Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?  (Przeczytany 26493 razy)

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?
« dnia: Grudnia 01, 2010, 22:43:26 »
Czy to "nasze" Tanowo.

<*)))))>{

Beobachter

  • Gość
[Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 02, 2010, 04:35:19 »
Chyba nie, "ak". Ten pomnik mi się nie podoba, chałupa naprzeciw również.
Jest faktem, że pomnik stał przy narożniku działki. Podest istnieje do dziś. Ale miał inną formę. Trzon kolumny (z nazwiskami) jest do dziś wbity w ziemię. Ma kształt graniastosłupa.
A dom naprzeciw (jedyny jaki mógłby w okolicy być brany pod uwagę) to elegancki dworek, zresztą starszy od pomnika. Tu jednak (na omawianym zdjęciu) wygląda, że dom i pomnik są po jednej stronie. A to niemożliwe, przy cmentarzu był szachulcowy kościół. Został spalony w 1947 r.
Nie ma też nigdzie śladów tak wspaniałego starodrzewu. Zresztą rzuć okiem na fotki:



PS A teraz z innej beczki, gwoli wyjaśnienia "spraw trzecich". Jak widzisz - zmieniłem nicka, celem zamknięcia pewnego etapu działań, ale oczywiście wiesz, kto pisze. I miałem szczery zamiar podejmować jedynie tematy wartościowe. Tymczasem moderatorzy forum postanowili mi zablokować możliwość pisania w innych działach niż historyczny. A ja, choć mogę to technicznie obejść, jestem za stary na takie traktowanie. I chyba moje miejsce w rzeczywistości też na to nie pozwala. Dlatego postanowiłem zrezygnować z pisania na forum w ogóle. Bo podejście mnie obraża. W tym jedynym przypadku, jakim jest powyższa odpowiedź, zrobiłem wyjątek, przez szacunek dla Ciebie. Dalsza ewentualna korespondencja - prywatnie, adres jest znany. Pozdrowienia serdeczne. J. A.

Offline Denver

  • Administrator
  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 1121
  • ostatni dinozaur
    • Zobacz profil
[Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 02, 2010, 23:01:12 »
Cytat: "Beobachter"
Chyba nie, "ak". Ten pomnik mi się nie podoba, chałupa naprzeciw również.
Jest faktem, że pomnik stał przy narożniku działki. Podest istnieje do dziś. Ale miał inną formę. Trzon kolumny (z nazwiskami) jest do dziś wbity w ziemię. Ma kształt graniastosłupa.
A dom naprzeciw (jedyny jaki mógłby w okolicy być brany pod uwagę) to elegancki dworek, zresztą starszy od pomnika. Tu jednak (na omawianym zdjęciu) wygląda, że dom i pomnik są po jednej stronie. A to niemożliwe, przy cmentarzu był szachulcowy kościół. Został spalony w 1947 r.
Nie ma też nigdzie śladów tak wspaniałego starodrzewu. Zresztą rzuć okiem na fotki:

[url=http://img146.imageshack.us/img146/9140/001podestcmentarztanowo.th.jpg]Obrazek[/URL]

PS A teraz z innej beczki, gwoli wyjaśnienia "spraw trzecich". Jak widzisz - zmieniłem nicka, celem zamknięcia pewnego etapu działań, ale oczywiście wiesz, kto pisze. I miałem szczery zamiar podejmować jedynie tematy wartościowe. Tymczasem moderatorzy forum postanowili mi zablokować możliwość pisania w innych działach niż historyczny. A ja, choć mogę to technicznie obejść, jestem za stary na takie traktowanie. I chyba moje miejsce w rzeczywistości też na to nie pozwala. Dlatego postanowiłem zrezygnować z pisania na forum w ogóle. Bo podejście mnie obraża. W tym jedynym przypadku, jakim jest powyższa odpowiedź, zrobiłem wyjątek, przez szacunek dla Ciebie. Dalsza ewentualna korespondencja - prywatnie, adres jest znany. Pozdrowienia serdeczne. J. A.


Nie wiem czy czytasz PW, dlatego piszę tutaj. W jakich działach chciałbyś się jeszcze udzielać? Wszystko jest do "załatwienia". No może poza polityką oczywiście...

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 02, 2010, 23:14:31 »
Cytat: "Beobachter"
Chyba nie
Też miałem wątpliwości.
Cytat: "Beobachter"
Dlatego postanowiłem zrezygnować z pisania na forum w ogóle.
Szkoda, tym odejściem nasze Forum sporo traci, a tyle jest jeszcze historii niewyjaśnionych.

Liczę na to, że emocje opadną i uda się Ciebie tu sciągnąć.
Pozdrawiam i powodzenia.
<*)))))>{

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 21, 2011, 00:11:26 »
Już było w temacie Polic o Consum Verein Pölitz.
Teraz Konsum-Verein Falkenwalde, czy budynek jezcze istnieje?

<*)))))>{

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 23, 2011, 19:56:01 »
Ponawiam pytanie, czy osoby związane z Tanowem, rozpoznają ten budynek?
<*)))))>{

kresowiak

  • Gość
[Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 23, 2011, 22:04:28 »
Na Pomorzu są miejscowości o przedwojennej nazwie Falkenwalde: Wierzchlas, Sokola Dąbrowa, Sokoliniec koło Recza. Widokówka (moim zdaniem) nie przedstawia budynku, sklepu w dawnym Tanowie. Takiego budynku przy głównej wówczas ulicy Dorfstrasse (a tam skupiały się ważniejsze placowki usługowe), dzisiejszej Szczecińskiej nie ma. Ale...Może został po wojnie rozebrany podobnie jak kościół, budynek nadleśnictwa czy też gospoda Deutsches Haus na rogu dzisiejszej Polickiej i Szczecińskiej?

Offline peter

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 395
    • Zobacz profil
[Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 23, 2011, 22:12:38 »
Może to jest ten dom ale już bez przedsionka drugi od przystanku autobusowego Tanowo Policka (w kierunku Polic). Jest dość charakterystyczny bo dość zaniedbany i z dziurą w dachu.

kresowiak

  • Gość
[Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 23, 2011, 22:16:14 »
Wszystko jest możliwe. Trzeba zrobić porównanie:ilośc okien, wielkośc dachu itd. Osobiście wątpię.

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?
« Odpowiedź #9 dnia: Lutego 24, 2011, 00:05:19 »
Cytat: "kresowiak"
Na Pomorzu są miejscowości o przedwojennej nazwie Falkenwalde: Wierzchlas, Sokola Dąbrowa, Sokoliniec koło Recza.
To się zgadza, ale są to wioski, które przed wojną liczyły poniżej 500 mieszkanców.
Wątpię aby miały swoją pocztę. Kartka powyżej jest ostemplowana - Fankenwalde Pom., wydawca ze Szczecina.
Stawiam na nasze Tanowo.
<*)))))>{

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?
« Odpowiedź #10 dnia: Listopada 08, 2011, 23:10:34 »
Czy to nasze Tanowo (Falkenwalde)?
Jeśli tak, to czy ten budynek jeszcze istnieje?


<*)))))>{

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?
« Odpowiedź #11 dnia: Listopada 09, 2011, 00:41:15 »
a ja trochę offtopuję: znów wyrażenie "bei" w adresie. Mam wrażenie, że tu odnosi się do miejscowości, która nie ma poczty (nie wgłębiam się w nazewnictwo) i podaje najbliższy urząd, w tym wypadku Świnoujscie. Moze podobnie rzecz ma się z naszym Odermuende.
?
SPZP "Skarb"

kresowiak

  • Gość
[Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?
« Odpowiedź #12 dnia: Listopada 09, 2011, 08:06:37 »
Na 80 % budynek istnieje bez większych zmian architektonicznych (zdobienia nadokienne). Jutro mogę to potwierdzić!

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?
« Odpowiedź #13 dnia: Listopada 09, 2011, 18:14:33 »
Cytat: "lukasz_s"
znów wyrażenie "bei" w adresie. Mam wrażenie, że tu odnosi się do miejscowości, która nie ma poczty (nie wgłębiam się w nazewnictwo) i podaje najbliższy urząd,


Ale Odermunde na pewno pocztę miało, zaś to Sihofer/Sihafer to w ogóle nie wiadomo co to jest.

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Tanowo] Czy to pocztówka z Tanowa - Falkenwalde?
« Odpowiedź #14 dnia: Listopada 16, 2011, 19:30:06 »
Cytat: "kresowiak"
Na 80 % budynek istnieje bez większych zmian architektonicznych (zdobienia nadokienne). Jutro mogę to potwierdzić!

Sprawdziłem, na 100% budynek istnieje, niestety stara fasada już bardzo zniekształcona.
<*)))))>{