Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Dzwony kościelne na przetop  (Przeczytany 15237 razy)

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Dzwony kościelne na przetop
« Odpowiedź #15 dnia: Stycznia 06, 2013, 15:37:20 »
Ciekawa informacja. Rozważam ją od kilku godzin. O tyle nieprawdopodobna, że wysiłek związany ze spuszczeniem dzwonu na ziemię był gigantyczny. To bardzo wysoka wieża. Ale - wszystko możliwe. Posprawdzam to i owo. Dzięki za sygnał.

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Police] Dzwony kościelne na przetop
« Odpowiedź #16 dnia: Stycznia 06, 2013, 21:39:09 »
Cytat: "jojo"
że jeden z dzwonów tego kościoła został zabrany
To ile ich teraz jest?
<*)))))>{

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Dzwony kościelne na przetop
« Odpowiedź #17 dnia: Stycznia 06, 2013, 21:43:15 »
Nie chcę się mądrzyć, bo nie sprawdzałem, czy w ogóle są. Dźwięk wydają elektroniczne kuranty, zainstalowane na początku bieżącego stulecia. Być może w ogóle nie było dzwonu. Ja przynajmniej nie przypominam sobie jego dźwięku.

Offline jojo

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 305
    • Zobacz profil
[Police] Dzwony kościelne na przetop
« Odpowiedź #18 dnia: Stycznia 07, 2013, 08:31:13 »
Duży „prawdziwy” dzwon na pewno był jeszcze w roku 1992 na 100%. Bywałem w dzwonnicy w latach 80-tych wielokrotnie ale nie pamiętam czy był jeszcze jakiś drugi, mniejszy dzwon. Na pewno wtedy włączało się je/go z zakrystii. Pod koniec lat 80-tych został przerobiony system ich uruchamiania bo poprzedni był mocno zawodny i nie zawsze była pewność że da się dzwon uruchomić.  W latach 60-tych uruchamiany był ponoć ręcznie poprzez pociąganie sznurem. Nie wiem jaka była przyczyna zainstalowania elektronicznych kurantów.
Co do możliwości zabrania dzwonu z dzwonnicy przez Rosjan to nie byłoby to chyba aż tak skomplikowane bo myślę że wiele ścian kościelnych było uszkodzonych po wojnie i spuszczenie dzwonu na poziom ziemi przy użyciu ciężkiego sprzętu wojskowego jest możliwy. Pytanie podstawowe tylko czy taka sytuacja miała miejsce czy to tylko takie urban legend?

Offline NIKA

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 421
    • Zobacz profil
[Police] Dzwony kościelne na przetop
« Odpowiedź #19 dnia: Stycznia 07, 2013, 18:17:17 »
Dzwony lub dzwon ( nie pamiętam dokładnie) były jeszcze w nieistniejącym już kościele w Brzózkach. Tylko, że nikt ich nie rekwirował. Kościół zburzyło kilku mieszkańców tej wsi a dzwony gdzieś wywieźli. Wg moich nieoficjalnych informacji jeden lub jedyny miał trafić gdzieś do Bydgoszczy. Wywiózł go rzekomo jeden z panów, który brał czynny udział w rozwalaniu kościoła. Był poniemiecki więc wg. nich nie miał prawa tam stać. dziś w miejscu kościoła stoi krzyż.
Im bardziej chore jest państwo, tym więcej w nim ustaw i rozporządzeń.

                           Tacyt

Offline Pablo

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 34
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Dzwony kościelne na przetop
« Odpowiedź #20 dnia: Stycznia 07, 2013, 19:01:59 »
Cytat: "jojo"
Duży „prawdziwy” dzwon na pewno był jeszcze w roku 1992 na 100%. Bywałem w dzwonnicy w latach 80-tych wielokrotnie ale nie pamiętam czy był jeszcze jakiś drugi, mniejszy dzwon. Na pewno wtedy włączało się je/go z zakrystii. Pod koniec lat 80-tych został przerobiony system ich uruchamiania bo poprzedni był mocno zawodny i nie zawsze była pewność że da się dzwon uruchomić.  W latach 60-tych uruchamiany był ponoć ręcznie poprzez pociąganie sznurem. Nie wiem jaka była przyczyna zainstalowania elektronicznych kurantów.


Z tego co pamiętam, dzwon ze względu na pęknięcie został wyłączony z eksploatacji i zastąpiony przez elektroniczny twór.

Danek

  • Gość
[Police] Dzwony kościelne na przetop
« Odpowiedź #21 dnia: Stycznia 08, 2013, 09:11:17 »
Na pewno dzwony mają kościół w Nowym Warpnie i Warnołęce. Być może był mały dzwon w Karsznie ale to chyba będzie ciężko ustalić?

Cytat: "NIKA"
Dzwony lub dzwon ( nie pamiętam dokładnie) były jeszcze w nieistniejącym już kościele w Brzózkach. Tylko, że nikt ich nie rekwirował. Kościół zburzyło kilku mieszkańców tej wsi a dzwony gdzieś wywieźli. Wg moich nieoficjalnych informacji jeden lub jedyny miał trafić gdzieś do Bydgoszczy. Wywiózł go rzekomo jeden z panów, który brał czynny udział w rozwalaniu kościoła. Był poniemiecki więc wg. nich nie miał prawa tam stać. dziś w miejscu kościoła stoi krzyż.


Zdjęcie tego dzwonu można zobaczyć w książce Wojciecha Łopucha "Nowe Warpno i okolice"  na str. 467. Był zawieszony na belce między dwoma drzewami sądząc po fotografii nie był zbyt duży.
P.S. Tym co nie czytali polecam książkę fajna lektura.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Dzwony kościelne na przetop
« Odpowiedź #22 dnia: Lutego 07, 2013, 22:30:36 »


Chyba miał dzwony? (Tzn. tu, na zdjęciu- nie znam daty wykonania. Sam fakt ich posiadania Validator  ustalił wcześniej, p. post 2013-01-05, 22:32)
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Dzwony kościelne na przetop
« Odpowiedź #23 dnia: Lutego 07, 2013, 23:10:46 »
Pani Ewa Barecka, przewodnicząca Rady Osiedla nr 1 (Mścięcino) powiedziała mi kilkanaście dni temu, że wg informacji pozyskanych od wiekowej polskiej osadniczki - pionierki, dzwon lub dzwony z rozebranego kościoła trafiły do parafii staromiejskiej. Gdzie dzwonów nie było, zostały oddane na cele wojskowe lub skradzione. Z pewnym wysiłkiem daje się tę informację sprawdzić. Jeżeli w starej parafii jest jeszcze jakiś dzwon ("jeżeli", bo skoro dzwon pękł i zastąpiono go kurantami - mógł zostać oddany na złom, do przetopienia) - gdyby pochodził z Mścięcina - wiemy jak był sygnowany.

Offline radoslaw_mik

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 80
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Dzwony kościelne na przetop
« Odpowiedź #24 dnia: Marca 24, 2013, 15:20:08 »
Dzwon z kościoła staromiejskiego został skradziony około 10 lat temu.
MŚCIĘCINO, NIE Mjesięcino

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Dzwony kościelne na przetop
« Odpowiedź #25 dnia: Marca 24, 2013, 16:27:49 »
Skradziony? Niby w jaki sposób? Zdjęty z wieży? Tak po cichu, bez świadków? Nieprawdopodobne! Chyba, że zdjął go ówczesny proboszcz i "puścił w obieg".

Offline radoslaw_mik

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 80
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Dzwony kościelne na przetop
« Odpowiedź #26 dnia: Marca 24, 2013, 20:02:20 »
Nie wiem w jaki sposób, nie brałem udziału w jego rzekomej kradzieży.  :ble:  Z tego co wiem, obecnie na wieży kościoła są tylko elektroniczne dzwony
MŚCIĘCINO, NIE Mjesięcino

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Dzwony kościelne na przetop
« Odpowiedź #27 dnia: Marca 24, 2013, 22:14:56 »
Dobrze, że mówimy o "rzekomej" kradzieży. Pozostaje pytanie: kto rozgłaszał kradzież? Ks. Metryka? Prywatnie nic o tym nie wiem, choć byłem częstym, niedzielnym gościem w jego parafii. Kiedy "obrobiono" skarbonkę - przez trzy tygodnie słyszałem o karach piekielnych jakie dotkną złodzieja. Może i dotkną, ja wyciągam wniosek, że gdyby ktoś "ukradł" dzwon to zbrodnia byłaby nagłaśniana przez pół roku. Zatem powtarzam pytanie: kto informował o kradzieży. Chyba, że nie można (obietnica, przyrzeczenie) o tym napisać. Ale wtedy prosiłbym o stwierdzenie: nie mogę ujawnić.
Co do elektronicznych dzwonów - zgoda. Inwestycja dofinansowana przez gminę.

Danek

  • Gość
[Police] Dzwony kościelne na przetop
« Odpowiedź #28 dnia: Kwietnia 30, 2013, 08:10:25 »
dla tych co nie widzieli a chcieli by zobaczyć  :grin:

dzwony kościoła w Nowym Warpnie oraz prawdopodobnie podkreślam "prawdopodobnie" pierwsze powojenne tabernakulum. Jeżeli się mylę to liczę ,że ktoś mnie poprawi!
Jak widać na zdjęciu data 1925







Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Dzwony kościelne na przetop
« Odpowiedź #29 dnia: Kwietnia 30, 2013, 08:19:49 »
Inskrypcja na dzwonie:

 Die neuen Stahlglocken des Bochumer Vereins wurden mit dem Neubau des Turmes aufgehängt. Die größte trägt die Inschrift: „Aus des Krieges großer Not führ zum Frieden uns, o Gott“, die Mittlere „Aus der Erde Kampf und Streit ruf uns einst zur Ewigkeit"

http://www.kkvsol.net/kirche/gemeinden/kroppen/fundstueck-kroppen

Pozdrawiam