Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Skolwin] Adres zamieszkania Polki  (Przeczytany 23868 razy)

Offline palana

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 95
    • Zobacz profil
[Skolwin] Adres zamieszkania Polki
« Odpowiedź #30 dnia: Lipca 23, 2012, 14:20:48 »
I jak, wyjaśnił się ten adres? Mieszkałam w Skolwinie i zaciekawiła mnie historia tej kartki....
Doświadczenie to dobra szkoła, ale czesne jest bardzo wysokie - Heirich Heine

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Skolwin] Adres zamieszkania Polki
« Odpowiedź #31 dnia: Lipca 24, 2012, 20:41:27 »
Odświeżyłem sobie temat.

Pracownica przymusowa pracowała najprawdopodobniej w Feldmühle.
Zakwaterowana była albo w obozie albo na kwaterze prywatnej. Sposób adresowania raczej wyklucza to pierwsze (zwykle podawano nazwę obozu, barak, sztubę). Skoro pracowała w Papierni, najprawdopodobniej ulokowano ją jak najbliżej miejsca zatrudnienia. Sam zakład zlokalizowany był przy Hauptrasse. To długa ulica. Zajrzałem więc jeszcze raz do Adressbucha '43.
Pod numerem 136 mieszkał niejaki Schäfer. A teraz proszę wykreślić umlaut  i nieco wyprostować literkę c... mamy Sihafer...



Pozostaje do wyjaśnienia kwestia dlaczego nie podała nazwy ulicy? Może znała Odermünde tylko z trasy do pracy i z powrotem i widziała jedną jedyną Hauptrasse, stąd przekonanie że innych ulic w Skolwinie  nie było?


Papiernia okiem aliantów.


Przedwojenna gazeta pracownicza- z zasobów Muzeum.
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Skolwin] Adres zamieszkania Polki
« Odpowiedź #32 dnia: Lipca 24, 2012, 22:35:02 »
Blisko, bardzo blisko, ale nie do końca.

Rzeczywiście, chodzi tu nie o adres jak dotąd myślałem, a o nazwisko Niemca, u którego Polka pracowała. Podała dość niestandardowy adres, który można tłumaczyć zarówno nieznajomością niemieckich nazw ulic oraz samego języka niemieckiego - wpisała więc fonetycznie nazwisko "bauera" i numer domu.

A konkretnie chodzi o Gustava Schäfera, zamieszkałego przy Hauptstr.136 w Skolwinie. Owe "E" oznacza, iż był on właścicielem tego budynku. Z zawodu był rolnikiem i to już wiele wyjaśnia. Robotnicy przymusowi, którzy "zatrudnieni" byli przez prywatne osoby np. jako służba domowa czy w pracy na roli, kwaterowani byli razem ze swoimi "pracodawcami" - najcześciej jednak nie bezpośrednio w domu, lecz w szopach czy stodole (podobna sprawa z przeżyciami p.Kozińskiego).

Prace w papierni można z pewnością wykluczyć, pracowała na roli.

Do wyjaśnienia nadal pozostaje ten nadawczy stempel z Mińska...

Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Skolwin] Adres zamieszkania Polki
« Odpowiedź #33 dnia: Lipca 24, 2012, 22:52:26 »


Prawda.

SPZP "Skarb"