Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Opłaty za śmieci - konsultacje.  (Przeczytany 368855 razy)

Offline Wojtek Dudek

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1120
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #375 dnia: Kwietnia 08, 2013, 20:22:11 »
Cytat: "Daria"
Taaak, może zbuntowana SM Chemik z panią wiceprezes-radną lepiej wyjdzie upierając się przy swoim. Jej argumentacja sensowna.

Jeżeli prawda z uprawnieniami egzekucyjnymi jest taka, jak przedstawia to wiceprezes Chemika, to opór spółdzielni Chemik jest uzasadniony. I najlepiej będzie złożyć deklaracje bezpośrednio w gminie a spółdzielnia niech tylko pośredniczy w zbieraniu i odprowadzaniu tych opłat. Pozostaje jeszcze wciąż nie rozwiązana kwestia metody składowania a zwłaszcza sposobu jej kontrolowania (dot. budynków wielorodzinnych).

Offline franczeska

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 238
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #376 dnia: Kwietnia 08, 2013, 20:31:39 »
Panie Grzegorzu skończmy z tą hipokryzją że będzie taniej, jest Pan z Gryfa i wiadomo że przetarg wygra Transnet wszystko zależy tylko od odpowiednio napisanej specyfikacji.
Przecież Transnet jest nasz gminny z jednoosobowym zarządem którego prace nadzoruję tylko sześc osób z RN.  

Lidzia W. faktycznie chyba się skumała z Gryfem i wyznacza ludziom terminy żeby do 12.04. powypełniane deklaracje dostarczyli. A co to za zwyczaje niech sama je powypełnia jako zarządca albo da to do zrobienia swoim wybitnie kompetentnym, wykształconym i niezwykle uprzejmym pracownikom szczególnie z Działu Technicznego.

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #377 dnia: Kwietnia 08, 2013, 23:57:48 »
W moich słowach brzmiała raczej nadzieja, niz ocenianie kondycji i przyszłości Trans-Netu. A nadzieje obudziły fakty, jakie zaistniały w sąsiednim Szczecinie. Nie wiem zatem, czy wnioski, które Pani wyciągnęła sa słuszne.
Na marginesie, wywóz smieci to podstawowa dzialalnośc TransNetu. Jeżeli firma straci to zlecenie, będzie miala powazne kłopoty finansowe i w konsekwencji może dojść do zwalniania pracowników. Gdyby na to patrzeć od strony ekonomii, to można powiedzieć, ze takie to już ryzyko dla firmy. Ale warto chyba tez popatrzeć od strony społecznej, ze pracuja tam mieszkańcy Polic.

Co do działań spółdzielni... Jestem członkiem zarządu wspólnoty mieszkańców, w której mieszkam. My(tzn zarząd) też roznieślismy naszym mieszkańcom deklaracje do wypełnienia. Bo ja nie mam zamiaru za nich decydować jaka wybiora stawkę i ile osób zamieszkuje w ich lokalach. dopiero na podstawie oświadczeń mieszkańców, zarząd wspólnoty sporządzi i wysle deklaracje za całą nieruchomość. Sądzę więc, że nie ma nic złego w działaniach SM.

Offline Król podziemia

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 899
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #378 dnia: Kwietnia 09, 2013, 00:18:24 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Na marginesie, wywóz smieci to podstawowa dzialalnośc TransNetu. Jeżeli firma straci to zlecenie, będzie miala powazne kłopoty finansowe

To było jedno z podstawowych jak nie głównych założeń powołując Spółkę do życia.Gmina zapewne nie pozwoli sobie na to aby teraz korzystać z usług jakiejś tam firmy krzak-prawda ;-) Ciężka sprawa z tym przetargiem-no ale....w końcu udało się ostatnio z rondem-uda się ze śmieciami ;D W najgorszym rozwiązaniu ustanowi się podwykonawcę.
" Puste worki nadyma wiatr, bezmyślnych ludzi - próżność " 

         -Sokrates-

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #379 dnia: Kwietnia 09, 2013, 07:44:18 »
Cytat: "Król podziemia"
Gmina zapewne nie pozwoli sobie na to aby teraz korzystać z usług jakiejś tam firmy krzak-prawda ;-) Ciężka sprawa z tym przetargiem-no ale....w końcu udało się ostatnio z rondem-uda się ze śmieciami ;D W najgorszym rozwiązaniu ustanowi się podwykonawcę.


Tu nie ma mozliwości na funkcjonowanie kategorii "gmina sobie nie pozwoli" albo "ustanowi się podwykonawcę". Jak pewnie wiesz, decydują o tym regulacje PZP. A sugerowane wcześniej w wątku sposoby "wysterowania specyfikacją" to temat grząski i ryzykowny.

Offline Wojtek Dudek

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1120
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #380 dnia: Kwietnia 09, 2013, 11:33:53 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
A sugerowane wcześniej w wątku sposoby "wysterowania specyfikacją" to temat grząski i ryzykowny.

I właśnie dlatego, że grząski i ryzykowny a jednocześnie bardzo opłacalny, to w naszym kraju jest dość powszechnie stosowany. Bo równie grząskie polskie prawodawstwo, które oprócz gwarancji bezkarności, nie stwarza niemal żadnego ryzyka poniesienia konsekwencji przez decydentów. W najgorszym przypadku odpowiedzialnych czeka jedynie przesunięcie z jednego stołka na drugi, niekiedy na jeszcze bardziej intratny. ;D

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Jestem członkiem zarządu wspólnoty mieszkańców, w której mieszkam. My(tzn zarząd) też roznieślismy naszym mieszkańcom deklaracje do wypełnienia. Bo ja nie mam zamiaru za nich decydować jaka wybiora stawkę i ile osób zamieszkuje w ich lokalach. dopiero na podstawie oświadczeń mieszkańców, zarząd wspólnoty sporządzi i wysle deklaracje za całą nieruchomość.

A powiedz mi, jak Wasz zarząd zamierza kontrolować czy mieszkańcy przestrzegają zadeklarowanej segregacji? W jaki sposób zamierzacie to robić?

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #381 dnia: Kwietnia 09, 2013, 11:52:17 »
Nie wiem jak to będzie kontrolowane, bo jeszcze nie otrzymalismy wszystkich deklaracji i nie wiemy kto i jak zadeklaruje sposób oddawania odpadów. W kazdym razie mamy swój pojemnik i bedzie on zamykany i dostepny jedynie dla mieszkańców wspólnoty.

Kontrola nad smieciami nie nalezy do zarządu wspólnoty, tylko do gminy(tak mi sie wydaje), która to uczyni poprzez firmę odbierająca odpady. Jak gmina będzie reagowała na ewentualne nieprawidłowości, czas pokaże.
Swego czasu mówiłem o tym, zeby np. oznaczac worki kodami kreskowymi z zapisanymi w nich danymi producenta odpadów. Byc może kodowane będą pojemniki???

Tego nie wiem i nie mam informacji z gminy na ten temat.

Co do przetargu.
Proszę pamiętać o tym, ze w wyniku uchwalenia przez sejm takiego, a nie innego prawa(wszystko wskazuje na to, że prawa złego i pełnego luk) gmina musi zorganizować system jak najlepiej i jak najtaniej dla mieszkańców, a dodatkowo uporać się z powaznym zagrożeniem dla swojej firmy komunalnej(zagrożeniem, które w konsekwencji może przynieść wzrost bezrobocia spowodowany częściową likwidacją firmy).
Wczoraj pojawiła się informacja, że przetarg w Szczecinie wyszedł taniej, niż to zakładano. To dobra wiadomość i liczę na to, że podobny mechanizm pojawi się w Policach.

Offline k3vin

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 215
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #382 dnia: Kwietnia 09, 2013, 12:22:50 »
Pytanie - czy liczba zadeklarowanych mieszkańców posesji musi być równa/większa od liczby osób zameldowanych?

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #383 dnia: Kwietnia 09, 2013, 12:40:09 »
w ustawie:

Art. 6k. 1. Rada gminy, w drodze uchwały:
1) dokona wyboru jednej z określonych w art. 6j ust. 1 i 2 metod ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustali stawkę takiej opłaty;

W przypadku wyboru przez Radę Gminy metody naliczania opłat według liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, opłata będzie obliczana jako iloczyn liczby mieszkańców oraz stawki opłaty ustalonej przez Radę Gminy.

Za osoby faktycznie zamieszkujące daną nieruchomość, uważa się osoby przebywające na danej nieruchomości, osoby te nie muszą być w niej zameldowane. Obowiązek wniesienia opłaty powstaje w miesiącu, w którym dana osoba zamieszkała w danej nieruchomości

w deklaracji:


Objaśnienia:

Składający deklarację zobowiązany jest dołączyć dokumenty potwierdzające dane w niej zawarte. Załącznikami do deklaracji w szczególności są:
1)   pełnomocnictwo w przypadku reprezentowania właściciela nieruchomości przez pełnomocnika,
2)   kopia dokumentu potwierdzającego zamieszkanie osoby zameldowanej na danej nieruchomości w innym miejscu, niż Gmina Police lub oświadczenie właściciela nieruchomości o nie zamieszkiwaniu osoby zameldowanej na danej nieruchomości.

Jednym słowem, w deklaracji nalezy wyszczególnić wszystkie osoby, które w danym lokalu(danej nieruchomości) produkuja odpady niezaleznie od tego czy sa zameldowane. Aby uniknąć dublowania opłaty(np w przypadku studentów mieszkających w innym mieście) nalezy złożyć stosowne oświadczenie o zamieszkiwaniu w innym miejscu ale to oznacza, ze obowiązek ponoszenia opłaty za smieci powstaje w tamtym innym miejscu, gdzie student zamieszkuje.

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #384 dnia: Kwietnia 09, 2013, 13:17:22 »
Punktem wyjścia jest to, że daną osobe obliguje prawo, do składania oswiadczeń zgodnych z prawdą. a opłata naliczana jest w cyklu miesięcznym, zatem jeżeli następuje jakas zmiana, to obywatel powinien te zmiane zgłosić.

Inna sprawa, że jest sporo prawdy w tym co pisze Dr.Kafar i otwiera się zeroko pole do nadużyc - trudno przecież postawić w każdym mieszkaniu urzędnika, który będzie sprawdzał stan osobowy.

Prawdopodobnie rozwinie sie na szeroką skalę zjawisko "uprzjmie donoszę".

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #385 dnia: Kwietnia 09, 2013, 14:10:12 »
Uważam, że punktem wyjścia powinno być to, ze płacę tam, gdzie wytwarzam odpady. Jeżeli powiem, ze "w tym mieszkaniu tylko podlewam kwaity" to powinienem jednoczesnie potrafić odpowiedzieć(i udowodnić papierami) na pytanie "w takim razie gdzie mieszkasz, gdzie produkujesz smieci i gdzie płacisz opłatę śmieciową?"

Taki mechanizm jest w deklaracji(patrz Objasnienia).

Jeżeli np. pracuję za granicą i "wpadam" do domu na kilka dni raz na kwartał, to pewnie płace opłatę za śmieci tam, gdzie pracuję(Norwegia, Anglia) i powinienem miec na to jakies papiery.
Czyli, żyję, produkuję śmieci i gdzieś za nie płacę.

Offline Król podziemia

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 899
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #386 dnia: Kwietnia 09, 2013, 14:38:59 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Punktem wyjścia jest to, że daną osobe obliguje prawo, do składania oswiadczeń zgodnych z prawdą

Jaki zapis Ustawy lub "Deklaracji" tak stanowi-głównie chodzi mi o treść.Za podpowiedź dziękuję
" Puste worki nadyma wiatr, bezmyślnych ludzi - próżność " 

         -Sokrates-

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #387 dnia: Kwietnia 09, 2013, 14:45:39 »
Pomysł nalezy adresowac do ferajny na Wiejskiej w Wawie, bo to oni wyprodukowali takie cudo śmieciowe jak ta ustawa.

Mam tylko kilka drobnych pytań:
-ktos musi zbudować taki zakład, za czyje pieniądze?
-od każdej składowanej tony zakład płaci opłaty środowiskowe, a ich wysokośc zmieniana jest dowolnie i o dowolne wysokości-jak tuy skalkulowac cokolwiek w perspektywie kilku lat, skoro zmiany mogą następować co pare miesięcy?
-istnieje spore niebezpieczeństwo, że pan z traktorem, zamiast wywozić odpady do zakładu, będzie je wrzucał do Świdwia po nocach albo beda powstawac takie cuda jak Ecorama?
- firmy transportowe moga się zmówić i dac dwa razy wyższe ceny niz to rzeczywiście wynika z ich kalkulacji?
- kwestia segregacji - kto tego dopilnuje skoro nie będzie prawnego obowiązku(bo przeciez firmie transportowej bardziej się opłaca przejechac raz i zabrac wszystko, niż pięć razy i zabierac rózne frakcje odpadów)?
- kto będzie latał po lasach i ścigał tych, co tam smieci wyrzucaja, skoro dzis to ledwie funkcjonuje?
- skoro nie będzie segregacji - kto zbuduje nowe kwatery do składowania odpadów i zrekultywuje te zapłenione i za czyje pieniadze(ogromne koszty)?

Podsumowując, czy na prawdę jesteś pewien, ze w tej całej smieciowej zadymie chodzi o ciepłe stołki, a te sprawy, które wymieniłem powyżej rozwiążą się same???

Offline stokrotka84

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 464
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #388 dnia: Kwietnia 09, 2013, 14:52:31 »
Wiadomo już coś o sposobie dostarczania deklaracji przez mieszkańców SM Chemik?  Mam deklarację złożyć osobiście czy czekać aż SM to zrobi? Jak w końcu będą rozliczać tych co  faktycznie  segregują i jak mam to wykazać? Podpisywać każdy wór numerem mieszkania i nazwiskiem ? :jupi:

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #389 dnia: Kwietnia 09, 2013, 15:07:53 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"

Dla mnie prawo jest najważniejsze, nawet jeżeli mam watpliwości co do jego słuszności albo pozyteczności.

No to masz pole do interwencji :)
Niby drobna rzecz, ale jednak gmina Police łamie prawo.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.