Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Police] Rzeczka w centrum Polic?  (Przeczytany 28119 razy)

Offline adam_77

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
[Police] Rzeczka w centrum Polic?
« dnia: Lipca 05, 2010, 08:12:15 »
Pamieta ktoś rzeczkę, która płynęła w miejscu gdzie teraz jest pomnik papieża? Którędy płynęła i skąd? Co się teraz z nią dzieje?

Offline Denver

  • Administrator
  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 1121
  • ostatni dinozaur
    • Zobacz profil
Re: Rzeczka w centrum Polic?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 05, 2010, 10:26:19 »
Cytat: "adam_77"
Pamieta ktoś rzeczkę, która płynęła w miejscu gdzie teraz jest pomnik papieża? Którędy płynęła i skąd? Co się teraz z nią dzieje?


Jest potok, który pływa sobie po naszym lesie, w okolicy ósmeki jest wpuszczany w kanał i mniej więcej śladem dawnego przebiegu płynie sobie po Policach - dokąd... nie pamiętam, ale na pewno ktoś napisze dokładniej.

Róża

  • Gość
[Police] Rzeczka w centrum Polic?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 05, 2010, 11:37:00 »
W planie zagospodarowania przestrzennego miasta Police zaznaczony jest przebieg rzeczki-obecnie skanalizowanej pod ziemią.Według planu byłaby możliwość  odkrycia rzeczki, przynajmniej częściwo, pytanie jednak jaka byłaby tam woda.Z planami można sie zapoznać w Wydziałe Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego, Bankowa18 i być może w internecie.

Offline koko

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 324
    • Zobacz profil
[Police] Rzeczka w centrum Polic?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 05, 2010, 14:31:48 »
Wydaje mi się, że płynęła od domków jednorodzinnych w okolicach "Biedronki"  w stronę Piłsudskiego (mogło to być w połowie odległości między Klubem Nauczyciela a ostatnim domkiem przy Głowackiego). Tak to zapamiętałam. Przez całe lata myślałam, że ta rzeczka została po prostu zasypana.

Offline Denver

  • Administrator
  • VIP
  • *****
  • Wiadomości: 1121
  • ostatni dinozaur
    • Zobacz profil
[Police] Rzeczka w centrum Polic?
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 05, 2010, 14:40:55 »
Przeszukałem forum i znalazłem:

Cytat: "bob"

bob - 2010-02-27, 09:51
Ten strumień wije się równolegle do drogi przez Leśno Górne, widać go tuż przy poboczu np. na wjeździe do Siedlic. Na terenie miasta płynie już pod ziemią i pełni dziś rolę, co tu dużo mówić - ścieku... Jego trasa w przybliżeniu to: piaskownik za Ósemką, okolice Kingi (kokos126 dobrze pamięta konstrukcję do odpowietrzania ścieków) skrzyżowanie Wyszyńskiego z Piłsudskiego, gdzie strumyczek skręca i płynie aż do... Oczyszczalni Ścieków Komunalnych ZWiKu przy ulicy Dębowej (przedłużenie Piłsudskiego za skrzyżowaniem z Asfaltową). Zakładam, że oczyszczony wpada już sobie spokojnie do rzeki - ale proszę mnie poprawić, jeśli się mylę!


I informacje historyczne:
Cytat: "yak"

Nie da się ukryć. A z tym strumieniem wiążą się ciekawe informacje. We wczesnym średniowieczu na terenie dzisiejszych Siedlic znajdowała się wieś Heckelwer z dużym młynem. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1286, kiedy to bp kamieński Herman oddzielił wieś Heckeldorf od parafii w Policach i kazał tu wybudować nowy kościół. Daniny wypracowywane przez mieszkańców były oddawane zakonnikom z Jasienicy. Wieś została zniszczona podczas wojny trzydziestoletniej (1618-1648), Siedlice (Zedlitzfelde) powstały w XVIII wieku. Ale stara nazwa strumienia przetrwała do końca niemieckich Polic.

Offline arturrop1

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 195
    • Zobacz profil
[Police] Rzeczka w centrum Polic?
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 05, 2010, 23:11:28 »
Cytat: "koko"
Wydaje mi się, że płynęła od domków jednorodzinnych w okolicach "Biedronki" w stronę Piłsudskiego (mogło to być w połowie odległości między Klubem Nauczyciela a ostatnim domkiem przy Głowackiego).


tak to mniej więcej było, a rzeczka zwała się potocznie "sekwanka", bo strasznie śmierdziała, idąc na religię do domku katechetycznego (to tam gdzie mieszkają siostry zakonne) trzeba sie było zawsze przeprawić przez rzeczkę :) a tam gdzie teraz jest Orlen to Sekwanka tworzyła zarośnięte trzciną bagnisko, a w miejscu pomnika Papieza było nawet szeroko, pływało się tam na paletach drewnianych :) skąpało się tam wiele dzieciaków, ja też  :lol2:

Offline mieszkaniec

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 164
    • Zobacz profil
[Police] Rzeczka w centrum Polic?
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 06, 2010, 09:30:42 »
jakaś rzeczka wypływa w oczyszczalni na ul. Debowej,jak komuś sie chce ją zobaczyc musi podejsc tam gdzie podjezdzaja tzw. szambiarki i zerknac za płot w dół

Offline Domino

  • Moderator
  • Wielka Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 900
    • Zobacz profil

Offline Storczyk

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 689
    • Zobacz profil
[Police] Rzeczka w centrum Polic?
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 06, 2010, 09:46:38 »
Fakt latem śmierdziała niemiłosiernie a potocznie Sekwana lub Śmierdziuszka.Mój syn kiedyś w zimie się w niej skąpał .Płynęła przez obecny park i koło pomnika Papieża.

Offline hubalczyk

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 173
    • Zobacz profil
[Police] Rzeczka w centrum Polic?
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 07, 2010, 21:31:06 »
Cytuj (zaznaczone)
Jest potok, który pływa sobie po naszym lesie, w okolicy ósmeki jest wpuszczany w kanał i mniej więcej śladem dawnego przebiegu płynie sobie po Policach - dokąd... nie pamiętam, ale na pewno ktoś napisze dokładniej.


Otóż woda ma to do siebie, że się zbiera, a potem spływa do głównej rzeki i do Bałtyku :D

[ Dodano: 2010-07-07, 21:37 ]
Kiedyś, kiedy byłem małym chłopcem, mama zabierała mnie na zakupy "na Wróbla". Aby skrócić sobie drogę, przechodziliśmy przez taki wąwóz, który przebiegał wzdłuż dzisiejszego skweru JPII, a na dnie którego przepływał sobie strumyk. Pamiętam, że wspomniany wąwóz był bardzo zaśmiecony. Natomiast, żeby przejść na drugą stronę rzeczki nie umoczywszy nóżek, położone były stare opony, po których się przechodziło :)
hubalczyk

Offline jasia

  • Wielka Gaduła
  • *******
  • Wiadomości: 556
    • Zobacz profil
[Police] Rzeczka w centrum Polic?
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 07, 2010, 21:37:54 »
Bardzo odkrywcze spostrzeżenie....
Jeżeli sam nie wiesz, to się nie wymadrzaj, a po drugie mieszkaniec już napisal, gdzie mozna ją zobaczyć.

Offline jacek.wilczek

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 96
    • Zobacz profil
[Police] Rzeczka w centrum Polic?
« Odpowiedź #11 dnia: Lipca 08, 2010, 13:17:17 »
dodam jeszcze że na terenie działek można zobaczyć jak płynie ta struga


--
jacek

Offline ak

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1211
    • Zobacz profil
Odp: [Police] Rzeczka w centrum Polic?
« Odpowiedź #12 dnia: Maja 03, 2016, 17:38:30 »
dodam jeszcze że na terenie działek można zobaczyć jak płynie ta struga
i resztki mostu na końcu działek :)
<*)))))>{

Offline sven

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 183
    • Zobacz profil
Odp: [Police] Rzeczka w centrum Polic?
« Odpowiedź #13 dnia: Maja 03, 2016, 19:08:11 »
Pamieta ktoś rzeczkę, która płynęła w miejscu gdzie teraz jest pomnik papieża? Którędy płynęła i skąd? Co się teraz z nią dzieje?

Before 1946: Heckelbergs-Mühl-Bach
Please answer in English or German

Offline bodzio

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 90
    • Zobacz profil
Odp: [Police] Rzeczka w centrum Polic?
« Odpowiedź #14 dnia: Maja 10, 2016, 09:32:52 »
Rzeczka tworzyła dwa bagienka: jedno tam gdzie teraz Orlen, a drugie w miejscu Netto i to bagienko było okazalsze. Żyły w nich żaby i pijawki
( pamiętam dobrze, bo mnie kiedyś oblazły). Stawiki- bagienka były pięknie obrośnięte pałką wodną. To były czasy :'(