Niejako PS - dopisuję nad ranem, pewnie po podświadomych przemyśleniach.
Chodzi mi o plan, którym się posługujemy. To jest podkład geodezyjny opracowany na podstawie zdjęcia lotniczego z roku 1930 i zaktualizowany (?) w roku 1938. Tyle wynika z opisu mapy. Mamy zatem odzwierciedlenie realiów z początku lat 30. XX w. wzbogacone zobrazowaniem tego, co chciano zobrazować w roku 1938. Wersja "Niedworoka" to właśnie stan AD 1938 z ręcznie wpisanymi nazwami ulic z roku 1943. Nie ma tu żadnej instalacji związanej z wojną lub przygotowaniem do wojny, co zrozumiałe.
Na pewno istniały jakieś plany szczegółowe Hydrierwerke, pierwszych obozów pracy i innych konstrukcji (kanały, posadowienie umocnień itd.). Ja nigdy ich nie widziałem i nie przypominam sobie, by ktokolwiek je udostępnił w sieci. Raz jeden widziałem plan z odręcznie zaznaczonym rzutem fabryki.
Dokładne dokumenty zapewne przetrwały wojnę, lecz są ukryte lub okryte tajemnicą. Do dziś przestrzeganą przez osoby prywatne lub instytucje. Jeszcze nie minęło 70 lat od roku 1945. Minie w 2015. Może po tej dacie wypłyną.
Co z tych uwag wynika? Relatywna przydatność posługiwania się wspomnianym planem w odniesieniu do okresu II wojny. Wszystko mogło wyglądać inaczej i wszystko mogło się zmienić. Jedynym stuprocentowo pewnym dowodem są alianckie zdjęcia lotnicze. Niemieckie pewnie też są, tylko Pan Bóg raczy wiedzieć gdzie ukryte. Tyle konstatacji metodologicznych, odnoszących się do tego wątku, jak i do wątku na temat Nord Lager.