Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Papież Franciszek zdobywa serca nie tylko katolików...  (Przeczytany 15914 razy)

Offline marek.poczopko

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 88
    • Zobacz profil
Papież Franciszek zdobywa serca nie tylko katolików...
« dnia: Lipca 26, 2013, 15:29:16 »
Bardzo zainteresowały mnie słowa i postawa papieża podczas mszy w kościele św. Marty w Watykanie.
Franciszek przypomniał, że jego drzwi powinny być zawsze otwarte i to dla wszystkich. Księża nie powinni zaś zmieniać się w kontrolerów wiary.
Oto cytat z jego homilii:
"Trzymając się przepisów i nie biorąc pod uwagę intencji i dobrej woli wiernych, księża stają się kontrolerami wiary, zamiast ułatwiać wiarę ludzi".
Druga kwestią był przypadek młodej dziewczyny. Chciała ona ochrzcić dziecko, ale ze względu na brak ślubu kościelnego z jego ojcem, nie otrzymała na to zgody. Papież następująco to skwitował:
"Ta dziewczyna, która miała odwagę kontynuować ciążę, na co natrafia? Na zamknięte drzwi! A to dlatego, że niektórym księżom nie wystarcza siedem sakramentów, ustanowionych przez Jezusa. Oni wprowadzili ósmy: sakrament duszpasterskiej komory celnej".
Przytoczyłem te dwie kwestie, ponieważ widzę spory dysonans i bardzo małą spójność pomiędzy postawą Franciszka i naszych biskupów - chodzi mi o postawę episkopatu w takich sprawach. Nie mówię o księżach parafialnych, ponieważ oni są pionkami wobec dekretów. Piszę o większości członków episkopatu. Ja sam nie otrzymałem w Szczecinie chrztu po urodzeniu, bo mama była panną z dzieckiem. Dopiero przed pierwszą komunia na szybko to się załatwiało. Matka chrzestna mojego dziecka została w ostatniej chwili odciągnięta od tej funkcji, ponieważ nie miała ślubu kościelnego... i trzeba było na godzinę przed chrzcinami szukać nowej:)

Widziałem, jak Franciszek wchodząc po schodach do samolotu wylatując do Brazylii sam niósł czarną swoją podręczna torbę (aktówkę) z dokumentami, ważne, że ciężka była, bo widać, że sprawiało mu trudność ją wnosić....
Do porównania obraz z przed dwóch tygodni w kurii warszawsko - praskiej, gdy reporterka TVN24 postanowiła zatrzymać abp. hosera i chwilę z nim porozmawiać. On niczego nie nosi... Bo po co...  Stoi przy nim młody ksiądz, niesie jego dokumenty i skórzana aktówkę....:)

Kiedy niektórzy biskupi wezmą do serca prośby Franciszka?

Ale co mnie również szalenie ubawiło to apel na stronie episkopatu pt. "Sierpniowa abstynencja - potrzebna, cenna i możliwa" - Apel Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości  -  rozumiem, że inspiracją stała się autopsja przypadku abp. Sławoja Leszka Głodzia :) Więc jest to apel na przykładzie własnym...

Uważam, że Franciszek nie pisałby po to by pisać, tylko wcielałby to w życie tak jak zrobił teraz w Brazylii, kazał zatrzymać swój samochód w dzielnicy marginesu społecznego, wyszedł i chociaż zamienił słowo z tymi ludźmi... Po prostu czuje obrzydzenie i wstyd, gdy porównuję postawę Franciszka i naszych pasibrzuchów...

Jestem przekonany, że wśród księży parafialnych jest większość osób z powołaniem, z wykształceniem, z dobrym sercem, którzy są w terenie i z wiernymi... Tylko co zrobić by skruszyć ten beton w episkopacie? Problem jest jeszcze w tym, że ten beton jest zbrojony...  Szkoda, że nie ideałami Franciszka...
„Najniżej upadło społeczeństwo, które w milczeniu wysłuchuje, jak jawni dranie prawią mu kazania o moralności”

Offline TrzebieżCITY

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1113
    • Zobacz profil
Papież Franciszek zdobywa serca nie tylko katolików...
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 26, 2013, 18:43:54 »
Ojciec Święty jest solą w oku i sumieniem tych rozpasańców. Pytanie tylko, czy ONI mają sumienie... Zdecydowana większość modli się do mamony i jej tylko służy... Obawiam się, że Franciszek mimo najszczerszych chęci nie skruszy tego tępego betonu... NIESTETY :(
Oddaj cząstkę siebie innym...To nie boli,a może uratować komuś życie...DKMS przeciwko białaczce... Paweł, żeby było prościej...

Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Papież Franciszek zdobywa serca nie tylko katolików...
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 26, 2013, 21:17:14 »
Cytat: "marek.poczopko"
Druga kwestią był przypadek młodej dziewczyny. Chciała ona ochrzcić dziecko, ale ze względu na brak ślubu kościelnego z jego ojcem, nie otrzymała na to zgody. Papież następująco to skwitował:
"Ta dziewczyna, która miała odwagę kontynuować ciążę, na co natrafia? Na zamknięte drzwi! A to dlatego, że niektórym księżom nie wystarcza siedem sakramentów, ustanowionych przez Jezusa. Oni wprowadzili ósmy: sakrament duszpasterskiej komory celnej".


Jest to kwestia wykładni przepisów - ciężko jednoznacznie stwierdzić, która postawa jest lepsza, bo jedna i druga ma swoje plusy i minusy ;).

Cytat: "marek.poczopko"
Przytoczyłem te dwie kwestie, ponieważ widzę spory dysonans i bardzo małą spójność pomiędzy postawą Franciszka i naszych biskupów - chodzi mi o postawę episkopatu w takich sprawach. Nie mówię o księżach parafialnych, ponieważ oni są pionkami wobec dekretów.


j.w.

Cytat: "marek.poczopko"
Piszę o większości członków episkopatu.


Podejrzewam, że większości członków episkopatu nawet na oczy w mediach nie widziałeś, więc byłbym raczej ostrożny z tą "większością".

Cytat: "marek.poczopko"
Ja sam nie otrzymałem w Szczecinie chrztu po urodzeniu, bo mama była panną z dzieckiem.


Tak jak pisałem - jest to kwestia wykładni przepisów: wg jednej matka żyjąca w związku niesakramentalnym nie jest w stanie spełnić przyrzeczenia złożonego przy chrzcie dziecka, że będzie go wychowywać w duchu wiary katolickiej. Inna interpretacja za to mówi, że dziecko nie jest niczemu winne i przez to powinno mieć możliwość przyjęcia sakramentu ;). Ale tak jak pisałem już wyżej - jedna i druga teoria ma swoje plusy i minusy.

Cytat: "marek.poczopko"
Matka chrzestna mojego dziecka została w ostatniej chwili odciągnięta od tej funkcji, ponieważ nie miała ślubu kościelnego...


Sytuacja analogiczna do opisanej powyżej - rodzice chrzestni również składają przyrzeczenie.

Cytat: "marek.poczopko"
Kiedy niektórzy biskupi wezmą do serca prośby Franciszka?


Najpierw niech duchowni wezmą do serca sprawy stricte teologiczne (na które ogromny nacisk kładł Benedykt XVI), bo zdarza się, że mają z tym problemy. A właśnie te kwestie z wystąpień papieża Franciszka są najistotniejsze - szkoda - szkoda tylko, że media o tym już nie wspominają skupiając się na jakichś zewnętrznych szczegółach.

Cytat: "marek.poczopko"
ozumiem, że inspiracją stała się autopsja przypadku Sławoja Leszka Głodzia


Rozumiem, że masz twarde dowody potwierdzające to oskarżenie i nie boisz się ewentualnego procesu sądowego o zniesławienie?

Cytat: "marek.poczopko"
kazał zatrzymać swój samochód w dzielnicy marginesu społecznego, wyszedł i chociaż zamienił słowo z tymi ludźmi...


Mam nadzieję, że to nie okaże się dla Franciszka zabójcze - oj ciężko z nim ma jego ochrona ;).

Cytat: "marek.poczopko"
Po prostu czuje obrzydzenie i wstyd, gdy porównuję postawę Franciszka i naszych pasibrzuchów...


Widać, jak bardzo powierzchownie znasz Kościół...

Cytat: "TrzebieżCITY"
Ojciec Święty jest solą w oku i sumieniem tych rozpasańców. Pytanie tylko, czy ONI mają sumienie... Zdecydowana większość modli się do mamony i jej tylko służy... Obawiam się, że Franciszek mimo najszczerszych chęci nie skruszy tego tępego betonu... NIESTETY


Znowu mowa o jakiejś bliżej nieokreślonej "większości", która wręcz obraża wielu poczciwych ludzi. Osobiście poznałem i wielokrotnie rozmawiałem z 4 szczecińskimi biskupami i uważam, że są (a w przypadku śp. abp. Kamińskiego - był) to bardzo poczciwi ludzie.

Pozdrawiam
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

Offline marek.poczopko

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 88
    • Zobacz profil
Papież Franciszek zdobywa serca nie tylko katolików...
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 26, 2013, 22:05:35 »
Rozumiem, że nie wszyscy czytają w mediach rzeczy niepochlebnych. Proszę przeczytać to  http://www.wprost.pl/ar/392238/Powazne-zarzuty-wobec-abp-Glodzia-Pil-wyzywal-ponizal/     Gazeta  Wprost...  Sam winny przyznał się do choroby alkoholowej i obiecał, że będzie z tym walczył po tej akcji... więc o jakim zniesławieniu mówimy? Chyba Wprost pierwszy miałby proces...
„Najniżej upadło społeczeństwo, które w milczeniu wysłuchuje, jak jawni dranie prawią mu kazania o moralności”

Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Papież Franciszek zdobywa serca nie tylko katolików...
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 26, 2013, 22:18:07 »
Anonimy mogą pisać różne rzeczy, ale wiarygodne to dla mnie nie jest w żadnym stopniu. Co do feralnego artykułu Wprost to abp. Głódź w swoim oświadczeniu napisał, że artykuł jest pomówieniem, choć nie ukrywa, że zdarzały mu się chwile słabości - przynajmniej ja to w ten sposób rozumiem, że chodzi o jednostkowe przypadki, a o domniemanej chorobie nic nie ma.
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

Offline marek.poczopko

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 88
    • Zobacz profil
Papież Franciszek zdobywa serca nie tylko katolików...
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 26, 2013, 23:10:47 »
ja choroba nazywam słabości hierarchy a nie jednostkę chorobową w tym przypadku.
Ja pisze o niektórych biskupach a nie o wszystkich...
Proszę ustosunkować się jeszcze do mojego fragmentu o tej ciężkiej torbie podręcznej - dlaczego papież może sam dźwigać torbę a wielebny wysługuje się księdzem z nim chodzącym?
No i kiedy runie ten beton w postaci nie których jak to kolega trzebież city napisał rozpasańców... Co zrobić by ich ręka boża dosięgnęła za życia?
Ja lubię  seniora abp Gocłowskiego z Trójmiasta... Rzeczowy człowiek. On mi bierzmowanie dawał jeszcze za czasów jak drzazga i nazar hostie w boże ciało nosili za proboszcza Kazieczko- ci wymienieni też są dobrzy - to gdzie jesteś i co robisz zależy od czasów. jak kościół przoduje tam się udzielasz a jak kościół robi się szczegółem do albo w progi partii lub odry wchodzisz:) Ci ludzie zawsze sobie radzą:)  To taki mały wtręt poboczny:)
„Najniżej upadło społeczeństwo, które w milczeniu wysłuchuje, jak jawni dranie prawią mu kazania o moralności”

Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Papież Franciszek zdobywa serca nie tylko katolików...
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 26, 2013, 23:25:47 »
Cytat: "marek.poczopko"
ja choroba nazywam słabości hierarchy a nie jednostkę chorobową w tym przypadku.


W  moim poście odniosłem się do potencjalnego alkoholizmu, bo z kontekstu wywnioskowałem, że o to Ci chodzi. Jak dla mnie jednostkowe przypadki "świętowania" nie są chorobą, aczkolwiek zaznaczam, że owszem - przeginanie w tych sprawach też jest naganne. Tylko dla jednego obserwatora przeginanie zaczyna się od 0,7 na głowę, a dla innego od dwóch lampek czerwonego wina gronowego.

Cytat: "marek.poczopko"
Proszę ustosunkować się jeszcze do mojego fragmentu o tej ciężkiej torbie podręcznej - dlaczego papież może sam dźwigać torbę a wielebny wysługuje się księdzem z nim chodzącym?


Podejrzewam, że w tym zakresie może mieć duży wpływ różnica między kulturą latynoską, a europejską. Tam po prostu inaczej się żyje, co można zobaczyć choćby teraz przy okazji ŚDM.

Cytat: "marek.poczopko"
jak kościół robi się szczegółem do albo w progi partii lub odry wchodzisz:) Ci ludzie zawsze sobie radzą:) To taki mały wtręt poboczny:)


Proszę w tym dziale nie poruszać tematyki bagna politycznego ;). Dziękuję.
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4672
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
Papież Franciszek zdobywa serca nie tylko katolików...
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 27, 2013, 00:18:49 »
Właśnie oglądam relację z Drogi Krzyżowej (w lipcu !) i przyznam, że jestem tak samo zażenowany tym komercyjnym cyrkiem, jak Ojciec Święty... Jak można z takiego subtelnego i pełnego cierpienia wydarzenia zrobić medialne show???

Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Papież Franciszek zdobywa serca nie tylko katolików...
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 27, 2013, 00:26:07 »
Cytat: "DEtonator"
Właśnie oglądam relację z Drogi Krzyżowej (w lipcu !)


Drogę Krzyżową można odprawiać cały rok ;).

Cytat: "DEtonator"
przyznam, że jestem tak samo zażenowany tym komercyjnym cyrkiem, jak Ojciec Święty... Jak można z takiego subtelnego i pełnego cierpienia wydarzenia zrobić medialne show???


No tegoroczne ŚDM mają baaardzo duży rozmach i bogaty program artystyczny. Czasami ich rozmach przypomina mi olimpiady :P. Niestety nie mam jak teraz obadać transmisji - pewnie jutro sobie obejrzę to na yt, ale tak jak mówię - religijność w Ameryce Łacińskiej ma całkiem inną formę niż u nas. Więc to też może budzić pewien dysonans u nas Europejczyków ;).
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4672
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
Papież Franciszek zdobywa serca nie tylko katolików...
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 27, 2013, 00:34:18 »
Cytat: "Kuba"
Drogę Krzyżową można odprawiać cały rok ;) .


Pewnie, że można. To tak samo jak twierdzić, ze Bóg jest wszędzie i nie trzeba chodzić w niedziele do kościoła.

Cytat: "Kuba"
religijność w Ameryce Łacińskiej ma całkiem inną formę niż u nas.


Jasne, widać to po zarobionych mafiozach handlujących narkotykami i jednocześnie modlących się do Świętej Panienki. :)

Offline marek.poczopko

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 88
    • Zobacz profil
Papież Franciszek zdobywa serca nie tylko katolików...
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 27, 2013, 07:55:41 »
a jak ma się ten przypadek do ideałów i postawy Franciszka? Przecież to jest hańba, grzech, skandal i kuriozum... Biskup w takiej sytuacji? Wstyd...
http://spoleczenstwo.newsweek.pl/sprawa-biskupa-jareckiego--pol-roku-w-zawieszeniu-za-wypadek-po-pijanemu,100764,1,1.html
Tu nawet nie ma czego komentować. Wybitnie jednoznaczna i skandaliczna sytuacja... Autorytet dla wiernych w tak trudnych czasach...
„Najniżej upadło społeczeństwo, które w milczeniu wysłuchuje, jak jawni dranie prawią mu kazania o moralności”

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4672
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
Papież Franciszek zdobywa serca nie tylko katolików...
« Odpowiedź #11 dnia: Lipca 27, 2013, 08:26:17 »
Cytat: "marek.poczopko"
Przecież to jest hańba, grzech, skandal i kuriozum... Biskup w takiej sytuacji? Wstyd...


Bez przesady, dostał wyrok z zakazem, też uważam że za krotki, jednak nie zapominaj, że to sąd jest od wydawania wyroków, nie biskup. Przyznał się, przeprosił. Po co jeszcze kopać leżącego? Ja bym się przyczepił się do innych, hodujących przy pałacach daniele np. Po co im to?

Offline marek.poczopko

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 88
    • Zobacz profil
Papież Franciszek zdobywa serca nie tylko katolików...
« Odpowiedź #12 dnia: Lipca 27, 2013, 09:36:44 »
mam nadzieję, że ta dobra kiełbasa do zakąski nie była z tych danieli... tu wszystko jest możliwe - ręka rękę myje i najdrobniejsze niedopracowania nieprecyzyjnych przepisów prawnych są wykorzystywane...  Ludzie tak robią to duchownemu nie wypada? Ma taki kaprys i co mu zrobicie? Nie wiedziałem o tych danielach:)  Przeczytałem sobie ten artykuł i wszystko jasne:)  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,13873858,Radni_chca_kontroli_danieli__Abp_Glodz___Prosze_mnie.html
„Najniżej upadło społeczeństwo, które w milczeniu wysłuchuje, jak jawni dranie prawią mu kazania o moralności”

Offline TrzebieżCITY

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1113
    • Zobacz profil
Papież Franciszek zdobywa serca nie tylko katolików...
« Odpowiedź #13 dnia: Lipca 27, 2013, 12:58:49 »
Miałem okazję na nieszczęście widzieć amatora Danieli w Akcji gdy służyłem w wojsku... Mięliśmy na swoim okręcie podczas ogólnopolskich manewrów desant 40 kapelanów pod przywództwem metropolity gdanskiego ;/ Powiem tylko tyle, że to co ludzie mówią to szczera prawda... To było 11 lat temu i jak widać nic się nie zmieniło, miłość do kieliszka została niestety.
Oddaj cząstkę siebie innym...To nie boli,a może uratować komuś życie...DKMS przeciwko białaczce... Paweł, żeby było prościej...

Offline marek.poczopko

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 88
    • Zobacz profil
Papież Franciszek zdobywa serca nie tylko katolików...
« Odpowiedź #14 dnia: Lipca 27, 2013, 13:26:58 »
no ale jak można z jednej strony nosić na piersi metalowy biskupi krzyż a z drugiej strony lubować się z alkoholu? Przecież te dwie rzeczy i w takiej osobie winny się wykluczać...
„Najniżej upadło społeczeństwo, które w milczeniu wysłuchuje, jak jawni dranie prawią mu kazania o moralności”