• Strona główna
 • Szukaj
  •  
 • Zaloguj się
  • Nazwa użytkownika: Hasło:
   Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Związki Zawodowe w Zch Police  (Przeczytany 24134 razy)

piotrzpl

 • Gość
Związki Zawodowe w Zch Police
« dnia: Wrzesień 23, 2015, 17:03:08 »
Proponuje porozmawiać tu o Związkach zawodowych w Z.Ch police, o ich relacjach miedzy dyrekcją, przywilejach, działaniach na rzecz pracowników oraz o relacji ZZ a pracownicy. No i wyrażamy tu swoją opinie na ich temat.

Offline Power

 • Wielka Gaduła
 • *******
 • Wiadomości: 560
  • Zobacz profil
Odp: Związki Zawodowe w Zch Police
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 24, 2015, 09:01:46 »
Proponuje porozmawiać tu o Związkach zawodowych w Z.Ch police, o ich relacjach miedzy dyrekcją, przywilejach, działaniach na rzecz pracowników oraz o relacji ZZ a pracownicy. No i wyrażamy tu swoją opinie na ich temat.
Może najpierw określ się, czy pracujesz w GA POLICE lub spółkach zależnych oraz, czy sam jesteś związkowcem, czy nie. Coś mi mówi, że temat "pachnie" kolejna nikomu niepotrzebną zadymą na forum.
Nigdy nie nurkuj do mętnej wody!

Offline Konkret

 • Rozpisuje się
 • *****
 • Wiadomości: 164
  • Zobacz profil
Odp: Związki Zawodowe w Zch Police
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 24, 2015, 12:50:05 »
No to ja postaram się bez zadymy, kilka prostych pytań i jedyne czego oczekuję to kilka prostych odpowiedzi, bez zbędnych dyskusji. Uprzedzając pytania: pracuję w GA Police, jestem zapisany do Związku.

Zacznijmy od Układu Zbiorowego Pracy, którego sygnatariuszem są Związki:
 
Cytuj (zaznaczone)
Par. 3: Pracodawca jest obowiązany w szczególności:
„28. Przeciwdziałać lobbingowi i dyskryminacji w zatrudnieniu oraz zapewnić pracownikom dostęp do przepisów o równym traktowaniu w zatrudnieniu”
Jak to ma się do polityki zatrudniania osób w konkretnym przedziale wiekowym? Jawne dyskryminowanie ze względu na wiek. Czy Związki zrobiły cokolwiek w tej sprawie?
 
Cytuj (zaznaczone)
Par. 3: Pracodawca jest obowiązany w szczególności:
„29. Informować pracowników o możliwości zatrudnienia w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy, a pracowników zatrudnionych na czas określony – o wolnych miejscach pracy”
W biurowcu głównym pracuje sporo osób na umowy-zlecenie, nawet w komórkach posiadających wolne etaty. Czy Związki zrobiły cokolwiek w tej sprawie?
 
W biurowcu głównym pracuje kilka osób zatrudnionych na umowy na czas określony pomimo braku przeciwwskazań by zmienić umowę na czas nieokreślony. Czy Związki zrobiły cokolwiek w tej sprawie?
 
Cytuj (zaznaczone)
Par. 3: Pracodawca jest obowiązany w szczególności:
„30. Prowadzić ewidencję czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą”
Powszechną praktyką w biurowcu głównym jest „brak nadgodzin”. Co prawda pracownicy siedzą czasami (nawet kilka razy w miesiącu) do wieczora, ale oficjalnie nadgodzin nie ma. Czy Związki zrobiły cokolwiek w tej sprawie?
 
Cytuj (zaznaczone)
Par. 29: Plan urlopów ustala Pracodawca, w terminie do 31 grudnia danego roku kalendarzowego na rok następny(…)
Obecnie są naciski, by obowiązkowo wykorzystać  całe urlopy do grudnia tego roku, pomimo, że przepisy Kodeksu Pracy jasno regulują kwestie jak i kiedy pracownik może iść na urlop. Czy Związki zrobiły cokolwiek w tej sprawie?

--------------------------------------------------------------------------------

1) By zostać zatrudnionym na etacie trzeba spełnić odpowiednie warunki, w tym stażu i wykształcenia. Można spotkać osoby, które otrzymały etaty pomimo braku spełniania takich warunków, ale mają szerokie plecy. Czy Związki zrobiły cokolwiek w tej sprawie?
 
2) Podobno pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za taką samą pracę. Mimo tego można spotkać przypadki, kiedy na identycznych stanowiskach pod względem zakresu obowiązków i specyfiki pracy zatrudnione są osoby o skrajnie różnych zarobkach (dla przykładu jedna osoba ma 3100 brutto, druga osoba ma 6500 brutto). Czy Związki zrobiły cokolwiek w tej sprawie?
 
3) Czy Związki prowadzą statystyki odnośnie struktury zatrudnienia i zarobków na Zakładach? Czy Związki posiadają dane odnośnie średnich zarobków dla danego obszaru / stanowiska / jednostki biznesowej / Zakładów? Jeżeli tak to gdzie mógłbym się zapoznać z takimi danymi? Jeżeli Związki takich danych nie posiadają to w jaki sposób Związki dbają o brak dyskryminacji jeżeli chodzi np. o wynagrodzenie kobiet i mężczyzn na identycznych stanowiskach?
 
4) Skoro Zakłady są częścią Grupy Azoty to co zrobiły Związki i co mają zamiar zrobić w przyszłości by ujednolicić zasady zwiększania wynagrodzenia i przyznawania premii w taki sposób, by pracownicy Polic byli tak samo wynagradzani jak np. pracownicy Tarnowa czy Kędzierzyna pracujący na identycznych stanowiskach?
 
5) Jeżeli następują w obszarach zmiany związane z stanem i strukturą zatrudnienia to co Związki zrobiły by zmiany te były jak najmniej niekorzystne dla pracowników i co mają zamiar robić w przyszłości by uniknąć podobnych sytuacji i nie zostać „z ręką w nocniku”?
 
6) Jeżeli od dawna pojawiały się informacje, że w pewnych obszarach jest wiele nieobsadzonych etatów, to co Związki zrobiły by etaty te zostały wypełnione i co mają zamiar robić w przyszłości jeżeli pojawią się podobne sytuacje?

--------------------------------------------------------------------------------

Obecnie Związki czasami tylko się przydają. Jasne, pracownicy dostali bonus za 10 lat na GPW, ale jak policzymy ile przez te 10 lat pracownik wpłacił składek na związki to ten jednorazowy zastrzyk gotówki słabo wygląda, a więc z tej perspektywy układ Pracownik-Związek jest słabo opłacalny dla pracownika. Zapłacił około 4 tysięcy by zyskać niecały 1 tysiąc.
 
Czemu ma służyć utrzymywanie 6 związków zawodowych? Gdyby zostały połączone w jeden duży związek to miałby on znacznie większą siłę negocjacyjną z pracodawcą niż 6 małych podmiotów, które połowę energii na walkę o prawa pracowników marnują na walkę między sobą. Jedynym powodem istnienia takiego stanu rzeczy jest utrzymanie odpowiedniej liczby stołków w zarządach tych związków, przewodniczący, zastępcy przewodniczących, zastępcy zastępców, a które to stołki są obsadzane z klucza partyjnego oraz wedle "zasług i znajomości". A może istnieje inny powód?

Moim zdaniem Związki będą walczyły rękami i nogami by nie dopuścić do sytuacji, w której będą utrzymywane ze składek pracowników zamiast z budżetu przedsiębiorstwa. Teraz tak naprawdę rola Związków polega na robieniu wrażenia, że "bez nich będzie tylko gorzej" by uzasadnić swoje istnienie w ogóle, ale nie muszą w żaden konkretny sposób walczyć o pracowników, bo czy się stoi czy się leży... ::)  99% spornych spraw na linii Pracownik - Pracodawca jest uregulowana w Kodeksie Cywilnym lub Kodeksie Pracy, pozostały 1% spraw załatwiany jest na drodze sądowej, więc gdzie w tym wszystkim rola Związków w obecnej postaci?

piotrzpl

 • Gość
Odp: Związki Zawodowe w Zch Police
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 24, 2015, 13:21:10 »
wiec tak  jestem pracownikiem grupy azoty oraz jestem członkiem związku ,,, co do wypowiedzi kolegi mogę dodać ze związkowcy są po to aby załatwić prace rodzinie (dokładnie zonie, kto i z jakiego wioski p. związkowcy wiedzą), no zapomniałeś dodać ze sa aby udzielać chwilówek zwrotnych a i raz w roku na gwiazdkę prezent, bon czy kilkadziesiąt złotych, a i jeszcze za kasę związkową utrzymywać brzózki organizując imprezy,,,  a sam  zgłaszałem i nie tylko ja problem z posiłkami regeneracyjnymi, i nic jak grochem w ścianę,,, co do związków dokładnie zgadzam się z przedmówcą

Offline Power

 • Wielka Gaduła
 • *******
 • Wiadomości: 560
  • Zobacz profil
Odp: Związki Zawodowe w Zch Police
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 24, 2015, 14:31:15 »
Czy Związki zrobiły cokolwiek w tej sprawie?
pracuję w GA Police, jestem zapisany do Związku.

I odpowiedziałeś sobie na wszystkie pytania i wątpliwości!
Co TY jako związkowiec zrobiłeś dla innych??? Przepraszam, płacisz składki...
Porażka! Pamiętaj, że związki to MY - pracownicy na wydziałach i tu jest siła, bez względu na termin wyborów.
Nigdy nie nurkuj do mętnej wody!

Offline Konkret

 • Rozpisuje się
 • *****
 • Wiadomości: 164
  • Zobacz profil
Odp: Związki Zawodowe w Zch Police
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 24, 2015, 15:52:40 »
Po pierwsze w przeciwieństwie do Związków, mnie przepisy prawa nie chronią przed zwolnieniem jak zacznę robić coś, co się pracodawcy nie spodoba.

Po drugie płacę składki właśnie po to, żeby Związki mnie reprezentowały. Jeżeli to ja mam latać i robić coś za Związki to najpierw poproszę, żeby te wszystkie składki wpływały na moje konto.

Po trzecie twierdzisz, że pracownicy na wydziałach to siła. To pewnie dlatego nikt z pracownikami nie konsultował tych planowanych zmian na pakowniach. Zarząd najnormalniej przestraszył się tej siły  ::)

Nadal oczekuję konkretnych odpowiedzi na zadanie wcześniej pytania.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 24, 2015, 15:57:31 wysłana przez Konkret »

Offline An_na

 • VIP
 • ********
 • Wiadomości: 1370
 • Płeć: Kobieta
  • Zobacz profil
Odp: Związki Zawodowe w Zch Police
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 24, 2015, 17:40:48 »
Konkret- gdybym ja płaciła na coś 4tys w zamian za 1 tys to rodzina by mnie ubezwłasnowolniła:). Nie wiem czy na pewno pracujesz na zakładzie czy może jesteś wynajętym przez kogoś klakierem aby w zz nawalać bo zapomniałeś dodać o 1800 zł netto na karty( gotówka), nagrodzie rocznej( pełne wynagrodzenie wraz z dodatkiem) czyli minimum ok 3000zł brutto, wczasy pod gruszą min 1350, paczka dla dziecka blisko stówka, no i te 800 zl. To ile mamy? SIEDEM tysięcy żywej gotówki dodatkowo przy najniższym wynagrodzeniu. O płaconych a wcześniej wynegocjowanych dodatkach nie wspomnę:900zl miesiecznie za pracę na zmiany, 300 mies za funkcje skoczka, 180ankk zl mies za funcję ratownika chemicznego, tyle samo za technicznego, 2 zł za godzinę pracy dodatku brygadzistowskiego( w miesiącu 176 godzx2zł=352zł). No i 5bop (2 ranki,2 popoludniówki,2nocki=co daje 35 godzin w tygodniu a nie 40 jak ranna zmiana co w roku daje ok trzydziestu paru dni więcej na odpoczynek i regenerację sił). Jubileuszówki co pięć lat a pierwsza już po 10 latach pracy.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 24, 2015, 17:42:28 wysłana przez An_na »

Offline heineken

 • Gaduła
 • ******
 • Wiadomości: 426
  • Zobacz profil
Odp: Związki Zawodowe w Zch Police
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 24, 2015, 18:17:04 »
5bop (2 ranki,2 popoludniówki,2nocki=co daje 35 godzin w tygodniu a nie 40 jak ranna zmiana co w roku daje ok trzydziestu paru dni więcej na odpoczynek i regenerację sił).
zapomniała Pani wspomnieć o erkach (R) czyli 12 dniach dodatkowego przyjścia do pracy.

A o pieniądzach o których Pani pisze
SIEDEM tysięcy żywej gotówki dodatkowo przy najniższym wynagrodzeniu.
to przecież nie z pieniędzy związków.

Offline An_na

 • VIP
 • ********
 • Wiadomości: 1370
 • Płeć: Kobieta
  • Zobacz profil
Odp: Związki Zawodowe w Zch Police
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 24, 2015, 19:22:11 »
Zgadza się. R ki to dodatkowe dni do dopracowania, które już są w tych 35 h tygodniowo o których piasałam. Jest ich w 16to tygodniowym okresie rozliczeniowym od dwóch do czterech w celu wyrównania czasu pracy dla wszystkich brygad. Jedna R to 8 godzin. Brygad jest 5 i nie wszystkie mają po tyle samo godzin w okresie rozliczeniowym,stąd godziny do dopracowania tzw.R. To po pierwsze, po drugie no oczywiście, że te pieniądze nie są od związków tylko wynegocjowne przez nich. Taka ich rola. Z drugiej strony tak krawiec kraje jak mu materii staje. Było ciężko to sami wnioskowaliśmy o odstąpienie od niektórych zapisów tylko po to, aby była praca. Związki nie są od dawania pieniędzy a ich zakres określa ustawa o związkach zawodowych, kodeks pracy itd. Związki dla swoich członków u nas w Policach dają zapomogi w postaci bonów etc. Jako przykład znany mi najbardziej czyli zz ruchu ciągłego: składka 27 zł miesięcznie, "zapomogi"na dzień kobiet 50 zł, na Boże Narodzenie 250zł. Reszta, która zostaje przeznaczana jest na zasiłki statutowe z tytułu urodzenia dziecka, zgonu ojca, matki, dziecka, teścia, teściowej czy samego członka. W Puławach przykładowo nie dają nic.

Post Merge: Wrzesień 24, 2015, 19:28:13
Dla osób, które mają dostęp do intranetu proponuję wejść w zakładkę harmonogramy pracy i zobaczycie jak której brygadzie wychodzi czas pracy i skąd te R :)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 24, 2015, 19:28:13 wysłana przez An_na »

Offline heineken

 • Gaduła
 • ******
 • Wiadomości: 426
  • Zobacz profil
Odp: Związki Zawodowe w Zch Police
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 24, 2015, 21:29:09 »
Pani Anno wiemy skąd erki ale rocznie i tak każda zmiana ma ich po 12 ( czyli raz 4, dwa razy po 2 i raz 2 erki =12 rocznie) i nie są wliczone do tych 35 godzin o których Pani pisała bo jeśli kwartalnie przypadną 4 erki to wtedy mamy 4 x po 7 dni pracy czyli 56 godzin
a nie jak pani pisze 2 ranki + 2 popołudniówki 2 nocki  to 35 godzin bo mi wyszło że to 48 godzin, czyli więcej niż jednozmianowi, a 900 PLN za pracę na zmiany to i tak za mało biorąc pod uwagę fakt że pracujemy w weekendy i święta, podczas gdy jednozmianowcom przysługuje dzień wolny za to że święto przypada w sobotę, wiem zapewnia to ustawa.

Offline Konkret

 • Rozpisuje się
 • *****
 • Wiadomości: 164
  • Zobacz profil
Odp: Związki Zawodowe w Zch Police
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 24, 2015, 23:39:25 »
Pani Anno, postawiłem kilka pytań, wiem, że są niewygodne i zabolało, bo nagle okazało się, że ktoś może nie być zadowolony z obecnej sytuacji, ale sugerowanie, że jestem "wynajętym przez kogoś klakierem" jest nie na miejscu. Ja nie robię takich wycieczek pod Pani adresem i będę wdzięczny za wzajemność w tej kwestii.

Tak jak napisałem, Związki czasami się przydają, co po części Pani potwierdziła, jednak co z całą resztą tematów o które pytałem? Jestem przekonany, że nie tylko ja czekam na odpowiedzi.

Offline Power

 • Wielka Gaduła
 • *******
 • Wiadomości: 560
  • Zobacz profil
Odp: Związki Zawodowe w Zch Police
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 25, 2015, 08:15:58 »
Związki czasami się przydają,
??? ? Hmm, czasami - to znaczy? W Twoim mniemaniu (tak to rozumiem), jak by były poza zakładem w formie, która została przytoczona powyżej (pensje ze składek członków itp.), bardziej by się przydały?? A może "ktoś" - nie mówię, że TY - tęskni za czasami słusznie minionymi i ich duchem doradczym w zakładach pracy w postaci Rady Zakładowej oraz innych ciał doradczych panów dyrektorów ze "zjednoczenia" Ci wszyscy, co mają lat 50+ lub w tych okolicach i więcej, doskonale wiedzą, o czym piszę! Związki w tej postaci, będące bezpośrednio na terenie zakładu i ich władze wybrane przez nas (naszych przedstawicieli wydziałowych) skutkują m.in. tym, że zawsze są "pod ręka". Wszyscy znamy sytuacje pracowników zakładów pracy w, których ZZ nie ma. Oczywiście jest coraz lepiej (na przestrzeni lat), ale tylko dlatego, że zrobił się wokół nich szum medialny - przykład może nie najlepszy - "Biedronki". Kto powie; nie trzeba ZZ w zakładzie, można należeć do związku w ogóle, np. poza zakładem w centrali ZZ, ale nie wyobrażam sobie, że ktoś "obcy" nie nasz przedstawiciel negocjuje nasze sprawy socjalne, czy nagrody lub podwyżki. Co do wynagrodzeń, jak ktoś napisał wyżej, władz związkowych w GA Police, ich formy nie ma co pisać, gdyż wynika to z ustawy o ZZ i dotyczy wszystkich gałęzi gospodarki RP w, których są i działają ZZ.
Taki mały fragment:
Ustawa o związkach zawodowych mówi: jeśli w zakładzie pracuje 150 – 500 członków związku zawodowego, dostaje on na koszt[ firmy etat. Kiedy związek ma ponad 500 członków, dostaje dwa, a gdy załoga liczy ponad 1000 – trzy etaty. Powyżej 2 tys. należą się 4 etaty, a kolejny za każdy rozpoczęty nowy tysiąc członków. Jeżeli liczba pracowników jest mniejsza niż 150, to oddelegowanemu związkowcowi należy się częściowe zwolnienie z obowiązku pracy w miesięcznym wymiarze godzin równym liczbie członków zatrudnionych w zakładzie pracy. Inny artykuł tej samej ustawy wskazuje, że pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może: wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z imiennie wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z innym pracownikiem będącym członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy

Puki co, takie prawo obowiązuje i moim zadaniem dobrze, że tak jest, bo pracodawcy (oczywiście nie wszyscy) wyczynialiby Bóg wie co!.
Nigdy nie nurkuj do mętnej wody!

Offline Konkret

 • Rozpisuje się
 • *****
 • Wiadomości: 164
  • Zobacz profil
Odp: Związki Zawodowe w Zch Police
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 25, 2015, 09:08:45 »
Nie jestem zainteresowany dywagacjami "co by było gdyby", ale tym co jest teraz. Nie interesuje mnie też co było "w czasach minionych". Nie mam zamiaru toczyć bezproduktywnej wojny na argumenty. Postawiłem proste pytania odnośnie działania Związków w ZCHP, czy doczekam się odpowiedzi?

Offline An_na

 • VIP
 • ********
 • Wiadomości: 1370
 • Płeć: Kobieta
  • Zobacz profil
Odp: Związki Zawodowe w Zch Police
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 25, 2015, 14:02:58 »
Konkret: w sprawie naszego ZUZP nie ma niewygodnych pytań ale wybacz to jest forum publiczne i nie będę tutaj pisała bo czytają to różne osoby, z Puław czy Tarnowa również. Pozniej wypisują do roznych ministrow ze u nas jest tak czy inaczej i ze jest to kosztem ich. Są rzeczy lepsze u nas są i lepsze u nich. Potrzebujesz wyjaśnień to przyjdź do pracodawcy czy któregoś ze związków lub ja podjadę i potozmawiamy. Wszystkie zapisy zuzp są przestrzegane. Co do R to okres rozliczeniowy to 16 tygodni a nie kwartał. Naprawdę proszę wejść na intranet i tam jest wszystko jasno wyjaśnione chociażby na samym harmonogramie.

piotrzpl

 • Gość
Odp: Związki Zawodowe w Zch Police
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 25, 2015, 20:37:15 »
no to p.  Aniu zapomniała pani dodać ze wy tez dostajecie te 7 tysiączków, wiec proszę nam nie wypominać, nam co żeśmy wypracowali swoja ciężką praca na produkcji, no ale zapomniała pani dodać ze wykręciliście  produkcje na premii, no i tu wracamy do pytania < jak ma naliczane premie pani w kadrach, pani w rachubie no i związkowcy ???>, i le razy nie mieliście premii kwartalnej ??? a w kwestii dodatku zmianowego no to może pani przyjdzie popracować w wigilie, sylwestra, Wielkanoc albo inne święto ??? co do wyżej wymienionych etatów w związkach, no to patrząc na etaty w związkach, nawet nie wiedziałem ze tak dużo ludzi pracuje w zakładach,,,
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 25, 2015, 20:40:30 wysłana przez piotrzpl »