pokutowała peerelowska wizja "nowoczesności", której wyrazem jest obrzydliwy (jako bryła) blaszak "Regulusa". Towarzyszą mu nędzny estetycznie blok przy USC oraz nieładne, "nie posiadające osobowości" bloki przy ulicy Rycerskiej, która niespodziewanie stała się składową rynku, chociaż w przeszłości nigdy nią nie była.

Kiedy powstawały/powstały Zakłady rzeczywiście problemem stały się duże samochody ciężarowe (w latach 60. nie ma jeszcze tirów). Stare Police, a w szczególności rynek najprawdopodobniej przeznaczono "na przemiał" (tak jak np. Duchow/Jasienicę). Bo - o czym już nie pamiętamy - był on usytuowany w tzw. otulinie, czyli strefie ochronnej Zakładów. O ile ja pamiętam, jej południowa granica biegła północną stroną ulicy Grunwadzkiej (po tej stronie stoi poczta). No to, przedłużona dalej, na wschód, dochodzi do biblioteki. "Otulina" (strefa ochronna", mocno politycznej natury, "połknęła" podpolicką zabudowę ulicy Jasienickiej, rozprawiła się ze wspomnianym Duchow i miała spowodować rozebranie sporej części starej Jasienicy. Przecież w tym rejonie, a nawet dalej, do końca strefy (2004 lub 2005) nie udzielano pozwoleń na budowę nowych domów. I w tych okolicznościach, połączonych z obiektywnymi problemami stwarzanymi przez starą substancję mieszkaniową, należy upatrywać przyczynę zniszczenia rynku.

A przecież nic, poza myśleniem, nie stało na przeszkodzie, aby skonstruować obwodnicę Polic. Dałoby się to zrobić jeszcze przed Przęsocinem, końcowy odcinek pokrywając z obecną  Rurową. Osiedli i innej współczesnej zabudowy jeszcze wtedy nie było, mogły stanąć gdziekolwiek, a w XXI wieku mielibyśmy spokój. Inna rzecz, że taką obwodnicą lat 60. i 70. jest w zasadzie skrót prowadzący obok pomnika w Trzeszczynie od szosy Tanowo - Police do Zakładów.
Dlaczego kolejne ekipy szczecińsko-polickie nie wymusiły takiego objazdu Polic - nie wiadomo. Być może z powodów opisanych wyżej. Stare Police miały być rozebrane, przyszłość należałaby do blokowisk.

Po roku 1990, do ww. okoliczności o charakterze "zaszłości z przeszłości" doszły nowe: nawyknienia dzieci PRL. Takim dzieckiem PRL był m.in. pierwszy burmistrz Polic, Stanisław Szymaszek, który cenił wyłącznie nową zabudowę, starą uznawał za uciążliwą, zdewastowaną, wymagającą nakładów i... zbyteczną. To nie są puste stwierdzenia. Za czasów S. Szymaszka zniszczono większą część ocalałej, historycznej zabudowy ul. Wojska Polskiego, nie budując na tym terenie nic w zamian. Był również "śmiały plan" likwidacji "Regulusa", wybudowania na rynku ronda i ogólnej "demolki" tej części Polic. Projekty kurzą się w jakichś archiwach, a nazywały się "Studium 2000". Szczęśliwie weszliśmy w etap rewitalizacji Starego Miasta. Obowiązuje inne myślenie. Z centrum Polic trzeba tylko wygonić wielkie samochody.

Offline kokos126

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 285
    • Zobacz profil
[Police] Odbudowa Starego Miasta
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 11, 2013, 11:41:31 »
ja nadmienię że jeszcze przydało by się tam wybudować jakieś budynki ale właśnie w starym stylu i na nowo ożywić tę część Polic , bo jeszcze pamiętam jak na miejscu obok biblioteki była pełna zabudowa i te budynki nikomu nie przeszkadzały a wręcz przeciwnie dawały miejsca do mieszkania i różnych innych pomniejszych zakładów i sklepików.

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Odbudowa Starego Miasta
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 11, 2013, 11:54:42 »
Oczywiście, że tak, popieram. Wiadomo, że czasy się zmieniają, formy architektoniczne również, ale można je stylizować. Tam mógłby stanąć całkiem niezły zestaw domów wielorodzinnych z handlowymi podcieniami. Dobre miejsce, krańcówka. No i "powróciłby" rynek. Może dożyję.

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Odbudowa Starego Miasta
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 11, 2013, 12:10:29 »
Odnośnie tego, co napisał p. Jan - to przypadek powtarzający się w wielu innych miejscowościach Pomorza Zachodniego, dotkniętych przez działania wojenne. Moim zdaniem ówcześni urbaniści kompletnie dali ciała. Ja rozumiem, że nie trzeba koniecznie było odrestaurowywać dotychczas funkcjonującego stanu (np. warszawska starówka), ale koncept wprowadzenia w przestrzeń staromiejską wspomnianej "nowoczesności", nie komponującej się z przeszłością, zaowocował straszliwymi efektami. Dla mnie najbardziej dobitnym przykładem PRLowskiej brzydoty jest budynek rady na rynku w Gryficach - koszmarny kloc, który nie pasuje do niczego.

Ale spotkałem się też z takimi teoriami, że budynki rozbierano z dość prozaicznego powodu - ich renowacja, naprawa była nieopłacalna.

No ale to przeszłość. A już nie raz na forum podnoszony był temat odbudowy zabudowy staromiejskiej. I nie jest to marzenie ściętej głowy, bo przykład Stargardu, który odbudował cały rozległy kwartał, jest dowodem na to, że można. Przyglądałem się niektórym kamienicom - nawiązują do dawnej stylistyki, ale są też nowoczesne. W moim przekonaniu możliwa jest zabudowa kwartału z szaletem, wyburzenie enerdowskiego blaszaka, uatrakcyjnienie elewacji USC i odbudowa wschodniej pierzei (przy obecnych technologiach wzmocnienie skarpy to żaden problem). Sugerowałbym też zmianę lokalizacji pętli autobusowej, lub ograniczenie jej rozmiarów tak, by nie przylegała wprost do kaplicy/kostnicy. Taki jest obecnie dobry trend, że centra miast otwiera się dla ludzi. Niestety dziś centrum starych Polic jest zawładnięte przez ruch kołowy.

Panie Janie, nie badałem kwestii planów zagospodarowania tej części miasta, ale być może warto byłoby przeprowadzić jakieś konsultacje społeczne, może nadejdzie dobry czas, kiedy urzeczywistni się takie plany i... marzenia? Proszę zauważyć, że w Szczecinie temat przebudowy nabrzeża stanął już na wokandzie urzędowej, urbaniści miejscy posiadają już plany jego przebudowy.

W sumie to lekki offtop, jeśli admin będzie łaskaw, prosiłbym utworzyć wątek np. "Odbudowa Starego Miasta"

Edit by Domino: Wedle życzenia temat utworzony :)

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Odbudowa Starego Miasta
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 11, 2013, 12:19:09 »
Dobry pomysł, zwłaszcza na wieczorne przemyślenia. Pozdrawiam.

Offline Mickd

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 469
    • Zobacz profil
[Police] Odbudowa Starego Miasta
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 11, 2013, 21:32:48 »
Ża biblioteką był ZBOWiD tam odbywały się zabawy hee ,ja byłem brzdąc jeszcze hee
Głupich nie sieją ,sami rosną
Nadgorliwość jest gorsza od głupoty.

Offline kokos126

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 285
    • Zobacz profil
[Police] Odbudowa Starego Miasta
« Odpowiedź #10 dnia: Kwietnia 12, 2013, 06:02:59 »
po prawej patrząc od fasady biblioteki był murek kawałek dalej budynek i kolejny budynek w którym była szwalnia i znowu pare budynkow a teraz co ?! LIPA i tyle .

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] Odbudowa Starego Miasta
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 12, 2013, 21:32:47 »
Bardzo ciekawym pomysłem byłaby przynajmniej częściowa odbudowa rynku, oczywiście tam, gdzie są puste miejsca, bez wyburzania żadnych bloków (ewentualnie nad przeniesieniem Regulusa można by pomysleć). Tylko gdzie wyprowadzić ruch samochodowy (oczywiście pomijając ewentualną obwodnicę i tunel pod Odrą) i przenieść pętlę autobusową?

Offline The_Bill

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 498
    • Zobacz profil
[Police] Odbudowa Starego Miasta
« Odpowiedź #12 dnia: Kwietnia 13, 2013, 19:08:21 »
Kiedyś wrzucałem... ;)

Internetowa zmora udowadnia swoje męstwo,
Samemu nie zdołał dokonać jeszcze niczego,
Dlatego na forach zgrywa tego najmądrzejszego.

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] Odbudowa Starego Miasta
« Odpowiedź #13 dnia: Kwietnia 13, 2013, 20:54:58 »
No tak, tylko pewnie mieszkańcy rejony Starzyńskiego nie byliby z tego pomysłu zachwyceni (teraz tam cisza i spokój). No ale wszystkim nigdy się nie dogodzi.

No to ja też coś dodam, skoro już fantazjujemy:



Zaznaczyłem nawet nowe miejsce na pętlę autobusową. Trochę szkoda skwerku, ale i tak jest słabo zagospodarowany, a w okolicy pełno zieleni - Park Staromiejski, Łarpia (do rewitalizacji), nowa fontanna na rynku:P itp

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Odbudowa Starego Miasta
« Odpowiedź #14 dnia: Lipca 31, 2013, 13:30:18 »
Wracam z tematem, bo ostatnio przyjrzałem się temu, jak w Stargardzie odbudowano cały kwartał staromiejski, a tymczasem w Wolinie planują odbudować rynek, i dają sobie na to dwa lata: http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130725/GLOSWOLINA/130729710

...i tak sobie myślę, że policki rynek też się o to prosi. Musi to kiedyś tu się stać, jeśli chcemy ożywić tę część miasta.