Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Obóz Hydro Bau - I  (Przeczytany 24686 razy)

Offline billkronos

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 287
    • Zobacz profil
Hydro Bau 1
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpnia 14, 2010, 05:46:51 »
Witaj Janku,
To co napisales, jest logiczne i przekonywujace. Poniewaz nie posiadam zadnych
materialow w tym temacie, ktorych Ty bys nie znal - odpuszczam sobie obiecane
sprawdzenie. Czyli nadal jestesmy otwarci na nowe detale.
Pozdrawiam serdecznie - Bill
Ps. Ksiazke p.Kliche mam troche niedostepna (schowana w tapczanie!), ale dobrze
pamietam fragment, gdy chlopak znalazl zapalniki, ktore okreslil jako "podobne
do dlugopisu" !

yak

  • Gość
[Police] Obóz Hydro Bau - I
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpnia 14, 2010, 06:09:14 »
Witaj Zbyszku! Zaraz jadę na dwa dni do Poznania, sądziłem, że zdążysz odpisać (a ja przeczytać) i nie pomyliłem się, dzięki.
Generalnie to ja wciąż jeszcze mam możliwość regularnych i nieformalnych kontaktów z panią Kliche oraz innymi żyjącymi członkami jej "grupy", czyli po prostu krajan.
Najstarsi to roczniki 1922-3, najmłodsi - 1927-30. Wciąż coś wnoszą nowego do wiedzy o tamtych czasach.
Ci, których znam - głównymi aktorami na scenie wojennej nie byli. Ot, zwykli ludzie, żyjący w dramatycznych czasach, które dla nich stały się dramatyczne dopiero od chwili bombardowań.
Wśród spraw, które ich żywo interesują wybija się temat Hummela. Tego szefa ochrony Hydrierwerke. Po znalezieniu (już po wojnie, w czasach Enklawy) ukrytej w jego mieszkaniu radiostacji - podejrzewają go o pracę "na dwóch frontach", czyli współpracę z aliantami. Z ich punktu widzenia to dramat. Nawet dziś, po tylu latach nie umieją mówić o tym spokojnie. Zobacz zresztą opis w "Treibsand" na str. 67 (wydanie polskie, ściągnij z netu, link wyżej, żeby nie szukać w kanapie). Tyle na gorąco. Pozdrowienia - Janek

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Obóz Hydro Bau - I
« Odpowiedź #32 dnia: Sierpnia 16, 2010, 00:00:16 »
p. Jakubie!  przeglądając Pańską stronę, moją uwagę zwróciło zdjęcie:


Fotka wykonana rzeczywiście podczas nalotu na Hydrierwerke, nie przedstawia jednak Polic, a Skolwin. Nie dawała mi spokoju strzałka, która alianci prawdopodobnie oznaczyli "jakieś" miejsce. Po naciągnięciu alianckiego zdjęcia na obecne zasoby. okazuje się, że strzałka nie pokazuje- jakby można było mysleć hydrierwerke a


okolice rowu przeciwczołgowego(?) w lesie za ulicą Okulickiego.
Przypadek, aliancki błąd, czy oznaczenie strategicznie ważnego miejsca? Flak?
Domino- wiemy coś o obronie p-lot w tym miejscu?
P.S. inne zdjęcia tej okolicy wykonane ok. 1944 pokazują tylko pola i las- żadnych "podejrzanych" obiektów nie widać.
SPZP "Skarb"

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
[Police] Obóz Hydro Bau - I
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpnia 17, 2010, 11:04:21 »
śmiem twierdzic, że te zdjęcia nie  są w jednakowej skali, więc lokalizacja strzałki chyba nie jest prawidłowa

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Obóz Hydro Bau - I
« Odpowiedź #34 dnia: Sierpnia 17, 2010, 11:31:56 »
Oczywiście że nie są w jednakowej skali. Jednak łatwo je przeskalować samemu. Wystarczy w Google Earth wejsć  w opcję "nakładka obrazu", importować rzeczone zdjęcie, skorzystać z opcji "naciągania" wszystkich 4 "rogów" zdjęcia i gotowe.
W samym Google Earth wszystko wyglada poprawnie- ulice, granice pól "przystają" do siebie. Błąd zapewne jest, ale szacuję go na paręnaście metrow.
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Obóz Hydro Bau - I
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpnia 18, 2010, 11:00:10 »
Oznaczyli lub nie - według mnie jest to jakieś skalowanie wykonane juz podczas zrobienia zdjęcia, a "strzałka" w tym przypadku nie jest tym czym się wydaje.

Nie widze sensu oznaczać miejsce, którego wogóle na zdjęciu nie widać, zwłaszcza zdjęcia w tak małej skali.


Pozdrawiam

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Obóz Hydro Bau - I
« Odpowiedź #36 dnia: Marca 04, 2011, 16:19:58 »
Kolejna wzmianka.

W dokumencie z 26 czerwca 1941 nakazującym wydanie polskim robotnikom przymusowym na terenie Polic odznaki z literą "P" wymieniony obok obozów Pommernlager czy Bremerhaven jest Unterkunft Bau I czyli kwatera Bau I.


Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Obóz Hydro Bau - I
« Odpowiedź #37 dnia: Marca 04, 2011, 20:11:28 »
W jakim kontekście pada nazwa?
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Obóz Hydro Bau - I
« Odpowiedź #38 dnia: Marca 04, 2011, 20:17:34 »
W dokumencie wymieniono obozy, firmy oraz osoby prywatne, u których zakwaterowani są Polacy.


Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Obóz Hydro Bau - I
« Odpowiedź #39 dnia: Marca 04, 2011, 21:00:48 »
A więc już nie tylko cudzoziemcy (vide Twój post nr 1 w tym temacie) a i Polacy.
Sądzisz, że fizycznie kwaterowano ich w budynku szkoły lub kompleksie budynków biurowca (sugeruje istnienia takiego kompleksu Bill)? A może Bau I pada tu w kontekście miejsca zatrudnienia? (Polacy w administracji? -dość wątpliwe, może pracowali jako "zaplecze techniczne" )
Znów pojawia się dość wczesna data (1941, wcześniej 1940r- identyfikatory z datą przybycia).
Przebywający tu w latach późniejszych Bill nie odnosi się do istnienia obozu a jedynie używania nazwy- obóz zlikwidowany, przeniesiony, połączony z innymi przed '44? (Pommernlager?)
Sugestie?
SPZP "Skarb"

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Obóz Hydro Bau - I
« Odpowiedź #40 dnia: Marca 04, 2011, 21:23:29 »
Mając na myśli cudzoziemców - na pewno Polaków, bo tylko tych mam potwierdzonych.Znana mi jest korespondencja wysyłana własnie z Hydro Bau I przez polskich robotników przymusowych.W dokumencie natomiast jest już mowa o kwaterze Bau I - a jak wiadomo Bau I był budynkiem administracyjnym Hydrierwerke.Wynika więc z tego, że musieli być zakwaterowani gdzieś w okolicy Bau I.

W jednej z prac p. B.Frankiewicza jest również wzmianka:

Lager Bau I
Dawny adres - Hydrierwerke




Pozdrawiam

Offline looki8

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
[Police] Obóz Hydro Bau - I
« Odpowiedź #41 dnia: Marca 04, 2011, 22:38:22 »
Cytat: "yak"
"Treibsand" na str. 67 (wydanie polskie, ściągnij z netu, link wyżej, żeby nie szukać w kanapie).

Bardzo proszę o link, jakoś nie mogę sam znaleść.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Obóz Hydro Bau - I
« Odpowiedź #42 dnia: Marca 04, 2011, 22:48:52 »
Prosze - plik waży niecałe 10 MB.
http://www.magpol.com.pl/treibsand/polski.pdf


Pozdrawiam

Offline looki8

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
[Police] Obóz Hydro Bau - I
« Odpowiedź #43 dnia: Marca 05, 2011, 22:45:07 »
Bardzo dzięki :)
Pozdrawiam

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Obóz Hydro Bau - I
« Odpowiedź #44 dnia: Marca 23, 2011, 21:54:57 »
Fragment kartki wysłanej 8 września 1941 roku z Hydro Bau I przekazanej mi podczas dziesiejszej gawędy przez Pana Andrzeja Kowalika - za co mu na łamach forum i przy okazji tematu serdecznie dziękuje :)




Pozdrawiam