Forum się na jakiś czas zawiesiło, na szczęście już działa. Wullenweverlager nr I, przed pożarem, zajął siedzibę RAD. Gdzie została przeniesiona? Niemcy ze wskazanego Forum twierdzą, że właśnie na Tanowską, koło cmentarza. I powołują się na omawiany tu szkic niemieckiego żołnierza oraz na świadectwo byłego mieszkańca Pölitz. Po pożarze Wullenweverlager został gdzieś odbudowany, tylko do dziś nie wiemy gdzie, informacja Frankiewicza jest szczegółowa co do kosztów, założeń obozu itd. (musiał mieć styczność z jakimś dokumentem), enigmatyczna jedynie w kwestii lokalizacji. Oto cytat:
"Wullenweverlager. Pierwsze wzmianki o istnieniu tego obozu pojawiają się w kwietniu 1942 r. i świadczą o jego powiązaniu z zakładami Norddeutsche Mineralolwerke GmbH. Obóz był zlokalizowany w pobliżu dworca kolejowego, w dawnych barakach byłego Reichsarbeitsdienstu. Zniszczony wskutek pożaru, rozbudowany został pod koniec 1943 r. na terenach przylegających do szosy prowadzącej do wsi Siedlice. Koszt rozbudowy wyniósł 83 000 mrk. Obóz ten zamieszkiwali wyłącznie robotnicy z krajów zachodnich. Latem 1943 r. umieszczono w nim pewną liczbę jeńców wojennych, przekazanych jako robotników cywilnych do pracy w firmie Norddeutsche Mineralölwerke. Obóz składał się z dwudziestu bardzo dużych baraków mieszkalnych, w których ulokowano około 3000 robotników. Poszczególne baraki nosiły nazwy: Schlesienheim, Sachsenheim, Heim Ostmark, Pommernheim itp. Oprócz tego był tam budynek administracyjny, zbiorowa umywalnia, sala jadalna na 500 osób i baraki gospodarcze. Obóz istniał aż do chwili ewakuacji wiosną 1945 r. "
Informacja jest precyzyjna, poza wspomnianą sprawą lokalizacji. A dlaczego RAD nie mógł pozostać przy obozie? Zapewne z dwóch powodów. Po pierwsze obóz był od początku planowany jako duże przedsięwzięcie przestrzenne. Po drugie - całkiem inne były ukierunkowania. RAD to jakby nie patrzeć formacja ideowa. Coś w rodzaju "Służby Polsce", później OHP. Wracając do tematu lokalizacji nowej siedziby RAD. Gdzieś w necie błąka się zdjęcie, chyba udostępnione przez Jakuba Maturę, wskazujące siedzibę RAD przy Tanowskiej. Nie mam pod ręką, ale chyba mam w archiwach. Zapewne ma je i SKARB.