Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)  (Przeczytany 187537 razy)

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4658
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #15 dnia: Listopada 20, 2010, 22:17:38 »
Cytat: "Beobachter"
Słyszałeś o "krwawej wilii"? To dawne sanatorium, później szkoła w Podgrodziu, dziś stanica harcerska. W czasie wojny - katownia Gestapo.


Nie słyszałem, ale w obydwu miejscach, jak tam przebywałem, czułem ludzkie cierpienie, przerażenie i strach... Tak po prostu z wewnątrz, może to głupie, bo nie bawię się w jakieś paranormalne bajki, taroty i jasnowidzenie... Wiem jedno, że są obszary,
 w które nie powinniśmy się wgłębiać.

Offline dd2f

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 277
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #16 dnia: Listopada 20, 2010, 22:30:13 »
Cytat: "Beobachter"
@speedbax
Słyszałeś o "krwawej wilii"? To dawne sanatorium, później szkoła w Podgrodziu, dziś stanica harcerska. W czasie wojny - katownia Gestapo.

Co tu gadać. Nikt nigdy (dyrektorzy, nauczyciele, woźni) nie chcieli zostawać "po godzinach". Dlaczego? Bo ten i ów, jak był sam w szkole, słyszał wieczorem odgłosy podkutych butów w podziemiach. I jęki. Ze wstydu nikt się do tego publicznie nie przyznawał. Ale słyszało wielu. Dochodziły z sąsiedztwa pracowni plastycznej. Obok, której było pomieszczenie wyglądające jak rzeźnia. Całe w kafelkach, z hakami u góry...
Wierzysz? Nie wierzysz? Ja nie przenocuję w tej szkole!

Czekaj, czekaj :-) Piszesz o budynku prawie na końcu głównej drogi podgrodzia po lewej stronie?
http://mapy.zumi.pl/,,,14.3013791,53.7396236,3,1,index.html
Jeśli tak, to śpi się tam całkiem nieźle, miałem przyjemność około 9 lat temu tam nocować choć wtedy nie wiedziałem tego o czym piszesz i pamiętam, że robiłem psikusy w nocy z "duchami". Także cokolwiek tam szurało po zgaszeniu świateł to byłem ja ;-)
Natomiast to co piszesz jest ciekawe, skąd mogę się więcej dowiedzieć o tym miejscu?
I love the night.
1101110100101111

bob

  • Gość
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #17 dnia: Listopada 20, 2010, 22:39:35 »
Cytat: "Beobachter"
W czasie wojny - katownia Gestapo.

Kurczę - tego nie wiedziałem! Tylko czemu akurat tu, a nie w mieście (Szczecinie)? I w ogóle czemu tak ostro - przecież cały Gau był wtedy (rdzennie) niemiecki, nie było partyzantów itp...

Szczególnie mnie ciekawi: kogo tu przesłuchiwano? Zestrzelonych pilotów po nalotach? Czy zbiegów z okolicznych obozów pracy? Albo wręcz sabotażystów z Hydrierwerke?

Pozdrawiam!

Beobachter

  • Gość
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #18 dnia: Listopada 20, 2010, 22:52:35 »
Odpiszę tak. Jestem racjonalistą, aczkolwiek człowiekiem prawdziwie wierzącym (w Pana Boga, oczywiście). W gusła nie wierzę, demonów nie wykluczam.
Faktycznie chodzi o to miejsce, które wskazałeś. Czy te gadki są prawdą? Nie wiem. Wiem, że są prawdą mieszkańców Podgrodzia, którzy oficjalnie za nic się do tego nie przyznają. Ale słyszałem to już ze 20 lat temu. I to wcale nie w Podgrodziu, lecz w Trzebieży. Opisałem komuś wizytę w Podgrodziu, usłyszałem odpowiedź: "Aaa, byłeś w krwawej wilii". Wtedy zgłupiałem, a potem zacząłem szukać.
Potem, po latach, znalazłem miejsce i - jak mówią znawcy kultury - anegdotę, którą przytoczyłem. Anegdota, w sensie historyczno-teoretyczno-literackim to nie jest żartobliwa historia, ale jakaś skondensowana opowieść, będąca podstawą rozwinięcia, np. w formie powieści lub noweli.
Zacząłem badać. Na "wejściu" założyłem fantastykę i bajanie. Potem zoczyłem strach. Autentyczny strach opowiadających. I pomyślałem sobie: wszystko jest możliwe.
Osobiście, przy całym moim racjonalizmie, albo i z racji niego, paranormalności nie wykluczam.
Sądu nie wydaję. Jako historyk literatury rejestruję toposy, czyli powtarzające się wątki-motywy. Ten motyw - katowni Gestapo - jest silny i się powtarza. Na razie (wg mojej specjalizacji) ma wartość kulturową w sensie socjologicznym. Czy ma również wartość historyczną? Nie wiem, może dożyję momentu, kiedy coś mi będzie dane przesądzić w tej sprawie.
Uważam, tak jako historyk literatury, jak i historyk ogólny, że żadnego szczegółu: faktu, motywu, przesłania - nie należy lekceważyć dopóki się jego prawdziwości nie przesądzi. W "prawo-lewo", czyli fakt możliwy - fakt zmyślony.
Sprawy należy badać.

Dla "boba"
Wiem mało, choć niby wiele. Wiem, że ludność Neuwarp "wymieniono" na członków NSDAP. Wiem o eksterminacji Żydów. Wiem o obozach - oflagach w Altwarp. Wiem również (i świadkiem byłem) dyskusji z Niemcami nad studnią w N. Warpnie wypełnioną ludzkimi szkieletami. I pamiętam błagalny krzyk siwowłosej Niemki w nowowarpieńskim kościele (rok 2007): "Uwierzcie nam, to nie są kości polskich robotników przymusowych, to są kości naszych przodków, ocalone z cmentarza".
O co chodzi? O dziwną historię z N. Warpna. Po wojnie objęli je polscy osadnicy i zaczęli zagospodarowywać. Po zbiorach jeden z gospodarzy chciał zwieźć siano do stodoły. Konie nie chciały podejść do obiektu. Płoszyły się, stawały dęba. Zaczęto szukać przyczyn. I znaleziono. Studnię (przed stodołą) wypełnioną szkieletami...
To są bardzo trudne sprawy do rozważania i wydawania sądów. Czasami, sposób postawienia zagadnienia, wygląda na absurd, aberrację. Ale tak nie jest. Trzeba wszystko do gruntu przejrzeć, przeanalizować itd.
Powoli, bo w takich badaniach pośpiech tylko szkodzi. Do prawdy dojdziemy, jestem przekonany.

I teraz dygresja z "księżyca". Zrozumcie, Bracia i Siostry, jak mało znaczące są te bieżące spory polityczne wobec tylu ciekawych zagadnień...

Pozdrowienia!

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #19 dnia: Listopada 20, 2010, 23:07:32 »
Cytat: "Beobachter"
No i wspólnymi siłami idziemy - krok po kroku - do przodu. Pensjonacik nazywał się Elsenruh, co znaczy "Odpoczynek u Elsy" vel "Wytchnienie u Elsy".


Popielewo - Elsenruh
Na tym miejscu obecnie jest ośrodek wczasowo-szkoleniowy Zakładów Chemicznych w Policach

Więcej na stronie ZenO http://nowewarpno-neuwarp.pl/_ak_inne.html
<*)))))>{

Beobachter

  • Gość
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #20 dnia: Listopada 20, 2010, 23:10:16 »
"AK" - tyle czasu pisałem, żeś i Ty cenne rzeczy napisał. Rozważ mój post, bo chyba warto. Pozdrowienia.

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #21 dnia: Listopada 20, 2010, 23:17:57 »
Wkrada się w tym poście  pewien (zapewne twórczy) nieład. Od pałacu w Trzebieradzu doszło do przejścia na północ  do Podgrodzia.
Ja odnoszę się na forum  tylko do faktów.  Pałac i pobliski dwór przed  1945r.  to był  Horst. Nazwy tej używano również w  późniejszym czasie, jednak określenie to obejmowało również  Elsenruh  ("Zacisze u Elzy"). Przed 1945 r. ( co widać na załączonej mapie)  była to część Althagen (Brzózek).



Nazewnictwo powojenne to osobna historia. Popielewo i Trzebieradz były co prawda zapisane w dokumentach oficjalnych, ale w przestrzeni publicznej nie istniały. Nie było tablic z takimi nazwami. Popielewo jako nazwa miejscowości teraz jest na tablicy drogowej, ale nikt nie znajdzie tablicy z nazwą Trzebieradz. Funkcjonują natomiast nazwy potoczne jak chociażby "Syrena". Z Popielewem też jest dziwnie, bo Ośrodek ZCh Police jest w Brzózkach, a nie w Popielewie:
http://www.brzozki.kbf.pl/

Beobachter

  • Gość
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #22 dnia: Listopada 20, 2010, 23:25:11 »
Bo widzisz, ZenO, na starych mapach jest Horst, a w miejscu OWS Brzózki - Holzablage. Skład drzewny i pewnie tartak.

Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #23 dnia: Listopada 20, 2010, 23:38:10 »
Współczesna  mapa z załącznika do statutu gminy Nowe Warpno z nazwami Popielewo i Trzebieradz:


Offline ZenO

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
    • http://www.nowewarpno-neuwarp.pl
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #24 dnia: Listopada 21, 2010, 00:16:36 »
Dowód na położenie Elsenruh koło (bei) Horst, a nie w Horst (reprodukcja niestety nie moja, ale  z ebay):


Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #25 dnia: Listopada 21, 2010, 00:32:03 »
Ze strony http://ziemiawarpienska.postuj.pl/-forum2357.html
3. Po upadku Cesarstwa Niemieckiego, drogą różnych przekształceń właścicielem obiektu został niemiecki lekarz pochodzenia żydowskiego, który do lat 30. XX wieku mieszkał tu z córką.

Jeśli prawdą jest, że lekarz był Żydem i zniknął, wg mnie w niewyjaśninych okolicznościsch. Bo komu powiedział, że idzie się utopić?
To moja hipoteza jest taka, dostał propozycję nie do odrzucenia i za niewielką kwotę odsprzedał majątek państwu i wyjechał do Jerozolimy, być może tam niedojechał.
Jak wspominała mi przedwojenna mieszkanka, podobnie było z jubilerem z Trzebieży, który został zmuszony do sprzedaży swojego sklepu i wyjazdu.
O podobnej sytuacji wspomina  inny mieszkaniec Ziegenort

Na początku lat czterdziestych ze swoich domów zostało wypędzonych dwóch Żydów, prawdopodobnie trafili do obozów koncentracyjnych. Nigdy więcej ich już nie widziano w Trzebieży, wątpliwe, że przeżyli reżim hitlerowski.

Czytałem kiedyś wspomnienia kobiety która pracowała  u Żydów, którzy byli właścicielami domu handlowego  (w czasie wojny siedziba NSDAP i Urzędu Miejskiego) w Trzebieży. Też zostali zmuszeni do sprzedaży i opuszczenia swojego majątku. Niestety nie mogę odnaleźć tej strony.

Czy to realna hipoteza.
<*)))))>{

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #26 dnia: Listopada 21, 2010, 01:07:07 »
Wracając do tego zdjęcia jak różni się tamta linia brzegowa od obecnej. Aż niewiarygodne.
<*)))))>{

Offline Ciekawy

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 607
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #27 dnia: Listopada 21, 2010, 09:00:33 »
Cytat: "NIKA"




Wywaliliście Yak-a z forum a ten człowiek w takich tematach miał zawsze do powiedzenia coś ciekawego, wg był skarbnicą wiedzy historycznej naszego regionu.


Wywołałaś Yaka do tablicy no i jest.
I dobrze!
Na razie nie ma podpisu......

Offline NIKA

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 421
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #28 dnia: Listopada 21, 2010, 09:41:33 »
Cytat: "Beobachter"
Zrozumcie, Bracia i Siostry, jak mało znaczące są te bieżące spory polityczne wobec tylu ciekawych zagadnień...



Święta racja!
Gdyby o takich rzeczach a nie o politycznych przepychankach pokazywano w tv programy to bym od telewizora nie odchodziła.
No ale w zamian mamy w Policach fantastycznych ludzi, którzy opowiadają nam tak wspaniałe, nieznana historie.

Z tych wszystkich opowiadań wynika, że krwawe są nasze okoliczne wioski i lasy i liście szumią tajemnicą.
Starszych ludzi jest już niewielu.
Dobrze było by ich dobrze podpytać o takie rzeczy jeśli ktoś ma okazję.

 
Cytat: "Beobachter"
"Uwierzcie nam, to nie są kości polskich robotników przymusowych, to są kości naszych przodków, ocalone z cmentarza".



Wiem od ojca, że stary cmentarz został splądrowany.
Polacy kradli m-dzy innymi marmury, zdemontowali bramę...
Przyjeżdżali tam też podobno dość często w jakimś czasie Niemcy i czegoś szukali.
To co powiedziała starsza Pani o kościach z cmentarza w studni..., nie powiem zaskoczyło mnie.
Skąd się tam wzięły i dlaczego?
Im bardziej chore jest państwo, tym więcej w nim ustaw i rozporządzeń.

                           Tacyt

Offline NIKA

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 421
    • Zobacz profil
[Brzózki] Pałac Trzebieradz (Horst,Haff-Horst)
« Odpowiedź #29 dnia: Listopada 21, 2010, 09:46:39 »
Cytat: "An_na"
Jak weszła do tego pałacyku to okropnie się poczuła i powiedziała, żę już nigdy tam nie wejdzie.


Coś w tym może być.
Pamiętam siebie jak byłam tam w dzieciństwie.
Jak to mówią: pewnych drzwi się nie otwiera.
Jeśli ktoś ma jakieś odczucia, przeczucia...i choćby wydawały się one kompletnie bezsensowne to nie należy ich bagatelizować.
Im bardziej chore jest państwo, tym więcej w nim ustaw i rozporządzeń.

                           Tacyt