Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Dzwony kościelne na przetop  (Przeczytany 15235 razy)

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Dzwony kościelne na przetop
« dnia: Stycznia 05, 2013, 21:30:05 »
Wpadł mi ostatnio taki dokument, jak widać kopiowany i wysyłany do poszczególnych gmin kościelnych na Pomorzu - ten konkretny przesłany do Kirchengemeinde in Schivelbein czyli gminy kościelnej w Świdwinie.



Z treści wynika, że wydano zarządzenie w ramach planu czteroletniego, o zbiórce wszystkich dzwonów kościelnych z brązu do przetopu na cele militarne.

W póżniejszym czasie akcje rozszerzono również o m.in. pomniki - wiadomo Niemcom zaczeło brakować metali kolorowych do wyrobu uzbrojenia czy amunicji.

Czy akcja taka nie omineła również kościołów w Policach i w okolicznych miejscowościach? Wiadomo cokolwiek na ten temat?

Pozdrawiam

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Dzwony kościelne na przetop
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 05, 2013, 21:52:35 »


O Policach nie wiem, ale z pomnikami prawda.

No i czy mamy dane o nalocie z 1942r? (ź: Luftkrieg u. Stettin, D. Kirchner)
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Dzwony kościelne na przetop
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 05, 2013, 22:08:56 »
Tak "na szybko" trudno od razu odpowiedzieć. Na pewno stary dzwon pozostał w Przęsocinie, a bodaj dwa - w Trzebieży. Są do dziś. Mniemam, choć w tej chwili nie mam danych, że stary dzwon - dzwony mogą być w starym polickim kościele. Stare dzwony zachowały się w Pilchowie i Tanowie (w obu wypadkach - zewnętrzne, wolno stojące, w Tanowie przeniesiono go pod nową kaplicę - kościół). W Tatyni, Niekłończycy oraz w rozebranym kościele w Mścięcinie były najwyżej sygnaturki. Czy są tam jeszcze dzwony (i czy w ogóle były) - przyznaję, w tej chwili nie wiem, muszę sprawdzić. Nie wiem też, czy był dzwon w Siedlicach oraz w Jasienicy. Jak posprawdzam - napiszę.

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Dzwony kościelne na przetop
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 05, 2013, 22:32:36 »
Na razie ustaliłem, ze dzwon miał też kościół w Mścięcinie.
Messenthin:
Glocke: 1689 von Hans Jacob Mangold in Stettin gegossen.
W znanych mi źródłach nie mam wzmianki o dzwonie w Hagen (Tatyni).
Przypuszczam, że go w ogóle nie było. Podobnie jak i w Jasenitz. Protestantom dzwony są słabo potrzebne w sensie liturgicznym. "Anioł Pański" nie istnieje, regularnych nabożeństw też nie ma, co najwyżej taki dzwon przydałby się jako sygnałówka. Ale równie dobrze mógłby być zawieszony na wieży remizy. Trzeba pamiętać, że w roku 1721 następuje istotna zmiana. Pomorze Szczecińskie przestaje być szwedzkie, staje się pruskie. Inna nacja, inne tradycje, również kościelne, mimo że jedni i drudzy to luteranie. Po przejęciu przez Prusy przebudowywano świątynie w Jasenitz i Ziefenort, a potem wybudowano trzy: w Tanowie, Siedlicach i starych Policach. Być może nie zaopatrzono je w dzwony (inwestycja bardzo kosztowna). W każdym razie, wg dotychczasowych ustaleń, sądzę, że rekwirowania dzwonów na naszych terenach nie było.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Dzwony kościelne na przetop
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 05, 2013, 22:58:59 »
Może nie spełniały kryteriów?



SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Dzwony kościelne na przetop
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 06, 2013, 00:01:57 »
Może. Znane nam dziś (ocalone) dzwony są bardzo duże i bardzo ciężkie (Tanowo, Pilchowo, wolno stojące, w Tanowie pęknięty). Mogły być i inne czynniki, np. jakieś opory gauleiterów ("u nas" - Franz Schwede-Coburg).
Z innej beczki. A mógłby Pan ujawnić źródło tego opisu (bibliograficzne)?

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Dzwony kościelne na przetop
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 06, 2013, 00:30:52 »
Dzięki wielkie. Chodzi o to, aby podając informację nie być gołosłownym. A tak, na marginesie, zadziwia mnie Pańska swoboda poruszania się w obszarze niemieckojęzycznym. Wręcz błyskotliwa. Pozdrowienia - J. A.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Dzwony kościelne na przetop
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 06, 2013, 00:39:03 »
Złudzenie. Dobrej nocy!
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Dzwony kościelne na przetop
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 06, 2013, 00:40:16 »
Nie jest to złudzenie. I ja dobrej nocy życzę, choć jeszcze trochę posiedzę. Pozdrowienia - J. A.

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil
[Police] Dzwony kościelne na przetop
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 06, 2013, 00:57:46 »
Dziękuje za ustalenia.

Pozdrawiam

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Dzwony kościelne na przetop
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 06, 2013, 01:02:07 »
To dopiero początek. Jak przyjedzie Kristin Maronn (napisała książkę o kościołach powiatu Randow) - popytamy o szczegóły. Powinna przybyć w kwietniu - maju na okoliczność odsłonięcia pomnika upamiętniającego mścięcinian ("Messenthinian"). Już teraz podrzuciła sporo szczegółów. Np. poinformowała nas, że kościółek w Mścięcinie nie miał wezwania. Mam nadzieję, że dożyjemy kolejnego spotkania. A tematu będę pilnował. Pozdrowienia - J.

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Police] Dzwony kościelne na przetop
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 06, 2013, 01:42:14 »
Tu prościej napisane. Przynajmniej dla mnie.
SPZP "Skarb"

Offline Validator

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 846
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Police] Dzwony kościelne na przetop
« Odpowiedź #13 dnia: Stycznia 06, 2013, 02:00:16 »
Rzeczywiście. Nie tylko prościej, ale i bardziej szczerze. Były dwie różne sytuacje. I wojna - obowiązek patriotyczny i II wojna - przymus. Motyw ratowania zasobu pojawia się dopiero podczas II wojny. Na ofiarę, w czasach Cesarstwa, Niemcy się zgadzają. W okresie III Rzeszy niejako muszą się zgodzić. Ciekawe rozróżnienie.
Motyw "szkody", czy "krzywdy" nie występuje w odniesieniu do epoki Cesarstwa. Pojawia się i delikatnie (wiadomo) zaznacza dopiero w odniesieniu do II wojny światowej. Dla mnie to trop najciekawszy, świadczący o zróżnicowaniu świadomości społecznej. Ale mnie zawsze interesowało to, co między wierszami...

Offline jojo

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 305
    • Zobacz profil
[Police] Dzwony kościelne na przetop
« Odpowiedź #14 dnia: Stycznia 06, 2013, 07:20:57 »
Co do kościoła NPNMP w Policach to w mojej rodzinie przez długie lata minionego systemu szeptem mówiono, że jeden z dzwonów tego kościoła został zabrany przez wycofujących się Rosjan. Ile w tym prawdy? Nie wiem.