Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Ogólne] Historia Polic w szkołach  (Przeczytany 9184 razy)

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Ogólne] Historia Polic w szkołach
« dnia: Stycznia 24, 2011, 12:14:12 »
Pytanie kieruje najbardziej do nauczycieli, uczniów i ewentualnie innych osób, które się orientują w tym temacie. Chodzi mi o to, czy w czasie nauki historii w szkole na dowolnym etapie są jakieś lekcje przeznaczone na naukę historii regionalnej/lokalnej??

Za "moich czasów" (czyli kilka lat temu) niestety tego nie było. W programie nauczania jest historia powszechna i historia Polski. A Pomorze, jak wiadomo, do Polski krótko należało, tak więc jego historia jest całkiem inna. Najbardziej chodzi mi jednak o historię najnowszą, czyli zaczynając tuż przed II wojną. A w przypadku Polic jest naprawdę o czym mówic: fabryka benzyny, naloty, obozy, a po wojnie problemy z przynależnością państwową tego terenu, pożne przejęcie i ustalenie granicy, enklawa policka, demontaż resztek fabryki jeszcze przez Polaków, zakończona procesami, potem jeszcze Grecy...

Warto byłoby, by dzieci i młodzież poznawała historię swojego miasta/okolicy/regionu w szkole, w końcu nie każdy ma motywację by sięgnąc do dostępych książek. A może ktoś się dzięki temu zainteresuje...

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
[Ogólne] Historia Polic w szkołach
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 24, 2011, 13:02:18 »
Kilka lat temu "obowiazkowym" punktem szkolnych lekcji historii były odwiedziny w Galerii Historycznej w MOK, połączone z wykładem Jana Matury na temat historii Polic. Słyszałem również, o częstych wycieczkach klasowych do Skarbu.
Podejrzewam jednak, że były to zdarzenia realizowane z inicjatywy nauczycieli, nie wpisane wprost w program nauczania.
Postaram się dowiedzieć o szczegóły i przedstawie informację. Pomysł wpisania w program nauczania zagadnień dotyczacych historii Polic jest jak najbardziej słuszny i podpisuje się pod nim "oburącz" ;)

Pozdrawiam
Grzegorz Ufniarz

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Ogólne] Historia Polic w szkołach
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 24, 2011, 13:16:34 »
Ja pamiętam program w SP4 który nazywał się chyba "Małe ojczyzny"(?); lekcje geografii, historii ukierunkowane lokalnie i realizowane w ramach programu kuratorium (?).
A było to parę lat temu.
Czy funkcjonuje dziś? Nie wiem.
SPZP "Skarb"

Offline Denver

  • Administrator
  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 1121
  • ostatni dinozaur
    • Zobacz profil
[Ogólne] Historia Polic w szkołach
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 24, 2011, 13:34:12 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Kilka lat temu "obowiazkowym" punktem szkolnych lekcji historii były odwiedziny w Galerii Historycznej w MOK, połączone z wykładem Jana Matury na temat historii Polic. Słyszałem również, o częstych wycieczkach klasowych do Skarbu.
Podejrzewam jednak, że były to zdarzenia realizowane z inicjatywy nauczycieli, nie wpisane wprost w program nauczania.
Postaram się dowiedzieć o szczegóły i przedstawie informację. Pomysł wpisania w program nauczania zagadnień dotyczacych historii Polic jest jak najbardziej słuszny i podpisuje się pod nim "oburącz" ;)

Pozdrawiam
Grzegorz Ufniarz


Sam pamiętam takie odwiedziny, wycieczki szkolne po fabryce również... ale szczerze to te pierwsze oczami dziecka pamiętam z oglądania fragmentów pobitych nauczyć, a te drugie "ze skałkami". Gdyby nie to, że interesuję się historią to wiedza wyniesiona ze szkoły byłaby znikoma. A szkoda, bo poświęcenie dwóch, trzech lekcyjnych na takie zagadania jak najbardziej powinno się odbywać... co nie zawsze jest możliwe, bo często nie zdąży się zrealizować całego programu i ledwo co kończy się na II W.Ś.
Chyba, że ma się lekcję z prawdziwym pasjonatem historii... na szczęście w Policach jest kilku takich nauczycieli i o dzieciaki wchodzące z pod ich skrzydeł nie martwię się... tak bardzo [:

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
[Ogólne] Historia Polic w szkołach
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 26, 2011, 07:18:27 »
Dowiedziałem sie więcej na temat ewentualnego wprowadzania do programu zajęc lekcyjnych elementów historii Polic.
W szkołach podstawowych i gimnazjalnych ,w programi przewidziane sa godziny lekcyjne w ramach tzw. nauczania regionalnego. Własnie w tych godzinach mieszczą się równiez elementy historii lokalnej. W ubiegłym, jubileuszowym roku, kładziony był szczególny nacisk na zgłebianie wiedzy o Policach.
W tych zajęciach wykorzystywane są równiez Galeria Historyczna w MOK i wycieczki po starej fabryce. Zakres i intensywnośc tych zajęć zalezy od nauczycieli.
Tyle mi się udało ustalić

Pozdrawiam
Grzegorz Ufniarz

Offline xP

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 308
    • Zobacz profil
[Ogólne] Historia Polic w szkołach
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 26, 2011, 07:48:47 »
co do tematu to w podstawówce raz byliżmy w MOK'u w takim "mini-muzeum"  a gimnazjum (nr1) tez prawie nic. w pierwszej klasie nauczycielka powiedziała że jak będziemy grzeczni to pójdziemy na starą fabrykę ale słowa nie dotrzymała

Offline Denver

  • Administrator
  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 1121
  • ostatni dinozaur
    • Zobacz profil
[Ogólne] Historia Polic w szkołach
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 26, 2011, 15:06:02 »
Cytat: "xP"
co do tematu to w podstawówce raz byliżmy w MOK'u w takim "mini-muzeum"  a gimnazjum (nr1) tez prawie nic. w pierwszej klasie nauczycielka powiedziała że jak będziemy grzeczni to pójdziemy na starą fabrykę ale słowa nie dotrzymała


Nie byliście grzeczni [:

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Ogólne] Historia Polic w szkołach
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 26, 2011, 20:29:12 »
Cytat: "xP"
nauczycielka powiedziała że jak będziemy grzeczni to pójdziemy na starą fabrykę ale słowa nie dotrzymała


To samo chciałem powiedziec:P

Ja chodziłem do Gim 1, i na fabryce byliśmy tylko w ramach kółka historycznego, a nie zwykłych lekcji. Do bunkra Skarbu można było zajrzec jak było jakieś odrabianie lekcji w sobote. W kolicach 1 listopada do pomnika w Trzeszczynie. o trochę słabo, zwłaszcza biorąc pod uwagę historię miejsca .  A w ramach kółka zrobiliśmy wystawę różnych rzeczy, i jeszcze referat o obozach (na forum klasy), ale to już takie indywidualne inicjatywy.

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
W szkołach podstawowych i gimnazjalnych ,w programi przewidziane sa godziny lekcyjne w ramach tzw. nauczania regionalnego. Własnie w tych godzinach mieszczą się równiez elementy historii lokalnej. W ubiegłym, jubileuszowym roku, kładziony był szczególny nacisk na zgłebianie wiedzy o Policach.


To pozytywnie że jest coś takiego.

Offline tamula82

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 135
    • Zobacz profil
[Ogólne] Historia Polic w szkołach
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 26, 2011, 22:11:01 »
To,że jest przewidziane,nie znaczy ,że nauczyciele się tego trzymają.Mam syna w 6 klasie i córkę w drugiej w ,,ósemce''.Syn przez 6 lat był raz w MOK na lekcji pana Matury,córka raz w ,,skarbie"i to tylko dlatego ,że któryś z rodziców się tam udziela i zorganizował dzieciakom wypadzik .Nie wiem jak jest w gim,ale podejrzewam,że też raczej mało się o tym mówi.Aha jest jeszcze konkurs ,,Gryfik'',ale to dla chętnych raczej.

kresowiak

  • Gość
[Ogólne] Historia Polic w szkołach
« Odpowiedź #9 dnia: Lutego 13, 2011, 16:19:33 »
O lekcjach historii regionalnej można poczytać na www.police750.blogspot.com

Offline xP

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 308
    • Zobacz profil
[Ogólne] Historia Polic w szkołach
« Odpowiedź #10 dnia: Lutego 13, 2011, 21:56:33 »
Cytat: "Denver"
Nie byliście grzeczni [:

bylismy bylismy nawet nas chwaliła w pokoju nauczycielka  :rotfl: