Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2458) : eval()'d code on line 205
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik  (Przeczytany 1415762 razy)

Offline NESKA

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 65
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3150 dnia: Listopad 23, 2016, 16:34:00 »
Neska, w tym przypadku to kierunki ci się pomyliły. Kontekst mojego pytania, o "czerwone kapturki" był taki, aby można było zakręcić całkowicie kaloryfer podczas np. wietrzenia. Faktem jest, że głowice są nieodpowiednie i należy je wymienić! Szkoda tylko, że Wojtek nie odpisał na moje pytanie; czy można je - kapturki "bezkarnie" założyć,  gdyż trzeba zerwać plomby na głowicy?
Power mój komentarz nie dotyczył Twojego komentarza.

Offline NESKA

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 65
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3151 dnia: Listopad 23, 2016, 18:45:43 »
A niektórzy z RN dalej uparcie nie przyjmują uchwał o odwołanie prezesa tylko usuwają członków RN.No chyba ktoś tu nie myśli delikatnie mówiąc.
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2016, 19:22:34 wysłana przez NESKA »

Offline Gosia

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3152 dnia: Listopad 24, 2016, 10:01:51 »
Jeżeli chodzi o sposób rozliczania ciepła w lokalach, w przypadkach, o których pisze POWER, tj.  np. zerwania plomb, uszkodzenia podzielnika, zdjęcia głowic itp., należy wziąć pod uwagę art. 45a, ust. 11a Ustawy Prawo Energetyczne, o brzmieniu: "Jeżeli użytkownik lokalu nie udostępni właścicielowi lub zarządcy budynku ciepłomierzy, wodomierzy lub urządzeń umożliwiających indywidualne rozliczenie kosztów, niebędących przyrządami pomiarowymi w rozumieniu przepisów metrologicznych, w celu dokonania ich odczytu albo użytkownik lokalu dokona ingerencji w ten przyrząd lub urządzenie w celu zafałszowania jego pomiarów lub wskazań, właściciel lub zarządca budynku może:
1) obciążyć użytkownika tego lokalu, w okresie rozliczeniowym, kosztami ogrzewania w wysokości nie wyższej niż iloczyn średniej wartości kosztów ogrzewania:
a) m3 kubatury budynku wielolokalowego i kubatury lokalu użytkowanego albo
b) m2 powierzchni budynku wielolokalowego i powierzchni lokalu użytkowanego."
Dodam, że zmiany zostały wprowadzone na dzień 1 października 2016 r.

Post Merge: Listopad 24, 2016, 12:49:54
Jeżeli chodzi o sposób rozliczania ciepła w lokalach, w przypadkach, o których pisze POWER, tj.  np. zerwania plomb, uszkodzenia podzielnika, zdjęcia głowic itp., należy kierować się art. 45a, ust. 11a Ustawy Prawo Energetyczne, który brzmi: "Jeżeli użytkownik lokalu nie udostępni właścicielowi lub zarządcy budynku ciepłomierzy, wodomierzy lub urządzeń umożliwiających indywidualne rozliczenie kosztów, niebędących przyrządami pomiarowymi w rozumieniu przepisów metrologicznych, w celu dokonania ich odczytu albo użytkownik lokalu dokona ingerencji w ten przyrząd lub urządzenie w celu zafałszowania jego pomiarów lub wskazań, właściciel lub zarządca budynku może:
1) obciążyć użytkownika tego lokalu, w okresie rozliczeniowym, kosztami ogrzewania w wysokości nie wyższej niż iloczyn średniej wartości kosztów ogrzewania:
a) m3 kubatury budynku wielolokalowego i kubatury lokalu użytkowanego albo
b) m2 powierzchni budynku wielolokalowego i powierzchni lokalu użytkowanego."
Dodam, że zmiany zostały wprowadzone na dzień 1 października 2016 r.
« Ostatnia zmiana: Listopad 24, 2016, 12:49:54 wysłana przez Gosia »

Offline jadwisia

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3153 dnia: Listopad 24, 2016, 12:50:29 »
właściciel lub zarządca budynku może:
1) obciążyć użytkownika tego lokalu, w okresie rozliczeniowym, kosztami ogrzewania w wysokości nie wyższej niż iloczyn średniej wartości kosztów ogrzewania:
a) m3 kubatury budynku wielolokalowego i kubatury lokalu użytkowanego albo
b) m2 powierzchni budynku wielolokalowego i powierzchni lokalu użytkowanego."
Wynika z tego że zarządca może obciążyć użytkownika lokalu tylko średnim rzeczywistym kosztem ogrzania 1m2 powierzchni danego budynku pomnożonym przez powierzchnię lokalu , nie więcej, a więc obecny ryczałt wynoszący 120% kosztów rzeczywistych jest niezgodny z prawem. Co więcej, przepis ten mówi o rozliczaniu na dany budynek a u nas budynki nie są wyposażone w liczniki ciepła na wejściu do budynku. Z tego przepisu wynika że stosowanie podzielników jest bezsensowne, gdyż nawet jeśli ktoś sobie zdejmie te podzielniki, lub je uszkodzi, to i tak zarządca może naliczyć użytkownikowi lokalu tylko średni rzeczywisty koszt ogrzania 1m2 danego budynku pomnożony przez powierzchnię lokalu czyli mówiąc prościej zarządca może naliczyć tylko opłatę w wysokości 100% kosztów rzeczywistych, nie więcej. Co na to Rada Nadzorcza?
« Ostatnia zmiana: Listopad 24, 2016, 13:18:19 wysłana przez jadwisia »

Offline Power

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 560
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3154 dnia: Listopad 24, 2016, 13:49:13 »
tj.  np. zerwania plomb, uszkodzenia podzielnika, zdjęcia głowic itp.

Głowica nie jest urządzeniem pomiarowym i zdjęcie jej czy zablokowanie poprzez "kapturek" nie ma wpływu na wskazania podzielnika. Owszem jest mniejsze zużycie ciepła, a co za tym idzie-oszczędności, o których mówi ustawa. Tak na prawdę, to nie głowice się zdejmuje, a samo pokrętło, które pełni taką samą rolę, jak "czerwony kapturek".
Nigdy nie nurkuj do mętnej wody!

Offline Gosia

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3155 dnia: Listopad 24, 2016, 17:42:48 »
Sądzę, że nie można mieć zastrzeżeń do rozliczenia ciepła w poprzednim sezonie grzewczym wg ryczałtu wynoszącego 120% kosztów rzeczywistych, gdyż zmiany w PE nastąpiły od 1 października 2016 r. Natomiast te zmiany powinny mieć wpływ na rozliczenia ciepła w bieżącym sezonie grzewczym 2016/2017. W związku z tym Spółdzielnia powinna zmienić (dostosować) regulamin rozliczania ciepła do obowiązujących przepisów. Jeżeli to nie nastąpi, to i tak ustawa jest ważniejsza od regulaminu.
Przypominam POWERowi, że w przypadku zerwania plomb, uszkodzenia głowic itp., Spółdzielnia zastosuje do rozliczenia ciepła w lokalu "ryczałt". Osoby, które nie zainstalowały w lokalu podzielników, moim zdaniem też nie mogą mieć ryczałtu na poziomie wyższym niż wskazuje ustawa PE.
« Ostatnia zmiana: Listopad 24, 2016, 17:52:44 wysłana przez Gosia »

Offline solar

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 313
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3156 dnia: Listopad 24, 2016, 22:27:14 »
przepis ten mówi o rozliczaniu na dany budynek a u nas budynki nie są wyposażone w liczniki ciepła na wejściu do budynku.
Jesteś pewna że węzły cieplne w budynkach nie są wyposażone w liczniki ciepła?
_

Offline jadwisia

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3157 dnia: Listopad 24, 2016, 23:14:39 »
Jesteś pewna że węzły cieplne w budynkach nie są wyposażone w liczniki ciepła?
Węzły cieplne nie znajdują się w każdym budynku,a  tylko w węzłach cieplnych są liczniki ciepła, ustawa natomiast nakazuje aby każdy budynek miał na wejściu licznik ciepła w celu rozliczeń na dany budynek. Budynków jest znacznie więcej niż węzłów cieplnych, z reguły jeden węzeł obsługuje kilka budynków. W budynkach w których nie ma węzła cieplnego nie ma też licznika ciepła, jestem tego pewna. Tutaj masz wykaz węzłów cieplnych i jakie budynki obsługują te węzły:  http://www.sm-chemik.pl/dokumenty/wykaz-nieruchomosci-i-wezlow-cieplnych.pdf
« Ostatnia zmiana: Listopad 24, 2016, 23:28:35 wysłana przez jadwisia »

Offline bosman

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 334
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3158 dnia: Listopad 25, 2016, 08:57:52 »
Widzę że węzeł nr 15 to w ogóle jakaś masakra jest, ciekawe gdzie one się znajdują, jak wyglądają i czy ktoś je obsługuje i tam zagląda.

Offline rbk

  • Moderator
  • Stara Gwardia
  • *****
  • Wiadomości: 3865
  • Płeć: Mężczyzna
  • wiecznie głodny króliczek
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3159 dnia: Listopad 25, 2016, 09:15:19 »
Widzę że węzeł nr 15 to w ogóle jakaś masakra jest, ciekawe gdzie one się znajdują, jak wyglądają i czy ktoś je obsługuje i tam zagląda.

Obsługuje, zagląda :)

Offline Power

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 560
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3160 dnia: Listopad 25, 2016, 10:20:50 »
Przypominam POWERowi, że w przypadku zerwania plomb,
Czyli nadal nie można oszczędzać, a pretensje są do A. R i p. P, bo pracują w PEC!? Morze w końcu przewodniczący PN się wypowie, bo - jak pisałem/cytowałem jego słowa - nie wpływa to "Kapturki" na zużycie.
Nigdy nie nurkuj do mętnej wody!

Offline Gosia

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3161 dnia: Listopad 25, 2016, 15:23:13 »
Węzły znajdują się w budynkach, na ogół w pomieszczeniach piwnicznych i są obsługiwane przez pracowników PEC. W węźle cieplnym zlokalizowana są urządzenia do regulacji poszczególnych parametrów dostarczanego ciepła oraz liczniki do jego pomiaru - jednostką rozliczeniową jest GJ. Dodam, że  obsługa węzła wymaga profesjonalnej wiedzy, a więc dobrze, że jest on obsługiwany przez specjalistów z PEC. Ponieważ dostęp do węzła mają tylko pracownicy PEC, sądzę, że i oni dokonują odczytu liczników. Być może odczyt dokonywany jest wraz z przedstawicielem spółdzielni, tego nie wiem. Ale kontrola jakaś musi być.

Offline jadwisia

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3162 dnia: Listopad 26, 2016, 17:32:44 »
Informacja ze strony: https://www.facebook.com/spoldzielcychemikapolice

Mamy nowego wiceprezesa....
Na wczorajszym posiedzeniu Rady Nadzorczej, oprócz szeregu podjętych uchwał, doszło także do zapowiadanego już wcześniej głosowania w sprawie wyboru nowego wiceprezesa Zarządu SM Chemik. Kandydatów na te stanowisko było sześcioro. Rada Nadzorcza w wyjątkowo zgodnej decyzji (jednogłośnie) w drodze wyborów tajnych wybrała Panią Milenę Bauza-Chrzanowską. Pani Milena rozpocznie swoje urzędowanie i pracę w SM Chemik tuż po podpisaniu stosownych umów. Dojdzie do tego w najbliższych dniach.

Offline Jupiter

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3163 dnia: Listopad 26, 2016, 19:43:02 »
Brawo !
Teraz w końcu chyba przyszedł czas na Pana Sz.

Offline bosman

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 334
    • Zobacz profil
Odp: Rozliczenie kosztów C.O. w SM Chemik
« Odpowiedź #3164 dnia: Listopad 26, 2016, 19:45:32 »
A czy ta Pani nie była prezesem w spółdzielni mieszkaniowej natura ? na Przecławiu ? Tam się raczej niczym godnym nie wsławiła.