Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Jasienica] Jasienica na starej fotografii  (Przeczytany 27596 razy)

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Jasienica] Jasienica na starej fotografii
« dnia: Października 19, 2010, 00:14:31 »
Trafiłem na niespotykaną pocztówkę z Jasienicy. Gunica, podobnie Łarpia, czeka na rewitalizację.

<*)))))>{

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Jasienica] Jasienica na starej fotografii
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 10, 2011, 11:32:18 »
Chyba najstarsza rycina (staloryt) z widokiem na Jasienicę.



Zespół klasztorny augustianów i kościół. Rycina m.in. ukazała się w dwutygodniku ilustrowanym "Przyjaciel ludu", 1847-07-17

Wydawca, Günther Ernest Wilhelm, 1792–1860, księgarz, drukarz; 1826 zał. w Lesznie księgarnię, 1832 drukarnię; 1830-60 wyd. ponad 300 książek w języku pol., czasopism (m.in. „Przyjaciela Ludu”).
<*)))))>{

Beobachter

  • Gość
[Jasienica] Jasienica na starej fotografii
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 10, 2011, 11:52:46 »
To jest jakaś lepsza wersja tej samej odbitki posiadanej przez Książnicę (zbiory cyfrowe). W oryginale autor ryciny nazwał miejsce "Jasieniec pod Szczecinem".
Dzięki i pozdrowienia.

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Jasienica] Jasienica na starej fotografii
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 10, 2011, 17:33:41 »
Cytat: "Beobachter"
nazwał miejsce "Jasieniec pod Szczecinem".

Jest to przedruk i prawdopodobnie wydawca źle przetłumaczył nazwę miejscowości.
Ale... jest drugie wydanie tej grafiki, prawie idealne, jednak różniące się kilkoma szczegółami. Podpis JASENITZ BEY STETTIN.




Sporo grafik z Pomorza można znaleźć w Pomerania : Geschichte und Beschreibung des Pommernlandes zur Förderung der pommerschen Vaterlandskunde. IV. bis VI Buch w Książnicy (przeglądać od końca)
<*)))))>{

Beobachter

  • Gość
[Jasienica] Jasienica na starej fotografii
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 10, 2011, 20:22:02 »
Dzięki Panie Andrzeju! Osobiście sprawił mi Pan sporo przyjemności, bo kiedyś, przez parę lat tej grafiki szukałem. Raz ja widziałem w niewielkim formacie na jakiejś wystawie w Muzeum Narodowym, potem "ślad zaginął". Dosłownie "śniła mi się po nocach". Wreszcie odnalazłem (tę, którą wskazałem), ale tych pięknych wersji, które Pan przedstawił - nie znałem.

Miejscowość "Tärhoff" [chodzi o miejsce zaznaczone na szwedzkich mapach Pomorza. przypis, bo wątek z dyskusji prywatnej] "podrzuciłem" Klaudii, córce Hansa i Ewy z Trzebieży. Temat ją zainteresował, może coś pomoże, bo niej nie znam bardziej sumiennej osoby.
Raz jeszcze dziękuję i pozdrowienia.

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Jasienica] Jasienica na starej fotografii
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 12, 2011, 20:04:15 »
Cytat: "Beobachter"
Raz ja widziałem w niewielkim formacie
W małym formacie to, ta druga.

Miały Police swojego przedwojennego artystę malarza.

Edward Krause Wichmann, niemiecki malarz marynista , ur. się w r. 1864 w Stettin - Poelitz ( Szczecin Police ) a zmarł w Dreźnie, gdzie w młodości studiował w Akademii Sztuk Pięknych. Wiele swych obrazów poświęcił Szczecinowi, w r. 1905 namalował znany obraz " Stocznia Vulkan ", był też autorem malowideł ściennych [może w Polickim Urzędzie Pracy to jego dzieło?] w Szczecinie. Wiele jego prac wydawano na propagandowych plakatach i pocztówkach w okresie I Wojny Światowej. - www.artinfo.pl

Obraz z Jasienicy "Blick auf Jasenitz "Gustaw(v) Wimmer - informacja od zenO



Gustawa Wimmera nazywano malarzem szczecińskim lub pomorskim, bo życie i dzieło malarza rzeczywiście bardzo silnie związane było ze Szczecinem. Tu urodził się w roku 1877, w skromnej rodzinie rzemieślniczej (ojciec był introligatorem), tu uczęszczał do szkół i, zgodnie z życzeniem rodziców, jako czternastolatek rozpoczął pracę w biurze ubezpieczeń "Germania". To właśnie Szczecin i jego okolice tak dalece zafascynowały wrażliwego młodzieńca, że będąc - zdawałoby się - człowiekiem o wytyczonej drodze życiowej, postanowił ją odmienić i zostać malarzem... - Maria łopuch

Znalazłem też inne zdjęcie tego obrazu



 Z Policami związany jest także znany na Pomorzu, w Niemczech artysta malarz, grafik Paul Holz. Autor wielu prac urodził się 28 grudnia 1883 roku w Riesenbrueck w powiecie Pasewalk. W latach 1898-1904 uczęszczał do szkoły powszechnej w Policach. Już wtedy przejawiał zainteresowanie sztuką, kulturą. Tworzył swoje pierwsze prace. Ich tematem były również Police, ich zaułki, okolice miasta. - Historia Polic" Jan Matura

Niestety nie trafiłem na jego prace zwązaną z Policami
<*)))))>{

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Jasienica] Jasienica na starej fotografii
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 21, 2011, 23:49:01 »
No to mamy trzecią wersję widoku na zespół klasztorny augustianów i kościół w Jasienicy.
Pierwsza zamieszczona w  "Przyjaciel ludu" - 1847.07.17
druga, staloryt o wym. 10x7 cm, datowana na 1837 rok, sygnowana inicjałami C.F.V.H.W. div lub dir. Obie grafiki różniące się kilkoma szczegółami, zaznaczonymi w poprzednich wpisach.
I trzecia (właściwie czwarta), akwarela Jana Matury, wzorowana na obrazie Caroline Velthusen, wiecej na stronie http://police750.blogspot.com/

 
<*)))))>{

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Jasienica] Jasienica na starej fotografii
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 30, 2011, 03:13:28 »
Wyodrębniłem - z wcześniej omawianej gazety,  fragment dotyczący Jasienicy.

<*)))))>{

Beobachter

  • Gość
[Jasienica] Jasienica na starej fotografii
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 30, 2011, 04:02:33 »
Ciekawe, ale bredni w tym gazetowym tekście - bez liku.

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Jasienica] Jasienica na starej fotografii
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 31, 2011, 00:17:12 »
<*)))))>{

Offline jakub_m

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
[Jasienica] Jasienica na starej fotografii
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 31, 2011, 10:26:15 »
Cytat: "Beobachter"
Ciekawe, ale bredni w tym gazetowym tekście - bez liku.


Język i przesłanie charakterystyczne dla tamtych czasów, ale żeby od razu pisać o bredniach?

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Jasienica] Jasienica na starej fotografii
« Odpowiedź #11 dnia: Maja 01, 2012, 22:45:15 »
Dopasowałem bramę ze zdjęcia, do starej karty pocztowej. Z tym, że zdjęcie jest chyba zrobione z dziedzińca młyna

<*)))))>{

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Jasienica] Jasienica na starej fotografii
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwca 03, 2012, 12:53:26 »
To najstarsza kartka pocztowa-litografia  z Jasenitz, datowana na 1899 rok.
Czy istnieje jeszcze budynek opisany jako "Hermann Protz`s Hotel"

<*)))))>{

Offline lukasz_s

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1386
    • Zobacz profil
[Jasienica] Jasienica na starej fotografii
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwca 03, 2012, 13:08:53 »
SPZP "Skarb"

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
[Jasienica] Jasienica na starej fotografii
« Odpowiedź #14 dnia: Lipca 25, 2013, 21:47:05 »
Dzisiaj dowiedziałem się co to za budynek, to obecny Powiatowy Bank Spółdzielczy w Jasienicy, właściwie w Policach.

<*)))))>{