Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Zdjęcie pracownika przymusowego z Polic pod Sediną  (Przeczytany 30841 razy)

Offline Mickd

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 469
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcie pracownika przymusowego z Polic pod Sediną
« Odpowiedź #15 dnia: Października 11, 2009, 10:04:58 »
Szanowny Panie administrztorze,dziękuje za zauwazenie.
Głupich nie sieją ,sami rosną
Nadgorliwość jest gorsza od głupoty.

kresowiak

  • Gość
[Police] Zdjęcie pracownika przymusowego z Polic pod Sediną
« Odpowiedź #16 dnia: Października 11, 2009, 13:00:21 »
Istnienie obozów pracy (i nie tylko takich) w Politz wymagają wyjaśnień, rzetelnej pracy naukowej i badawczej. Tylko, że... Najlepszy historyk, analityk II wojny światowej nie posiadając materiałów, źródeł nie zdziała nic. Co najwyżej będzie czynił analogie do innych miejsc kaźni i martyrologi II wojny światowej.  A w Policach brak źródeł. Jest ich wprawdzie nieco więcej, ale wciąż mało. Dokumenty fragmentaryczne posiada muzeum KL Sutthof, trochę ma IPN, "Skarb" i może ktoś jeszcze. To mało. Stąd nie winien dziwić widok więźnia w płaszczu, a nie w pasiaku na tle Sediny. Nie warto też dywagowac dlaczego w Policach były (jeśli były) obozy o mniejszym rygorze, tragiźmie swego istnienia, przeznaczenia i działania. W swoich zbiorach mam zdjęcie więźnia z "P" w klapie marynarki zrobione w haszczach i z dopiskiem na odwrocie "Dampf. Bremerhaven Politz". Ta fotka też jest dla mnie pewną tajemnicą. Widać w tamtych nielkudzkich czasach bylo możliwe wykonanie sobie zdjęcia, tak jak wbrew sobie cierpiąc gehennę pisało z obozu się na kartkach do rodziny "...czuję się tu dobrze i jestem zdrowy...".

Offline Mickd

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 469
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcie pracownika przymusowego z Polic pod Sediną
« Odpowiedź #17 dnia: Października 11, 2009, 15:56:21 »
Zgadzam się z Panem.co do obozów w Policach.Ja niezajmowałem sie nimi.Ot poprostu jako dzieciak ciekawski jak inni ,niezdajac sobie sprawy o trgedich wieźniów baraszkowalismy i znajdowalismy rużne  przedmioty( nażędzia jakies paierki czy ubrani).Gdybym wiedział majac 7 lat że walzeczka znaleziona w ruinach szkoły (czy sali gimnastycznej)na Kościuszki bedzie stanowic wartosc bezcenna dla lubiących historie ,napewno bym ja przechował i oddał w dobre ręce.Ot poprostu dziecięca chec zabawienia sie w odkrywanie.
Ja raczej wole powspominac dzieje mego miasta po wojnie jak sie rozbudowywało.gdzie kryja sie jeszcze żeczy ktore uległy zapomnieniu lub wymagaja wyjaśnień.szkoda tych dni zapominac.Jednak z duzą ciekawoscią czytam i o śladach meczennictwa i wieżniach.
Pozdrawiam.
Głupich nie sieją ,sami rosną
Nadgorliwość jest gorsza od głupoty.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcie pracownika przymusowego z Polic pod Sediną
« Odpowiedź #18 dnia: Października 11, 2009, 16:17:42 »
Ciesze się, że temat się rozwinął :)

Pan Antoni słusznie przedstawił sytuacje ówczesnych pracowników przymusowych, oczywiście zupełnie inna sytuacja i warunki panowały np. w Hagerwelle czy w fili obozu w Mścięcinie i trzeba o tym pamiętać.

Kresowiak czy mógłbyś zamieścić na łamach forum wspomniane zdjęcie?Mam gdzieś w materiałach trzy fotokopie zdjęć pracowników (również jak u Ciebie w ubraniach cywilnych z naszytą łatą "P") z miskami w rękach, przy stole na statku oraz zdjęcie jeńca, który był na Bremerhaven swoistym fenomenem - radiotechnik z kontrtorpedowca "Burza" i minowca "Jaskółka" w mundurze Marynarki Wojennej z naszytą literą "P".Dziwne, iż Niemcy tolerowali ten strój, ba robili sobie nawet z nim zdjęcia.Zeskanuje je i zamieszcze.

Mickd czy chodzi o nieśmiertelniki ze zdjęcia?Czy nie znajdował ich Pan podczas wykopów przy szkole na ulicy Tanowskiej?Nie pamiętam dokładnie, ale było to około 18 lat temu.Były tam również marki narzędziowe oraz cała kartoteka pracowników Hydrierwerke na cynkowych, prostokątnych blaszkach - niestety udało się ocalić bardzo niewiele.





Pozdrawiam

Offline Mickd

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 469
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcie pracownika przymusowego z Polic pod Sediną
« Odpowiedź #19 dnia: Października 11, 2009, 17:47:43 »
panie DOMINO   w latach 50/60 mozna je było znalesc na starej fabryce. były w jakims bunkrze w podziemiu ,pamietam ze  wejscie wojsko  zasypało aby tam niechodziić.
Te na zdjeciu wydaja sie podobne ,tylko tamte były bardziej eliptyczne i o ile dobrze pamiatam miały nr napisany półokragło.
Pozdrawiam
Głupich nie sieją ,sami rosną
Nadgorliwość jest gorsza od głupoty.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcie pracownika przymusowego z Polic pod Sediną
« Odpowiedź #20 dnia: Października 11, 2009, 18:15:47 »
Ciekawe - posiadam tabliczke znamionową montowaną w zbiornikach ciśnieniowych od polskiego żołnierza, który jak opowiadał, znalazł ją w jakimś bunkrze, być może chodzi o miejsce, które Pan wspomina.

W szkole, o której pisałem, mieścił się biurowiec Hydrierwerke.Nieśmiertelniki, marki narzędziowe,kartoteki oraz inne niemieckie "śmieci" wygrzebywały dzieci, które upodobały sobie zwłaszcza zabawe w obrzucanie się nieśmiertelnikami, podobno "pięknie leciały".

Czy pamięta Pan, czy ów bunkier znajdował się blisko ulicy Tanowskiej czy raczej dalej, na samym terenie fabryki?Może posiada Pan wspomnienia na temat okolicznych stanowisk przeciwlotniczych?Jestem bardzo ciekaw.


Pozdrawiam

Offline Mickd

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 469
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcie pracownika przymusowego z Polic pod Sediną
« Odpowiedź #21 dnia: Października 11, 2009, 19:20:57 »
Panie Domino miejsce o ktorym wspomniałem było w okolicy takiej ruiny z betonu przypominajce z wygladu jakby przensło mostu i moze żle sformowałem ze to bunkier , co prawda ściany były betonowe (stad to skojazenie) . W okolicytego zejscia stał komin.Do pomieszczenia tego schodziło sie schodami było dosc duze .na ścianach były pasy namalowane fosforem.Z tego pomieszczenia były trzy zejscia ,dwa zasypane(niedalismy rady odkopac) jedno prowadziło do korytarza dosc długiego.zalanego woda do kolan,balismy sie tam wchodzicć.Zejscie do tego pomieszczenia rozwalili i zasypali spychaczami pod koniec lat 50 wojNiewiem czy zadowala pana moja odpowiedź.
Pozdrawiam
Ps. te blaszki nienadawały sie do żucania były zalekkie,za to makaron latał jak rakieta hee.
Głupich nie sieją ,sami rosną
Nadgorliwość jest gorsza od głupoty.

krystyna

  • Gość
Re: Zdjęcie pracownika przymusowego z Polic pod Sediną
« Odpowiedź #22 dnia: Października 11, 2009, 19:37:38 »
Witam, uważam, że należałoby zorganizować spotkanie i posłuchać tych wszystkich ciekawostek

Cytat: "Domino"
Artykuł poświęcony pomnikowi Sedina wydrukowany w Kurierze Szczecińskim 18 kwietnia 2003 roku zawierał ciekawe zdjęcie robotnika przymusowego z obozu w Policach p.Mirosława Przybylskiego - wykonane w 1940 roku.Widoczna naszywka na prawej klapie ubrania.

[url=http://img35.imageshack.us/img35/5494/poluk.jpg]Obrazek[/URL]


Pozdrawiam

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcie pracownika przymusowego z Polic pod Sediną
« Odpowiedź #23 dnia: Października 11, 2009, 19:54:39 »
Ja również kojarze to miejsce, po prawej stronie od tego "mostu" znajduje się bunkier przeciwlotniczy, koło którego wywożono ziemie z wykopów, o których pisałem wcześniej.Kilkadziesiąt metrów od bunkra "SKARBU".


Pozdrawiam

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcie pracownika przymusowego z Polic pod Sediną
« Odpowiedź #24 dnia: Października 11, 2009, 20:07:12 »
Nie sądze, że kilkaset, ale charakterystyczne "przęsło mostu" i zwalony komin, nieco bliżej po jego lewej stronie w lasku wskazuje tylko na to miejsce.

Panie Mickd czy chodzi o "przęsło" ze zdjęcia? (fotka ze strony fabryka.wp24.pl)




Pozdrawiam

Offline Mickd

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 469
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcie pracownika przymusowego z Polic pod Sediną
« Odpowiedź #25 dnia: Października 11, 2009, 20:14:46 »
Dr.Kafar.Ja celowo niewspominam o skrzynkach i paczkach metalowych z wiadomych powodow co w nich sie znajduje.
Chce miec spokuj dalej jak dotej Pory.
a dodam ze ten korytarz zalany prowadził  w strone torów kolejowych.
Pozdrawiam
Głupich nie sieją ,sami rosną
Nadgorliwość jest gorsza od głupoty.

Offline Ciekawy

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 607
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcie pracownika przymusowego z Polic pod Sediną
« Odpowiedź #26 dnia: Października 11, 2009, 20:26:00 »
Ja również się cieszę.że jest taka osoba z tyloma wspomnieniami,fascynujące było by posłuchać Pana opowieści o Policach,tych powojennym i troche młodszych.Myslę że nagrać i spisać te wspomnienia w formie książki było by świetnym utrwaleniem Pana opowieści.
Co sądzi o tym yak.....?
Na razie nie ma podpisu......

Offline Mickd

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 469
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcie pracownika przymusowego z Polic pod Sediną
« Odpowiedź #27 dnia: Października 11, 2009, 20:41:51 »
panie Domino to chyba  ten , ale czy jest jeszcze inne??  Tu niewidze tego malutkiego bunkra ,taki sam stoi w ogródku  na ulicy Długosza. W okolicy około 100 m  od tego "przesła" powinien tam byc.Chyba wybiore się w sobote na wycieczke po Starej fabryce co SKARB organizuje,powspominam sobie.
pozdrawiam.
Ps. prosze mi niepanowac.jestem poprostu MickD i lubie jak ktos mówi mi słuchaj zamiast Pan posłucha.
Głupich nie sieją ,sami rosną
Nadgorliwość jest gorsza od głupoty.

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcie pracownika przymusowego z Polic pod Sediną
« Odpowiedź #28 dnia: Października 14, 2009, 22:40:47 »
Cytat z dr Frankiewicza:

Cytuj (zaznaczone)
Jak różne było postępowanie policji w poszczególnych dzielnicach miasta, świadczy pismo szczecińskiego Gestapo z dnia 3 lipca 1940 r., które stwierdza, że w Szczecinie przepisy o traktowaniu Polaków nie są jednakowo stosowane, gdyż np. Polakom w Podjuchach zabroniono opuszczania miejscowości, gdy tymczasem robotnicy z Polic przyjeżdżają co niedzielę do Podjuch i do Żydowiec odwiedzać swoich bliskich.

(...)

W pierwszych latach, gdy problem zatrudnienia nie natrafiał na duże trudności, zezwalano Polakom na wychodzenie poza miejsce zamieszkania. Dlatego też np. w Szczecinie i w Policach robotnicy polscy odwiedzali się wzajemnie w obozach i w kwaterach prywatnych, jeżdżąc do Żydowiec, Polic oraz do Dąbia. Jednakże od 1941 r. władze zaczęły stosować ścisłą Kontrolę na stacjach i w środkach komunikacji miejskiej, co utrudniało poważnie swobodne poruszanie się po mieście.


Naturalnie nie było mowy o sielance. Polacy ogólnie byli gorzej traktowani jak Czesi, Francuzi czy Włosi.

A propos pasiaków - w Stutthofie wprowadzono je dopiero w 42 r. a w innych obozach Rzeszy w ogóle nie wprowadzono jako "strój" obowiązkowy...

sosenka1981

  • Gość
[Police] Zdjęcie pracownika przymusowego z Polic pod Sediną
« Odpowiedź #29 dnia: Października 14, 2009, 23:33:18 »
super forum, ciekawych sie mozne rzeczy dowiedziec. zastanawialam sie wlasnie czy to jest most czy cos innego? nie moge sobie wyobrazic tego mostu, moze nie mam wyobrazni