Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Trzebież] Linia kolejowa Trzebież-Nowe Warpno  (Przeczytany 38536 razy)

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
Odp: [Trzebież] Linia kolejowa Trzebież-Nowe Warpno
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpnia 09, 2016, 23:21:40 »
Informacja o lotnisku w Mścięcinie pojawia się w relacji mieszkańca Mścięcina, którą ileś lat temu nagraliśmy, 11:10:



Mówi o małych jednostkach. Polowe lotnisko nie wymagało nie wiadomo jak poważnej infrastruktury, poza płaskim terenem. A we wskazanym miejscy faktycznie były ku temu warunki.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 09, 2016, 23:24:58 wysłana przez jakub_m »

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Trzebież] Linia kolejowa Trzebież-Nowe Warpno
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpnia 10, 2016, 03:36:09 »
Owszem, wspomina, ale jego relacja składa się z faktów i uzupełnień o charakterze konfabulacji. Jedne rzeczy osobiście widział, o innych opowiada jakby je widział, choć to było niemożliwe. M.in. mówi o wysadzeniu przez polskie wojsko schronu przy Tanowskiej ("Skałki"). Dziś, po precyzyjnej, acz o kilka lat późniejszej relacji J. B. Kozińskiego (>Przymuszeni z literą "P"<), wiemy, że to mit, schron wysadzili Niemcy. Tymczasem opowiadający na filmie nie dopuszcza jakichkolwiek wątpliwości: w tej sprawie i w innych. Było tak, jak mówi i koniec. Do takich relacji, w których obiektywne fakty, po latach, mieszają się z wypełnianiem luk przez osobiste wyobrażenia relacjonującego, trzeba podchodzić ostrożnie, sprawdzając informacje zdanie po zdaniu.
Sumując: gość mówi o lotnisku/lotniskach i to jest informacja wartościowa. Czy później, po wojnie, wszystko przebiegało tak, jak dalej opowiada - to już pewne nie jest, skoro w innym miejscu ("Skałki") łapiemy go na zmyśleniu.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Trzebież] Linia kolejowa Trzebież-Nowe Warpno
« Odpowiedź #32 dnia: Sierpnia 10, 2016, 09:19:19 »
To ja przekornie: proszę pokazać mi obiektywne dowody np. zdjęcia lotnicze.
Jaki jest sens budowania lotniska: 1. na terenie podmokłym 2. Mając zaplecze względnie blisko, w Klutzow, Altdamm.
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Trzebież] Linia kolejowa Trzebież-Nowe Warpno
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpnia 10, 2016, 09:33:22 »
O planach, a nawet początkach prac jest więcej doniesień. A uzasadnienie? No właśnie. Ja uparcie wiążę lotnisko z pomysłem magazynowania paliwa w podziemnych zbiornikach, gdzieś w okolicy. Jeśli je budowano (a raczej tak było, a przynajmniej zaczęto budować) - to lotnisko jest w tym miejscu uzasadnione, mogły być przewidywane samoloty - cysterny, bo w tym czasie normalne dostawy na linie frontowe były już niemożliwe.

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Odp: [Trzebież] Linia kolejowa Trzebież-Nowe Warpno
« Odpowiedź #34 dnia: Sierpnia 10, 2016, 22:36:32 »
Przeczytałem. Temat jest trudny. Materiałów źródłowych mało. Tych obiektywnych: dokumentów, zdjęć lotniczych.
Obiektywnie tak należy do tego podejść.

To te zbiorniki w stokach Łysej Góry na granicy Messenthin i Pölitz. A i lotnisko w Messenthin było pewnie z ową inicjatywą powiązane. Zbiorniki były budowane na pewno, dziś dojścia do nich są zamaskowane (Rosjanie i siły przyrody),


To, że relacje i wspomnienia są źródłem historycznym nie ulega wątpliwości. Ale wiadomo też, że wiele tych relacji wymaga weryfikacji i potwierdzenia innych źródeł.
Lotnisko (koło Tanowa i Mścięcina), zbiorniki pozostawiłbym jako hipotezę, a nie pewność. Poczekajmy, być może pojawią się nowe dokumenty, informacje.

Jedyne zdjęcie lotnicze (1943) przypominające lotnisko - pas startowy, znalazłem koło jeziora Świdwie. Czy to jest to, pewności nie mam. Podobny, jasny pas jest w okolicy jeziora Piaski, ale po co komu pas startowy w środku lasu?





<*)))))>{

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Trzebież] Linia kolejowa Trzebież-Nowe Warpno
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpnia 11, 2016, 05:05:06 »
To, co piszę dalej to nie tyle jest moja uporządkowana wiedza, co świadomość. Lotnisko dla potrzeb Hydrierwerke było. W lesie, przed Zalesiem, z prawej strony jak się jedzie do Dobieszczyna od Tanowa. Wiedzą o nim leśnicy i jakąś dokumentację ma SKARB. Czy dziś jest jeszcze do zbadania? Nie wiem, bo w tym miejscu były planowane nasadzenia.

Wiadomo natomiast, że zadanie ochrony Hydrierwerke miały przejąć najnowsze myśliwce Me-163 (z napędem rakietowym) stacjonujące w Kluczewie (Klützow). Ale - jak podaje źródło - skończyło się na próbnych lotach. Cytuję:

"Zum Schutz des Hydrierwerkes in Pölitz wurde das II. Jagdgeschwader 400 der 1. Jagddivision am 12.11.1944 mit Raketenjäger Me 163 in Klützow aufgestellt. Es kam aber nur zu Versuchsflügen."

za: http://www.heimatkreis-stargard.de/Fliegerhorst%20Kluetzow/Fliegerhorst%20Kluetzow.htm

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Trzebież] Linia kolejowa Trzebież-Nowe Warpno
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpnia 11, 2016, 10:03:24 »
Skarb nie ma dokumentacji nt. lotniska. Wiedziałbym o tym.
Ja natomiast o lotniskach dowiedziałem się tu, na forum.
Temat co jakiś czas wraca i dobrze by było mit obalić lub potwierdzić.
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Trzebież] Linia kolejowa Trzebież-Nowe Warpno
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpnia 11, 2016, 10:46:59 »
"Wieki temu", czyli ładnych kilka lat wcześniej (2007? 2008?), w jakiejś dyskusji - chyba na - na forum, "darunia", czyli Darek stwierdził, że sprawa lotniska w lesie jest i jemu i SKARBOWI znana, stąd wywnioskowałem o prawdziwości przekazu. Potem rozmawiałem z panem Piotrem Bartoszewskim (szef Straży Leśnej Nadleśnictwa), potwierdził, wskazał lokalizację, wspomniał o projektowanych nasadzeniach. Mieliśmy się tam razem wybrać, ale jakoś nigdy nie mogliśmy zsynchronizować czasu. Poza tym, jak otrzymałem wypowiedź "daruni" - stwierdziłem, że po co wyważać drzwi, które już ktoś otworzył. A był to czas kiedy bardzo gorliwie (i ostatecznie z wyśmienitymi skutkami), polickie środowisko historyczne zaczęło odtwarzać prawdziwą historię Hydrierwerke, w tym lokalizację obozów, przebieg zdarzeń itd. Ostatecznie dorobiliśmy się (i ja mam pewne zasługi, choć inni mają większe) sporej, precyzyjnej wiedzy. Rzekłbym, że nawet unikatowej. W jej zasobie mieści się i to lotnisko. Nie mam teraz za wiele czasu na poszukiwania w swoim archiwum, ale coś mi się majaczy, że jakieś wzmianki źródłowe gdzieś posiadam. Chyba w związku z całą ogromną dokumentacją Nazi-ufo. Nie tak znów fantastyczną, jak niektórzy uważają. Coś tu "było na rzeczy". Może Nowa Szwabia jest mitem (a może nie?), ale na pewno należy przypomnieć sobie eksperymenty kanadyjskie. To jednak inny temat.
W każdym razie dla mnie, ze względu na świadectwo leśników, sama sprawa istnienia lotniska jest pewna, wspominano mi, że pozostały betonowe słupy z platformami do rozpalania oświetlenia z jakichś preparatów z magnezją. Powtarzam to, co zasłyszałem, bo (jeszcze) nie widziałem. Ale Darek coś wie na pewno.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Trzebież] Linia kolejowa Trzebież-Nowe Warpno
« Odpowiedź #38 dnia: Sierpnia 11, 2016, 14:16:47 »
A nie może chodzić o makietę Hydrierwerke w Zalesiu? Kiedy pojawił się temat lotniska, nie mieliśmy danych (zdjęć) na ten temat. Może to co było makietą, wzięto za lotnisko?
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Trzebież] Linia kolejowa Trzebież-Nowe Warpno
« Odpowiedź #39 dnia: Sierpnia 11, 2016, 18:27:50 »
Nie wiem, trzeba sprawdzić, Lotnisko, o którym piszę, to druga lub trzecia w prawo przecznica (w las, na wschód) za końcem Tanowa (licząc od parkingu przy mostku). Bodaj rewir 102, ale może coś plączę, bo dawno to badałem. Z drugiej strony nie chce mi się wierzyć, by tak ważny zakład jak Hydrierwerke nie miał jakiegoś operacyjnego lotniska choćby dla kadry i oficjeli. I jakichś innych grup w nagłych przypadkach. To naprawdę była jedna z największych fabryk w Europie.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Trzebież] Linia kolejowa Trzebież-Nowe Warpno
« Odpowiedź #40 dnia: Sierpnia 13, 2016, 08:54:19 »
Falkenwalde, 21.08.1944. Na niebiesko zaznaczono Aalbach, na czerwono drogę w kier. Sonnenwald. Aby powiększyć, należy otworzyć w nowej karcie i kliknąć zoom.

SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Trzebież] Linia kolejowa Trzebież-Nowe Warpno
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpnia 13, 2016, 09:58:27 »
Chapeau bas! Wg moich (podanych już) informacji należałoby przeanalizować tę prostą długą, przecinkę z prawej strony, przed zaznaczonym punktem. Tam właśnie miał być pas startowy.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Trzebież] Linia kolejowa Trzebież-Nowe Warpno
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpnia 13, 2016, 14:18:42 »
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: [Trzebież] Linia kolejowa Trzebież-Nowe Warpno
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpnia 13, 2016, 18:27:43 »
Zaraz, zaraz. Przecież tej linii nie było, była tylko w planach?

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
Odp: [Trzebież] Linia kolejowa Trzebież-Nowe Warpno
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpnia 13, 2016, 21:45:37 »
Panie Janie, zgubiłem się. Proszę jaśniej. Może uda się coś jeszcze przybliżyć.

Niemcy prawdopodobnie brnęli w fikcję makiety do końca wojny. 22.12.1944. Wszystko w należytym porządku.

SPZP "Skarb"