Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Ogólne] Abdykacja Papieża Benedykta XVI  (Przeczytany 20202 razy)

Offline TrzebieżCITY

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1113
    • Zobacz profil
[Ogólne] Abdykacja Papieża Benedykta XVI
« Odpowiedź #30 dnia: Lutego 28, 2013, 18:57:39 »
Cytat: "Kuba"
Cytat: "secha"
Dla mnie to zwykłe tchórzostwo i lenistwo.


Ciekawe, co będziesz mówił w wieku 86 lat :P
Przypomnij sobie Jana Pawła II, i Jego cierpienie... Benedykt XVI w porównaniu do "Naszego" Papieża jest zdecydowanie zdrowszy... Moim skromnym zdaniem przyszły Ojciec Święty powinien zmienić prawo kanoniczne, tak aby możliwość wyboru na Papieża była ograniczona wiekowo, np.kardynał może mieć maksymalnie 55 lat, żeby papież miał świeży umysł i siły do jak najdłuższego kierowania kościołem.  Pozdrawiam
Oddaj cząstkę siebie innym...To nie boli,a może uratować komuś życie...DKMS przeciwko białaczce... Paweł, żeby było prościej...

Offline police1260

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 60
    • Zobacz profil
[Ogólne] Abdykacja Papieża Benedykta XVI
« Odpowiedź #31 dnia: Lutego 28, 2013, 20:00:28 »
Czy także przy abdykacji biją dzwony?
Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Ogólne] Abdykacja Papieża Benedykta XVI
« Odpowiedź #32 dnia: Lutego 28, 2013, 20:08:15 »
Tak, wg zalecenia ks. abpa A. Dzięgi wszystkie dzwony w kościołach naszej archidiecezji miały bić przez 8 minut, co symbolizowało 8 lat pontyfikatu :)

Cytat: "TrzebieżCITY"
Moim skromnym zdaniem przyszły Ojciec Święty powinien zmienić prawo kanoniczne, tak aby możliwość wyboru na Papieża była ograniczona wiekowo, np.kardynał może mieć maksymalnie 55 lat, żeby papież miał świeży umysł i siły do jak najdłuższego kierowania kościołem.


Prawo ustąpienia ze Stolicy Apostolskiej w dowolnym momencie funkcjonuje w prawie kanonicznym dobrych kilka wieków :).
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

j.7

  • Gość
[Ogólne] Abdykacja Papieża Benedykta XVI
« Odpowiedź #33 dnia: Lutego 28, 2013, 21:57:58 »
I stało się faktem. Papież abdykował a właściwie zrezygnował. Jak usłyszałem komentarz jakiegoś Kardynała, Papież rezygnuje, nie abdykuje, bo abdykacja to zrzeczenie się na członka rodziny, np. syna lub wnuka, jak w monarchiach.

Cytat: "Daria"
Taaak... zastanawiające jest też w jakiej intencji wspomniany ksiądz mówił to co mówił...


Wspomniany ksiądz nie mówił w żadnej intencji. On po prostu bredził, tak jak zdarza się to coraz częściej wielu. Jest np. taki jeden w Toruniu i bredzi już od lat.
Na szczęście kościół, to nie tylko księża, ale przede wszystkim zwykli ludzie i ich wiara.
http://police-polska.blog.onet.pl/2013/02/25/sa-tacy-ludzie%e2%80%a6/

Offline TrzebieżCITY

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1113
    • Zobacz profil
[Ogólne] Abdykacja Papieża Benedykta XVI
« Odpowiedź #34 dnia: Lutego 28, 2013, 22:39:02 »
Cytat: "Kuba"
Tak, wg zalecenia ks. abpa A. Dzięgi wszystkie dzwony w kościołach naszej archidiecezji miały bić przez 8 minut, co symbolizowało 8 lat pontyfikatu :)

Cytat: "TrzebieżCITY"
Moim skromnym zdaniem przyszły Ojciec Święty powinien zmienić prawo kanoniczne, tak aby możliwość wyboru na Papieża była ograniczona wiekowo, np.kardynał może mieć maksymalnie 55 lat, żeby papież miał świeży umysł i siły do jak najdłuższego kierowania kościołem.


Prawo ustąpienia ze Stolicy Apostolskiej w dowolnym momencie funkcjonuje w prawie kanonicznym dobrych kilka wieków :).
Więc sam wiesz ilu papieży skorzystało z tego prawa. Chodzi o ciągłość w kierowaniu wspólnotą katolicką. Nasz Jan Paweł miał 58 lat w momencie wyboru, Benedykt bodajże 78. Czy prawo kanoniczne zezwala na wybór tak wiekowego kardynała? Nie mam najmniejszego zamiaru obrażać, bo zapisze się jako WIELKI teolog, ale kościołowi potrzeba młodszej krwi. Pozdrawiam
Oddaj cząstkę siebie innym...To nie boli,a może uratować komuś życie...DKMS przeciwko białaczce... Paweł, żeby było prościej...

Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Ogólne] Abdykacja Papieża Benedykta XVI
« Odpowiedź #35 dnia: Lutego 28, 2013, 22:57:28 »
Cytat: "TrzebieżCITY"
Więc sam wiesz ilu papieży skorzystało z tego prawa.


Różne źródła różnie podają, ale było ich kilku ;).

Cytat: "TrzebieżCITY"
Chodzi o ciągłość w kierowaniu wspólnotą katolicką.


Ciągłość jest cały czas - wszak kolejni papieże nie znoszą w kwestiach moralności i wiary dorobku swoich poprzedników, ale jedynie go uzupełniają.

Cytat: "TrzebieżCITY"
Czy prawo kanoniczne zezwala na wybór tak wiekowego kardynała? Nie mam najmniejszego zamiaru obrażać, bo zapisze się jako WIELKI teolog, ale kościołowi potrzeba młodszej krwi.


Zezwala nawet na wybór 110-letniego człowieka - i to nawet takiego spoza kolegium kardynalskiego, a i nawet nie będącego biskupem :). Myślę, że w Kościele są potrzebne zarówno długie pontyfikaty młodych w dniu wyboru papieży, jak również i te krótsze z uwagi na podeszły wiek nowo wybranego papieża - to wszystko zależy od tego, na jakie czasy przypada dany pontyfikat.

I pontyfikat Benedykta XVI był z pewnością potrzebny, bo dzięki jego apelom o powrót do korzeni wiary dążył do zapobieżenia podziałowi Kościoła na dwie frakcje - modernistyczną i tradycyjną, którego symptomy były już widoczne. I myślę, że właśnie taki papież był potrzebny na te trudne czasy, którym on dzielnie stawił czoła.
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

Offline Daria

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 933
    • Zobacz profil
[Ogólne] Abdykacja Papieża Benedykta XVI
« Odpowiedź #36 dnia: Marca 01, 2013, 12:38:16 »
Cytat: "Kuba"

Ciągłość jest cały czas - wszak kolejni papieże nie znoszą w kwestiach moralności i wiary dorobku swoich poprzedników, ale jedynie go uzupełniają.
 

I pontyfikat Benedykta XVI był z pewnością potrzebny, bo dzięki jego apelom o powrót do korzeni wiary dążył do zapobieżenia podziałowi Kościoła na dwie frakcje - modernistyczną i tradycyjną, którego symptomy były już widoczne.


O ile dobrze zrozumiałam chodzi o utrzymanie status quo? Jeśli tak to Benedykt XVI nie miał szans na przeprowadzenie reform. I... zrezygnował, wycofał się z powodu bezradności i zwątpienia? To nie jest nieprawdopodobne.
- Znaj i uwzględniaj zdanie innych -

Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Ogólne] Abdykacja Papieża Benedykta XVI
« Odpowiedź #37 dnia: Marca 01, 2013, 13:00:35 »
Cytuj (zaznaczone)
O ile dobrze zrozumiałam chodzi o utrzymanie status quo?


Nie chodzi o zachowanie status quo, ale aby wszelkie zmiany nie miały charakteru rewolucyjnego, bowiem jak wiadomo każda rewolucja pożera swe dzieci.

Cytat: "Daria"
Jeśli tak to Benedykt XVI nie miał szans na przeprowadzenie reform.


Reform przeprowadził wiele, choć nie były rewolucyjne (patrz wyżej) - a tym samym niezbyt spektakularne, ale niezmiernie istotnie. Do takich reform zalicza się m.in. zaostrzenie procedur ws. postępowania z pedofilią w Kościele, "powrót" do rytu trydenckiego, sygnał o możliwości powrotu lefebrystów do Kościoła itd. Jest tego naprawdę sporo biorąc pod uwagę długość pontyfikatu Benedykta XVI.

Dlatego uważam, że akurat to w najmniejszym stopniu nie było powodem rezygnacji :).
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

Offline Daria

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 933
    • Zobacz profil
[Ogólne] Abdykacja Papieża Benedykta XVI
« Odpowiedź #38 dnia: Marca 01, 2013, 13:47:47 »
Cytat: "Kuba"
Do takich reform zalicza się m.in. zaostrzenie procedur ws. postępowania z pedofilią w Kościele, ...


Czy reforma? Jak zwał tak zwał, doszło do spotkania twarzą w twarz z ofiarami i padło (po raz pierwszy) słowo coś lub wiele znaczące - ,,Przepraszam".
- Znaj i uwzględniaj zdanie innych -

Offline TrzebieżCITY

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1113
    • Zobacz profil
[Ogólne] Abdykacja Papieża Benedykta XVI
« Odpowiedź #39 dnia: Marca 01, 2013, 17:49:33 »
Cytat: "Kuba"
Zezwala nawet na wybór 110-letniego człowieka
Kompletny brak logiki w postępowaniu, bo kardynal przekraczający 75 lat nie może brac udziału w konklawe. Kompletnie niezrozumiałe dla mnie. Z jedej strony papież tak, ale uczestnik konklawe już nie, bo za stary.
Oddaj cząstkę siebie innym...To nie boli,a może uratować komuś życie...DKMS przeciwko białaczce... Paweł, żeby było prościej...

Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Ogólne] Abdykacja Papieża Benedykta XVI
« Odpowiedź #40 dnia: Marca 01, 2013, 18:38:48 »
Cytat: "Daria"
Czy reforma?


Z punktu widzenia prawnego myślę, że można te zmiany spokojnie nazwać reformą :). Co do reszty postu - zgadza się, było to początkiem zintesyfikowania działań przeciwko tego rodzaju przestępstwom.

Cytat: "TrzebieżCITY"
Kompletny brak logiki w postępowaniu, bo kardynal przekraczający 75 lat nie może brac udziału w konklawe. Kompletnie niezrozumiałe dla mnie. Z jedej strony papież tak, ale uczestnik konklawe już nie, bo za stary.


Nie 75, a 80 lat ;). A logiki w tym jest jak dla mnie sporo, bo dzięki temu, że nie ma żadnego ograniczenia wiekowego osoby wybranej na papieża, każdy kardynał, a nawet biskup, czy też prezbiter ma szansę (przynajmniej teoretyczną) na zostanie papieżem. Wprowadzając ograniczenie maksymalnego wieku, w jakim może być wybrany nowy papież automatycznie wykluczałoby sporą część duchowieństwa.

A cenzus wieku kardynałów mogących wziąć udział w konklawe wg mnie może wypływać z tradycji - wcześniej wiązało się to też zapewne z tym, że wyprawa do Rzymu wiązała się z długą podróżą, która była ciężka do zniesienia powyżej określonego wieku.
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

Offline TrzebieżCITY

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1113
    • Zobacz profil
[Ogólne] Abdykacja Papieża Benedykta XVI
« Odpowiedź #41 dnia: Marca 01, 2013, 19:20:37 »
Cytuj (zaznaczone)
Nie 75, a 80 lat  . A logiki w tym jest jak dla mnie sporo, bo dzięki temu, że nie ma żadnego ograniczenia wiekowego osoby wybranej na papieża, każdy kardynał, a nawet biskup, czy też prezbiter ma szansę (przynajmniej teoretyczną) na zostanie papieżem. Wprowadzając ograniczenie maksymalnego wieku, w jakim może być wybrany nowy papież automatycznie wykluczałoby sporą część duchowieństwa.

A cenzus wieku kardynałów mogących wziąć udział w konklawe wg mnie może wypływać z tradycji - wcześniej wiązało się to też zapewne z tym, że wyprawa do Rzymu wiązała się z długą podróżą, która była ciężka do zniesienia powyżej określonego wieku.
_________________
To już wogle nie ma sensu, bo skoro podróż jest męcząca dla kardynała w podeszłym wieku, to tym bardziej sprawowanie tej funkcji jest męczące i właśnie ograniczenie wieku kardynała do 80 lat, mogącego brac udział w konklawe jest właśnie wykluczeniem pewnej części purpuratów. To jest fair? Logiki w tym żadnej nie ma i najwyższy czas na zmiany.
Oddaj cząstkę siebie innym...To nie boli,a może uratować komuś życie...DKMS przeciwko białaczce... Paweł, żeby było prościej...

Offline Daria

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 933
    • Zobacz profil
[Ogólne] Abdykacja Papieża Benedykta XVI
« Odpowiedź #42 dnia: Marca 01, 2013, 19:42:27 »
Cytat: "TrzebieżCITY"
To już wogle nie ma sensu, ... Logiki w tym żadnej nie ma ...


Może jednak jest... jeśli komuś bardzo zależy na krótkich pontyfikatach.
- Znaj i uwzględniaj zdanie innych -

Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Ogólne] Abdykacja Papieża Benedykta XVI
« Odpowiedź #43 dnia: Marca 01, 2013, 19:58:47 »
Cytat: "TrzebieżCITY"
bo skoro podróż jest męcząca dla kardynała w podeszłym wieku


Mówiłem o realiach historycznych, teraz trudny podróży są dużo mniejsze :). A papież do czasu pontyfikatu Jana Pawła II bardzo rzadko wychodził poza Spiżową Bramę Watykanu, więc jego mobilność nie była taka ważna.

Cytat: "TrzebieżCITY"
Logiki w tym żadnej nie ma i najwyższy czas na zmiany.


Myślę, że nie potrzeba żadnych zmian - wystarczy odpowiednie rozeznanie kardynałów by wybrany został odpowiedni człowiek. Gwarantuję Ci, że wiedzą jak odpowiedzialne zadanie przed nimi stoi :).
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

Offline TrzebieżCITY

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1113
    • Zobacz profil
[Ogólne] Abdykacja Papieża Benedykta XVI
« Odpowiedź #44 dnia: Marca 01, 2013, 20:13:11 »
Cytat: "Kuba"
Cytat: "TrzebieżCITY"
bo skoro podróż jest męcząca dla kardynała w podeszłym wieku


Mówiłem o realiach historycznych, teraz trudny podróży są dużo mniejsze :). A papież do czasu pontyfikatu Jana Pawła II bardzo rzadko wychodził poza Spiżową Bramę Watykanu, więc jego mobilność nie była taka ważna.

Cytat: "TrzebieżCITY"
Logiki w tym żadnej nie ma i najwyższy czas na zmiany.


Myślę, że nie potrzeba żadnych zmian - wystarczy odpowiednie rozeznanie kardynałów by wybrany został odpowiedni człowiek. Gwarantuję Ci, że wiedzą jak odpowiedzialne zadanie przed nimi stoi :).
Kubo, na konklawe polityka i kalkulacja będzie rządziła moim skromnym zdaniem... Ustępującego papieża moim zdaniem przerosła funkcja. To było widać po Nim samym. Potrzeba charyzmatycznego przywodcy Bożej owczarni, który uporządkuje bałagan i niegodziwości wkoło siebie i sprawi, że ludzie, zwłaszcza młodzi powrócą do kościołów. Bardzo bym tego chciał, a jak będzie zobaczymy. Co do mobilności Papieży, to ona była jak najbardziej potrzebna i wygodnictwo przemawiało za nimi, a nie naśladownctwo św. Piotra.
Oddaj cząstkę siebie innym...To nie boli,a może uratować komuś życie...DKMS przeciwko białaczce... Paweł, żeby było prościej...