Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Uniemyśl] Uniemyśl-Wilhelmsdorf  (Przeczytany 48564 razy)

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Uniemyśl] Uniemyśl-Wilhelmsdorf
« dnia: Lutego 12, 2011, 13:50:39 »
Pocztówka z Uniemyśla - Wilhelmsdorf.
Bardzo rzadko można trafić na pocztówki z tej miejscowości - ja znam dwie.
Z zasobów http://zbc.ksiaznica.szczecin.pl/dlibra


Czy istnieją budynki widoczne na tej kartce?
<*)))))>{

2OO

  • Gość
[Uniemyśl] Uniemyśl-Wilhelmsdorf
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 12, 2011, 14:52:56 »
Budynek w prawym górnym rogu, to obecny budynek świetlicy wiejskiej - Uniemyśl 3, przy drodze głównej.

Świetlica oddana po remoncie w tamtym roku, z tego co widzę, fasada budynku remontowana była "na oryginał". CHodzi mi tu o wyłożenie płutkami tej "wystającej" części budynku.
Z tyłu, za tym budynkiem widać kolejny - z lekko skośnym dachem - również się zachował jako składzik.

Masz dostęp do tej 2giej pocztówki??
Zrobiłem przed chwilą aktualne foto budynku świetlicy.
Co do fotki u dołu pocztówki, na podstawie baaaaaaardzo luźnej interpretacji doszedłem to tego, co pokazuje na fotce niżej. Fotkę zrobiłem pod złym kątem, i nieco naciągnąłem dorysowując zarysy 2ch budynków, których brakuje, ale jeszcze kilka lat temu, ten dom w tle miał rygle na wierzchu.
Co do fotki po lewej u góry, 3jka mieszkańców nie przypomina sobie tego miejsca w Uniemyślu - jedna sugeruje Trzebież.






Uploaded with ImageShack.us

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Uniemyśl] Uniemyśl-Wilhelmsdorf
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 12, 2011, 19:06:14 »
Hmmm... nie pasuję mi Twoja lokalizacja zdjęcia dolnego. Gdyby odeskowany budynek stał w miejscu obecnego przystanku, to z tyłu na podwórku, miałby stary cmentarz. I ta droga, jak na główną drogę, za wąska.
Wydaję mi się, że ten budynek stał (stoi?) przy bocznej drodze.
 
Co do budynku (górny lewy) to jakaś restauracja. Zauważ po prawej stronie jest balustrada.
Widzę ją przy mostku na Karpince, przy kasztanie (skrzyżowanie z boczną drogą do zalewu) Co Ty na to?
<*)))))>{

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Uniemyśl] Uniemyśl-Wilhelmsdorf
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 12, 2011, 21:07:08 »
Ostatnio duuużo pocztówek poszło na ebayu: Wilhelmsdorf, Konigsfelde, Hammer, Ziegenort, Stolzenhagen... ciut drogo jak dla mnie
SPZP "Skarb"

Offline aneczka718

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
[Uniemyśl] Uniemyśl-Wilhelmsdorf
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 12, 2011, 21:20:31 »
Zgadza się, zła lokalizacja. Budynek stoi nadal przy drodze nad zalew. Znajduje się w bliskim sąsiedztwie naszej pani sołtys, po przeciwnej stronie.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Uniemyśl] Uniemyśl-Wilhelmsdorf
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 12, 2011, 21:24:09 »
Cytat: "lukasz_s"
Ostatnio duuużo pocztówek poszło na ebayu: Wilhelmsdorf, Konigsfelde, Hammer, Ziegenort, Stolzenhagen... ciut drogo jak dla mnie


Tak, zwłaszcza z tych mniejszych miejscowości, które trafiają się bardzo rzadko.


Pozdrawiam

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Uniemyśl] Uniemyśl-Wilhelmsdorf
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 12, 2011, 21:38:35 »
Cytat: "aneczka718"
Budynek stoi nadal przy drodze nad zalew.
O którym budynku piszesz, górny lewy, czy dolny?
<*)))))>{

Offline aneczka718

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
[Uniemyśl] Uniemyśl-Wilhelmsdorf
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 12, 2011, 21:58:29 »
Przepraszam, oczywiście chodzi mi o dolny budynek:)

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Uniemyśl] Uniemyśl-Wilhelmsdorf
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 12, 2011, 22:11:05 »
Ten budynek mam gdzieś w pamięci i jesli się nie mylę, to jest pomalowany na jakiś kolor... niebieski?
A co z trzecim budynkiem (górny lewy) z charakterystyczną balustradą przy drodze?
<*)))))>{

Offline aneczka718

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
[Uniemyśl] Uniemyśl-Wilhelmsdorf
« Odpowiedź #9 dnia: Lutego 12, 2011, 23:13:44 »
Cytat: "ak"
Ten budynek mam gdzieś w pamięci i jesli się nie mylę, to jest pomalowany na jakiś kolor... niebieski?
A co z trzecim budynkiem (górny lewy) z charakterystyczną balustradą przy drodze?
Oj, źle kojarzysz. Dom jest bardzo zaniedbany. Ściana od drogi i boczna z czerwonej cegły, a ta widoczna na starej pocztówce i o ile się nie mylę ta od podwórka też "są" ryglowane. Dokładnie od przejazdu kolejowego w stronę Zalewu, jest to piąty dom, po prawej stronie.
Co do dawnej restauracji to rzeczywiście moja mama coś kiedyś wspominała. Jestem przekonana, że budynku tego już nie ma, bynajmniej żadnego z tych obecnych mi nie przypomina, a mieszkam tu już trochę. Porozmawiam jutro z mamą (mieszkanka Uniemyśla od 1946) i trochę ją podpytam.

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Uniemyśl] Uniemyśl-Wilhelmsdorf
« Odpowiedź #10 dnia: Lutego 12, 2011, 23:58:55 »
Cytat: "aneczka718"
i trochę ją podpytam.
Pytaj i zapisuj, a może Ci się uda Ją namówić, żeby samia opisywała swój przyjazd i pobyt w Uniemyślu (Zielona).
Mi udało się namówić swoją mamę na spisanie wszystkiego co pamięta. Spisywała jak umiała, całą ubiegłą zimę. Czasmi jeszcze coś dopisuję, jak się jej coś przypomni.
Niestety prawie nic nie utrwaliłem z opowieści ojca. Odnalazłem niedawno kawałek starej tapety, na której podczas tapetowania zpisałem gdzie był w wojsku za rekruta, nazwisko swojego dowódcy i gdzie stacjonował na froncie. Chciał odwiedzić to miejsce, niestety nie udał się. Teraz, gdy granice są otwarte, było by to łatwe. Ale to już inna historia.

Pozdrawiam i do dzieła.
<*)))))>{

2OO

  • Gość
[Uniemyśl] Uniemyśl-Wilhelmsdorf
« Odpowiedź #11 dnia: Lutego 13, 2011, 10:05:14 »
Cytat: "aneczka718"
Cytat: "ak"
Ten budynek mam gdzieś w pamięci i jesli się nie mylę, to jest pomalowany na jakiś kolor... niebieski?
A co z trzecim budynkiem (górny lewy) z charakterystyczną balustradą przy drodze?
Oj, źle kojarzysz. Dom jest bardzo zaniedbany. Ściana od drogi i boczna z czerwonej cegły, a ta widoczna na starej pocztówce i o ile się nie mylę ta od podwórka też "są" ryglowane. Dokładnie od przejazdu kolejowego w stronę Zalewu, jest to piąty dom, po prawej stronie.
Co do dawnej restauracji to rzeczywiście moja mama coś kiedyś wspominała. Jestem przekonana, że budynku tego już nie ma, bynajmniej żadnego z tych obecnych mi nie przypomina, a mieszkam tu już trochę. Porozmawiam jutro z mamą (mieszkanka Uniemyśla od 1946) i trochę ją podpytam.


Piąty domek wygląda bardzo podobnie, niestety układ domów po prawej stronie zdjęcia wyklucza  to miejsce. Domy stoją tu równolegle do siebie. Te na zdjęciu są pod kątem.

Co do tej balustrady mam jedno prawdopodobne miejsce, ale z mojej koncepcji wynikałoby, że między posesją nr. 6 a 7 stał jeszcze jeden dom, co raczej nie jest możliwe.

kresowiak

  • Gość
[Uniemyśl] Uniemyśl-Wilhelmsdorf
« Odpowiedź #12 dnia: Lutego 13, 2011, 15:02:00 »
Andrzeju (ak)! Z Jeziora Karpino nie wypływa  Karpinka jeno Karpina. To mała korekta z szacunku do Ciebie!

Offline aneczka718

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
[Uniemyśl] Uniemyśl-Wilhelmsdorf
« Odpowiedź #13 dnia: Lutego 13, 2011, 20:26:33 »
Cytat: "ak"
Cytat: "aneczka718"
i trochę ją podpytam.
Pytaj i zapisuj, a może Ci się uda Ją namówić, żeby samia opisywała swój przyjazd i pobyt w Uniemyślu (Zielona).
Mi udało się namówić swoją mamę na spisanie wszystkiego co pamięta. Spisywała jak umiała, całą ubiegłą zimę. Czasmi jeszcze coś dopisuję, jak się jej coś przypomni.
Niestety prawie nic nie utrwaliłem z opowieści ojca. Odnalazłem niedawno kawałek starej tapety, na której podczas tapetowania zpisałem gdzie był w wojsku za rekruta, nazwisko swojego dowódcy i gdzie stacjonował na froncie. Chciał odwiedzić to miejsce, niestety nie udał się. Teraz, gdy granice są otwarte, było by to łatwe. Ale to już inna historia.

Pozdrawiam i do dzieła.


Rozmawiałam z rodzicami i miałeś rację. Dawna restauracja znajdowała się tuż przy rzeczce Karpinie. Nie wiem czy orientujesz się, gdzie był w Uniemyślu warsztat samochodowy bo restauracja była dokładnie na podwórzu tego właśnie warsztatu. Po wojnie odbywały się tam jeszcze zabawy taneczne i prawdopodobnie w latach 60-tych budynek został rozebrany.
Moja mama pamięta dużo z dawnych czasów, nie wiem jednak czy mogłaby spisać te wszystkie wspomnienia. Jest po 3 udarach, ale pomysł dobry - miałaby jakieś zajęcie. Muszę z nią porozmawiać na ten temat, może się uda ją namówić.

Pozdrawiam.

Offline aneczka718

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
[Uniemyśl] Uniemyśl-Wilhelmsdorf
« Odpowiedź #14 dnia: Lutego 13, 2011, 20:58:08 »
Cytat: "2OO"
Cytat: "aneczka718"
Cytat: "ak"
Ten budynek mam gdzieś w pamięci i jesli się nie mylę, to jest pomalowany na jakiś kolor... niebieski?
A co z trzecim budynkiem (górny lewy) z charakterystyczną balustradą przy drodze?
Oj, źle kojarzysz. Dom jest bardzo zaniedbany. Ściana od drogi i boczna z czerwonej cegły, a ta widoczna na starej pocztówce i o ile się nie mylę ta od podwórka też "są" ryglowane. Dokładnie od przejazdu kolejowego w stronę Zalewu, jest to piąty dom, po prawej stronie.
Co do dawnej restauracji to rzeczywiście moja mama coś kiedyś wspominała. Jestem przekonana, że budynku tego już nie ma, bynajmniej żadnego z tych obecnych mi nie przypomina, a mieszkam tu już trochę. Porozmawiam jutro z mamą (mieszkanka Uniemyśla od 1946) i trochę ją podpytam.


Piąty domek wygląda bardzo podobnie, niestety układ domów po prawej stronie zdjęcia wyklucza  to miejsce. Domy stoją tu równolegle do siebie. Te na zdjęciu są pod kątem.

Co do tej balustrady mam jedno prawdopodobne miejsce, ale z mojej koncepcji wynikałoby, że między posesją nr. 6 a 7 stał jeszcze jeden dom, co raczej nie jest możliwe.


Dalej będę upierała się przy tym, że  jest to ten właśnie domek. Jutro udam się w to miejsce i porównam. Nie wiem czy jesteś mieszkańcem Uniemyśla, ale jeśli tak to wiesz, że niewiele jest tu starych, poniemieckich domów z dachem innym niż dwuspadzistym. Nie jestem architektem, więc nie bardzo się na tym znam, chodzi mi o wypust w dachu z oknami w pionie. W okolicach omawianego przeze mnie budynku są takie dwa.
Jeąli chodzi o budynek restauracji to nie znajdowała się ona między posesją 6 i 7, a 30 i 31.
Pozdrawiam.