Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen  (Przeczytany 38012 razy)

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« dnia: Stycznia 31, 2010, 22:57:47 »
Witam,

Chciałbym podzielić się z Wami moim małym odkryciem.

Przeglądając album "Police i okolice na starej fotografii" przewineło mi się na jednej ze stron nazwisko Marszałka Augusta von Mackensena, który w 1932 roku poświęcił jeden z licznych pomników poległych ofiar w I wojnie światowej w Jasienicy - myśle gdzieś w swoich materiałach widziałem to nazwisko i nie pomyliłem się.

Na temat Augusta von Mackensena możecie poczytać tutaj:
http://pl.wikipedia.org/wiki/August_von_Mackensen
http://www.armianiemiecka.tpf.pl/Biografie/mackensen.htm

W latach 1878-1879 Mackensen służył w 3 Brygadzie Kawalerii w Szczecinie.W 1935 roku otrzymał majątek w Boryszowie (Brüssow), ale mieszkał w Tanowie (Falkenwalde).

Otwieram szafke, wyciągam stare gazety z lat 1936-1937 i zaczynam je przeglądać.Na jednej z nich widze pieczątke...zresztą zobaczcie sami.



Jestem nieco zszokowany - nawet nie przypuszczałem, że i tak cenne w ciekawe informacje lokalne gazety okażą się pamiątką po tak słynnym człowieku i uda się ustalić do kogo należały.Takie stare pamiątki wciąż zaskakują.


Pozdrawiam


Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 05, 2010, 08:41:02 »
A tak ongiś:



Mackensowie mieli niejedną posiadłość na całym Pomorzu, Tanowo pełniło chyba rolę miejsca... wypoczynkowego. Temat rozgryzamy od jakiegoś czasu :]

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 05, 2010, 10:11:19 »
Pod tym linkiem znajduje się list napisany w Tanowie przez v.Mackensena z 14 lutego 1940 roku.

Spotkałem się również z pocztówką - Falkenwalde b.Stettin, Landjahrlager Mackensen.Był to już inny obiekt - specjalny (wychowawczy) ośrodek dla młodzieży Mackensen.Zapewnie nazwany imieniem feldmarszałka.

W starych materiałach wille v.Mackensena określa się jako "Waldhaus" v.Mackensen.Zresztą widać to dobrze na pocztówce Pana Jakuba.Obecnie znajduje się tam ośrodek wychowawczy.


Pozdrawiam

yak

  • Gość
[Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 05, 2010, 10:30:19 »
Masz rację "Domino" co do tego ośrodka wychowawczego. Ale należy pamiętać, że to nie był ośrodek wychowawczy w naszym rozumieniu, ale formacyjny, kształcący młode kadry.
Tu jest link do pocztówki:

http://img23.imageshack.us/img23/5242/falkenwaldelandjahrlage.jpg

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 05, 2010, 10:41:00 »
Właśnie o tę pocztówke mi chodziło.

Można dodać, że do ośrodka trafiała młodzież - zarówno chłopcy jak i dziewczęta, która szczególnie wyróżniała się w swoim środowisku.Miała to być przyszła elita hitlerowska, którą indoktrynowano w duchu narodowego socjalizmu.Nadzór nad tymi obiektami sprawowała SA.


Pozdrawiam

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Hitler w Tanowie.
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 13, 2010, 15:30:40 »
Przyjęcie z okazji 85-tej rocznicy urodzin Augusta von Mackensena
Widoczni m.in.: marszałek August von Mackensen (z lewej), kanclerz Rzeszy Adolf Hitler (z prawej), generał Werner von Fritsch (z prawej za Hitlerem).

<*)))))>{

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 14, 2010, 14:09:05 »
No proszę, ojciec zawsze mówił, że "płytowa" droga w Tanowie została położona na przyjazd Hitlera. Tak mówili "ludzie". Poźniej wyczytałem, że Hitler nigdy nie odwiedził Polic. W sensie Hydrierwerke.
I do tej pory te dwie informacje wydawały mi się sprzeczne. A jednak Fuehrer tu był!
SPZP "Skarb"

Offline mirkuls

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
[Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 14, 2010, 18:04:34 »
No i co teraz? Mamy być dumni z faktu,że ten zbrodniarz odwiedził Tanowo?

Offline jojo

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 305
    • Zobacz profil
[Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« Odpowiedź #9 dnia: Lutego 14, 2010, 19:16:14 »
Drogi mirkulsie: forum police.info jest oczywiście ogólnodostępnym miejscem wyrażania poglądów. Temat w którym się znajdujemy jest moderowany przez kilku fascynatów naszej lokalnej historii. Umieszczone powyżej zdjęcie jest doskonałym potwierdzeniem faktu obecności Hitlera w naszej okolicy. Osoby, która w historii XX wieku odegrała bardzo znaczącą rolę.  Dodatkowo jak widzisz pozwala na wyjaśnienie kilku "gminnych pogłosek" o przyczynie budowy płytowej drogi do Tanowa. Wiele osób dowiedziało się o tych sprawach dopiero tu. I doskonale, że są ludzie, którzy takie wiadomości upubliczniają. A więc pytanie o to czy mamy być dumni jest trochę nie na miejscu. Z faktami się nie dyskutuje. Mieszkamy na terenach gdzie historię tworzył także inny naród i koniec.
A tak przy okazji ci, którzy interesują się "teoriami Suworowa" całkiem inaczej patrzą na postać Hitlera, ale to już całkiem inna sprawa.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« Odpowiedź #10 dnia: Lutego 14, 2010, 19:56:52 »
dziękuję jojo! Lepiej bym tego nie napisał.
SPZP "Skarb"

Ageliza

  • Gość
[Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« Odpowiedź #11 dnia: Lutego 14, 2010, 20:17:04 »
Witam,
August von Mackensen urodził się 6 grudnia 1849 roku. Hitler był w Tanowie w dniu 85 urodzin marszałka, więc w 1934 roku.
Ze zdjęcia nie wynika, że jest to grudzień, więc zakładam, że wcześniej(cieplej). W tym momencie Hitler jest u władzy niespełna dwa lata. Już mieliby mu budować drogę? Z Polic do samego Tanowa pod dom marszałka?

yak

  • Gość
[Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« Odpowiedź #12 dnia: Lutego 14, 2010, 20:45:28 »
A. Hitler był w Policach również w 1938 roku. I to w Policach samych, na dworcu. Jechał do marszałka w Tanowie, ten był bardzo chory, odwołał spotkanie. Tak pisze o tym Kristin Maronn:
"1938-1939
W czerwcu w Szczecinie i Policach przebywał Adolf Hitler. Pobyt w Policach wiązał się z zamiarem odwiedzenia w Falkenwalde (Tanowie) sędziwego feldmarszałka Augusta von Mackensen (1849-1945). Ten jednak z powodu nagłej cieżkiej choroby Hitlera nie przyjął, co zakłóciło plan podróży. Pociąg specjalny nie przybył w zaplanowanym czasie i Hitler spędził dłuższą chwilę na polickim dworcu kolejowym, gdzie z tego powodu zgromadziła się duża cześć mieszkanców Polic.
Gniewnie patrzyło na Hitlera wielu obywateli stojących po zachodniej stronie pociągu. Jeden z robotników Charlotty Paape, nazwiskiem Labahn, powiedział dosłownie: "Czy nie powinno się tego paskudnika udusić?" Został jednak powstrzymany, a potem znalazł się w obozie pracy. Gdyby taki zamach miał miejsce, byłoby to najważniejsze wydarzenie w historii Polic, od momentu poddania miasta pod władzę Szczecina (r. 1321) po uruchomienie przeprawy promowej (der Randow-Fähre) na początku XX wieku. Jest rzeczą uroczą, ale daremną, odmalowywać sobie dalsze konsekwencje takiego zamachu."

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« Odpowiedź #13 dnia: Lutego 21, 2010, 15:19:12 »
W temacie - spotkanie Związku Weteranów z feldmarszałkiem von Mackensenem w jego willi w Tanowie.




Pozdrawiam

toksyczny

  • Gość
[Tanowo] Feldmarszałek August von Mackensen
« Odpowiedź #14 dnia: Lutego 25, 2010, 21:28:38 »
Czytam to z wielką ciekawością. Zajrzałem nawet do wielkopedii i poczytałem o tym wojowniku. Życiorys nadaje się na scenariusz dobrego filmu. Miał charakterek. Mieszkam tu a nawet nie przypuszczałem że tu takie figury obok żyły i odwiedzały nasze kąty. Wokół jest kilka takich ciekawych miejsc i ładnych willi po których można by się spodziewać ciekawej historii.  Mam na myśli Brzózki i ten dom, a własciwie zespół budynków który określany jest willą Geringa. Wiem że nie jest to zbyt precyzyjne określenie. Może ktoś ma materiały które mówią coś więcej o tym dziwnym miejscu. Wygląda trochę jak miejsce nawiedzane, wokół widać kilka drzew egzotycznych i na pewno nie z tej krainy.