Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Gorąca stopka  (Przeczytany 12080 razy)

Offline Piotrek

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 735
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Gorąca stopka
« dnia: Września 07, 2011, 13:40:19 »
Czy mógłby mi ktoś opisać do czego są poszczególne piny w poniższym aparacie (Canon 500d). Próbuję podłączyć do niego zewnętrzną lampę błyskową i nie mogę znaleźć nigdzie opisu pinów

Offline Katarzyna.J

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 114
    • Zobacz profil
    • http://www.knfoto.pl
Gorąca stopka
« Odpowiedź #1 dnia: Września 08, 2011, 07:08:08 »
"zewnętrzną" to znaczy jaką? bo jak dla mnie to stopa standardowa jak dla canona, więc ze speedlightami powinna działać bez zarzutu. Jeżeli masz lampę starego typu to ten największy pin powinien z nimi działać chyba, że masz do niej kabel synchro to musisz go wcisnąć z boku aparatu... chyba, że ten model nie ma takiego wejścia.

DeWu

  • Gość
Gorąca stopka
« Odpowiedź #2 dnia: Września 08, 2011, 10:03:45 »
Właśnie, napisz jaką lampę chcesz podłączyć bo wnioskuję, że jest to coś niesystemowego. A jeżeli coś starszego i niesystemowego to warto również sprawdzić napięcie żeby aparatowi nie sprawić przykrości ;) Co do pinów to największy wyzwala lampę a reszta prawdopodobnie to: oba z lewej i prawy górny - do przenoszenia danych (m.in. ttl), prawy dolny - wspomaganie AF. Ale na 100% nie jestem tego pewien.
500D nie ma wejścia synchro, pozostają przejściówki wpinane w gorącą stopkę.

Offline Katarzyna.J

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 114
    • Zobacz profil
    • http://www.knfoto.pl
Gorąca stopka
« Odpowiedź #3 dnia: Września 08, 2011, 10:46:08 »
a co do lamp starszego typu to nie tylko aparat może od niej ucierpieć ale i lampa może... kiedyś akumulatorkami spaliłam jedną ;-)

Offline Wojtek Dudek

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1120
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Gorąca stopka
« Odpowiedź #4 dnia: Września 08, 2011, 11:33:29 »
Cytat: "Piotrek"
Czy mógłby mi ktoś opisać do czego są poszczególne piny w poniższym aparacie (Canon 500d).

Wątpię czy ktoś to wie. Zwłaszcza z taką dokładnością, której oczekujesz. Najlepiej zwrócić się bezpośrednio do serwisu Canona lub pomocy technicznej, poprzez stronę Canona. Chyba tylko tam mogą udzielić Ci wyczerpującej odpowiedzi.

Offline Piotrek

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 735
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Gorąca stopka
« Odpowiedź #5 dnia: Września 09, 2011, 00:00:45 »
Lampa to jakaś rosyjska :) w takim razie przyjmę że największy pin i sanki są od wyzwalania lampy. A wyzwolę przez optotriak, żeby obwody były oddzielone galwanicznie

Offline robert1995

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 967
    • Zobacz profil
Gorąca stopka
« Odpowiedź #6 dnia: Września 09, 2011, 07:41:17 »
Właśnie miałem zaproponować jakąś separację galwaniczną ;)
Nie wiem czy 500D ma opcję ustawienia wbudowanej lampy w manual. Wtedy mógłbyś wyzwalać ruską lampę prostą fotocelą na pierwszy błysk (mogę dać schemacik). Jak brak opcji manual to zostaje FELowanie ale to dość niewygodne...
Razem z żoną postanowiliśmy nie mieć dzieci. Dzieciom nie bardzo się to spodobało...

Offline Piotrek

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 735
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Gorąca stopka
« Odpowiedź #7 dnia: Września 10, 2011, 00:44:53 »
można ustawiać jakies opcje. a co masz na mysli?

Offline robert1995

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 967
    • Zobacz profil
Gorąca stopka
« Odpowiedź #8 dnia: Września 10, 2011, 08:39:32 »
Chodzi mi o ręczną moc błysku - np. niezależnie od warunków zawsze błyśnie 1/64 mocy. Ale doczytałem właśnie, że nie ma tej funkcji w 500D.
Zostaje FELowanie plus tania fotocela na pierwszy błysk lub zakup/wykonanie fotoceli na drugi błysk. Ew. synchronizacja radiowa ale to już koszta...
Razem z żoną postanowiliśmy nie mieć dzieci. Dzieciom nie bardzo się to spodobało...

Offline Piotrek

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 735
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Gorąca stopka
« Odpowiedź #9 dnia: Września 10, 2011, 11:53:36 »
na razie chyba zrobie sobie tylko wyzwolenie przez kabel a potem moze bede kombinował z fotocelą, itp.

Offline robert1995

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 967
    • Zobacz profil
Gorąca stopka
« Odpowiedź #10 dnia: Września 10, 2011, 13:30:03 »
TUTAJ  masz schematy podłączenia lamp wysokonapięciowych.
A TU schematy fotocel na drugi błysk.
Swojego czasu popełniłem taką oto fotocelę na pierwszy błysk:

Synchronizuje 4 lampy wysokonapięciowe, z możliwością wyłączenia poszczególnych lamp. Separacja na MOC3040 i BT136.
Pozdrawiam i powodzenia.
Razem z żoną postanowiliśmy nie mieć dzieci. Dzieciom nie bardzo się to spodobało...