Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Opłaty za śmieci - konsultacje.  (Przeczytany 365717 razy)

Offline włodziu

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 36
    • Zobacz profil
Odp: Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #765 dnia: Października 31, 2015, 15:33:00 »
Zostaje petycja w myśl ustawy o petycjach /2014.1195/
[/quote]
----------------------------------
Pani Anno, nie bardzo chcę się ujawniać, piszę na haśle mojego małżonka - Włodka.
Popieram Pani inicjatywę i trzymam kciuki.
Pani jako osoba znająca wiele osób mieszkających w dużych, nowych domach oraz z racji licznych kontaktów związanych z wykonywaną profesją w ZCH Police zapewne wie więcej o osobach, które zyskają a które stracą w nowym systemie naliczania opłat.
Niezależnie od tego pragnę podzielić się swoimi spostrzeżeniami gdyż pomimo tego, że jestem już na emeryturze jestem jeszcze aktywna zawodowo (udzielam korepetycji z języków obcych w małych grupkach w domach swoich uczniów). Tak się złożyło, że poza tymi domami znam w Policach wiele rodzin z racji wykonywanego wcześniej zawodu.
Ale do rzeczy: ostatnio z racji tego, że zarówno mój mąż jak i jego rodzinka ze Szczecina ciągle rozmawiają o tych zmianach zaczęłam baczniej się przyglądać rodzinom swoich uczniów.
W jednym z tych domów, w którym prowadzę lekcje mieszka z tego co zauważyłam 7 albo 8 osób. Dom około 150 m2, pięknie utrzymany duży, zadbany ogród (drzewka, klomby, zadbany trawnik, krzewy).
Zaczęłam podpytywać co sądzą o podwyżce opłaty gdyż myślałam, że pochwalą nowy system bo przecież przy tylu osobach powinni zyskać.
Jakież było moje zdziwienie gdyż usłyszałam że teraz płacą 36 zł a więc podwyżkę będą mieli o 14 zł.
Na moje pytanie czy w takim razie te osoby (które widzę prawie codziennie i to o różnych porach gdyż w te rejony chodzimy na spacery również z psem) płacą osobno za swoje odpady bo nie widzę drugiego śmietnika na zmieszane  matka mojego ucznia odpowiedziała mi, że starszy syn i córka ze swoimi rodzinami na stałe są zameldowani w Szczecinie a tu tylko przyjechali w odwiedziny - tyle, że ja ich widzę od wielu miesięcy (jeszcze przed wakacjami tu byli).
Jest to kłamstwo ze strony tych ludzi, bo sąsiedzi mają tylko jeden samochód a przed posesją stoją do późna wieczorem codziennie dodatkowe dwa samochody właśnie tych niby mieszkających w Szczecinie dzieci sąsiadów.
Ci ludzie stracili w moich oczach nie tylko z powodu ukrywania 4 osób dorosłych i dziecka. Dostali od gminy pojemnik na śmieci zmieszane, taki jak ja (ten mały) oraz pojemnik na BIO. Ja na działce w ROD za szkołą 8 muszę zgodnie z regulaminem mieć kompostownik a za śmieci z działki też jako ROD płacimy dodatkowo. A ci ludzie BIO nie płacą dodatkowo tylko w tej opłacie. Moi teściowie na wsi za Policami też mają kompostownik a BIO nikt im nie odbiera bo BIO wyrzucają na kompost. Sama zacznę się tym interesować dlaczego ludzie mają pod domkami takie pojemniki bo to nie są odpady wytworzone w domu.
 I tacy ludzie jeszcze narzekają, że muszą płacić.  Zarówno jeden jak i drugi śmietnik mają często zapełniony - wcześniej trawa, zielsko, przycięte żywopłoty a teraz masa liści. Na pytanie dlaczego (przy mnie) wrzucają liście do pojemnika a nie na kompost odpowiedzieli, że płacą i wymagają a kompostownik szpeciłby działkę.
Jeśli tacy ludzie poprą Pani petycję to będzie miała Pani zakłamany obraz tych, którzy faktycznie mogą mieć prawdziwą podwyżkę.
Myślę, że my jako mieszkańcy mamy więcej możliwości do kontrolowania niż urzędnicy, którym prawo nie pozwala wejść bez nakazu na posesję i muszą wierzyć na słowo ludziom. To tak jak z policjantem, którego ograniczają w działaniach śledczych przepisy prawa i z prywatnym detektywem, który często nagina prawo i dlatego niejednokrotnie jest skuteczniejszy w działaniach.



saga

  • Gość
Odp: Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #766 dnia: Października 31, 2015, 16:16:45 »
Panie (Pani) Włodziu, litości. Proszę nie ranić inteligencji czytających te Pana desperacko wymyślane, pełne sprzeczności, argumenty. Trzeba po prostu wziąć się do roboty i policzyć, o ile policzanom należy podnieść opłaty w starym systemie (wybranym przez mieszkańców w konsultacjach społecznych) i ewentualnie dodać do niego system wsparcia rodzin najliczniejszych (Gminę naprawdę na to stać). Tylko tyle i aż tyle. A teraz mamy weekend - urzędnicy niech odpoczywają, a od poniedziałku zapraszamy do efektywnej pracy - z kalkulatorem, danymi z systemu itp.
Ja się zastanawiam, jak radni mogli poprzeć uchwałę, która nie została podparta żadnymi wyliczeniami. Próbowałam od samych radnych wyciągnąć informację, jaki wzrost wpływów z opłat w nowym systemie oszacowali urzędnicy, którzy go przygotowali. Wygląda na to, że w ogóle sobie tym nie zawracali głowy. A to oznacza, że za rok będziemy albo gwałtownie poszukiwać sposobu na załatanie jeszcze większej dziury, albo się okaże, że trzeba podnieść koszty systemu (czytaj: dać premię urzędnikom), bo pieniędzy będzie za dużo (a nie można ich przenieść na przykład do działu: oświata lub pomoc społeczna).

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Odp: Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #767 dnia: Października 31, 2015, 17:55:04 »
"Promocja" gminy nie jest obowiązkowa.

A co mamy z tej promocji?
Dziurę w budżecie. I podwyżki opłat.


Czy to co wydano na nią w budżecie przez 10 lat przysporzyło miejsc pracy, jacyś inwestorzy? Ja nie słyszałem o takich. Rozumiem wydatki na publikacje dot. historii Polic, reszta może być tylko milczeniem! Chyba że na kulawe transmisje z sesji rady miejskiej, w których nigdy nie pokazuje się interpelacji radnych, bo są niewygodne dla Gryfa. Ciekawe jak wygląda umowa z kablówką na transmisje z sesji, jak znajdzie się tam zapis "z wyjątkiem interpelacji" to kaktus na dłoni mi wyrośnie!

Dlatego napisałem "promocja" w cudzysłowie. Co do umowy - jest taka potężna broń, nazywa się "ustawa o dostępie do informacji publicznej". Tu masz instrukcję:
http://informacjapubliczna.org.pl/5,791,jak_napisac_wniosek_o_informacje_publiczna.html
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline An_na

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2075
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Odp: Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #768 dnia: Października 31, 2015, 18:31:33 »
Pani "włodziu", to jest też przykra rzeczywistość że system pozwala kłamać. Domy i mieszkania dwie inne w możliwościach weryfikacyjnych sprawy. Dlatego to i to należy rozpatrywać osobno. W domach powinna być opłata od śmietnika(120l). Ale powinna być też opcja dla osób samotnych- wywózka co dwa tygodnie i taka też opłata.Chcesz jeden z wywozem raz w tygodniu płacisz przykładowo 20 zł przy tym jeśli śmieci segregujesz a 40 jeśli nie segregujesz. Weryfikacja tego jest bardzo prosta, właściciele domów od roku dostają naklejki z kodem kreskowym. Naklejka ta jest naklejona na śmietnik, musimy też naklejać te naklejki na worki od segregacji. Osobno na papier, szkło, plastik. Kazdy ma inne kody. To czy właściciel domu segreguje jest proste do sprawdzenia. A teraz królestwo dla tego, który jest w stanie powiedzieć kto w 200osobowym bloku segreguje a kto nie. A przecież były deklaracje dla osób z bloku. Mam znajomych co wybrali że segregują i faktycznie segregują, mam takich co wpisali że segregują a nigdy tego nie robią lub od czasu do czasu ale mam i takich co uczciwie wpisali, że nie segregują. Opłata dla osób dla których nie można zweryfikować ich uczciwości podawania informacji w deklaracji powinna być inna opłata. Przykładowo 15 zł od osoby dorosłej i 5 zł od osoby niepełnoletniej. Nie wiem. Nie jestem ekspertem w tym temacie, ale wystarczyłkoby chyba wybrać 6 różnych miast czy gmin i zobaczyć jak tam jest. Ja robiłam taki wywiad wśród swoich znajomych w całej Polsce i różnie jest. Uważam, że uchwała została przyjęta bez odpowiedniej analizy.
« Ostatnia zmiana: Października 31, 2015, 18:33:17 wysłana przez An_na »

Offline włodziu

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 36
    • Zobacz profil
Odp: Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #769 dnia: Października 31, 2015, 20:48:30 »
Pani Anno - pewnie ma pani rację - trzeba się temu przyjrzeć. Nie każdy jest uczciwy ale nie możemy mierzyć wszystkich jedną miarą. Ja też znam wiele osób, które rzetelnie podchodzą do tematu. Ale też może być tak, że krzyczą ci, którym ukróci się oszukiwanie. Są tacy i tacy. Najgorzej jeśli ktoś mieszka sam, wody zużywa dużo i korzysta z opieki społecznej. Trzeba zapytać w gminie co z tymi osobami zrobią, czy im pomogą. Dawniej widziałam w gminie na tablicy ogłoszeń listę osób, którym umorzyli jakieś zaległości w opłatach tylko nie pamiętam na którym piętrze to wywiesili i z jakiego podatku. W przyszłym tygodniu będziemy płacili za śmieci to sprawdzimy z żoną.
Może za śmieci tym biednym rodzinom też pomogą.
Co do dzieci to mam akurat pół roczną wnusię. Masakra. Jej pampersy zajmują więcej miejsca w śmietniku z jednego dnia niż moje i męża z tygodnia :-).
Ja ostatnio chodzę na kijki z osobami w moim wieku to zabawię się w detektywa i dowiem się trochę co sądzą o przyszłych zmianach ile płacą i  ile jest faktycznie osób w domkach w mojej okolicy (jest ich sporo za Lidlem i w bliskiej okolicy) oraz czy mają pojemniki na odpady zielone - one powinny być płatne

Post Merge: Października 31, 2015, 21:11:35
Ja się zastanawiam, jak radni mogli poprzeć uchwałę, która nie została podparta żadnymi wyliczeniami. Próbowałam od samych radnych wyciągnąć informację, jaki wzrost wpływów z opłat w nowym systemie oszacowali urzędnicy, którzy go przygotowali. Wygląda na to, że w ogóle sobie tym nie zawracali głowy. A to oznacza, że za rok będziemy albo gwałtownie poszukiwać sposobu na załatanie jeszcze większej dziury, albo się okaże, że trzeba podnieść koszty systemu (czytaj: dać premię urzędnikom), bo pieniędzy będzie za dużo (a nie można ich przenieść na przykład do działu: oświata lub pomoc społeczna).

Pani sago
Nie do mnie to pytanie. Radnych nie znam nawet z telewizji bo nie mam kablówki. Co do pytań kierowanych do pracowników urzędu to wystarczy pójść do urzędu do tego pokoju, gdzie zajmują się tą opłatą i dowiedzieć się wszystkiego u źródła. Ja na przykład jestem ciekawa kto brał udział w konsultacjach gdy decydowano o wyborze od osoby i czy te osoby dalej podtrzymują to stanowisko. A Pani decydowała w konsultacjach o systemie czy polegała Pani na innych? Ciekawe co zrobią urzędnicy, bankierzy i inni gdy meldunki nie będą obowiązkowe. Już teraz jest z tym problem. Wracając do rozliczeń to ciekawe dlaczego nie chciano rozliczenia od wody w blokach tak, jak ma Szczecin bo w domkach też mają podobnie.
Moja Córka mieszka w bloku w Szczecinie i wcale nie płaci dużo. - Żona Włodka
« Ostatnia zmiana: Października 31, 2015, 21:11:36 wysłana przez włodziu »

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Odp: Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #770 dnia: Października 31, 2015, 22:00:47 »
Widzę, że osobowość się rozwija, już jest trzykrotna: krzyś, włodziu i Żona Włodka  ;D
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline politycznie podejrzany

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 82
    • Zobacz profil
Odp: Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #771 dnia: Października 31, 2015, 22:24:29 »
Widzę, że osobowość się rozwija, już jest trzykrotna: krzyś, włodziu i Żona Włodka 
Nie lepiej byłoby podpisać się Anna :)
"Politycznie podejrzani. Wy nie jesteście podejrzani, wy jesteście winni przestępstw politycznych!.... Oto dlaczego potrzebna jest praca oświatowa, ten żołnierz nie tylko nie zrozumiał swojej winy, ale jeszcze ma do tego poczucie krzywdy".

Offline An_na

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2075
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Odp: Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #772 dnia: Października 31, 2015, 22:39:08 »
Yyyy... Ale że ja? :)

Offline Fortunat

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Wykształcenie. Coś, co mądremu mówi, jak mało wie, natomiast głupiemu, jak wiele potrafi. J. Tuwim.

Offline Konkret

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 164
    • Zobacz profil
Odp: Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #774 dnia: Października 31, 2015, 23:38:33 »
Ustawy śmieciowej nikt nie przeczytał, uchwały (wnioskując z postów) też nie, budżetu śmieciowego dobrze policzyć nie potraficie, ale co jeden to mądrzejszy, same tytany intelektu  ::) Nie ma nic lepszego niż banda laików gadająca o tematach o których nie mają pojęcia  ::)

A tak na serio to już ogarnijcie się, na początku to było śmieszne, ale teraz to już żenada.

saga

  • Gość
Odp: Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #775 dnia: Listopada 01, 2015, 07:52:16 »
Ustawy śmieciowej nikt nie przeczytał, uchwały (wnioskując z postów) też nie, budżetu śmieciowego dobrze policzyć nie potraficie, ale co jeden to mądrzejszy, same tytany intelektu  ::) Nie ma nic lepszego niż banda laików gadająca o tematach o których nie mają pojęcia  ::)
Mów za siebie. Są tu tacy, co przeczytali, kilka razy. Ze zrozumieniem. Powinni to zrobić także radni, ale tym - w zdecydowanej większości - się nie chciało. Dlatego klepią teraz na innych forach, że osoby samotne i starsze w tym nowym systemie opłat za śmieci będą miały ulgi. A w którym miejscu  uchwały to jest wpisane? A na jakiej podstawie będziecie te ulgi przydzielać, przecież zgodnie z ustawą można to zrobić tylko w odniesieniu do osób, które spełniają wymogi do pomocy społecznej, i nawet ten wariant musi być wpisany w uchwałę tzw. śmieciową. Więc panie Konkret, odpowiedz Pan konkretnie, gdzie to jest w uchwale, gdzie zapis o ulgach? I co z samotną starszą panią, której przykład w tym wątku już podawałam - zużywa więcej wody, bo ona jest dla niej lekiem!
A tak na serio to już ogarnijcie się, na początku to było śmieszne, ale teraz to już żenada.
To fakt, na początku krzysie, włodzie i inne takie nowe zjawiska bawiły. Teraz... bawią jeszcze bardziej.
« Ostatnia zmiana: Listopada 01, 2015, 08:33:57 wysłana przez saga »

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Odp: Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #776 dnia: Listopada 01, 2015, 08:31:45 »
Ustawy śmieciowej nikt nie przeczytał, uchwały (wnioskując z postów) też nie, budżetu śmieciowego dobrze policzyć nie potraficie, ale co jeden to mądrzejszy, same tytany intelektu  ::) Nie ma nic lepszego niż banda laików gadająca o tematach o których nie mają pojęcia  ::)
Jest coś lepszego: urzędnicza postawa służby anonimowo na forum. O kompetencjach nie wspominam, wpisy różnych konkretnych osób świadczą o nich wystarczająco.

A tu mam przykład, jak można sobie poradzić, gdy rada przynajmniej trochę interesuje się mieszkańcami, a nie tylko wygodą krewnych i znajomych królika w magistracie. Daleko nie musiałem szukać - to Kołbaskowo.
http://bip.kolbaskowo.pl/index.php?id_kat=202

Informacja o wysokości opłat  za gospodarowanie odpadami

W 2015 r. w Gminie Kołbaskowo stawki  opłat za gospodarowanie odpadami wynoszą dla:
1.   Zabudowy jednorodzinnej wynoszą:
b) Przy zbiórce odpadów w sposób selektywny dla gospodarstwa domowego:
- 1 osobowego – 12,00 zł,
- 2 osobowego – 24,00 zł,
- 3 osobowego – 35,00 zł,
- 4 osobowego – 45,00 zł,
- 5 osobowego – 50,00 zł,
- 6 i więcej osób – 54,00 zł.

2. Zabudowy wielorodzinnej wynoszą:
b) Przy zbiórce odpadów w sposób selektywny – 4,50 zł za 1 m3 wody zużywanej na danej nieruchomości.

Można zrobić tak, żeby samotna babcia nie miała czterokrotnej podwyżki, a jednocześnie rodzina z piątką dzieci nie była rujnowana? Można. Tylko trzeba troszeczkę popracować zamiast spędzać czas na podlizywaniu się burmistrzowi.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline dapol

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2269
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #777 dnia: Listopada 01, 2015, 09:29:35 »
Ładnie to wygląda tylko na papierze. W sposobie rozliczania "od głowy" ustawodawca nie przewidział jednej bardzo ważnej kwestii - polskiego cwaniactwa (po naszemu - zaradności). Deklaracje są fałszowane. Osobiście nie miałbym nic przeciwko, aby np. Spółdzielnie wywieszaly na klatkach informacje o nr lokalu i liczbie wpisanych osób w deklaracji. ;D podejrzewam, że spora część sąsiadów chodziłaby ze spuszczoną głową. I na koniec - mi osobiście zmiana pasuje - będę 8 zl do przodu
wszelkie błędy stylistyczne ortograficzne oraz interpunkcyjne są zamierzone. jakiekolwiek powielanie ich bez mojej zgody jest zabronione!

saga

  • Gość
Odp: Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #778 dnia: Listopada 01, 2015, 13:07:07 »
Ładnie to wygląda tylko na papierze. W sposobie rozliczania "od głowy" ustawodawca nie przewidział jednej bardzo ważnej kwestii - polskiego cwaniactwa (po naszemu - zaradności). Deklaracje są fałszowane. Osobiście nie miałbym nic przeciwko, aby np. Spółdzielnie wywieszaly na klatkach informacje o nr lokalu i liczbie wpisanych osób w deklaracji. ;D podejrzewam, że spora część sąsiadów chodziłaby ze spuszczoną głową. I na koniec - mi osobiście zmiana pasuje - będę 8 zl do przodu
To super, że będziesz płacił mniej. Mam tylko pytanie - nie będziesz chodził ze spuszczoną głową mijając parę samotnie mieszkających emerytów, którzy zapłacą więcej za wywóz Twoich śmieci? Bo przecież rodzina 4-osobowa produkuje więcej śmieci, niż 2-osobowa, prawda?
I jeszcze jedna uwaga - ten nowy system wcale nie eliminuje cwaniactwa, wręcz je wspiera. Nie uwzględnia np. dużych domów, wręcz posiadłości, w których mieszka kilka dobrze sytuowanych pokoleń, nie uwzględnia tych, którzy mają na swoich posiadłościach studnie, nie uwzględnia tych, którzy wynajmują całe piętra swoich domów i na tym wynajmowaniu zarabiają....

Offline dapol

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2269
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #779 dnia: Listopada 01, 2015, 13:17:40 »
niech owi emeryci nie patrzą się krzywo na mnie, tylko na tych oszustów co fałszowali deklarację - to dzięki nim te podwyżki. i powtórzę - wywiesić w każdej klatce spis mieszkań i osób zadeklarowanych!
wszelkie błędy stylistyczne ortograficzne oraz interpunkcyjne są zamierzone. jakiekolwiek powielanie ich bez mojej zgody jest zabronione!