Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)  (Przeczytany 187553 razy)

Offline Nataleczka

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 488
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #30 dnia: Listopada 21, 2010, 10:59:38 »
Dziś się tam wybieram na ognicho :) a tak poza tym ja tam sie tego miejsca nie boje często przesiaduje tam nocami i nic a nic się nie dzieje :)
Bo wolność krzyżami się mierzy,
Historia ten jeden ma błąd!!!
   Ja mówię Hifi Wy mówicie Banda !

Offline Daria

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 933
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #31 dnia: Listopada 21, 2010, 13:11:32 »
el-ka b. b. dziękuję za temat.

An-na mów jeszcze, pisz jeszcze,to jest tak b. ciekawe. Przy takiej lekturze moja druga kawa smakuje wyśmienicie choć nie najlepszego sortu.
Pozdrawiam wszystkich tu piszących.
- Znaj i uwzględniaj zdanie innych -

Offline An_na

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2075
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #32 dnia: Listopada 21, 2010, 13:34:47 »
Cytat: "Daria"
el-ka b. b. dziękuję za temat.

An-na mów jeszcze, pisz jeszcze,to jest tak b. ciekawe. Przy takiej lekturze moja druga kawa smakuje wyśmienicie choć nie najlepszego sortu.
Pozdrawiam wszystkich tu piszących.

Od urodzenia mieszkałam w ośrodku,gdy skończyłam18  lat odebrałam dowód i ku mojemu zaskoczeniu dowiedziałam się, iż mieszkam w Popielewie /ale to tak na marginesie/.

Co do ośrodka /tzw Brzózki/ ok 15 lat temu przyjechali do nas niemieccy goście z jakimś urządzeniem. Był to wiekowy pan ze swym wnukiem, powiedział, iż mieszkał tu /w budynku który mieścił się na terenie obecnej kuchni /pamiętam było tam sporo pokoi/. Obok tego budynku stał drugi budynek. I pan ten powiedział,że jak opuszczali to miejsce to zakopali pomiędzy tymi budynkami swoje dobra rodowe /szkło,zdjęcia,pamiątki/obok drzewa które tam rosło. Sprzęt który ze sobą przywieźli miał służyć do odnalezienia zakopanego  dobytku. Niestety stoi tam już budynek /plomba/ z tarasem :( Polmba byłabudowana na bardzo płytkich fundamentach -nie kopano głęboko niestety.

Wracając do głównego tematu Pałacyku w Trzebieradzu -jak byłam dzieckiem w parku była wspaniała ścieżka zdrowia pośród ciekawego drzewostanu. W lasie byłokilka toalet /jak ktoś pochodzi po parku to ruiny toalet jeszcze powinny być. W lesie były ławki, na drzewach metalowe tabliczki z opisem drzew.Na niektórych drzewach są jeszcze. Nie wiem czy ktoś pamięta,ale na polanie nieopodal był drewniany amfiteatr-było to stosunkowo niedawno z 20 lat temu/było nawet podłączenie do prądu. Dla turystów stały również 3,4 zadaszone miejsca ze stołami. Stały śmietniki i było pardzo ładnie,praktycznie i zachęcajaco do kolejnych odwiedzin. Nie wiem kto o to zadbał może administratorzy Pałacyku /urząd stołeczny -Warszawa/ bo stamtąd przyjeżdżały dzieci na kolonie.-stąd nazwa Syrena od warszawskiej syrenki.

Offline NIKA

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 421
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #33 dnia: Listopada 21, 2010, 13:44:34 »
Tak, kiedyś spacerując tam widziałam resztki toalet i wszytko to co wskazywało na właściwie park.
Szkoda, że tak wszystko zniszczało.
Mam też w pamięci coś na wzór sceny. Może to właśnie ten amfiteatr. Nie wiem bo zawsze myślałam, że było to w innym miejscu, że było to w ośrodku Roma czy coś takiego. chyba tak to się teraz nazywa.


Racja.
Lektura jest wspaniała.
Im bardziej chore jest państwo, tym więcej w nim ustaw i rozporządzeń.

                           Tacyt

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #34 dnia: Listopada 21, 2010, 14:19:13 »
Pytania do "An-ny" lub też do innych pamiętających.
Czy wiesz:
- do kiedy ośrodek zakładów chemicznych nosił nazwę "Rusałka"?
- do kiedy ośrodek kolonijny miasta Warszawy nosił nazwę "Mewa"?

Na polanie przed pałacem w Trzebieradzu było przez wiele lat niestrzeżone pole namiotowe. Rzeczywiście było latem tłumnie odwiedzane jeszcze pod koniec lat 80. Niestety, użytkownicy lub też  raczej "nieużytki" sami przyczynili się do jego dewastacji i w efekcie likwidacji.

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #35 dnia: Listopada 21, 2010, 14:30:13 »
Zamieszczona  przeze mnie powyżej mapa Horst z 1923 r. różni się  istotnie od mapy tego miejsca z 1911 r.
Na tej starszej (poniżej)  mamy Haffhorst i obok leśnictwo Horst (F. Horst).
 To tak dla "rozjaśnienia".


Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #36 dnia: Listopada 21, 2010, 14:49:46 »
Dla porównania  dwa ujęcia tego samego budynku - dworu z Trzebieradza.
Współczesne (górne) jest od drugiej strony.
Jak widać z podpisu  Haffhorst istniał, ale tu mamy jeszcze inny sposób zapisu nazwy: Haff - Horst.


Offline Daria

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 933
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #37 dnia: Listopada 21, 2010, 16:56:26 »
Cytat: "NIKA"
Wywaliliście Yak-a z forum a ten człowiek w takich tematach miał zawsze do powiedzenia coś ciekawego, wg był skarbnicą wiedzy historycznej naszego regionu.

Jest regulamin, który powinien obowiązywać wszystkich tu piszących, skończył się imunitet i nie ma co płakać.
Jeśli y-k był skarbnicą wiedzy, jak napisałaś, to Beobachter może nią będzie.
A Ciekawy, ZenO i pozostali...
Ja nie wnoszę nic do tematu bo nie mam wiedzy na ten temat i dlatego tym bardziej jestem wdzięczna Wszystkim tu piszącym!
- Znaj i uwzględniaj zdanie innych -

Offline Daria

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 933
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #38 dnia: Listopada 21, 2010, 17:03:24 »
Jeszcze coś- czy są gdzieś dostępne zdjęcia z czasów świetności tych miejsc?
Czy moglibyście podać daty kiedy zdjęcia tu prezentowane były robione?
- Znaj i uwzględniaj zdanie innych -

Offline rbk

  • Moderator
  • Stara Gwardia
  • *****
  • Wiadomości: 3867
  • Płeć: Mężczyzna
  • wiecznie głodny króliczek
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #39 dnia: Listopada 21, 2010, 17:52:35 »
Daria, używaj proszę funkcji "EDYTUJ", edycja postu jest możliwa w ciągu godziny od jego napisania.

Offline An_na

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2075
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #40 dnia: Listopada 21, 2010, 18:07:39 »
Cytat: ZenO
Pytania do "An-ny" lub też do innych pamiętających.
Czy wiesz:
- do kiedy ośrodek zakładów chemicznych nosił nazwę "Rusałka"?
- do kiedy ośrodek kolonijny miasta Warszawy nosił nazwę "Mewa"?
Cytuj (zaznaczone)


Moi rodzice pracowali w tym ośrodku od1973r/od lipca/do gdzieś 1994r/tak plus minus/,później mama wróciła tam dopiero w 98r. W okresie tej przerwy z tego co wiem ogłoszono na zakładach konkurs na nazwę i wygrała nazwa Rusałka/chyba za kierownictwa Państwa Martenka/,ośrodek kolonijny Warszawy nosił nazwę Syrena odkąd pamiętam więc może nawet od połowy lat 70tych/moja mama mówi,że jak rozpoczęła pracę w 1973r to Syrena tak się już nazywała/.A nazwą Mewa określano ośrodek zakładów chemicznych. Później jak    zaprzestano kolonii to pałacyk został przekazany gminie Nowe Warpno,ok 10-12 lat temu kupił go przedsiębiorca z firmy Sawa. Jedni mówią,żę umarł inni,że został zamordowany. Sporo w Pałac zainwestował, ale niestety naruszył konstrukcję bez zgody konserwatora zabytków/a budynek ten jest zabytkiem sklasyfikowanym chyba pod nr45/-i prace zostały wstrzymane,pamiętam nowe okna, dachówkę itp-wszystko zgrabiono, a z okien powybijano szyby. Nikt tego nie pilnował.
Był jeden spadkobierca,ale nie stać go chyba było lub nie chciał kontynuować przedsięwzięcia -wtedy nieruchomość trafiła do Inwest banku i stamtąd do firmy,która go teraz sprzedaje za cenę 3,5mln.

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #41 dnia: Listopada 28, 2010, 23:50:50 »
Info o zdjęciach powyżej:
- górne z 2010 r.
- dolne ok. 1935-1938 r.

Podjąłem próbę uporządkowania  powyższych informacji (również z linków wskazanych w postach) na własny użytek, ale nadal nie wszystko jest dla mnie jasne:
- stosowane na  mapach sprzed 1945 r. nazewnictwa mogło mieć związek z ukrywaniem przez Niemców rzeczywistej działalności w tym miejscu, chociaż nie przekonuje mnie to specjalnie. Po co ktoś miałby ukrywać tworzenie w tym miejscu sanatorium, nawet gdyby miało służyć tajnym służbom?
- jasna jest kolejność na mapie określonych nazw - z zachodu na wschód ( nie wiem skąd ZenO wziął północ - tam jest zalew): Luisenruh ( na mapach "zu Althagen") i  Haffhorst lub Horst. Powojenne nazwy to Popielewo i Trzebieradz. Tu niestety tez są niejasności, ale wg mnie wynikają z błędnych wpisów np. w wikipedii, gdzie Popielewo to Haffhost. Powoływanie się na "Encyklopedię Szczecina" nie jest dla mnie miarodajne. Przedstawione przeze mnie zdjęcia sprzed 1945r.  i  mapy z tego okresu są jednoznaczne. Autor  "Encyklopedii" myli się.
-"Holzablage" na mapach ma wg mnie naturalny związek z tym, że w XVIII w. w tym miejscu mieścił się piec smolarski (Teerofen Horst).
- w miejscu "Luisenruh" (nazwa pensjonatu, a nie nazwa geograficzna ) utworzono obecny ośrodek ZCh Police nazywany "Rusałka' i "Mewa",  a teraz dla zmylenia "Brzózki".
- w powojennym Trzebieradzu ( w pałacu i pobliskim dworku) istniał ośrodek kolonijny "Syrena" miasta stołecznego Warszawy, który w wyniku zmiany ustroju przeszedł we władanie gminy na początku lat 90., a następnie w ręce prywatne jako zapłata za inwestycje gminne. Pałac był remontowany dużym nakładem środków, ale w wyniku zdarzeń losowych ( i przy "pomocy" czynnika lokalnego) uległ dewastacji. Ostatnio znalazł jednak właściciela, który szuka dla niego odpowiedniego gospodarza.
- nie wiem dlaczego na mapach jest "Försterei Horst". Nic nie  wiem o takim leśnictwie.
Tyle o faktach.
Co do różnych przekazów. Są one na ogół niepotwierdzone. Kto chce niech wierzy. Ja do tego mogę dodać, że po bombardowaniach Szczecina, począwszy od 1943 r. teren gminy Nowe Warpno był miejscem dyslokacji dla pozbawionych dachów nad głową szczecinian. W pałacu w Brzózkach ulokowano grupę dzieci i młodzieży, a mieszkańcom  ówczesnego Neuwarp dokwaterowywano rodziny ze Szczecina ( to akurat mam potwierdzone).

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #42 dnia: Stycznia 20, 2011, 19:19:36 »
Cytat: "ak"
Czytałem kiedyś wspomnienia kobiety która pracowała u Żydów, którzy byli właścicielami domu handlowego (w czasie wojny siedziba NSDAP i Urzędu Miejskiego) w Trzebieży. Też zostali zmuszeni do sprzedaży i opuszczenia swojego majątku. Niestety nie mogę odnaleźć tej strony.
Znalazłem, okazuję się, że uczyła sie tam zawodu.

Elli Schmidt - Elli wurde am 18. Oktober 1914 in Ziegenort, Kreis Uckermünde, einem Pommer'schen Dorf am Haff, geboren. Von 1931 bis 1934 lernte sie im Kaufhaus einer jüdischen Familie Verkäuferin und wurde nach der Lehre wegen ihrer rebellischen Art nicht übernommen. Als eines Tages die SA vor dem Kaufhaus stand und Kunden und Angestellte am Betreten hindern wollte und rassistische Parolen schmierte, begann Ellis Gegnerschaft zum Faschismus.

http://interaktiv.mlpd.de/rf0501/rfart17.htm
<*)))))>{

MorSoMeDzEs85

  • Gość
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #43 dnia: Stycznia 20, 2011, 20:32:31 »
Cytat: "ZenO"
Info o zdjęciach powyżej:
- górne z 2010 r.

Może nawet troszkę starsza data... Obecnie mieszka tam mój dobry Przyjaciel z Rodzicami... i chyba z zewnątrz Pałacyk wygląda troszkę gorzej... ale tutaj foto robione latem co całkiem zmienia klimat tego miejsca.

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #44 dnia: Stycznia 21, 2011, 08:46:58 »
Zdjęcie powyżej i poniżej zrobiłem 18.10.2010 r. Chciałem zrobić takie ujęcie  jak na  pocztówce sprzed 1938 r. (czyli od strony wody), ale obecność za ogrodzeniem dwóch czarnych bestii trochę mnie onieśmielała.