Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: "Nie płaci się za odprawianie mszy" - papieź Franciszek I  (Przeczytany 10649 razy)

Offline DominikDolnoślązak

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 426
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Na podstawie telegazety TVP1:


"Papież Franciszek I powiedział w środę źe <<ZA MSZE SIĘ NIE PŁACI>>
W ten sposób w czasie audiencji generalnej odniósł się do mszy odprawianych w róźnych intencjach, zwykle za zmarłych. Wyjaśnił, źe moźna dać ofiare.
Słowa papieża: <<NIC. ZROZUMIANO, NIC. ZA MSZĘ SIĘ NIE PŁACI, MSZA TO OFIARA CHRYSTUSA, KTÓRA JEST BEZINTERESOWNA. (...) JEŚLI CHCESZ OFIAROWAĆ DATEK, ZRÓB TO, ALE NIE PŁACI SIĘ>>".
« Ostatnia zmiana: Marca 08, 2018, 02:03:18 wysłana przez DominikDolnoślązak »
Dominik Dolnoślązak

Offline dapol

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2269
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: "Nie płaci się za odprawianie mszy" - papieź Franciszek I
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 08, 2018, 08:14:30 »
Kim jest Franciszek, żeby mówić polskim księżom jak mają postępować?
Przetrzyj szlak i powiedz jak Ci poszło.




"Czwartego dnia Bóg stworzył słońce, księżyc i gwiazdy".
Skąd wiedział, że minęły już trzy dni?? A tak, zapomniałem że jest wszechwiedzący.
wszelkie błędy stylistyczne ortograficzne oraz interpunkcyjne są zamierzone. jakiekolwiek powielanie ich bez mojej zgody jest zabronione!

Offline jojo

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 305
    • Zobacz profil
Odp: "Nie płaci się za odprawianie mszy" - papieź Franciszek I
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 08, 2018, 08:36:47 »
Obydwaj niestety też nie zrozumieliście wypowiedzi Papieża. To, że za Mszę czy sakramenty się nie płaci powinno być oczywiste dla każdego chrześcijanina i o tym mówi Papież. Datki na intencję Mszy Św. są oczywiste bo kościół czy parafia utrzymuje się z tego, ale są nieobowiązkowe. Gwarantuję ci, że jeśli udasz się do naszego proboszcza Gasztkowskiego i nie dasz datku to i tak odprawi mszę w zanoszonej przez ciebie intencji czy też udzieli sakramentów. To właśnie tacy znawcy tematu jak dapol najbardziejsię rzucają w takich tematach zawsze i dobrowolne datki nazywają płaceniem. To przede wszystkim do was są skierowane słowa Papieża. Zacznijcie je w końcu rozumieć. Albo przestańcie głupio komentować.

Offline dapol

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2269
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: "Nie płaci się za odprawianie mszy" - papieź Franciszek I
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 08, 2018, 09:30:27 »
Dam Ci przykład z mojego życia. Żona uparła się aby ochrzcić nasze dziecko, u nas w kosciele na wyszynskiego kilka lat temu. Na ojca chrzestnego wybrała swojego kuzyna. Kuzyn żyje w nieformalnym związku z kobietą, mają swoje dziecko. Oczywiście dostała plik kartek, aby potwierdzić na nich pieczątką spowiedź. No i przyszły ojciec chrzestny idzie do spowiedzi, mówi grzechy a na koniec (zgodnie z prawdą i sumieniem) mówi że nie żałuję że żyje w nieformalnym związku i że z tego związku ma dziecko. Z rozgrzeszenia lipa. Ksiądz do żony że musi szukać nowego ojca chrzestnego. Żona bardzo chciała żeby to on, a nie nikt inny był tym ojcem i męczy mi głowę kilka dni. W końcu już tego nie mogłem słuchać, kasa w kopertę i do księdza. I mu tłumacze, że żona nie chce nikogo innego, że tylko on. A ksiądz w zaparte, że bez rozgrzeszenia nie da rady. Koperta na stół - i jest nagle cudowne rozwiązanie - ojcem chrzestnym nie może być, ale może być świadkiem chrztu.

wszelkie błędy stylistyczne ortograficzne oraz interpunkcyjne są zamierzone. jakiekolwiek powielanie ich bez mojej zgody jest zabronione!

Offline jojo

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 305
    • Zobacz profil
Odp: "Nie płaci się za odprawianie mszy" - papieź Franciszek I
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 08, 2018, 15:46:23 »
dapol, ale o czym Ty piszesz, czym się chwalisz? Ksiądz Ci kazał przyjść do niego z kopertą? Spowiednik postąpił słusznie -nie może być chrzestnym dziecka ktoś kto żyje w grzechu. Dlaczego Ty to wiedząc, Twoja żona to wiedząc dalej się przy tym upieracie i idziesz z kopertą do księdza? Po co ten Chrzest? Uważasz, że taki sakrament jest ważny?

Offline dapol

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2269
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: "Nie płaci się za odprawianie mszy" - papieź Franciszek I
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 08, 2018, 16:35:35 »
Jeżeli uważasz, że zachowanie księdza, który widział jak mojej żonie zależy, nie poinformował jej o możliwości skorzystania z opcji świadka chrztu, a zrobił to dopiero po otrzymaniu koperty, jest w porządku, to nie mamy o czym rozmawiać.
Sakrament ten na moje jest ważny, wszelkie papiery w kosciele zostały podpisane. I szczerze Ci powiem, ze niewielebym się zmartwił (na szczęście żona już też) gdyby okazało się, że jest inaczej.
Zamiast komuni mamy w planach wyjazd z córką do Disneyland'u.
Córka urośnie, wydorośleje i jak tylko ŚWIADOMIE podejmie decyzję o przystąpieniu do jakiejkolwiek wiary, to zrobi to na co będzie miała ochotę.
« Ostatnia zmiana: Marca 08, 2018, 16:57:02 wysłana przez dapol »
wszelkie błędy stylistyczne ortograficzne oraz interpunkcyjne są zamierzone. jakiekolwiek powielanie ich bez mojej zgody jest zabronione!

Offline DominikDolnoślązak

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 426
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: "Nie płaci się za odprawianie mszy" - papieź Franciszek I
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 08, 2018, 17:36:37 »
Kim jest Franciszek, żeby mówić polskim księżom jak mają postępować?
Przetrzyj szlak i powiedz jak Ci poszło.






Dapol - papieź to głowa, zwierzchnik kościoła katolickiego, nominujący biskupów i kardynałów.
Polski kościół nie jest narodowy tylko rzymsko-katolicki. I ma mówić Franciszek I . Dostaje z każdej mszy w Policach świętopietrze.
Czekam aź Franciszek I wypowie się w końcu w sprawie Rydzyka i jego milionów od naszej władzy mu danej bez pokwitawania i podatków.
Dominik Dolnoślązak

Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: "Nie płaci się za odprawianie mszy" - papieź Franciszek I
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 08, 2018, 18:56:19 »
Dostaje z każdej mszy w Policach świętopietrze.

Nie z każdej. Jedynie z Mszy z uroczystości świętych Piotra i Pawła, czyli 29 czerwca.
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

Offline planeta

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 258
    • Zobacz profil
Odp: "Nie płaci się za odprawianie mszy" - papieź Franciszek I
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 08, 2018, 22:35:02 »
Obydwaj niestety też nie zrozumieliście wypowiedzi Papieża. To, że za Mszę czy sakramenty się nie płaci powinno być oczywiste dla każdego chrześcijanina i o tym mówi Papież. Datki na intencję Mszy Św. są oczywiste bo kościół czy parafia utrzymuje się z tego, ale są nieobowiązkowe. Gwarantuję ci, że jeśli udasz się do naszego proboszcza Gasztkowskiego i nie dasz datku to i tak odprawi mszę w zanoszonej przez ciebie intencji czy też udzieli sakramentów. To właśnie tacy znawcy tematu jak dapol najbardziejsię rzucają w takich tematach zawsze i dobrowolne datki nazywają płaceniem. To przede wszystkim do was są skierowane słowa Papieża. Zacznijcie je w końcu rozumieć. Albo przestańcie głupio komentować.
Haha! Serio? 10 lat temu chrzcilismy syna, mieliśmy przygotowane pieniądze na ofiarę, ale kończąc rozmowę usłyszeliśmy od proboszcza „ Aha, jeszcze opłata co łaska, już byla?” Mój mąż tak sie tym wkurzył, ze zamiast dać co miał przygotowane, to wyciągnął 10 zł i rzucił na biurko. A jak był ślub, od innego księdza z parafii uslyszelismy, ze opłata za ślub minimum 400 zł;-)

Offline jojo

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 305
    • Zobacz profil
Odp: "Nie płaci się za odprawianie mszy" - papieź Franciszek I
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 09, 2018, 08:28:59 »
dapol: nigdzie nie napisałem, że uważam zachowania księdza za porządne - nie  przypisuj mi słów, których nie napisałem. Natomiast jeżeli faktycznie do takiej sytuacji doszło to ty byłeś sprawcą całego zła w tej sprawie. Co do ważności sakramentu to nie masz racji - ale nie będę się z Tobą spierał bo Ciebie i tak to nie interesuje - ale życzę miłej zabawy w Disneylandzie - naprawdę.

planeta: brawo dla męża. Ale błysnął inteligencją. Zapewne na swoje ubrania i przyjęcie po Chrzcie wydaliście kilkanaście stów a ksiądz zadowolił się 10 zł. Myślę, że strasznie to przeżył. Przyjmij do wiadomości, że kościół trzeba chociaż trochę przygotować do sakramentu, w zimę ogrzać i oświetlić co jakiś czas posprzątać i wymienić szaty liturgiczne itp. To wszytko kosztuje. A ty zapłaciłaś 10 zł. Może wpisz sobie tę kwotę jako darowiznę do rozliczenia PIT.
Jacy wy wszyscy jesteście poszkodowani. Mam trochę lat. Załatwiałem w różnych kościołach różne sprawy: chrzty, śluby czy pogrzeby i nigdy nie spotkałem się z żądaniem pieniędzy.

Offline dapol

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2269
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: "Nie płaci się za odprawianie mszy" - papieź Franciszek I
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 09, 2018, 09:30:16 »
Żadnych słów Ci nie przypisuje. Napisałem "jeżeli" , a to chyba robi różnice.
Natomiast, jeżeli prawdą jest, że ten sakrament jest nie ważny, to wychodzi na to, że zostałem przez księdza wprowadzony w błąd, a mówiąc dosadniej - okłamany
wszelkie błędy stylistyczne ortograficzne oraz interpunkcyjne są zamierzone. jakiekolwiek powielanie ich bez mojej zgody jest zabronione!

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: "Nie płaci się za odprawianie mszy" - papieź Franciszek I
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 09, 2018, 10:02:49 »
Oczywiście, że sakrament jest ważny. Ważność Chrztu św. nie zależy od kasy, rodziców chrzestnych, czy "świadków chrztu" (choć takie nazewnictwo w prawie kanonicznym nie istnieje). Chrztu - w przypadku dziecka - muszą pragnąć jego rodzice (przynajmniej jedno z nich) i musi być ważnie udzielony. W skrajnych (nazwyczajnych, np. niebezpieczeństwo śmierci) okolicznościach może go udzielić, a właściwie nim się "podzielić" każdy ochrzczony człowiek.
Ksiądz bardzo inteligentnie wybrnął z patowej sytuacji i nie dlatego, że był łasy "na kasę", ale zrozumiał niemożność wytłumaczenia problemu, przy jednoczesnym, szczerym pragnieniu ochrzczenia dziecka. Jedyny problem: maluszek nie ma rzeczywistego ojca chrzestnego w sensie osoby zobowiązanej (z własnej woli) do czuwania nad jego wychowaniem w wierze. Ów kuzyn może się o to troszczyć, ale nie musi. Tym większa odpowiedzialność rodziców, którzy o sakrament prosili. W tym wypadku mam na myśli Mamę dziecka, bo Ty, Drogi "dapolu" zdajesz się tego nie rozumieć. A jeśli zablokujesz córce I Komunię św. - skrzywdzisz i ją, i żonę. Wszak napisałeś: " Żona uparła się aby ochrzcić nasze dziecko". Czyli było to dla niej coś istotnego. Dobrze radzę: przemyśl to, co chcesz uczynić.

Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: "Nie płaci się za odprawianie mszy" - papieź Franciszek I
« Odpowiedź #12 dnia: Marca 10, 2018, 23:50:23 »
"świadków chrztu" (choć takie nazewnictwo w prawie kanonicznym nie istnieje).

Istnieje, vide kan. 874 §2 Kodeksu Prawa Kanonicznego ;) .
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: "Nie płaci się za odprawianie mszy" - papieź Franciszek I
« Odpowiedź #13 dnia: Marca 11, 2018, 02:44:31 »
No tak, ale odnosi się do chrześcijańskich innowierców (niekatolików), a tu taki przypadek nie miał miejsca. Nie ma rzymskokatolickich "świadków chrztu" w znaczeniu prawa. Są nimi, ale w znaczeniu obyczajowym, wszyscy obecni przy ceremonii. Nawet ministrant lub kościelny.

Treść wskazanego zapisu w KPK:
kan. 874
§ 2.
Ochrzczony, należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej, może być dopuszczony tylko razem z chrzestnym katolikiem i to jedynie jako świadek chrztu.

Niedoszły ojciec chrzestny nie był w sytuacji opisanej w tym paragrafie. Należy przypuszczać, że ksiądz uwzględnił inny kanon, mianowicie:

kan. 873
Należy wybrać jednego tylko chrzestnego lub chrzestną, albo dwoje chrzestnych.

Jeżeli ksiądz uznał, że w sensie prawnym wystarcza matka chrzestna - wspomniany kuzyn był świadkiem chrztu w sensie obyczajowym. A tej różnicy nie było sensu tłumaczyć.
« Ostatnia zmiana: Marca 11, 2018, 03:07:02 wysłana przez Validator »

Offline dapol

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 2269
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Odp: "Nie płaci się za odprawianie mszy" - papieź Franciszek I
« Odpowiedź #14 dnia: Marca 11, 2018, 07:49:53 »
Nie interesuje mnie sens prawny, czy obyczajowy. Czy Ty naprawdę nie widzisz nic niestosownego w tym, ze o takiej możliwości poinformował dopiero odpłatnie? Ja rozumiem że niewiedza kosztuje, ale chyba w tym przypadku powinno być inaczej.
wszelkie błędy stylistyczne ortograficzne oraz interpunkcyjne są zamierzone. jakiekolwiek powielanie ich bez mojej zgody jest zabronione!