Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Wymiana oleju w VW 1,2 TSI - bez wymiany filtra???  (Przeczytany 19899 razy)

mark.suski

  • Gość
Wymiana oleju w VW 1,2 TSI - bez wymiany filtra???
« dnia: Marca 17, 2011, 21:38:59 »
Witam,
w nowym autku po 3500km wymieniłem olej kierując się nie książką auta a logiką i dbałością o silnik na przyszłość. I tak miał być to na mój koszt więc pojechałem do serwisu VW w Niemczech w Pasewalku. Ale teraz coś mnie tknęło by spojrzeć na rachunek na którym jest:
1. Serwis oleju - koszty pracy - 20 Euro
2. 3,8 litra oleju - 75 Euro
3. Jedna śruba - 1,44 Euro
Dodać do tego podatek 18 Euro to zapłaciłem 115 Euro. Dzwoniłem do serwisu polskiego i dowiedziałem się, że około 500zł bym zapłacił, więc cena taka sama, ale.... dlaczego na rachunku nic nie ma napisane o wymianie filtra i nie ma uwzględnionego filtra - że coś za niego zapłaciłem? Nic mnie nie pytał czy chcę czy nie filtr wymieniać czy nie ale ja nie będąc mechanikiem nigdy bym nie wlał nowego oleju do obiegu w którym powierzchnia filtra przy docieraniu się silnika może trochę być zatkana i już tak dobrze może nie filtrować nowego oleju.
Możliwe jest to by zostawili stary filtr w serwisie vw niemieckim? Dlaczego nie ma filtra uwzględnionego na rachunku? Ta śruba za 1,44 Euro nie może być filtrem, bo to z tanio na filtr....

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4658
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
Wymiana oleju w VW 1,2 TSI - bez wymiany filtra???
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 17, 2011, 21:55:24 »
Trochę dziwne, że wymienili olej bez filtra, mimo to nic nie powinno się dziać, pewnie masz filtr z zakresu obsługi Long Life, który spokojnie wytrzymuje 30 tys km. Co do tej śruby, to na pewno chodzi o spustową w aluminiowej misce olejowej, większość niemieckich serwisów tak robi. Śruba ta uważana jest za jednorazową, chodzi o ochronę gwintu miski.

mark.suski

  • Gość
Wymiana oleju w VW 1,2 TSI - bez wymiany filtra???
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 17, 2011, 22:01:28 »
czyli według Ciebie zostawili stary filtr? No u Kołacza bym się tego spodziewał, ale specjalnie jechałem do Pasewalku by było porządnie zrobione. Przecież bym dopłacił chętnie za nowy filtr...

Offline rbk

  • Moderator
  • Stara Gwardia
  • *****
  • Wiadomości: 3867
  • Płeć: Mężczyzna
  • wiecznie głodny króliczek
    • Zobacz profil
Wymiana oleju w VW 1,2 TSI - bez wymiany filtra???
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 17, 2011, 22:02:10 »
Jeżeli jest na 30k to po co wymieniać? Zadzwoń, pogadaj, u Kołacza by Ci powiedzieli :>

mark.suski

  • Gość

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4658
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
Wymiana oleju w VW 1,2 TSI - bez wymiany filtra???
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 17, 2011, 22:11:55 »
Jeżeli nie ma filtra na rachunku to nie wymienili, w Niemczech większość serwisów podczas pierwszej wymiany ( po 3-5 tys km) nie wymienia filtra. Czynność ta bardziej zalecana jest przez salony niż przez producentów. Dzisiejsze technologie produkcji silników są bardzo dokładne i w momencie, gdy auto opuszcza salon nie ma potrzeby "docierania" silnika. Unikać trzeba natomiast przeciążeń, które mogą, ale nie muszą, negatywnie wpłynąć na właściwości mechaniczne podzespołów silnika - chodzi tutaj o stopy metali z których zostały wykonane. Po przejechaniu 5 tys możesz jeździć zupełnie normalnie, jedna tylko uwaga - nigdy nie "deptaj" na zimnym silniku.

mark.suski

  • Gość
Wymiana oleju w VW 1,2 TSI - bez wymiany filtra???
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 17, 2011, 22:20:37 »
jutro zadzwonię do nich i się spytam - dlaczego nikt mnie się nie spytał czy filtr też chce wymienić czy zostawić stary... olej wymieniałem na własne żądanie i za filtr nowy chętnie też bym dopłacił.....nie, no na razie nie wyobrażam sobie, żeby stary filtr zostawi i nawet się nie spytać. Sadzę może złudnie nadal, że  filtr to standard i mają to w koszta wsadzone. Gość widział, że olej wymieniałem na własne żądanie i że chodziło tu o zadbanie o auto a nie przymus wymiany, olej też był Long Live i chciałem go wywalić po 3 tys km to głupiego filtra bym nie chciał?
Jutro zadzwonię i się spytam.

Offline rbk

  • Moderator
  • Stara Gwardia
  • *****
  • Wiadomości: 3867
  • Płeć: Mężczyzna
  • wiecznie głodny króliczek
    • Zobacz profil
Wymiana oleju w VW 1,2 TSI - bez wymiany filtra???
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 17, 2011, 22:23:37 »
Przy odbiorze nie mogłeś zapytać, tylko pytasz na forum?

mark.suski

  • Gość
Wymiana oleju w VW 1,2 TSI - bez wymiany filtra???
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 17, 2011, 22:26:45 »
przy ustaleniu terminu na wymianę oleju mówił, że olej wymienia się tez z filtrem i byłem spokojny i tym się zasugerowałem - tylko dziś mnie tknęło by spojrzeć na rachunek i zastanowiłem się dlaczego nie ma na nim filtra.....

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4658
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
Wymiana oleju w VW 1,2 TSI - bez wymiany filtra???
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 17, 2011, 22:31:05 »
Jak napisałem, jeżeli nie ma filtra na rachunku - to nie wymienili. Auto jest na gwarancji, wszystkie pozycje robocizny i materiałów powinny znaleźć się na rachunku. Zlecając ponadplanowe czynności obsługowe musisz dokładnie precyzować zakres usługi, pewnie powiedziałeś, że chcesz dokonać wymiany oleju (Ölwechsel), zapomniałeś dodać z filtrem (mit Ölfilter). Doradca serwisowy nie jest niestety jasnowidzem.

mark.suski

  • Gość
Wymiana oleju w VW 1,2 TSI - bez wymiany filtra???
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 17, 2011, 22:42:16 »
Doradca serwisowy nie jest jasnowidzem, ale wystarczy, że spyta....filtr tez chce pan wymienić czy stary zostawić? i sprawa jasna dla obu stron.
Kurde, mój kumpel wymienia olej w Polsce w podrzędnym zakładzie i nawet nie musi wskazywać na nowy filtr, powiedział, że nie poszedłby do kogoś znowu, gdyby ktoś mu nie wymienił filtra..... ja sobie pomyślałem, jak w Polsce robią to bez pytania i jest to standard to co będą Niemców pouczał co maja ze swoim autem robić?
Mógł mnie spytać czy filtr tez czy nie....kontrolne małe pytanko, choćby dla jego pewności..... No cóż jutro zadzwonię i się spytam. Mógł chociaż powiedzieć - nie wymieniamy filtra - zostawiamy stary - to z mety bym wyprostował to. On tylko powiedział, proszę jeździć do 11.2013 albo do momentu jak się kontrolka zaświeci......

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4658
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
Wymiana oleju w VW 1,2 TSI - bez wymiany filtra???
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 17, 2011, 22:54:15 »
Cytat: "mark.suski"
ale wystarczy, że spyta....filtr tez chce pan wymienić czy stary zostawić? i sprawa jasna dla obu stron.


Fakt, mógł poinformować o szczegółach takiej usługi.

Cytat: "mark.suski"
On tylko powiedział, proszę jeździć do 11.2013 albo do momentu jak się kontrolka zaświeci......


Niestety widać że doradca nie był doszkolony, od lat wiadomo, że terminy obliczane przez elektronikę auta uwzględniają czas, przebieg, a teraz nawet charakterystykę eksploatacji, nie musisz pilnować kalendarza, patrzysz tylko na wskaźnik i nic więcej.

Offline azi221

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 68
    • Zobacz profil
Wymiana oleju w VW 1,2 TSI - bez wymiany filtra???
« Odpowiedź #12 dnia: Marca 17, 2011, 23:08:13 »
Cytat: "mark.suski"
Doradca serwisowy nie jest jasnowidzem, ale wystarczy, że spyta....filtr tez chce pan wymienić czy stary zostawić? i sprawa jasna dla obu stron.
Kurde, mój kumpel wymienia olej w Polsce w podrzędnym zakładzie i nawet nie musi wskazywać na nowy filtr, powiedział, że nie poszedłby do kogoś znowu, gdyby ktoś mu nie wymienił filtra..... ja sobie pomyślałem, jak w Polsce robią to bez pytania i jest to standard to co będą Niemców pouczał co maja ze swoim autem robić?
Mógł mnie spytać czy filtr tez czy nie....kontrolne małe pytanko, choćby dla jego pewności..... No cóż jutro zadzwonię i się spytam. Mógł chociaż powiedzieć - nie wymieniamy filtra - zostawiamy stary - to z mety bym wyprostował to. On tylko powiedział, proszę jeździć do 11.2013 albo do momentu jak się kontrolka zaświeci......


Jak widać nie są oni jednak tacy super jak myślałeś. Pewnie w Polsce by ci to wymienili bez pytania bo to normalka, no ale cóż chciałeś mieć niby lepiej bo to Niemcy.

mark.suski

  • Gość
Wymiana oleju w VW 1,2 TSI - bez wymiany filtra???
« Odpowiedź #13 dnia: Marca 20, 2011, 10:09:34 »
Zadzwoniłem do niego do Pasewalku - powiedział, że jest głupota i wbrew zaleceniom producenta by wymieniać filtr po 3500km. Olej ewentualne można wymienić jeżeli się ktoś upiera, ale filtr wytrzymuje do 30tys km. Powiedział, że po 3500km  nic tam w filtrze nie ma.
Z drugiej strony mógł się spytać przynajmniej.
Dzwoniłem do Poznania do serwisu Kulczyka i powiedział doradca, że w tej sytuacji jeździłby dalej aż kontrolka się zaświeci i nie robiłby zbytniego alarmu, ale stwierdził, że w Polsce taki się nie robi jak w Pasewalku i rozmawia się z klientem przede wszystkim, tym bardziej, że mam biegły niemiecki. On po prostu nie spytał, narzucając swoje zasady a tak nie powinna wyglądać obsługa klienta.
Mam teraz dwie opcje do wyboru:
1. Po zaistniałej sytuacji w następną sobotę u Cichego w serwisie VW wymienić olej i filtr jeszcze raz za 450zl
2. Pojeździć jeszcze do np 13000km i wtedy dopiero wszystko wymienić. Obecnie mam 4600km  a sam olej bez filtra został przy 3500 wymieniony. A następna wymiana obowiązkowo przy kontrolce przy 30000km.

Którą wersje mi polecacie? Jak byście na moim miejscu zrobili?

Offline DEtonator

  • Stara Gwardia
  • **********
  • Wiadomości: 4658
  • Płeć: Mężczyzna
  • Senatorze, Stanisławie, Staszku...
    • Zobacz profil
Wymiana oleju w VW 1,2 TSI - bez wymiany filtra???
« Odpowiedź #14 dnia: Marca 20, 2011, 10:49:04 »
Cytuj (zaznaczone)
Którą wersje mi polecacie? Jak byście na moim miejscu zrobili?


Po co te kombinacje? Sam sobie stwarzasz problemy, nie ma potrzeby wymiany oleju. Spokojnie jeździj do 30 tys i jak zaświeci się wskaźnik obsługi, najzwyczajniej oddaj auto na przegląd.