Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: [Ogólne] Krzyże w Miejscach publicznych.  (Przeczytany 82562 razy)

Offline Febe

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 132
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
[Ogólne] Krzyże w Miejscach publicznych.
« Odpowiedź #15 dnia: Grudnia 13, 2009, 18:24:45 »
Cytat: "konstancja"
Prawdopodobnie jesteś świadkiem jehowy bo główie oni taką herezje sieją   :devil:


Żaden Świadek Jehowy nie wywołałby takiej dyskusji, bo dla nich nie ma znaczenia, ile krzyży wisi i w jakich miejscach. Zdają sobie sprawę, że stanowią mniejszość i przechodzą do porządku dziennego nad tym, że w szkole czy pracy lub innych miejscach stykają się z różnymi symbolami religijnymi.
A co do herezji to przed użyciem należałoby się zapoznać z definicją tego słowa.

Offline Ważniak

  • Moderator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1676
  • Płeć: Mężczyzna
  • Subiektywnie obiektywny
    • Zobacz profil
[Ogólne] Krzyże w Miejscach publicznych.
« Odpowiedź #16 dnia: Grudnia 13, 2009, 18:26:30 »
Cytat: "Kuba"
A ja odpowiem na to pytaniem - czy zetknęliście się z sytuacją, kiedy to jakieś inne (sensie inne niż katolicyzm) wyznanie wnioskowało o zawieszenie jego symbolu?
No właśnie, skoro innych symboli nie ma, to czemu symbol katolicki ma być?
Cytat: "Kuba"
Ja o takiej sytuacji nie słyszałem, ale podejrzewam, że gdyby zaistniała, nikt nikomu nie robiłby problemów.
Jesteś pewien?
Kto kijem walczy, ten wpada w mrowisko.

Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Ogólne] Krzyże w Miejscach publicznych.
« Odpowiedź #17 dnia: Grudnia 13, 2009, 18:36:35 »
Cytat: "kubapolice"
No właśnie, skoro innych symboli nie ma, to czemu symbol katolicki ma być?


Bo większość (przyjmując dane statystyczne ponad 90% - licząc ochrzczonych) powinno tego chcieć ;).  A tak na poważnie - uważam, że jakby jakaś wspólnota zgłosiła chęc zawieszenia swojego symbolu, to by do tego doszło. Najwyżej skończyłoby się to na orzeczeniu TK, ale by do tego imho doszło.

Cytat: "kubapolice"
Jesteś pewien?

Napisałem, że podejrzewam, a nie że jestem pewien :P.
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

Offline palana

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 95
    • Zobacz profil
[Ogólne] Krzyże w Miejscach publicznych.
« Odpowiedź #18 dnia: Grudnia 13, 2009, 18:41:44 »
Mi osobiście one nie wadzą....  Jak słusznie zauważył Mirkuls nie wpływają one na poziom nauki w szkole.
Ja tylko nie widze sensu w ich wieszaniu... Człowiek zginął na krzyżu a każdy sie z tym obnosi. To tak jakby mi męża ktoś zabił siekierą a ja bym sobie jego zdjęcie z siekiera w głowie wieszała nad drzwiami, na szyji itp.
Przepraszam jeśli kogoś tą wypowiedzią zgorszyłam. Wyrażam tylko swoje zdanie.

[ Dodano: 2009-12-13, 18:46 ]
Cytat: "ktpb"
Cytat: "konstancja"
Prawdopodobnie jesteś świadkiem jehowy bo główie oni taką herezje sieją   :devil:

Skoro GŁÓWNIE oni to kto prócz nich sieje herezje?
2 pytanie: co u nich nazywasz herezją?


No włśnie kto więc jeszcze herezje sieje? I co niby u Swiadków jest herezją? Normalni wierzący ludzie tacy jak my.
Doświadczenie to dobra szkoła, ale czesne jest bardzo wysokie - Heirich Heine

Offline Kuba

  • Administrator
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2248
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Ogólne] Krzyże w Miejscach publicznych.
« Odpowiedź #19 dnia: Grudnia 13, 2009, 18:50:21 »
Cytat: "palana"
Mi osobiście one nie wadzą.... Jak słusznie zauważył Mirkuls nie wpływają one na poziom nauki w szkole.
Ja tylko nie widze sensu w ich wieszaniu... Człowiek zginął na krzyżu a każdy sie z tym obnosi. To tak jakby mi męża ktoś zabił siekierą a ja bym sobie jego zdjęcie z siekiera w głowie wieszała nad drzwiami, na szyji itp.
Przepraszam jeśli kogoś tą wypowiedzią zgorszyłam. Wyrażam tylko swoje zdanie.


Wiesz, w symbolice rzymsko-katolickiej symbol krzyża nie jest rozpatrywany w kategorii narzędzia kary śmierci, ale w kategorii ołtarza, na którym dokonało się zbawienie. Stąd inne podejście.
Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, zapoznaj się z REGULAMINEM FORUM.

Zachęcam do obserwowania mojego bloga -
Chmielnik Jakubowy

Offline palana

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 95
    • Zobacz profil
[Ogólne] Krzyże w Miejscach publicznych.
« Odpowiedź #20 dnia: Grudnia 13, 2009, 18:51:22 »
Zgadzam się z Febe. Czy te krzyże wiszą czy nie to nie ma najmniejszego znaczenia bo oni i tak sie do nich nie modlą przecież. Są po prostu obojętni wobec tego. Ani tego nie czczą ani nie niszczą.
Doświadczenie to dobra szkoła, ale czesne jest bardzo wysokie - Heirich Heine

Ann

  • Gość
[Ogólne] Krzyże w Miejscach publicznych.
« Odpowiedź #21 dnia: Grudnia 13, 2009, 18:53:39 »
Mi jako osobie wierzącej krzyże nie przeszkadzają ale skoro Konstytucja RP gwarantuje nam wolność wyznania, to dlaczego narzucamy wyznawcom innych religii swoje symbole?  Ja nie bardzo rozumiem cały ten szum wokół tej sprawy, bo nawet jeżeli krzyże znikną z miejsc publicznych , to przecież każdy z nas może mieć przy sobie krzyż. Są bransoletki z krzyżem, medaliki , kolczyki , różańce więc dla mnie to żaden problem ;)

Offline palana

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 95
    • Zobacz profil
[Ogólne] Krzyże w Miejscach publicznych.
« Odpowiedź #22 dnia: Grudnia 13, 2009, 18:53:44 »
I wtedy pozostało by to już każdego sprawą osobistą.
Doświadczenie to dobra szkoła, ale czesne jest bardzo wysokie - Heirich Heine

Heidi

  • Gość
[Ogólne] Krzyże w Miejscach publicznych.
« Odpowiedź #23 dnia: Grudnia 13, 2009, 18:58:13 »
Cytat: "palana"
Człowiek zginął na krzyżu a każdy sie z tym obnosi.
hihi no moja droga mohery za takie stwierdzenie dokonałyby na Tobie linczu ;) a tak na poważnie stwierdzić mogę, że mi też osobiście krzyż nigdy nie przeszkadzał. Czy by wisiał, czy nie, nie ma i nie miało to to dla mnie znaczenia. Pewnie, gdyby ktoś kiedyś pościągał po cichaczu krzyże z sal szkolnych, to i mało kto zauważyłby ten stan.  Hmm zastanawia mnie jaki kiedyś był cel wieszania krzyża w szkole? Miał przypominać o tym jaka jest "nasza" wiara, miał być przestrogą dla "łobuzów". że Bóg patrzy i wszystko widzi? czy żeby modląc się w trakcie religii było do czego zdrowaśki odmawiać? :) Krzyż to w końcu tylko symbol, w dodaniu mocy wierze raczej nie pomoże.

Offline palana

  • Gadatliwy
  • ****
  • Wiadomości: 95
    • Zobacz profil
[Ogólne] Krzyże w Miejscach publicznych.
« Odpowiedź #24 dnia: Grudnia 13, 2009, 19:03:11 »
O! To było mądre!
Ale pewnie też byś nadawała sie na zlinczowanie :lol2:
Doświadczenie to dobra szkoła, ale czesne jest bardzo wysokie - Heirich Heine

Heidi

  • Gość
[Ogólne] Krzyże w Miejscach publicznych.
« Odpowiedź #25 dnia: Grudnia 13, 2009, 19:08:45 »
Cytat: "palana"
Ale pewnie też byś nadawała sie na zlinczowanie :lol2:
hihi pewnie tak. Nawet nie chcę myśleć, co za to grozi  :'(

wtrych

  • Gość
[Ogólne] Krzyże w Miejscach publicznych.
« Odpowiedź #26 dnia: Grudnia 13, 2009, 20:20:52 »
Cytat: "Ann"
to przecież każdy z nas może mieć przy sobie krzyż. Są bransoletki z krzyżem, medaliki , kolczyki , różańce więc dla mnie to żaden problem

no i tu jesteś w błędzie, bo w UE zwalnia się ludzi z pracy za noszenie krzyżyka, oczywiście jeżeli nosisz go z pobudek religijnych, bo jak go nosisz jako dekorację czy ubranie tudzież jakiś inny mniej lub bardziej kontrowersyjny wybryk sztuki - wtedy wolno.
Cytat: "Ann"
Mi jako osobie wierzącej krzyże nie przeszkadzają ale skoro Konstytucja RP gwarantuje nam wolność wyznania, to dlaczego narzucamy wyznawcom innych religii swoje symbole?

a kto narzuca? Konstytucja RP mówi wyraźnie:
Art. 53.
Wolność religii obejmuje wolność wyznawania lub przyjmowania religii według własnego wyboru oraz uzewnętrzniania indywidualnie lub z innymi, publicznie lub prywatnie, swojej religii przez uprawianie kultu, modlitwę, uczestniczenie w obrzędach, praktykowanie i nauczanie. Wolność religii obejmuje także posiadanie świątyń i innych miejsc kultu w zależności od potrzeb ludzi wierzących oraz prawo osób do korzystania z pomocy religijnej tam, gdzie się znajdują. (http://www.sejm.gov.pl/prawo/konst/polski/kon1.htm)
tak więc ja mam potrzebę by na każdym skrzyżowaniu w Policach stał krzyż bo mam taką potrzebę...

jankes

  • Gość
[Ogólne] Krzyże w Miejscach publicznych.
« Odpowiedź #27 dnia: Grudnia 13, 2009, 21:01:34 »
Cytat: "justi11"
Ja jako katoliczka krzyża zawsze broniłam i będę bronić wszędzie i w każdej sytuacji. Krzyż jest symbolem mojej religii więc jak się można go wyprzeć.....nigdy !!!!
   popieram.Co może wolelibyście ,aby  w urzędach i szkołach  wisiał portret LENINA

Offline koko

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 324
    • Zobacz profil
[Ogólne] Krzyże w Miejscach publicznych.
« Odpowiedź #28 dnia: Grudnia 13, 2009, 21:04:04 »
A ja z kolei nie czuję się dobrze z krzyżami na każdym skrzyżowaniu i w każdym urzędzie. Wchodząc do urzędu, w którym wisi krzyż, czuję się jak gość, nieproszony gość. Urząd to miejsce publiczne. Każdemu tu wolno wejść i załatwić sprawę. Ja też mam do tego prawo. Jeśli ktoś ma potrzebę, to niech sobie nosi krzyż-na własnej szyi. Mnie nie powinien nikt zmuszać do oglądania go w każdej sali i instytucji. Krzyże wieszano w wielu miejscach w nocy i cichaczem-dlaczego? Robiono to w tajemnicy, po kryjomu. Powinny być pozdejmowane, bo to symbol religijny, a nie państwowy.
Nie zgodzę się również z tezą, że krzyże nikomu nie przeszkadzają. Moja wypowiedź o tym świadczy.  Innowiercom i ateistom narzuca się katolicką wiarę na siłę. Nie na tym polega demokracja.
Demokracja (gr. δημοκρατία demokratia "rządy ludu", od wyrazów δῆμος demos "lud" + κρατέω krateo "rządzę") – ustrój polityczny, w którym źródło władzy stanowi wola większości obywateli, stanowiona przy poszanowaniu praw mniejszości (źródło: Wikipedia).
Jeśli więc mamy rządy demokratyczne, to niech będą szanowane prawa mniejszości. Nie powinno więc być żadnych symboli religijnych, bo niemożliwe jest umieszczenie wszystkich symboli, a poza tym trzeba też uszanować zdanie ateistów.

Offline Wojtek Dudek

  • VIP
  • ********
  • Wiadomości: 1120
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
[Ogólne] Krzyże w Miejscach publicznych.
« Odpowiedź #29 dnia: Grudnia 13, 2009, 21:29:24 »
Cytat: "jankes"
Co może wolelibyście ,aby w urzędach i szkołach wisiał portret LENINA

A jest jakaś różnica pomiędzy krzyżem a portretem Lenina?