Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Ogólne] Abdykacja Papieża Benedykta XVI  (Przeczytany 20201 razy)

Offline Daria

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 933
    • Zobacz profil
[Ogólne] Abdykacja Papieża Benedykta XVI
« Odpowiedź #15 dnia: Lutego 13, 2013, 10:59:44 »
Cytat: "Kuba"
Odnośnie rozbieżności co do ilości papieskich abdykacji polecam link:
http://gosc.pl/doc/1453931.Ilu-papiezy-zrezygnowalo-Wyjasniamy-rozbieznosci


No tak. Tylko, że jakoś w tym temacie mało osobistych refleksji co do ostatniej rezygnacji. Poniedziałkowa wiadomość mnie zaskoczyła. Niewątpliwie trudna decyzja. Pokazuje też, że z każdego urzędu można ustąpić.


Cytat: "KrP"
Murzyna jak już. W Polsce żyjemy.

A niech... Na tamten moment zapomniałam ;)
- Znaj i uwzględniaj zdanie innych -

Offline Wojtek Dudek

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1120
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Ogólne] Abdykacja Papieża Benedykta XVI
« Odpowiedź #16 dnia: Lutego 13, 2013, 11:56:45 »
Cytat: "Daria"
Niewątpliwie trudna decyzja.

Nie rozumiem Dario dlaczego uważasz tę decyzję za trudną…? Decyzja jak wiele innych. Nie mam siły, nie potrafię temu poradzić, nie mam zdrowia, nie chce mi się  – rezygnuję. Swego czasu jeden z papieży zrezygnował z tronu tylko dlatego, że nie odpowiadały mu luksusy i przepych w rezydencjach watykańskich. Wybiorą następcę i on to poprowadzi. Ot i wszystko. Z tego powodu przecież świat się nie zawali. Myślę, że Jan Paweł II też by to zrobił gdyby nie zaniemógł aż tak bardzo, by być tak wykorzystywanym przez otoczenie do czerpania korzyści. Tak! Bo JPII był właśnie okrutnie wykorzystywany. Benedykt nie ma w Watykanie tak rozległego zaplecza niemieckiego, które by wykorzystywało go w taki sposób jak wykorzystywano cierpienia Jana Pawła II. A wszystko tylko po to, aby utrzymać władzę w Watykanie jak najdłużej, nawet kosztem bolesnych tortur zadawanych przez rzekomych przyjaciół. Niestety! Każda władza deprawuje, nawet ta, która z założenia powinna być czysta i wolna od tego typu zjawisk. Ja nie zapomnę słów Wojtyły, kiedy w bólu i cierpieniu wręcz narzekał mówiąc „co wy ze mną robicie?!” Jednak nasze watykańskie i nie tylko watykańskie duchowieństwo w nieudolnie propagandowy sposób próbowało wciskać medialny kit, że papież sobie tak zażartował. Bardziej okrutnego żartu nie można było z tego zrobić. Podziwiam Benedykta za tę decyzję i pozostaję pełen współczucia dla JPII za tortury, na jakie skazali go pazerni „przyjaciele”.

Offline Daria

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 933
    • Zobacz profil
[Ogólne] Abdykacja Papieża Benedykta XVI
« Odpowiedź #17 dnia: Lutego 13, 2013, 13:37:52 »
Cytat: "Wojtek Dudek"
Nie rozumiem Dario dlaczego uważasz tę decyzję za trudną…? Decyzja jak wiele innych.


Bo nie mogę nazwać łatwą. Dotyczy szczególnego urzędu i funkcji sprawowanej na oczach całego świata. Ta abdykacja jest komentowana przez wszystkich co zapewne przewidział ustępujący. Już samo to wystarczy. Na szerszą odpowiedź nie mam w tej chwili czasu.
- Znaj i uwzględniaj zdanie innych -

Offline Daria

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 933
    • Zobacz profil
[Ogólne] Abdykacja Papieża Benedykta XVI
« Odpowiedź #18 dnia: Lutego 13, 2013, 14:56:29 »
Cytat: "Wojtek Dudek"
Myślę, że Jan Paweł II też by to zrobił gdyby nie zaniemógł aż tak bardzo, by być tak wykorzystywanym przez otoczenie do czerpania korzyści. Tak! Bo JPII był właśnie okrutnie wykorzystywany.... Każda władza deprawuje, nawet ta, która z założenia powinna być czysta i wolna od tego typu zjawisk.


Skrajnie różne te dwa pontyfikaty. Na głębszą analizę jednego i drugiego nie pozwolę sobie -  nie wiem wszystkiego.
A, że władza (każda) deprawuje to w tym... zgoda.
- Znaj i uwzględniaj zdanie innych -

Milimetr

  • Gość
[Ogólne] Abdykacja Papieża Benedykta XVI
« Odpowiedź #19 dnia: Lutego 13, 2013, 17:36:56 »
Zaznaczam jestem wierzący. Ale mam dylemat. Poprzednik był "Wielki" bo trwał mimo cierpień do końca, obecny jest "Wielki bo umie ustąpić........ Proszę oświećcie mnie bo błądze

Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Ogólne] Abdykacja Papieża Benedykta XVI
« Odpowiedź #20 dnia: Lutego 13, 2013, 19:41:05 »
Cytat: "Milimetr"
Poprzednik był "Wielki" bo trwał mimo cierpień do końca, obecny jest "Wielki bo umie ustąpić...


Tak naprawdę ciężko jest porównywać rzetelnie te dwie osoby - po pierwsze sytuacja się dynamicznie zmienia (zarówno geopolityczna, jak również i ta wewnątrzkościelna). Biorąc pod uwagę te zmiany Kościół pod przewodnictwem papieża kładzie nacisk na coraz to inne kwestie. Tak też jest z papiestwem - pontyfikat Jana Pawła II rozpoczął się w czasach żelaznej kurtyny, za którą wiara była tłumiona i potrzebowała impulsu do przebudzenia. Otwarty, "ludzki" pontyfikat był więc znakiem czasu. Pontyfikat Benedykta XVI jest całkowicie inny (choć razem się uzupełniają), ponieważ był skupiony na powrocie do korzeni wiary, na poprawie posoborowych oddolnych błędów, wynikających z niezrozumienia postanowień Soboru Watykańskiego II.

Tak jak różne były to pontyfikaty, tak różne są jego zakończenia, które tak naprawdę siebie uzupełniają. Zarówno śmierć Jana Pawła II, jak i abdykacja ma swoją określoną treść, duszpasterskie przesłanie. Nie da się określić, który scenariusz jest lepszy - są one diametralnie różne. Niektórzy jako jedną z przyczyn tak silnego zróżnicowania upatrują w różnicach w mentalności papieży - germańskiej (która stereotypowo łączy się z pragmatyzmem) i słowiańskiej (która utożsamiana jest z pewnym rodzajem spontaniczności). Przez to wszystko jeden jak i drugi pontyfikat był na swój sposób wielki :).
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

Offline secha

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 530
    • Zobacz profil
[Ogólne] Abdykacja Papieża Benedykta XVI
« Odpowiedź #21 dnia: Lutego 14, 2013, 09:33:14 »
No dla mnie to trochę niezrozumiałe. Poprzednio było "Podziwiajmy wielkość Jana Pawła II za to, że pełnił swoją służbę do końca", a teraz jest "Podziwiajmy Benedykta XVI za to, że zrezygnował". To jak to w końcu jest? Jak by się powiesił to by mówili "Podziwiajmy Benedykta XVI, który oddał życie za wiarę"? Dla mnie to jest tłumaczenie się. Nie chciałeś być papieżem? Trzeba było się tak wysoko w hierarchii nie wspinać. Dla mnie to nie jest ani przejaw odwagi, ani poświęcenia. Dla mnie to zwykłe tchórzostwo i lenistwo.

PS. W końcu się dowiemy jak się witają papieże :D

Offline sz-n

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 161
    • Zobacz profil

Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Ogólne] Abdykacja Papieża Benedykta XVI
« Odpowiedź #23 dnia: Lutego 14, 2013, 12:29:08 »
Cytat: "secha"
Dla mnie to zwykłe tchórzostwo i lenistwo.


Ciekawe, co będziesz mówił w wieku 86 lat :P
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

Offline Daria

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 933
    • Zobacz profil
[Ogólne] Abdykacja Papieża Benedykta XVI
« Odpowiedź #24 dnia: Lutego 14, 2013, 13:17:36 »
Cytat: "secha"
No dla mnie to trochę niezrozumiałe. Poprzednio było "Podziwiajmy wielkość Jana Pawła II za to, że pełnił swoją służbę do końca", a teraz jest "Podziwiajmy Benedykta XVI za to, że zrezygnował". To jak to w końcu jest?


Może obowiązują prawdy niepodważalne, nieodgadnięte... Kto chce niech przyjmuje bez sceptycyzmu i krytyki.
- Znaj i uwzględniaj zdanie innych -

Offline secha

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 530
    • Zobacz profil
[Ogólne] Abdykacja Papieża Benedykta XVI
« Odpowiedź #25 dnia: Lutego 14, 2013, 13:20:17 »
Cytat: "Kuba"
Cytat: "secha"
Dla mnie to zwykłe tchórzostwo i lenistwo.


Ciekawe, co będziesz mówił w wieku 86 lat :P


Jak dadzą mi taką fuchę jak miał Papież to mogę sobie papieżyć :D

Offline Daria

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 933
    • Zobacz profil
[Ogólne] Abdykacja Papieża Benedykta XVI
« Odpowiedź #26 dnia: Lutego 15, 2013, 13:22:27 »
Cytat: "secha"
Cytat: "Kuba"
Cytat: "secha"
Dla mnie to zwykłe tchórzostwo i lenistwo.


Ciekawe, co będziesz mówił w wieku 86 lat :P


Jak dadzą mi taką fuchę jak miał Papież to mogę sobie papieżyć :D


Jeśli wprowadzą kadencyjność to... kto wie :)
- Znaj i uwzględniaj zdanie innych -

j.7

  • Gość
[Ogólne] Abdykacja Papieża Benedykta XVI
« Odpowiedź #27 dnia: Lutego 25, 2013, 22:02:04 »
W kościele historyczne zmiany, a niektórzy głupoty takie wygadują, że aż głowa boli!!!
Mam na myśli jednego księżula, co „mądrości” o dzieciach poczętych metodą in vitro wygaduje.
http://police-polska.blog.onet.pl/2013/02/25/sa-tacy-ludzie%e2%80%a6/

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
[Ogólne] Abdykacja Papieża Benedykta XVI
« Odpowiedź #28 dnia: Lutego 25, 2013, 22:29:46 »
Zastanawiam się, czy ma znaczenie to, kto jest na tronie Piotrowym? Sądzę, że wspomniany ksiądz nadal będzie głosił swoje tezy, niezaleznie od tego, co się wydarzy przed, na i po konklawe.

To, ze pojawia sie taki głos to jakaś forma transmisji sposobu i kierunku myślenia hierarchów Koscioła Polskiego. Oznacza to, że obecnie mamy w Polsce kościół księdza de Beriera z jego silnym głosem, a nie księdza Bonieckiego, któremu kaganiec załozono.

Dla jasności, nie oceniam, tylko stwierdzam.

Offline Daria

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 933
    • Zobacz profil
[Ogólne] Abdykacja Papieża Benedykta XVI
« Odpowiedź #29 dnia: Lutego 28, 2013, 13:42:52 »
No i ostatni dzień pontyfikatu Benedykta XVI. I... wakat, i pusty tron...

Cytat: "j.7"
W kościele historyczne zmiany, a niektórzy głupoty takie wygadują, że aż głowa boli!!!
Mam na myśli jednego księżula, co „mądrości” o dzieciach poczętych metodą in vitro wygaduje.


Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Zastanawiam się, czy ma znaczenie to, kto jest na tronie Piotrowym? Sądzę, że wspomniany ksiądz nadal będzie głosił swoje tezy, niezaleznie od tego, co się wydarzy przed, na i po konklawe.


Taaak... zastanawiające jest też w jakiej intencji wspomniany ksiądz mówił to co mówił...
- Znaj i uwzględniaj zdanie innych -