Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Police na przestrzenie dziejów  (Przeczytany 12235 razy)

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] Police na przestrzenie dziejów
« dnia: Października 22, 2010, 17:09:23 »
Ciekawa konferencja się szykuje w czwartek 28 października o godz. 11.00 w MOK. Szkoda tylko, że nie podano dokładnych godzin poszczególnych wykładów. Czy może ktoś dysponuje rozpiską?
Ja niestety mam w ten dzień zajęcia, co ciekawe również z dr Ptaszyńskim, który się nie chwalił, że będzie w Policach.

yak

  • Gość
[Police] Police na przestrzenie dziejów
« Odpowiedź #1 dnia: Października 22, 2010, 17:29:46 »
Nie ma rozpiski, poza informacją, że pierwszy wykład zaczyna się o 11.15. Oto freagment nadesłanej mi informacji:

"Nadarza się zatem doskonała, niepowtarzalna okazja osobistego uczestnictwa w konferencji, która odbędzie się w czwartek 29 października o godz. 11.00 w sali widowiskowej MOK.
Konferencja odbędzie się pod przewodnictwem naukowym prof. dr. hab. Radosława Gazińskiego. Prelegentami będą pracownicy naukowi Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych US w Szczecinie, Instytutu Archeologii i Etnografii PAN, Archiwum Państwowego w Szczecinie, Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Szczecinie oraz Instytutu Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku. Nad całością będzie czuwał sekretarz konferencji dr Waldemar Potkański. Układ tematyczny konferencji jest różnorodny i interesujący. Oto tematy i prelegenci konferencji:

„Pradzieje ziemi polickiej” - dr Przemysław Krajewski,
„Od grodu do miasta. Wczesnośredniowieczne początki Polic” - mgr Marek Dworaczyk,
„Dokument lokacyjny- nadania praw miejskich dla Polic” - mgr Alicja Kościelna,
„Lokacja Polic i ich dzieje pod zwierzchnictwem rodzin rycerskich (1249 -1321)” - dr Krzysztof Guzikowski,
„Ramy prawne i ustrój Polic w średniowieczu i czasach nowożytnych (do 1808 roku)” - dr Paweł Gut,
„Wicki, Szymichowska, Sulewscy. Uczestnicy polskich akcji wywiadowczych poprzedzających operację „Synteza” i ich losy” - mgr Paweł Knap,
„Bombardowania wytwórni paliw syntetycznych w Policach w latach II wojny światowej” - Grzegorz i Jakub Ciechanowscy,
„Zbrodnicza szarańcza”. Proces „sabotażystów” polickich” - dr Radosław Ptaszyński,
„Uchodźcy polityczni z Grecji w Policach w świetle materiałów SB” - dr Arkadiusz Słabig,
„Ks. Jan Mleczko- przykład represji wobec duchowieństwa katolickiego na Pomorzu Zachodnim” - ks. Robert Włodkowski,
„Działalność opozycji demokratycznej w Policach w latach 1976 - 1989” - dr Tomasz Kenar.

Podczas konferencji przewiduje się kuluarową przerwę, a jej zakończenie między godziną 15.00 a 16.00."

Zakładam, że na prelegenta przypada pół godziny. Mnie akurat interesuje pierwsze 5 odczytów, zatem przewiduję na nie czas do 3 godzin (11.15 - 14.15).

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Police] Police na przestrzenie dziejów
« Odpowiedź #2 dnia: Października 22, 2010, 22:41:19 »

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] Police na przestrzenie dziejów
« Odpowiedź #3 dnia: Października 23, 2010, 16:58:56 »
Ale dalej nie podali dokładnych godzin. No ale skoro konferencja ma się skończyc do godz. 16, a wykładów jest 11, to rzeczywiście wychodzi ok. pół godziny na wykład. A raczej nawet troche mniej, no bo ma byc przerwa, no i wykłądy też taśmowo nie będą.

kresowiak

  • Gość
[Police] Police na przestrzenie dziejów
« Odpowiedź #4 dnia: Października 25, 2010, 00:36:41 »
Konferencja taka już długo, albo nigdy się w Policach nie powtórzy. Jest testem osobistego zaangażowania się w pasję poznawania historii miasta. Dlatego ja na najbliższy czwartek wziąłem w pracy urlop. Nie będę miał problemu z uczestnictwem. A dnia urlopu nie warto żałować dla tak interesującej sprawy.

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Police na przestrzenie dziejów
« Odpowiedź #5 dnia: Października 25, 2010, 11:15:49 »
Cytat: "Dr.Kafar"
Kurcze fajna sprawa. Będzie to ktoś nagrywał?


Może Wirtualne Police? :-)

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
[Police] Police na przestrzenie dziejów
« Odpowiedź #6 dnia: Października 25, 2010, 14:08:43 »
Cytat: "jakub_m"
Cytat: "Dr.Kafar"
Kurcze fajna sprawa. Będzie to ktoś nagrywał?


Może Wirtualne Police? :-)

Ja planuję nagrać tyle, na ile baterii wystarczy. Ale interesuje mnie pierwsze pięć referatów, a i na to w całości będzie za mało, chyba że się do jakiegoś gniazdka podepnę.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Police na przestrzenie dziejów
« Odpowiedź #7 dnia: Października 28, 2010, 18:42:32 »
I jak odczucia po konferencji? Napiszcie coś spracowanemu człowiekowi ;))
SPZP "Skarb"

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] Police na przestrzenie dziejów
« Odpowiedź #8 dnia: Października 28, 2010, 20:43:55 »
No właśnie, jak konferencja? Bo ja niestety nie mogłem byc...
Posiadam tajną wiadomośc, że treśc wykładów ma byc wydana w formie pisemnej (artykuły czy materiały pokonferencyjne). Czy tak rzeczywiście ma byc?

Jednocześnie wcześniej wpadła mi w ręce książka "Drawsko Pomorskie i okolice poprzez wieki" zawierająca artykuły dotyczące różnych okresów, od średniowiecza po czasy powojenne. Artykuły te napisali znamienici naukowcy US.
I wtedy sobie pomyślałem, że fajnie by było, gdyby coś takiego powstało o Policach, czy najlepiej o całym powiecie. Tematów które można poruszyc, jest wiele, nieopracowanych źródeł również, pozostaje kwestia zainteresowania projektem np gminy, chętnych do napisania artykułów i oczywiście, funduszy.

kresowiak

  • Gość
[Police] Police na przestrzenie dziejów
« Odpowiedź #9 dnia: Października 28, 2010, 23:56:04 »
Konferencja nader interesująca. Sala niemal pełna (ca 200 osob). Spektrum tematów szerokie od pradziejów po XX wiek. Osobiście jestem bardzo zadowolony. Informacja: nie liczcie na materiały pokonferencyjne. Będzie (jeśli wyjdzie) mały nakład, chyba, że Gmina opublikuje je w wersji elektronicznej. Najlepszy wykład: dr Ciechanowski- bombardowania Polic i Szczecina. Z osób żywo interesujących się historią Polic widziałem: Gawła, Kłysa, Maturę, Szalińskiego. A gdzie reszta?

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
[Police] Police na przestrzenie dziejów
« Odpowiedź #10 dnia: Października 29, 2010, 00:00:28 »
Cytat: "lukasz_s"
I jak odczucia po konferencji? Napiszcie coś spracowanemu człowiekowi ;))

Warto było wziąć urlop :)
Cytat: "Borisz"
No właśnie, jak konferencja? Bo ja niestety nie mogłem byc...

Jutro (a raczej już dzisiaj :)) wystawię do ściągnięcia większość pierwszej części, czyli 5 referatów i dyskusji.
Cytuj (zaznaczone)
Posiadam tajną wiadomośc, że treśc wykładów ma byc wydana w formie pisemnej (artykuły czy materiały pokonferencyjne). Czy tak rzeczywiście ma byc?

Mnie to oficjalnie powiedział m.in. naczelnik wydziału oświaty.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

yak

  • Gość
[Police] Police na przestrzenie dziejów
« Odpowiedź #11 dnia: Października 29, 2010, 06:01:28 »
Byłem, jak planowałem, na pierwszej części. Tej dotyczącej średniowiecza. Dla mnie -  bardzo interesująca konferencja, bardzo udana. Kilka cennych (znów subiektywna ocena) spostrzeżeń. I tak:

* "Pradzieje ziemi polickiej" - dr Przemyslaw Krajewski:
Wskazanie konieczności uwzględniania historycznych przekształceń geograficznych (zmiany geologiczne, klimatyczne, stosunki wodne, poziom Bałtyku i Zalewu) w badaniach archeologicznych. Interesujące przykłady korelacji.

* "Od grodu do miasta. Wczesnośredniowieczne początki Polic" - mgr Marek Dworaczyk:
Potwierdzenie tezy o mścięcińskim rodowodzie Polic oraz o możliwym wpływie przyjęcia chrześcijaństwa na taki rozwój wydarzeń. Również informacja o wpływie środowiska naturalnego dla odkryć archeologicznych. Np. w piaskach można odnaleźć jedynie najtrwalsze materiały - kamień, metale, całkowicie rozkładają się szczątki organiczne.

* "Dokument lokacyjny- nadania praw miejskich dla Polic" - mgr Alicja Kościelna:
Interesująca analiza dokumentu, wraz z kilkoma śmiałymi hipotezami o charakterze wątpliwości badawczych, rozstrzygniętych ostatecznie na korzyść pierwotnej interpretacji.

* "Lokacja Polic i ich dzieje pod zwierzchnictwem rodzin rycerskich (1249 -1321)" - dr Krzysztof Guzikowski:
Bardzo ciekawe, dynamiczne podejście do przemian statusu wczesnych Polic (XIII/XIV wiek) w związku ze zmianą stosunków właścicielskich. Plastyczny rysunek postaci Barnima I i innych dysponentów Polic. Śmiała teza, że decyzja Ottona I przekazująca Police Szczecinowi była dla Polic ratunkiem, a nie ograniczeniem.

* "Ramy prawne i ustrój Polic w średniowieczu i czasach nowożytnych (do 1808 roku)" - dr Paweł Gut:
Specjalistyczny i bardzo ciekawy wykład z zakresu historii prawa. Pewna polemika z poprzednikiem, widzenie "niewoli szczecińskiej" w tradycyjny sposób - jako epoki straconych szans. Interesująca dysputa.

Na drugiej części nie byłem, zapewne była równie interesująca. Po pierwsze nie miałem czasu, po drugie - nie chciałem sobie "zmazywać" nastawienia na średniowiecze szczegółowymi zagadnieniami z dziejów najnowszych. Zbyt duży przeskok czasowy.
Z tego, co słyszałem - słuchacze części II też byli usatysfakcjonowani. Być może osób zadowolonych było nawet więcej, bo część I adresowana była do odbiorców specjalizujących się w analizie procesów historycznych, a tych zbyt wielu nie ma, bo to wąska dziedzina. Mnie akurat interesuje, konferencja w pełni zaspokoiła moje oczekiwania.

Tyle o części pierwszej, może ktoś zrelacjonuje drugą.

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
[Police] Police na przestrzenie dziejów
« Odpowiedź #12 dnia: Października 29, 2010, 12:40:26 »
Tak jak obiecałem - wszystko, co nagrałem, jest do ściągnięcia tutaj:

http://forum.naszepolice.pl/index.php/download

To są surowizny (bez przycinania i montażu), odchudzone do 320/240 i ok. 2 MB/min. Jak ktoś chce oryginały, proszę o kontakt na priva lub maila. To jest w sumie 2,5 GB nagrań, więc jedna płytka DVD wystarczy.

Na drugiej części konferencji nie byłem.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

Offline Wykidajło

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2610
    • Zobacz profil
    • http://www.naszepolice.pl
[Police] Police na przestrzenie dziejów
« Odpowiedź #13 dnia: Października 30, 2010, 00:56:27 »
Cytat: "yak"

* "Dokument lokacyjny- nadania praw miejskich dla Polic" - mgr Alicja Kościelna:
Interesująca analiza dokumentu, wraz z kilkoma śmiałymi hipotezami o charakterze wątpliwości badawczych, rozstrzygniętych ostatecznie na korzyść pierwotnej interpretacji.

No to inaczej odebraliśmy. Dla mnie żadnego rozstrzygnięcia nie było. Tylko pogodzenie się z tym, że mamy co mamy.
Kłamstwo obiegnie świat nim prawda założy buty.

yak

  • Gość
[Police] Police na przestrzenie dziejów
« Odpowiedź #14 dnia: Października 30, 2010, 02:19:18 »
Przede wszystkim - gratulacje - bo widziałem ogrom Twojej pracy na wskazanej stronie.

Co do tej pani - masz rację, aczkolwiek odniosłem wrażenie, że ona stawia te hipotezy (wątpiące w autentyczność dokumentu) poniekąd na siłę. W oparciu o inną środowiskową tezę, że kopista był w swojej pracy niechlujny i może pomylił daty roczne. No to jest takie gdybanie, aby było o czym mówić. Skoro w XVI wieku mieszczanie policcy dostarczają odpis aktu Barnima I do magistratu szczecińskiego, jako podstawę swoich żądań rozszerzenia swobód i samorządności - to na pewno zadbali o dokładność odpisu. Zatem hipotetyczna teza o jego niechlujności jest typowym "fajerwerkiem" historiograficznym, generującym dysputę na jakiś temat.

Zresztą w tych samych kategoriach odbieram sugestię dr. Guzikowskiego na temat "szansy dla Polic" jaką była "niewola szczecińska". Jaka to była szansa, skoro zabrano Policom rzecz najważniejszą: prawo składu? Nie pozwolono na mury obronne, narzucano władze. To też rodzaj "fajerwerku", co więcej "po linii" profesora - kierownika wydziału czy katedry. Sam profesor... no cóż - widziałeś, jak potraktował kolegów.

Wracając do meritum - w ujęciu dr. Guta brakowało mi okresu szwedzkiego. To jest czas 1630-1720, bardzo ciekawy. Szwedzi asystują przy agonii Księstwa i początkowo (najmniej przez kolejne 30-40 lat) zachowują się jak okupanci, którymi w istocie byli. Ale w ostatnim ćwierćwieczu XVII wieku sytuacja się zmienia. Zaczyna się podejście gospodarza.

Powstają dokładne mapy terenu (dla celów katastralnych), Kołbacz i Jasienicę przebudowuje gubernator (1687-1698) Nils Bielke (mylony ze Stenem Bielke, też namiestnikiem szwedzkiego króla, ale Sten zmarł prawdopodobnie w 1638 w Szczecinie).

Tenże Nils Bielke prowadzi nawet politykę osadniczą - ściąga ze Szwecji 7 rodzin, osadzając je w rejonie Duchow, dokładnie we wsi (uznawanej za zaginioną) Kuhhagen (Koohhagen po szwedzku). Wieś leżała z prawej strony dzisiejszej ul. św. Piotra i Pawła, naprzeciw Duchow (jak jedziemy od Jasienicy do Polic). Z tego okresu pochodzi kilka nazw miejscowych o szwedzkim rodowodzie.

Sumując - pod koniec XVII wieku Szwedzi zaczynają budować "Police i okolice". Jednym z dowodów są dwa nowe kościoły (pod patronatem Szczecina). Mścięcino i Tatynia (Hagen). Oba z końca XVII wieku, w tym samym stylu (szachulcowe).

Krótki okres prosperity przerywa wojna północna, zakończona wykupem Pomorza Szczecińskiego z rąk szwedzkich przez Fryderyka Wilhelma I. Ale sama epoka jest ciekawa - od zawłaszczenia Księstwa i zrujnowania go (w tym Polic, Jasienicy i Trzebieży) wojną trzydziestoletnią - po rozpoczęcie rekonstrukcji rejonu pod koniec stulecia. Nad tą epoka dr. Gut się prześlizgnął, a jest to - jak rzekłem - czas ciekawy.