Odpowiadam kolejno:
1. Gunice (Günnitz)
Dwór istniał do roku 1963, wtedy został rozebrany, a cegła poszła "na odbudowę Warszawy". Ocalały fundamenty (fragment jest do tej pory), aleja kasztanowa oraz zaniedbany leśny cmentarz rodowy (bardzo ciekawa sprawa). Dziś, za sprawą współczesnych przedstawicieli rodziny von Ramin, ściśle dr. Ludwiga von Ramin - jest pięknie odnowiony. W pobliżu był również nie istniejący cmentarz folwarczny tzn. dla mieszkańców folwarku. Wiadomo o nim za sprawą kilku metalowych nagrobnych krzyży znalezionych (Jan Matura) w pobliskim lesie. Skoro dwór stał do 1963 to de facto miejscowość istniała. Przypuszczam, że kolejne mapy wykonywano "drogą rozpędu", nie sprawdzając stanu faktycznego.
2. Sprawa wsi w okolicach Zakładów.
Wszystkie wymienione na pewno istniały i wszystkie pochłonęły różne etapy budowy Zakładów. Kuźnice zostały zasiedlone po wojnie, w latach 50. XX wieku opustoszały, zaczęły być rozbierane, ostatnie ruiny zabudowań zniknęły w dobie I etapu budowy Zakładów. Kołpin (Langenstücken) zniknął na etapie III.
A Duchow (o)? Po wojnie wieś istniała. Rozbiórka to bodaj drugi etap budowy Zakładów. O ile wiem założono, że ta miejscowość całkowicie zniknie (ocalało kilka domów: jeden przy szosie głównej, drugi przy Dworcowej, bodaj trzy przy św. Piotra i Pawła oraz jeden lub dwa przy Brzozowej. I budynek dworca.)
Docelowo zniknąć miała również Jasienica, jako leżąca w "strategicznej strefie ochronnej Zakładów". Rozciągała się ona od prawej strony ul. Grunwaldzkiej w Policach (tej, po której jest poczta) po krańce Jasienicy. I w tym rejonie przez lata nic nie wolno było budować. Absurd zlikwidowano dopiero w roku 2005 (!).
Kiedy Duchowo przestało być samodzielne? - w 1973, pospołu z Jasienicą. Wtedy Jasienicę włączono do Polic i Duchowa, a raczej jego resztek, bo większą część objęły Zakłady - już nie wyodrębniano.
3. Kwestia przebiegu drogi. Masz rację, historyczna droga - mostek przez Aalbach (Gunicę) biegła nieco inaczej, tak, jak wskazuje mapa z 1949. Resztki starego mostu są do dziś wyraźnie widoczne, koło ruin młyna (20 metrów od obecnego mostu, w kierunku przystani).
Pozdrowienia!