fafik, fafik..._po pierwsze nie było propozycji indywidualnych i ktoś wpuszcza Pana w maliny a po drugie kwota wyjściowa była zdecydowanie niższa, bez karpiowego i bez wzrostu dodatków. Ja proponuję czasami poczytać różne przepisy, w ramach których działają GAPolice. Podwyżki na przyszły rok obciążają wynik roku przyszłego. Planując budżet roku 2018 należy ująć wszystkie koszty, perspektywy zmian cen, planowane remonty i inwestycje itd.Dlatego zakładajac, że przyszły rok będzie identyczny jak ten a koszt samych podwyżek wraz ze wzrostem dodatków to przykładowo 10 mln to wynik roku przyszłego mamy o 10 mln mniejszy. Wynik tego roku zostanie natomiast obciążony kosztem karpiowego czyli ok 1.5-1.8mln. W spółce akcyjnej podział zysku reguluje prawo.
W skrócie o przeznaczeniu zysku (czy na dywidendę czy na kapitał zapasowy) decydują akcjonariusze.
„Akcjonariusze spółki akcyjnej mają prawo do udziału w zysku (dywidendy) wykazanym w sprawozdaniu finansowym, zbadanym przez biegłego rewidenta, który został przeznaczony przez walne zgromadzenie do wypłaty akcjonariuszom. Zysk rozdziela się w stosunku do liczby akcji. Jeżeli akcje nie są całkowicie pokryte, zysk rozdziela się w stosunku do dokonanych wpłat na akcje. Statut może przewidywać inny sposób podziału zysku, z uwzględnieniem przepisów prawa.
Kwota przeznaczona do podziału między akcjonariuszy nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone na wypłatę dywidendy. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, akcje własne oraz o kwoty, które – zgodnie z ustawą lub statutem – powinny być przeznaczone z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe.
Do dywidendy za dany rok obrotowy są uprawni akcjonariusze, którym przysługiwały akcje w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. Statut może upoważnić walne zgromadzenie do określenia dnia, według którego ustala się listę akcjonariuszy uprawnionych do dywidendy za dany rok obrotowy (dzień dywidendy). Dzień dywidendy nie może być wyznaczony później niż w terminie dwóch miesięcy, licząc od dnia powzięcia uchwały o podziale wyniku. Uchwałę o przesunięciu dnia dywidendy podejmuje się na zwyczajnym walnym zgromadzeniu. Zwyczajne walne zgromadzenie spółki publicznej ustala dzień dywidendy oraz termin jej wypłaty. Dzień dywidendy może być wyznaczony na dzień powzięcia uchwały albo w okresie kolejnych trzech miesięcy, licząc od tego dnia. Statut spółki akcyjnej może upoważnić zarząd do wypłaty akcjonariuszom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy na koniec roku obrotowego, jeżeli spółka posiada środki wystarczające na wypłatę. Wypłata zaliczki wymaga zgody rady nadzorczej.
Przepisy ograniczają możliwość podziału całego wyniku finansowego w spółce akcyjnej. Zgodnie z art. 396 § 1 k.s.h. spółka akcyjna ma obowiązek utworzenia ustawowo wymaganego kapitału zapasowego na pokrycie ewentualnych strat, do którego dopisuje się co najmniej 8 proc. zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału zakładowego. O wykorzystaniu kapitału zapasowego i rezerwowego rozstrzyga walne zgromadzenie, jednak części kapitału zapasowego w wysokości jednej trzeciej kapitału zakładowego można użyć jedynie na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym.
Oprócz tego umowa lub statut spółki mogą przewidywać tworzenie innych kapitałów na pokrycie szczególnych strat lub wydatków (kapitały rezerwowe). Stąd podział wyniku musi uwzględniać konieczność dokonania innych odpisów z zysku, do których zobowiązana jest jednostka.„