Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Autor Wątek: Kamień ku pamięci Greków  (Przeczytany 3470 razy)

Offline Borisz

  • Gaduła
  • ******
  • Wiadomości: 460
    • Zobacz profil
Kamień ku pamięci Greków
« dnia: Listopada 14, 2018, 08:38:19 »

Zastanawiałem się, czy umieścić ten temat tu, czy w dziale "Historia". Jednak tutaj na pewno zagląda więcej osób.


Na polickim cmentarzu przy ul. Tanowskiej odsłonięto pod koniec października kamień "Pamięci Grekom". Bardzo miła inicjatywa, choć samo wydarzenie chyba mało rozpropagowane. Miałbym jednak pewne zastrzeżenia odnośnie treści. Sam kamień pamiątkowy jest moim zdaniem OK, natomiast na znajdującej się obok tablicy informacyjnej zabrakło informacji o tym, jaki w ogóle związek z Policami mieli (mają) owi Grecy. Dowiadujemy się jedynie skrótowo o wojnie domowej w Grecji i tym, że część mieszkańców tego kraju (głównie kobiet, dzieci i rannych) znalazła po wojnie schronienie w Polsce. Nic o Policach. A przecież funkcjonował u nas (w latach 1951-1958) Państwowy Ośrodek Wychowawczy dla uchodźców-dzieci greckich (i macedońskich, które całkiem pominięto, chyba nieładnie - co prawda wszyscy byli mieszkańcami Grecji, ale nie wszyscy Grekami z narodowości), a w jego ramach placówki szkolne (w tym niedawne Gimnazjum nr 1). Sporo Greków pozostało później w Policach, a ich potomkowie żyją do dziś.


1 listopada sam byłem świadkiem sceny, gdy dziewczyna spytała chłopaka: "Grekom? a dlaczego Grekom?" (oczywiście nie zatrzymała się przy tablicy, by cokolwiek przeczytać). Świadczy to o tym, że świadomość niedawnej przecież historii nie jest wielka (może akurat nie była z Polic, ale to nic nie zmienia).


Przy okazji inna sprawa. Spostrzegłem kilka starych grobów Greków, przy których administracja cmentarza umieściła tabliczki z informacją o grożącej likwidacji grobu w związku z nieuregulowaniem opłaty. Czy nie kontrastuje to z dopiero co postawionym pomnikiem? Czy nie warto byłoby zachować nieliczne przecież groby greckie, nawet mimo braku wniesienia przewidzianej w prawie opłaty i bezpośrednich potomków? Jest to część naszej lokalnej, dość unikalnej historii. Może Stowarzyszenie Greków Pomorza Zachodniego mogłoby przejąć opiekę nad tymi grobami? Dla Gminy też chyba nie byłby to duży ciężar.

Offline zrównoważona

  • Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 47
    • Zobacz profil
Odp: Kamień ku pamięci Greków
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 15, 2018, 12:11:01 »
W dniu nastepnym po odsłonieciu tablicy poruszyłam ten temat na fb. Nie tylko, że nie opłacone to i zaniedbane te groby. Od wielu lat staram sie chociaż troche "ogarniac" porzadek sąsiadujacego grobu sp. Wrachosa z grobem mojej mamy. Dowiedziałam się nieoficjalnie od p. Greczynki, której chciałam wpłynąć na ambicję tym zaniedbaniem, że Stowarzyszenie Greków rzekomo komus płaci na poczet porzadkowania. W moim odczuciu ta uroczystość to jedna z form reklamy przedwyborczej pani Greczynki kandydujacej do Sejmiku i polickich samorzadowców. Moja krytyka w tym temacie na FB odniosła nie co skutek bo na Wszystkich Swietych ktos przynajmniej troche wygrabił liście i położył sztuczne kwiaty.



Offline Sołtys

  • Rozpisuje się
  • *****
  • Wiadomości: 106
    • Zobacz profil
Odp: Kamień ku pamięci Greków
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 17, 2018, 20:27:02 »
Sam interesowałem się kiedyś skąd w naszym mieście tylu greków. Nie jestem historykiem więc zastrzegam sobie prawo do pomyłek :)

Po II wojnie światowej Grecja znalazła się w strefie wpływów aliantów i została objęta planem Marshalla. Mimo to było tam wielu komunistów dążących do przyłączenia Grecji do grupy państw bloku socjalistycznego. Wsparcie z zewnątrz płynęło bynajmniej nie ze strony Stalina, a ze strony Envera Hodży. Wybuchła wojna domowa. Mniejszość macedońska w Grecji wspierała komunistów (zapewne mając w tym jakiś swój cel). Wojna domowa zakończyła się dość szybko - porażką komunistów. Rząd Grecji problem mniejszości postanowił rozwiązać w sposób dość radykalny. Otóż dzieci mniejszości macedońskiej na czas wojny domowej postanowiono wywieźć do krajów bloku wschodniego jak właśnie Polska. Wtedy utrzymywano że to tylko na czas wojny domowej, jednak po zakończeniu wojny domowej nie pozwolono tym dzieciom na powrót do swojej ojczyzny oraz rodziców. Setki tysięcy kilkuletnich dzieci zostało rozdzielonych od rodziców i wywiezionych do obcych krajów, z których nie mieli prawa powrócić do swoich rodziców. Należy dodać, że dzieci te w krajach w których zostały przyjęte miały zapewnioną dobrą opiekę. A sama akcja była utrzymywana w ścisłej tajemnicy przed opinią publiczną (przynajmniej w Polsce).

Polecam film pt. Macedończyk którego autorem jest Pan Petro Aleksovski (nota bene dość ceniony w polskiej branży filmowej operator), a głównym bohaterem jest jego ojciec który przybył do Polski właśnie w tej sposób .

Film był emitowany na TVP 1 jakiś rok temu. Na youtube obejrzeć można jedynie zwiastun.



Czyli wynikałoby z tego, że w Polsce mamy głównie potomków mniejszość macedońskiej z Grecji oraz potomków Greków którzy w wojnie domowej stanęli po stronie komunistów.