Pracuś_kwestię nadgodzin reguluje Kodeks Pracy art.151 oraz wewnętrznie Zarządzenie Nr 16/2013 w sprawie pracy w godzinach nadliczbowych. Nie ma określonego limitu na jednostki, natomiast jest określone na pracownika. Nasz ZUZP mówi o ilości takiej samej jak Kodeks Pracy czyli 150 w roku. Należy zauważyć również, że wydzialy są zróżnicowane pod względem stanowisk gdzie są NDS a tam przykładowo zgodnie z prawem u nas obowiązującym nadgodzin zlecać nie można. Jest to w trosce o zdrowie pracownika- jego odpoczynek po ciężkiej pracy.
Czyli:
§3
Praca w godzinach nadliczbowych nie może być zlecana:
kobietom w ciąży,
pracownikowi opiekującemu się dzieckiem do ukończenia przez dziecko 4 roku życia, bez zgody tego pracownika,
pracownikowi zajmującemu stanowisko pracy, na którym występują przekroczenia najwyższych, dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia.
§4
Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia lub czas wolny od pracy. Ostateczną decyzję o rekompensacie pracownikowi pracy w godzinach nadliczbowych dodatkiem do wynagrodzenia podejmuje Dyrektor Departamentu Zasobów Ludzkich i Zarządzania na wniosek kierownika komórki organizacyjnej, zatwierdzony przez Dyrektora Jednostki organizacyjnej, o ile pracownik nie złożył wniosku o udzielnie mu czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych.
§5
Czas wolny za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje pracownikowi:
na pisemny wniosek pracownika – w tym samym wymiarze czasu jak liczba godzin nadliczbowych (na przykład za 1 godzinę nadliczbową – 1 godzina czasu wolnego), w terminie konkretnie wskazanym przez pracownika we wniosku, z zastrzeżeniem, że wskazany termin nie może być późniejszy, niż do końca roku kalendarzowego, w którym wystąpiła praca w godzinach nadliczbowych,
bez wniosku pracownika - w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych (na przykład za 1 godzinę nadliczbową – 1,5 godziny czasu wolnego), z zastrzeżeniem, że udzielenie pracownikowi czasu wolnego musi nastąpić do końca okresu rozliczeniowego.
Terminy obowiązywania okresów rozliczeniowych na dany rok ustalane są przez Pracodawcę w wewnętrznych aktach normatywnych Spółki.
§6
Za pracę wykonywaną w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, pracownikowi przysługuje inny dzień wolny od pracy, udzielony do końca okresu rozliczeniowego, w terminie uzgodnionym z pracownikiem. Polecenie Służbowe pracy w dniu wolnym od pracy wynikajacym z rozkładu czasu pracy stanowi załącznik nr 3 do niniejszego Zarządzenia.
Za pracę wykonywaną w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje inny dzień wolny od pracy, przy czym w zamian za pracę w niedzielę przysługuje dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli, a w zamian za pracę w święto – w okresie rozliczeniowym. W przypadku, gdy nie jest możliwe wykorzystanie dnia wolnego za pracę w niedzielę w ciągu 6 dni kalendarzowych, wówczas pracownikowi należy udzielić dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego. Polecenie Służbowe pracy w niedzielę i święta stanowi załącznik nr 3 do niniejszego Zarządzenia.
§7
W przypadku rekompensaty pracy w godzinach nadliczbowych dodatkiem do wynagrodzenia pracownikowi przysługuje:
100% wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych przypadającą:
w nocy,
w niedziele i święta, nie będące dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
w dniu wolnym od pracy, udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub święto zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
50% wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, przypadających w każdym innym dniu niż określone w ust. 1 pkt a).
Dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% wynagrodzenia przysługuje także za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej, tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, chyba że przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych, za które pracownikowi przysługuje prawo do dodatku do wynagrodzenia w wysokości określonej w ust. 1.
Wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczenia dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych obejmuje wynagrodzenie pracownika, wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką miesięczną.
§8
Niezwłocznie po zakończeniu przez pracownika pracy w godzinach nadliczbowych, bezpośredni przełożony pracownika dokonuje rozliczenia czasu przepracowanego w godzinach nadliczbowych na podstawie dokumentu, stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszego Zarządzenia.
W przypadku rekompensaty pracy w godzinach nadliczbowych czasem wolnym (bez wniosku pracownika), terminy przyznawania pracownikowi czasu wolnego określane są przez bezpośredniego przełożonego w uzgodnieniu z pracownikiem.
Jeżeli pracownikowi, z przyczyn od niego niezależnych (np.: choroba pracownika, przyczyny leżące po stronie pracodawcy), praca w godzinach nadliczbowych nie zostanie zrekompensowana czasem wolnym do końca okresu rozliczeniowego (§5b oraz §6) lub do końca roku kalendarzowego (§5a), praca taka zostanie zrekompensowana pracownikowi dodatkiem do wynagrodzenia, zgodnie z zasadami określonymi w §7 niniejszego Zarządzenia.
Każdy taki przypadek wymaga uzasadnienia, sporządzonego przez bezpośredniego przełożonego i zatwierdzonego przez Dyrektora Jednostki organizacyjnej, które należy złożyć w Biurze Personalnym.
Reasumując, nie wszędzie mogą być nadgodziny, nie zawsze mogą być nadgodziny. Jeśli pracownik nie otrzyma w okresie rozliczeniowym wolnego za nadgodziny otrzyma z tego tytułu dodatek za pracę w nadgodzinach.