Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - Borisz

Strony: [1] 2 3
1
Historia / Kamień ku pamięci Greków
« dnia: Listopada 14, 2018, 08:38:19  »

Zastanawiałem się, czy umieścić ten temat tu, czy w dziale "Historia". Jednak tutaj na pewno zagląda więcej osób.


Na polickim cmentarzu przy ul. Tanowskiej odsłonięto pod koniec października kamień "Pamięci Grekom". Bardzo miła inicjatywa, choć samo wydarzenie chyba mało rozpropagowane. Miałbym jednak pewne zastrzeżenia odnośnie treści. Sam kamień pamiątkowy jest moim zdaniem OK, natomiast na znajdującej się obok tablicy informacyjnej zabrakło informacji o tym, jaki w ogóle związek z Policami mieli (mają) owi Grecy. Dowiadujemy się jedynie skrótowo o wojnie domowej w Grecji i tym, że część mieszkańców tego kraju (głównie kobiet, dzieci i rannych) znalazła po wojnie schronienie w Polsce. Nic o Policach. A przecież funkcjonował u nas (w latach 1951-1958) Państwowy Ośrodek Wychowawczy dla uchodźców-dzieci greckich (i macedońskich, które całkiem pominięto, chyba nieładnie - co prawda wszyscy byli mieszkańcami Grecji, ale nie wszyscy Grekami z narodowości), a w jego ramach placówki szkolne (w tym niedawne Gimnazjum nr 1). Sporo Greków pozostało później w Policach, a ich potomkowie żyją do dziś.


1 listopada sam byłem świadkiem sceny, gdy dziewczyna spytała chłopaka: "Grekom? a dlaczego Grekom?" (oczywiście nie zatrzymała się przy tablicy, by cokolwiek przeczytać). Świadczy to o tym, że świadomość niedawnej przecież historii nie jest wielka (może akurat nie była z Polic, ale to nic nie zmienia).


Przy okazji inna sprawa. Spostrzegłem kilka starych grobów Greków, przy których administracja cmentarza umieściła tabliczki z informacją o grożącej likwidacji grobu w związku z nieuregulowaniem opłaty. Czy nie kontrastuje to z dopiero co postawionym pomnikiem? Czy nie warto byłoby zachować nieliczne przecież groby greckie, nawet mimo braku wniesienia przewidzianej w prawie opłaty i bezpośrednich potomków? Jest to część naszej lokalnej, dość unikalnej historii. Może Stowarzyszenie Greków Pomorza Zachodniego mogłoby przejąć opiekę nad tymi grobami? Dla Gminy też chyba nie byłby to duży ciężar.

2
Rozrywka i Kultura w regionie / III Historyczny Rajd Rowerowy
« dnia: Kwietnia 12, 2017, 09:04:07  »
W związku z tym, że nie każdy zagląda na historyczną część forum, a wydarzenie jest jak najbardziej bieżące (choć upamiętnia zdarzenia przeszłe), zamieszczam również tutaj:



23 kwietnia odbędzie się trzeci już z kolei Historyczny Rajd Rowerowy szlakiem niemieckich obozów w okresie II wojny światowej.
Start: godz. 11.00, OSiR przy ul. Piaskowej (zbiórka od 10.30)
Meta: ok. godz. 13.30, siedziba Stowarzyszenia "Skarb"
Trasa ok. 15 km
Na trasie przewidziane poszczególne lokalizacje obozów z czasów wojny, Cmentarz Komunalny oraz pomnik w Trzeszczynie.




Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/991295957671333/

3
Historia / [Police] III Historyczny Rajd Rowerowy
« dnia: Kwietnia 12, 2017, 08:33:52  »
23 kwietnia odbędzie się trzeci już z kolei Historyczny Rajd Rowerowy szlakiem niemieckich obozów w okresie II wojny światowej.
Start: godz. 11.00, OSiR przy ul. Piaskowej (zbiórka od 10.30)
Meta: ok. godz. 13.30, siedziba Stowarzyszenia "Skarb"
Trasa ok. 15 km
Na trasie przewidziane poszczególne lokalizacje obozów z czasów wojny, Cmentarz Komunalny oraz pomnik w Trzeszczynie.


Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/991295957671333/

4
Historia / [Police] 70-lecie polskich Polic
« dnia: Września 19, 2016, 21:24:09  »
W dniu 21 września od godz. 13.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach odbędzie się konferencja z okazji 70-lecia przejęcia Polic przez Polskę. Szczegółowe informacje tutaj: http://mokpolice.pl/konferencja-historyczna-70-lat-polskich-polic-21-09-2016r/

5
Historia / [Police] Międzynarodowy Dzień Archiwów
« dnia: Czerwca 08, 2015, 21:36:28  »
Biblioteka im. Marii Sklodowskiej-Curie w Policach serdecznie zaprasza na spotkanie z archiwistami z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów, które odbędzie się 10 czerwca br. o godz. 16.30 w Dziale Regionalnym biblioteki (ul. Wojska Polskiego 15). W programie wystąpienia poświęcone archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, archiwom państwowym oraz archiwum prowadzonemu przez Stowarzyszenie "Skarb". Będzie można poznać rolę i zadania archiwów, zasady udostępniania materiałów archiwalnych, rodzaje dokumentacji oraz wybrane archiwalia dotyczące Polic i okolicy.


http://www.biblioteka.police.pl/

6
Historia / [Police] Historyczny rajd rowerowy
« dnia: Kwietnia 23, 2015, 22:05:37  »

Stowarzyszenie "SKARB" oraz  Policki Klub Cyklistów "Sama Rama" serdecznie zapraszają na Historyczny Rajdz Rowerowy szlakiem niemieckich obozów istniejących w Policach w czasie II wojny światowej.
Start -  ul. Piaskowa 97 przy OSiR, Meta - Muzeum Historyczne Skarb na ul. Spółdzielczej 31.
Trasa liczy okolo 15 km. Na końcu będzie zorganizowane ognisko (prowiant we własnym zakresie). Będzie również możliwość zwiedzania sal muzealnych.

Serdecznie zapraszamy!


https://www.facebook.com/events/959844287388911/

7
Historia / [Police] Wizyta Niemców
« dnia: Października 13, 2013, 16:00:56  »
Nikt nic nie pisze o wizycie byłych pracowników Hydrierwerke. A myślę, że warto. Ja oczywiście byłem tylko na części w bunkrze (a w zasadzie w bunkrach) "Skarbu". Na co pewnie wszyscy zwrócili uwagę - bardzo dobra pamięć. Po 70 latach pamiętać szczegóły konstrukcyjne, układ budynków itp - szacun. Z drugiej strony czasem trochę się mylili, ale to mniej dziwi niż dobra pamięć. Tu lepiej się może wypowiedzieć Łukasz, bo lepiej się zna na topografii Hydrierwerke (jak było słychać, lepiej od Niemców;))

Kilka punktów, na które zwróciłem uwagę:

1.Niemcy nic nie wiedzieli o Norddeutsche Mineraloelwerke. Ale my wiemy, że był taki zakład.

2.Nie potwierdzają kwaterowania polskich robotników w Bau I. Ciekawe, bo zeznania polskich świadków są inne (a w zasadzie osób, które tam po prostu były). Z drugiej jednak strony dziwne byłoby kwaterowanie kogokolwiek w budynku dyrekcji.

3.Nieśmiertelniki fabryczne. Pytał o nie Dominik. Niemcy stwierdzili, że pracownicy takich nie mieli, tylko żołnierze. Ale jacy żołnierze? Może pomylili się przez podobieństwo do wojskowych? Z drugiej strony mamy w publikacji Wissela i reszty dane dot. liczby pracowników - jest tam kategoria zatrudnianych w ramach Wehrmachtu. Zaciekawiło mnie o kogo miałoby tu chodzić. U nas (w PRL-u) normalne było zatrudnianie żołnierzy służby zasadniczej do "łopaty", zwłaszcza OT czy WOP, ale nie tylko. Wojsko pomagało przy wszytskich dużych i glośnych inwestycjach. W latach 50. to wojsko "służyło" nawet w kopalniach (m.in uranu). Ale czy u Niemców, w czasie trwania wojny, było tak samo? Jeśli tak, to może tylko tacy mieli te nieśmiertelniki?

Póki co tyle.

Pozdrawiam

8
Historia / [Police] Zagadka
« dnia: Października 11, 2013, 15:43:36  »
Gdzież to? (w Policach)


9
Historia / [Police] Zagadka
« dnia: Czerwca 30, 2013, 21:46:22  »
Witam,

troszkę napisów poniemieckich z Polic. Zagadka - gdzie się znajduja oraz co oznaczają?


Vorsicht Stufen


Aufenthaltsraum nur fur Manner! (pisane bez umlautów)


Abort fur Frauen


A teraz pewna dachówka:





Pogulwerke - zakład z Pogalewa Małego k. Brzegu Dolnego (dolnoślaslkie). Ciekawe, że z tak daleka sprowadzali dachówki na potrzeby... no wlaśnie, w sumie łatwo się domyśleć czego.

10
Historia / [Police] Izba pamiątek obozowych
« dnia: Czerwca 20, 2013, 18:20:09  »
Witam,

w encyklopediach PWN z lat 1975, 1982 i 1997 pod hasłem "Police" mozna znaleźć informację o Izbie Pamiątek Obozowych, jaka miała sie znajdowac w kaplicy w polickim rynku. Czy ktoś coś wie więcej na temat tej izby (coś w rodzaju mini muzeum), kiedy ona istniała, co się stało z eksponatami? Czy może w ogóle to informacja nie prawdziwa, i żadnej izby nie było?

11
Historia / [Ogólne] Konferencja IPN o uchodźcach greckich
« dnia: Czerwca 03, 2013, 21:20:23  »
http://ipn.gov.pl/aktualnosci/2013/szczecin/polsko-greckie-seminarium-naukowe-prl-a-wojna-domowa-w-grecji-szczecin,-14-czerwca-2013

Wątki polickie na pewno się pojawią, ja niestety nie będę mógł być, ale może kogoś zainteresuje.

12
Historia / [Nowe Warpno] Zbiorowa mogiła czy zapomniany cmentarz?
« dnia: Lutego 20, 2013, 14:42:40  »
Witam
Przedstawiam historię, jaka została opisana w aktach IPN.

5 lipca 1960 na posesji nr 61 przy ul Kościuszki (Nowe Warpno) bawiące się dzieci znalazły 3 czaszki oraz szkielety. Pojawiło się podejrzenie, że może być to ślad niemieckiej zbrodni z czasów II wojny światowej. Niemiec Ferdynand Jung, zamieszkały w NW w 1960 r. zeznał, że dom ten należał w czasie wojny do rybaka Wilhelma Wize (pisownia z dok.), a wcześniej miał się tam znajdować cmentarz. Już przy budowie domu w 1906 r. miano odnaleźć
kości. Przeprowadzono ekshumacje (odkopano ponad 60 czaszek), w aktach jest masa protokołów z Zakładu Medycyny Sądowej ze Szczecina. Stwierdzono, że na ciałach (raczej szkieletach) nie ma śladów "czynu przestępczego". Sledztwo (prowadziła je OKBZH) umorzono w styczniu 1961 r.

Wznowiono je w 1965 r. Pojawiły się sugestie, że ciała były obficie posypane wapnem, ułożone w bezładzie, co świadczyłoby o naprędce zrobionej mogile, nie starym cmentarzu. Rzekomo w budynku tym miała być w czasie wojny policja, a wspomniany wcześniej Jung porozsyłał do krewnych w NRD i RFN listy, w których pisał, żeby "nie wyjawiali prawdy" (takie rewelacje były w notatce służbowej spisanej przez miejscowy posterunek MO).
Przesłuchano m.in. pierwszego burmistrza NW, Brunona Kunce (wówczas mieszkał w Pilchowie), który stwierdził, że "z całą stanowczością na tej posesji cmentarza nie było", i być nie mogło ze względu na niski stan wód gruntowych. Stwierdził natomaist, że na tym budynku widniał w 1945 napis "Eintritt strong verboten". Od Niemców dowiedział się, że w czasie wojny miał tam się mieścić swego rodzaju "punkt repatriacyjny", gdzie miano
prowadzić ewidencję zarówno ewakuowanych Niemców, jak i robotników przymusowych.

I tym razem jednak na podstawie analizy szczątków stwierdzono, że kości przeleżały w ziemi od kilkudziesięciu do nawet ponad 100 lat. Wraz z zeznaniami Niemców doprowadziło to do wniosku, że nie ma dowodów popełnienia przestępstwa. Śledztwo ponownie umorzono w listopadzie 1970 r.

Inny wątek.
Niedaleko óczesnego "ośrodka Gazownia" (stan na rok 1966) Niemcy mieli postawić w 1944 r. 3 nieogrodzone baraki, gdzie trafiło około 100 Polaków z Powstania Warszawskiego. Polacy ci mieli pracować w lesie, oraz, jak zeznał świadek, byli głodni.

Załączam mapkę poglądową tych miejsc.


13
Historia / [Police] Dawna komunikacja
« dnia: Sierpnia 23, 2012, 18:15:15  »
Witam

Dokonałem analizy starych rozkładów jazdy na trasie Szczecin - Police - Trzebież.
Oto rozkład z 1912 r.:


A to z 1944 r.:


Mozna porównac np siec stacji - mimo, że linia była gotowa od 1910 r., lokalizacja stacji lub ich nazwy się zmieniały.
I tak:
w 1912 nie mamy jeszcze stacji Kreckower Str. (obecnie Szczecin Pogodno)
w 1912 mamy stację Cavelwisch (Babin) - na wprost papierni, obecnie Szczecin Skolwin. Stacja Scholwin z kolei położona była bardziej na północ (po wojnie już nie funkcjonowała, ale zachował się budynek).
W 1944 stacja koło papierni zwie się już Odermuende - tak jak sama papiernia i cała dzielnica.

W 1944 r. zainteresowała mnie stacja Jasenitz Lg - kojarzy mi się to z Lager, ale co naprawdę oznacza ta nazwa?


I jeszcze jedna rzecz: obalenie mitu, że linia autobusowa F jeździła tylko do Tanowa (stąd nazwa F - od Falkenwalde). W latach 40. przedłużono ją do Polic, a przystanek był także przy Hydrierwerke:



p.s. da się zrobic tak, żeby te obrazki były większe bez konieczności otwierania każdego z nich?

14
Historia / [Ogólne] Szczecin z woli Stalina?
« dnia: Maja 23, 2012, 19:05:04  »
Ponieważ było zainteresowanie, pozwolę sobie na analizę artykułu "Szczecin z woli Stalina" z Uważam Rze".
Przy okazji zakładam nowy wątek, który może stać się okazją do dyskusji o naszej zachodniej granicy, tak nam bliskiej, bo będącej też zachodnią granicą powiatu.

A więc lista nieprawdziwych stwierdzeń:
 
1. W podtytule: "W Jałcie ustalono, że miasto zostanie w Niemczech" - nieprawda, bo ustalonnieynie, że Polska uzyska „znaczne nabytki terytorialne na północy i na zachodzie”, a ostateczna delimitacja nastąpi dopiero na konferencji pokojowej; o przynależności Szczecina do kogokolwiek nie było mowy.

2. Autor sugeruje, że zgodnie z postanowieniami konferencji w Poczdamie, Szczecin pozostał po stronie niemieckiej.
I to jest największe kłamstwo, na którym opierają się kolejne.
Rzeczywiście, użyte w komunikacie stwierdzenie jest dość niejasne (ziemie położone na „wschód od linii idącej od Morza Bałtyckiego bezpośrednio na zachód od Świnoujścia i stąd wzdłuż rzeki Odry na miejsce, gdzie wpada zachodnia Nysa [Łużycka] i wzdłuż zachodniej Nysy do granicy czechosłowackiej” znajdą się pod zarządem państwa polskiego).
Mogło to sugerować, że Szczecin, jako leżący na zachód od Odry, nie leży już w granicach polskiej administracji. Wątpliwości rozwiewała jednak mapa w skali 1 : 1 500 000 sporządzona w Poczdamie, zresztą na podstawie wcześniejszej mapy sporządzonej w Moskwie, gdzie linię graniczną wykreślił najprawdopodobniej sam Stalin.

3. Wzięte z kosmosu daty zajecia Szczecina przez polską administrację, w dodatku obydwie próby rzekomo nieudane: 16 maja i 12 czerwca. Tymczasem polska administracja weszła do Szczecina (skutecznie) 30 kwietnia, potem musiała się wycofać w dniach 17-19 maja, powróciła 9 czerwca i ponownie wycofała się 19 czerwca. ostateczne przejęcie miasta miało miejsce 5 lipca (a nie dzien później, w Szczecinie jest nawet ulica 5 lipca na pamiątkę tego wydarzenia).

4. Ustalenia graniczne ze Schwerina (20-21 września 1945) mają być rzekomo sprzeczne z Poczdamem, a tymczasem było to niejako wykonanie poczdamskich postanowień i delimitacja (dokładne opisanie wraz z naniesieniem na mapę) ustalonej tam granicy.

5. Układ zgorzelecki, jako oparty na Poczdamie, miał znów rzekomo zakładać, że Szczecin jest po stronie niemieckiej. W związku z tym, co napisałem pod punktem 2, to nieprawda.
To samo dotyczy projektu konferencji pokojowej z 1954 r.

6. W układach granicznych z NRD i RFN rzekomo pomijano rozporządzenie Stalina z 20 lutego 1945 (nota bene rzeczywiście bardzo istotne, bo umożliwiło budowę polskiej administracji na Ziemiach Odzyskanych jeszcze przed ostatecznym wyznaczeniem granicy) i układ ze Schwerina, a opierano się jedynie na Poczdamie. I było to w zupełności wystarczające, gdyż rozporządzenie Stalina nie było aktem prawa międzynarodowego, a układ ze Schwerina jak już napisałem, był jedynie realizacją postanowien poczdamskich.

7. Podobnie rozporządzennie Stalina i układ ze Schwerina mają być rzekomo pomijane w historiografii, co nie jest prawdą, gdyż piszą o nich wszelkie książki zajmujące się tym okresem bądź tematyką granicy i Ziem Odzyskanych. Co innego świadomość wśród ludzi, ale ogólonie wiedza historyczna jest nikła.

8. Spór o granicę morską z lat 80. wynikał z poszerzenia morza terytorialnego przez NRD, a nie z przebiegu granicy ustalonego w Poczdamie.

15
Historia / [Jasienica] Nazwy ulic
« dnia: Marca 21, 2012, 21:21:35  »
Witam

Chciałbym poruszyc temat niemieckich nazw ulic w różnych miejscowościach naszej okolicy, zaczynając od Jasienicy.
Otóż w książce "Jasienica" jest niemiecko-polski spis ulic następujących:
Dworcowa   Bahnhofstr.
Jana Kazimierza   Giesebrechtstr.
Jasienicka   Pölitzerstr.
Kopernika   Hagenerstr.
Owocowa   Schulstr.
Piastów   Breitestr.
Podgórna   Stolzenburgerstr.
św. Anny   Alte Schulstr.
św. Piotra i Pawła   Falkenwalderstr.
Wodna   Wasserstr.
Zielona   Wittenbergstr.

Wydaje mi się, że nie jest to spis kompletny. W Jasienicy jest więcej ulic, położone są przy nich przedwojenne domy, więc ulice te musiały miec także jakieś nazwy za czasów niemieckich (np Broniewskiego, Ogrodowa, Św. Marcina).
Czy ktokolwiek ma jakies informacje na ten temat, by moglibyśmy razem skompletowac niemieckie nazewnictwo?

Strony: [1] 2 3