Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Zdjęcie pracownika przymusowego z Polic pod Sediną  (Przeczytany 30843 razy)

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcie pracownika przymusowego z Polic pod Sediną
« dnia: Października 09, 2009, 17:54:43 »
Artykuł poświęcony pomnikowi Sedina wydrukowany w Kurierze Szczecińskim 18 kwietnia 2003 roku zawierał ciekawe zdjęcie robotnika przymusowego z obozu w Policach p.Mirosława Przybylskiego - wykonane w 1940 roku.Widoczna naszywka na prawej klapie ubrania.




Pozdrawiam

Offline Mickd

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 469
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcie pracownika przymusowego z Polic pod Sediną
« Odpowiedź #1 dnia: Października 10, 2009, 20:23:12 »
A więzień zawsze mi sie kojażył z pasiakiem?Widać że dobrze im sie mialo a Policach.
Pozdrawiam i dzieki za ciekawostke.
Głupich nie sieją ,sami rosną
Nadgorliwość jest gorsza od głupoty.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcie pracownika przymusowego z Polic pod Sediną
« Odpowiedź #2 dnia: Października 10, 2009, 20:32:14 »
Cytat: "Mickd"
A więzień zawsze mi sie kojażył z pasiakiem?Widać że dobrze im sie mialo a Policach.
Pozdrawiam i dzieki za ciekawostke.

wiesz, tak naprawdę to nie było żadnych obozów...oni na wczasach tam byli...yyyy na feriach zimowych. rozbawiłeś mnie do łez
SPZP "Skarb"

Offline Mickd

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 469
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcie pracownika przymusowego z Polic pod Sediną
« Odpowiedź #3 dnia: Października 10, 2009, 20:39:40 »
Wiem co było,i sznuje ich z godnością bo duzo przezyli, ale cos mi tu niegra, byc moze jako propagande to zdjecie zrobili.
Jeśli urazilem to wybacz,
Pozdrawiam
Głupich nie sieją ,sami rosną
Nadgorliwość jest gorsza od głupoty.

yak

  • Gość
[Police] Zdjęcie pracownika przymusowego z Polic pod Sediną
« Odpowiedź #4 dnia: Października 10, 2009, 21:18:20 »
To nie jest propaganda. Nie doceniacie Niemców, cokolwiek by nie myśleć o II wojnie światowej. Pracownicy przymusowi, mimo całego arsenału restrykcji w przypadku złych zachowań, nie mieli statusu więźniów i dysponowali stosunkowo dużą swobodą osobistą. Otrzymywali też - niskie, bo niskie, lecz jednak wynagrodzenie, mieli dostęp do przydziałów tytoniu, jedną z nagród były kartki do burdelu itd. Mogli też, w czasie wolnym od pracy, opuszczać miejsce zakwaterowania pod warunkiem powrotu do pracy o wskazanej porze. Obecność pracownika przymusowego przed Sediną nie dziwi - jak widać po ubraniu - przestrzegał wszystkich reguł. Dziwi coś zupełnie innego. Fakt wykonania zdjęcia. Po roku 1940 zaczyna się zakazywanie posiadania aparatów fotograficznych przez pracowników przymusowych. Znane mi są (rodzina, obóz pracy - Żelechowa) opisy heroicznych działań na rzecz uratowania aparatów (i zdjęć) przed konfiskatą. W omawianym przypadku komuś się również udało, stąd możemy dziś delektować się zdjęciem.

Offline Mickd

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 469
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcie pracownika przymusowego z Polic pod Sediną
« Odpowiedź #5 dnia: Października 10, 2009, 21:49:18 »
Dzieki za wyjaśnieni.I wiesz co Cieszy mie to ze ktos kto mieszka prawie 25 lat w Policach,interesuje sie jego HISTORIA,
Ja widzisz juz tu jestem prawie 60 lat i widziałem konie z UNRY ciagnace siano z rozlewisk,Widzialem podziemia starej fabryki,widzialem i łazilem po starych kominach,mialem mnustwo niesmiertelników i to całych nielamanych (jeden caly to dalem Wiesiowi).Czasam wspomina sie granatowe kostki na Wojska Polskiego,Bunkier w Rynku starych Polic.Jest tego masa do wspomnień,Nikt prawie niepamieta drewnianego mostku prowadzącego na plaze (mijanke) Starego pomostu pogłębiarki WENDA. Zatopionych skrzynek z prochem,Ba i wiele wiecej wspomnien.
Czasami opowiadam młodzieży o tych czasach.Smieja sie jak opowiadam jak dostawalismy z Mirkiem manto za wybuchy ktore robilismy w Bunkrze za dzisiejasz energetyką na Tanowskiej.( jak jakies wybuchy w w latach 50 to manto mielismy murowane ,bo WOP i milicja wiedzieli kto to robil hee
Oj powspominalo by sie ale juz niema z kim.Wybacz ze sie rozpisalem, ale chec wspmnien z dawnyc lat  az prosi sie o wylanie tego z Siebie
 P/S moze czyta te forum PINIO  RITA MIRAS .Pozdrawiam was  .
Prosze wyabczyc bledy ale lata robią swoje i dyslekcja daje sie we znaki.
Głupich nie sieją ,sami rosną
Nadgorliwość jest gorsza od głupoty.

yak

  • Gość
[Police] Zdjęcie pracownika przymusowego z Polic pod Sediną
« Odpowiedź #6 dnia: Października 10, 2009, 22:03:32 »
Dzięki! Powiem Ci tak - dla mnie jesteś jedną z osób bezcennych, o wartości nieoszacowanej. Możesz dużo wiedzieć i powiedzieć. A ja mogę pomóc Twoje wypowiedzi skutecznie utrwalić. Jak chcesz - wrzuć mi na priv swój adres e-mailowy. Warto pogadać, choć na forum nie wszystkich to interesuje. W każdym razie dziękuję za wypowiedź!
J. A. Kłys

Offline Mickd

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 469
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcie pracownika przymusowego z Polic pod Sediną
« Odpowiedź #7 dnia: Października 10, 2009, 22:16:24 »
yak,  napisz na mickd@o2.pl siede do 23 na kompie
Głupich nie sieją ,sami rosną
Nadgorliwość jest gorsza od głupoty.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcie pracownika przymusowego z Polic pod Sediną
« Odpowiedź #8 dnia: Października 10, 2009, 22:16:53 »
hurra! kolejny bezcenny świadek! mam nadzieje że nawiąże pan kontakt z p. Janem
p.s. lepiej posiedziec na forum niz ogladac kolejny zalosny mecz reprezentacji;)
 z chęcią bym takich historii posłuchał...czasem ojciec coś opowiada, ale on jest tu od '59...bez porównania
SPZP "Skarb"

Offline Mickd

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 469
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcie pracownika przymusowego z Polic pod Sediną
« Odpowiedź #9 dnia: Października 10, 2009, 22:21:27 »
zwłaszcza że POLICE to przepiekne miasto!!!!!!!!
a mecz ,no cuż jaki pan taki kram.TEZ wole TE forum
a o Histori Polic to z każdym porozmawiam kto to lubi.
Pozdrawiam
Głupich nie sieją ,sami rosną
Nadgorliwość jest gorsza od głupoty.

yak

  • Gość
[Police] Zdjęcie pracownika przymusowego z Polic pod Sediną
« Odpowiedź #10 dnia: Października 10, 2009, 22:23:50 »
theville666!
Postrzegam Cię jako mądrego człowieka. Nie ironizuj. Zdarzenia historyczne bada się krok po kroku. Jakby nanizując koraliki na nitkę. Ujawnił się ktoś, kto może mieć znaczną wiedzę. Szanujmy Go! Zważ "theville666", że świadkowie powojennej przeszłości mają w ustach jakieś kneble. Nic, a nic nie pamietają. Szokujące, ale prawdziwe. Pomagaj Bracie! Wspólnie więcej zdziałamy!. Pozdrawiam - J. A.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcie pracownika przymusowego z Polic pod Sediną
« Odpowiedź #11 dnia: Października 10, 2009, 22:38:01 »
Panie Janie! Ja , jako młody, 27-letni, człowiek, faktycznie zafascynowany historią- nie ironizowałem. to była prawdziwa radość! sam pisałem, 2 tygodnie temu o świadku-kobiecie pamiętającą obóz w Mściecinie. sama informacja, mimo iż z drugiej ręki (naoczny świadek nie żyje) była prawdziwa. brakuje nam tych, którzy mogą relacje przekazac nam tak, jak to widzieli wówczas. dlatego moja radośc była prawdziwa i nie ukrywana. i zachęcam Mickd- niech się ujawni- umówi na spotkanie, niech mówi, o tym z czego dzieci teraz się smieja, a było codziennościa. powojenna i ta pozniejsza!
SPZP "Skarb"

yak

  • Gość
[Police] Zdjęcie pracownika przymusowego z Polic pod Sediną
« Odpowiedź #12 dnia: Października 10, 2009, 22:45:45 »
Theville666!
Popieram i jak mogę - pomogę!
Podrawiam serdecznie!
J.A.

Offline Mickd

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 469
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcie pracownika przymusowego z Polic pod Sediną
« Odpowiedź #13 dnia: Października 10, 2009, 22:50:52 »
Z miła checia  mozemy sie spotkac i porozmawiac o Starych POLICACH. Tu sie wychowałem i tu moi rodzice brali ślub (15 .11.2009 obchodza diamentowe gody.
Właśnie wczoraj odebrałem dyplom z USC dla NICH.Oboje byli Pionierami POLIC od 1947.
Głupich nie sieją ,sami rosną
Nadgorliwość jest gorsza od głupoty.

Offline Denver

  • Administrator
  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 1121
  • ostatni dinozaur
    • Zobacz profil
[Police] Zdjęcie pracownika przymusowego z Polic pod Sediną
« Odpowiedź #14 dnia: Października 10, 2009, 23:12:27 »
Jest nam niezwykle miło, że taki użytkownik zawitał na nasze forum. Zapraszamy do dzielenia się swoimi wspomnieniami.