Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Opłaty za śmieci - konsultacje.  (Przeczytany 369551 razy)

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #345 dnia: Marca 29, 2013, 18:07:55 »
Cytat: "Godzik"
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Nalezy zadbać o to aby do konca czerwca 2013 roku wypowiedzieć umowę firmie przewozowej, które na dziś wywozi kubły ze smieciami.

Nieświadome redachtory tworzą i straszą, a naród bezkrytycznie powtarza.
Umowa wygasa sama (nie trzeba jej wypowiadać) - w myśl ustawy obowiązek martwienia się o odebranie i zagospodarowanie śmieci przechodzi z obywatela na gminę.

Kodeks Cywilny jasno i wyraźnie mówi:
Cytuj (zaznaczone)
Art. 495.
§ 1. Jeżeli jedno ze świadczeń wzajemnych stało się niemożliwe wskutek okoliczności, za które żadna ze stron odpowiedzialności nie ponosi, strona, która miała to świadczenie spełnić, nie może żądać świadczenia wzajemnego, a w wypadku, gdy je już otrzymała, obowiązana jest do zwrotu według przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.


Ostatnie sianie paniki w mediach jest totalną bzdurą.

Szanowny Godziku, czy możesz wskazać przepis, który zakazuje mi po 1 lipca oddawać śmieci np. Transnetowi - albo im te śmieci odbierać? Albo ową "okoliczność", która to uniemożliwia?
Nie możesz? To nie pisz głupot.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline bogbit

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #346 dnia: Marca 29, 2013, 19:23:11 »
Takie opłaty ustanowiono w gminie Gryfino.
http://www.gryfino.pl/umgryfino/chapter_100293.asp
Z tego co się orientuję, gmina nie posiada własnego wysypiska oraz sortowni. Ciekawe, jak Oni to skalkulowali?

Offline bydy

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 369
  • Płeć: Mężczyzna
    • Status GG
    • Zobacz profil
    • http://www.KamieniarzPolice.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #347 dnia: Marca 29, 2013, 19:26:23 »
2zł miesięcznie różnicy nie będzie raczej wystarczająco determinować ludzi do segregacji:>
Cannot join to channel #real-life (You are banned!!!)

Offline bogbit

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #348 dnia: Marca 29, 2013, 19:30:40 »
Zgoda, nie będzie. Tylko kto w takim razie dopłaca do tego interesu?

Milimetr

  • Gość
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #349 dnia: Marca 29, 2013, 19:33:29 »
Będzie jak z woda i ściekami. Radni mogą głosować przeciw podwyżce, ale i tak stawka wzrasta bo musi.

Offline samo zło

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 171
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #350 dnia: Marca 29, 2013, 20:56:50 »
Cytat: "bogbit"
Z tego co się orientuję, gmina nie posiada własnego wysypiska oraz sortowni. Ciekawe, jak Oni to skalkulowali?

jedno z dwuch,  włodażę mają mniejsze rodziny, albo mniej pazerne  :sleep:
Cytat: "Milimetr"
Będzie jak z woda i ściekami. Radni mogą głosować przeciw podwyżce, ale i tak stawka wzrasta bo musi.

nie konieczni wysypisko obniża ceny o 25% i ponoć stawki jeszcze mają spadać.

Offline Godzik

  • Moderator
  • Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 217
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #351 dnia: Kwietnia 01, 2013, 21:24:42 »
Cytat: "Wykidajło"
Szanowny Godziku, czy możesz wskazać przepis, który zakazuje mi po 1 lipca oddawać śmieci np. Transnetowi - albo im te śmieci odbierać? Albo ową "okoliczność", która to uniemożliwia?
Nie możesz? To nie pisz głupot.

Wykidajło, owszem - nie ma przepisu regulującego wprost sprawę umów, ale przeczytaj artykuł kryjący się za tym linkiem. Myślę, że wiele wniesie.
Tak na marginesie, pracuję w jednej z takich firm, i mamy ten temat przez prawnika przewałkowany.
Godzik



"Masz styl i masz klasę, zostań moim przydupasem." - Stephen King

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #352 dnia: Kwietnia 02, 2013, 11:10:58 »
Cytat: "Godzik"
Cytat: "Wykidajło"
Szanowny Godziku, czy możesz wskazać przepis, który zakazuje mi po 1 lipca oddawać śmieci np. Transnetowi - albo im te śmieci odbierać? Albo ową "okoliczność", która to uniemożliwia?
Nie możesz? To nie pisz głupot.

Wykidajło, owszem - nie ma przepisu regulującego wprost sprawę umów, ale przeczytaj artykuł kryjący się za tym linkiem. Myślę, że wiele wniesie.
Tak na marginesie, pracuję w jednej z takich firm, i mamy ten temat przez prawnika przewałkowany.

Wybacz, ale ja jestem większym autorytetem niż pan Radosław Jakiśtam. Przynajmniej dla siebie. A mniej prywatnie to jednak bardziej ufam ministerstwu :)
Co do meritum: nie przypominam sobie, aby ustawa mówiła o przejmowaniu. Nakazuje gminie zorganizowanie gospodarki odpadami, ale w żaden sposób nie odnosi się do dotychczasowych mechanizmów. To też jeden z baboli, nawiasem mówiąc.
Nie ma żadnych okoliczności, które obecne umowy czyniłyby bezprzedmiotowymi lub nieważnymi. One po 1 lipca będą obowiązywać - w obie strony. To znaczy, że jeśli np. gmina ustali, że będzie u mnie pojemniki opróżniać raz na miesiąc, to ja na podstawie aktualnej umowy będę mógł egzekwować od Trans-Netu wywózkę raz na tydzień (oczywiście płacąc im tak jak dotychczas). A oni będą mogli wystawiać mi fakturę co kwartał.
Oczywiście rozumiem prawnika z firmy śmieciowej, który będzie dowodził, że umów wypowiadać nie trzeba. Dla nich to biznes: przez kwartał opróżniają puste pojemniki, a kasują jak za wywóz na wysypisko - zanim się delikwenci zorientują. Prawnik przecież w żaden sposób nie odpowiada wobec zrobionych w bambuko klientów.
Nie, nie twierdzę, że tak będzie w Policach. Ale sprawdzać swoim portfelem nie zamierzam i umowę Trans-Netowi wypowiem. I wszystkim radzę to samo.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline bydy

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 369
  • Płeć: Mężczyzna
    • Status GG
    • Zobacz profil
    • http://www.KamieniarzPolice.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #353 dnia: Kwietnia 02, 2013, 20:50:05 »
Dzisiaj dostałem pismo w tej sprawie z Gminy, w nim jest wyraźnoie napisane, że należy wypowiedzieć umowę firmie, która teraz się zajmuje wywożeniem odpadów.
Pozdrawiam
Cannot join to channel #real-life (You are banned!!!)

Offline An_na

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2085
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Police
« Odpowiedź #354 dnia: Kwietnia 02, 2013, 22:17:09 »
Ja jeszcze pisma nie otrzymałam stąd moje pytania:
Co jesli umowy z TRANSNET-em nie wypowiem?-nie ma tam terminu wypowiedzenia natychmiastowego więc co dalej? Co z odpadami organicznymi za które rownież płacę do Transnetu?To tez mam wypowiedzieć? Czy opłata przy segregacji 12 zł za wywóz jest wraz z opłata za odpady bio? Dlaczego Uchwała Rady nie przewiduje automatycznego wypowiedzenia umowy skoro Transnet to spółka gminna? Wypowiedzenie umowy jest dwustronne -dlaczegoTransnet nie wypowie z mieszkańcami umowy? Co jesli ktos zapomni wypowiedzieć umowy?Będzie musiał ponosic koszty a Transnet nie wykona usługi? Jakos za mało informacji, mało czasu /do końca kwietnia nalezy wypowiedziec umowy z Transnetem?/...Poczytałam Wasze wypowiedzi powyżej, jednak brakuje mi jednoznacznej informacji.Cóż oczekuję na materiały, które niektórzy otrzymali może mnie olśni.

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #355 dnia: Kwietnia 02, 2013, 22:30:10 »
Pani Anno. Ustawa nie przewiduje, że umowy dotychczasowe same wygasną z mocy prawa(niestety). Zatem muszą o to zadbać ci, którzy umowy maja podpisane. Gminna firma zrobi to sama, bo taki jest kierunek działania gminy. Jednak na terenie Polic działają również i inne firmy smieciowe, które pewnie nie będą się szczególnie wysilać z wypowiadaniem umów. Nalezy zatem o to zadbać.
Jak widac, burmistrz o tym fakcie uprzedza i przypomina o wypowiadaniu umów żeby potem nie było nieporozumień i podwójnego płacenia.

Sądzę, że w przypadku domków jednorodzinnych pojemniki na bio odpady będa ustawiane jak dotychczas i opłata 12 zł to uwględnia. Jednak pewności nie mam i póki nie zostanie rozstrzygnięty przetarg na firmę wywożącą odpady, to chyba nikt takiej pewności mieć nie będzie.

I jeszcze w wątku...
Ustawa jest baaardzo mocno felerna. Uzasadnię na podstawie przykładu "mojej" wspólnoty.
Deklarację za nieruchomości wielorodzinne składają właściciele(współwłaściciele) nieruchomości. W przypadku moejej wspólnoty, powolany został zarząd wspólnoty i zarządca. Zarząd podejmuje decyzje i podpisuje umowy w imieniu wspólnoty, zarządca zajmuje się bieżącymi sprawami(odczyty liczników, zbieranie czynszów, załatwianie drobnych remontów itp). W świetle ustawy deklarację złoży Zarząd wspólnoty, a po wejściu w życie ustawy bedzie się zajmował odprowadzaniem opłaty do gminy. Kłopot w tym, że zarząd nie ma ekstra uprawnień windykacyjnych i gdyby któryś z mieszkanców nie płacił, to zarząd będzie musiał występowac do sądu na drodze cywilnej(czyli dwa lata) jednocześnie będzie musiał odprowadzac opłatę w całości do gminy(czyli wspólnota będzie zakładać za dłużników). Dlaczego? Bo jeżeli wspólnota bedzie zalegała, burmistrz mając ustawowe umocowanie do tzw szybkiej windykacji(bez sądu wystepuje o natychmiastowy nakaz zapłaty zaległości, a jak nie to komornik) będzie popędzał wspólnotę do płacenia.
Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej w przypadku tej części wspólnoty, którą stanowią najemcy mieszkań komunalnych. Jeżeli oni nie będa płacić, to w efekcie gmina będzie prowadzić windykację wobec samej siebie :crazy:

Offline Magdalena

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 52
    • Zobacz profil
Re: Police
« Odpowiedź #356 dnia: Kwietnia 03, 2013, 11:51:09 »
Cytat: "An_na"
Ja jeszcze pisma nie otrzymałam stąd moje pytania:
Co jesli umowy z TRANSNET-em nie wypowiem?-nie ma tam terminu wypowiedzenia natychmiastowego więc co dalej? Co z odpadami organicznymi za które rownież płacę do Transnetu?To tez mam wypowiedzieć? Czy opłata przy segregacji 12 zł za wywóz jest wraz z opłata za odpady bio? Dlaczego Uchwała Rady nie przewiduje automatycznego wypowiedzenia umowy skoro Transnet to spółka gminna? Wypowiedzenie umowy jest dwustronne -dlaczegoTransnet nie wypowie z mieszkańcami umowy? Co jesli ktos zapomni wypowiedzieć umowy?Będzie musiał ponosic koszty a Transnet nie wykona usługi? Jakos za mało informacji, mało czasu /do końca kwietnia nalezy wypowiedziec umowy z Transnetem?/...Poczytałam Wasze wypowiedzi powyżej, jednak brakuje mi jednoznacznej informacji.Cóż oczekuję na materiały, które niektórzy otrzymali może mnie olśni.



W Trans-necie z jednomiesięcznym wypowiedzeniem ( do końca maja ) można rozwiązać umowę.

Offline An_na

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2085
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #357 dnia: Kwietnia 03, 2013, 13:33:59 »
Dziekuje za odpowiedzi.Czy jeśli wypowiem umowe za miesiecznym wypowiedzeniem i zloze oswiadczenie w gminie to zostanie zachowania systematycznosc odbioru smieci?

Offline Magdalena

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 52
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #358 dnia: Kwietnia 03, 2013, 14:17:02 »
Trans-net wywozi do końca czerwca. Od lipca gmina jeżeli TN wygra przetarg to możliwe, że będzie ciągłość. Gminy powinny udzielać informacje, ale to co słysze to tak nie jest.

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #359 dnia: Kwietnia 03, 2013, 14:51:57 »
Niebawem będzie ogłoszony przetarg, który wyłoni śmieciowego przewoźnika od 1 lipca. Kto to będzie? Nie wiadomo.
Prosze zajrzeć w umowę jaki tam jest okres wypowiedzenia i wypowiedzieć tak, żeby umowa obowiązywała do konca czerwca.
Pozdrawiam