Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Opłaty za śmieci - konsultacje.  (Przeczytany 367978 razy)

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #480 dnia: Maja 17, 2013, 07:53:23 »
http://wyborcza.pl/1,75478,13921783,Rewolucja_w_smieciach__Wystarczy__ze_jeden_sasiad.html#BoxSlotII3img


Akurat pojawił się artykuł odnoszący się do dyskutowanego tematu.

Offline bogbit

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #481 dnia: Maja 17, 2013, 08:20:16 »
Jaki Trybunał Konstytucyjny?, jaki wniosek?. Przecież ten wniosek został złożony dla celów politycznych. Może za dwa lata TK się tym zajmie. Skąd ta pewność, że jakieś przepisy przedmiotowej ustawy zostaną uchylone. Nie tak dawno prezes TK Andrzej Rzepliński publicznie powiedział, że trybunał – powołany przecież do ochrony konstytucji, a nie kontroli kondycji finansowej państwa – powinien uwzględniać w swoim orzecznictwie stan finansów państwa, bo gospodarka dołuje i spadają dochody budżetu.
Już się zaczyna przerzucanie odpowiedzialności za realizację "ustawy śmieciowej". Ja natomiast pytam się radnych, kto Wam kazał podejmować uchwały w tym zakresie? Trzeba było zostawić to wojewodzie, istnieje taka możliwość. Wtedy pokazalibyście, że reprezentujecie społeczność lokalną. A jak już to zrobiliście to po drakońskich stawkach. Przecież przepisy nie określają ani dolnej, ani górnej granicy stawek. Po prostu władza lokalna też musi coś na tym ugrać, np. nowe stanowiska pracy. Żadna opcja rządząca, na szczeblu centralnym czy też lokalnym, nie będzie już zainteresowana likwidacją tego bubla. Jest zbyt dużo do stracenia. A koszty społeczne?, kogo to interesuje. Po prostu jest kasa do wyciągnięcia.

Offline Dociekliwy

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 21
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #482 dnia: Maja 17, 2013, 09:14:42 »
Ok. Załóżmy, że radni nie podejmują stosownych decyzji dotyczących ustawy śmieciowej. Czekamy kilka miesięcy ( już widzę totalną krytykę burmistrza i radnych prowadzoną przez  mieszkańców za opieszałość, łamanie prawa, lenistwo, brak profesjonalizmu itp.) W końcu wojewoda wprowadza nam system gminny w którym mamy stawkę np. 15 zł, lub metodę naliczania od metra kwadratowego lub od wody. Czujesz co by się działo w takim wypadku ? Nie mówiąc o tym, że jesteśmy w lesie z organizacją całego, i tak skomplikowanego, systemu. I co wtedy ? Ciekawe czy będąc radnym optowałbyś za takim rozwiązaniem ponosząc konsekwencje prawne i polityczne takiego działania ? Ale to oczywiście pytanie czysto retoryczne.

Offline Angelika

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 180
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #483 dnia: Maja 17, 2013, 19:54:53 »
Jakiego typu śmieciem jest zwykły domowy popiół po-koksowy z pieca?
Do jakiego kontenera wsypywać będzie trzeba pełne wiadra takiego popiołu?

Offline samo zło

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 171
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #484 dnia: Maja 18, 2013, 08:51:53 »
Do zielonego ogólnego

Offline zenon

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 154
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #485 dnia: Maja 22, 2013, 16:06:42 »
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
powinienem jednoczesnie potrafić odpowiedzieć(i udowodnić papierami) na



A gdzie domniemanie niewinności? :) Wy komuniści to na łatwiznę zawsze idziecie i zakładacie, że wszyscy to przestępcy dokóki nie udowodnią niewinności.

Cytat: "grzegorz.ufniarz"
gdzie pracuję(Norwegia, Anglia) i


W Anglii stalina nie było, więc papiery są najmniej istotne. Niestety są kraje w których się papierów na wszystko nie dostanie.
Milton Friedman - 4 sposoby wydawania pieniędzy

Offline jula1980

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 48
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #486 dnia: Maja 27, 2013, 23:07:31 »
Zielony jest na szkło. Pojemnik ogólny, to zwykły śmietnik, taki, który stoi pod blokami, bez koloru i oznaczeń.
Dla mnie problemem jest segregowanie śmieci w domu, ja po prostu nie mam miejsca. Mam jeden pojemnik na śmieci pod zlewem w kuchni, w reklamówkę odkładam papier i PET, potem odpowiednio wrzucam do pojemników przed blokiem. A gdzie tu jeszcze składować BIO i np. zielone szkło, czyli np. butelki po piwku, bo nie każde szkło można wrzucać do pojemnika na szkło... Mam za małą kuchnię.
Zresztą, co by nie było i tak będzie źle :(

Offline koko

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 324
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #487 dnia: Maja 27, 2013, 23:55:23 »
Napiszę, jak ja segreguję śmieci w moim domu. Dodam, że mieszkam w bloku, a nie w domku jednorodzinnym. Przede wszystkim doszłam do wniosku że nie mogę przez kilka dni składować biośmieci, bo będą śmierdzieć. Przygotowałam pudełko po ciastkach kupionych w "Biedronce" (takie plastikowe z pokrywką). Wkładam do pudełka np. małą reklamówkę po zakupach (musi być cała), jej brzegi wystają na wierzch, a pudełko zamykam. Gdy obieram cebulę, ziemniaki, jajka, pomarańcze, jabłka lub odkrajam liście rzodkiewki, to wrzucam to wszystko do pudełka. Jeśli zostają z obiadu resztki, których nie zjedliśmy, też tam wrzucam. Gdy się trochę uzbiera, wyciągam worek i wychodząc z domu wyrzucam do odpowiedniego śmietnika. Na szklane butelki nie potrzebuję żadnego pojemnika, bo wszystkie wyrzucam od razu. Stawiam tylko w kuchni blisko wyjścia. Każdy, kto wychodzi z domu, zabiera. Podobnie z makulaturą, plastikami, bateriami, lekami czy żarówkami. Nie gromadzę w domu, lecz na bieżąco wynoszą wszyscy domownicy. Na początku, gdy zaczęto mówić o konieczności segregacji śmieci, myślałam, że będzie to dla mnie problem. Okazuje się, że jednak nie. Łapię się tylko na tym, że do ogólnego śmietnika śmieci wyrzucam niechętnie.

Offline Daria

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 933
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #488 dnia: Maja 28, 2013, 17:46:05 »
Cytat: "Dr.Kafar"
A tutaj troszku bardziej ogólnie na ten temat:
http://nczas.com/wiadomosci/polska/ile-zaplacimy-za-ustawe-smieciowa/
Warto porównać średnie stawki w Polsce, z naszymi.

Tylko po co? Mnie interesuje ile ja będę płacić.

Cytat: "koko"
Na początku, gdy zaczęto mówić o konieczności segregacji śmieci, myślałam, że będzie to dla mnie problem. Okazuje się, że jednak nie.

Wiem, że wielu mieszkańców, niestety, segreguje odpady intuicyjnie. Nie mają bladego pojęcia, co i gdzie :< To co powinno być oczywiste okazuje się nie do ogarnięcia.
- Znaj i uwzględniaj zdanie innych -

Offline bogbit

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #489 dnia: Maja 28, 2013, 19:11:44 »
Jak to po co porównywać. Właśnie po to, żeby widzieć jak nas "wyceniono". Uważam, że stawki wzięte są z sufitu, bardzo wysokie. Podawałem przykład gminy Gryfino, gdzie stawki są niższe pomimo, że nie posiadają na swoim terenie składowiska śmieci. Najważniejsze, że damy zarobić "swoim".

Offline Angelika

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 180
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #490 dnia: Maja 28, 2013, 19:57:48 »
Jest interes do zrobienia:
... zakładamy firmę prywatną, będziemy zbierali od mieszkańców śmieci po 10,- od głowy. Każdy na to pójdzie wszyscy będą zadowoleni :)

Offline jula1980

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 48
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #491 dnia: Maja 29, 2013, 21:26:13 »
Ja bioodpady ( resztki z jedzenia, warzywa i owoce, te zepsute, pakuję w pojemniki po lodach i wkładam do zamrażarki. Przeznaczyłam na to jedną szufladkę/komorę w zamrażarce. Świetnie sprawdza się latem, bo nic nie śmierdzi. Jak się zapełni, to heja do śmietnika :)

Offline Febe

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 132
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #492 dnia: Czerwca 02, 2013, 15:43:35 »
W związku z totalnym zamieszaniem w sprawie segregacji odpadów chciałabym wrócić do tego, co było pisane na forum 21.03.2013 r.:
Cytat: "stokrotka84"
Panie Grzegorzu dziękuję, widziałam te ulotki... ja proponuje coś takiego
Obrazek i Obrazek

na moich widać co zrobić z odpadami które na co dzień sprawiają kłopot..

źródło: http://www.ekologiczni.pl/5,2026,Dekalog-segregacji-odpadow-wedlug-EKON

Odpowiedź Pana Grzegorza:
Cytat: "grzegorz.ufniarz"
Dzieki za "cynk".
Przekażę ten przykład ulotki do wydziału odpadowego w gminie.
Dziś na komisji budżetu kolejny raz zwrócilismy uwage, że konieczne jest zintensyfikowanie akcji edukującej o co w tym całym smieciowym galimatiasie chodzi.


W związku z powyższym mam pytanie właśnie do Pana Grzegorza:
Czy w Policach obowiązują inne zasady niż w pozostałych miastach, czy też zasady selektywnej zbiórki odpadów powinny być w całym kraju takie same???
Pytam dlatego, że przeanalizowałam naszą policką, bardzo skromną i lakoniczną ulotkę z tym, co np. jest podane na szczecińskich stronach (http://ecozmiany.szczecin.pl/) i z zasadami na wyżej zacytowanej przez stokrotkę84 stronie http://www.ekologiczni.pl/5,2026,Dekalog-segregacji-odpadow-wedlug-EKON i stwierdziłam, że są bardzo duże rozbieżności, które głównie dotyczą tego, co należy wrzucać do żółtych pojemników na odpady z tworzyw sztucznych. Polickie zasady w ogóle nie wspominają, że można tam wrzucać również metalowe opakowania (np. puszki), metalowe zakrętki, opakowania po sokach i mleku (typu tetra-pak), tacki styropianowe, kartony po pizzy, folię aluminiową, złom itp. W zasadach określonych na stronie szczecińskiej oraz ekologiczni.pl jest wymienionych znacznie więcej odpadów, które można tam wrzucać, a o których polickie zasady milczą, albo wręcz zakazują wyrzucać do żółtych pojemników (np. styropian).
W związku z tym bardzo proszę o odpowiedź, czy każda gmina ustala swoje zasady?

Jeśli nie, to w Policach należałoby wzorem innych gmin stanąć na wysokości zadania i opracować zasady nie budzące wątpliwości a nie taki rysuneczek, który lepiej by chyba zrobiły dzieci w przedszkolu.

Mam też pytanie odnośnie pojemników na odpady biodegradowalne - czy znajdą się na każdym osiedlu, czy też trzeba będzie z tymi odpadami biegać albo jeździć po całym mieście w poszukiwaniu takiego pojemnika? Ja mieszkam ma Mieszka I i nigdzie w okolicy nie widziałam dotąd takich pojemników.

Offline grzegorz.ufniarz

  • Weteran
  • *********
  • Wiadomości: 1734
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • http://www.grzegorzufniarz.pl
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #493 dnia: Czerwca 02, 2013, 16:59:00 »
Owszem, każda gmina określa swoje sposoby prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów. Ustawa śmieciowa określa tylko jakie frakcje(czyli jakie rodzaje ) odpadów podlegają segregacji. Szczegóły dotyczące tego co, jak, gdzie i w jakim miejscu się segreguje, określają już sobie gminy same.

Próbowałem jakoś zebrac do..., w całość polickie zasady i zamiescilem je na swojej stronie

http://grzegorzufniarz.pl/segregacja-odpadow-w-czterech-kolorach/

http://grzegorzufniarz.pl/odpady-niebezpieczne-i-inne/

http://grzegorzufniarz.pl/ustawienia-pojemnikow/

, podobne informacje są również na stronach www.police.pl

Czekamy na rozstrzygnięcie przetargu na wywóz odpadów. Będzie wtedy wiadomo jak to będzie z pojemnikami, jednak jeśli chodzi o bioodpady, to pojemniki na nie będą prawdopodobnie przy każdym większym śmietniku na osiedlach. U Pani na Mieszka oznacza to najprawdopodobniej, że brązowe pojemniki staną przy każdej komorze śmietnikowej.

Offline millena

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 332
    • Zobacz profil
Opłaty za śmieci - konsultacje.
« Odpowiedź #494 dnia: Czerwca 02, 2013, 17:34:27 »
Cytat: "Febe"
opracować zasady nie budzące wątpliwości a nie taki rysuneczek, który lepiej by chyba zrobiły dzieci w przedszkolu.


Właśnie o to chodzi, żeby ulotki były proste, czytelne i zrozumiałe dla odbiorcy. Niestety jak życie pokazuje są i tak zbyt skomplikowane dla niektórych.
millena