Notice: Undefined index: tapatalk_body_hook in /home/klient.dhosting.pl/wipmedia2/forum/Sources/Load.php(2501) : eval()'d code on line 199
  • Strona główna
  • Szukaj
    •  
  • Zaloguj się
    • Nazwa użytkownika: Hasło:
      Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Ryszard

Strony: [1]
1
Sprawy bieżące / Odp: [Police] ZCH Police
« dnia: Grudnia 04, 2023, 18:26:17  »
Czołowy rosyjski producent chemiczny, spółka PhosAgro planuje zwiększyć produkcję związków chemicznych dla rolnictwa. Więcej będzie między innymi nawozów fosforowych.

(...)Wzrost zostanie osiągnięty poprzez rozwój produkcji kwasu fosforowego i siarkowego, którego podaż w 2026 roku wyniesie o 7 proc. więcej w porównaniu do 2023 roku - podała spółka. Nie podano, jakie nakłady inwestycyjne spółka planuje, aby to osiągnąć.

(...)Choć spółka nie podała, gdzie chce lokować dodatkowe ilości związków, to zdaniem analityków naturalnymi odbiorcami są firmy z innych krajów. Co więcej, mogą one konfekcjonować rosyjskie produkty i sprzedawać je pod swoimi markami, także na rynkach tych państw, które po napaści Rosji na Ukrainę przestały kupować związki chemiczne od rosyjskich producentów.


Polityka UE pięknie zaorze przemysł na kontynencie. Brak odpowiednich ceł na towary sprowadzane do UE, to tylko wierzchołek góry obłudy tych oszołomów z Brukseli ;-)

Cała treść:
https://www.wnp.pl/chemia/rosjanie-beda-produkowali-wiecej-nawozow,781503.html

2
Sprawy bieżące / Odp: [Police] ZCH Police
« dnia: Listopada 22, 2023, 17:47:26  »
To jest bardzo proste. Ceny transferowe i zmiany w KSH z października 2022. Oczywiście ceny powinny być rynkowe. Tutaj daje taki artykuł do poczytania. https://wysokienapiecie.pl/88907-po-co-orlenowi-pulawskie-azoty/ daje do myślenia te zdanie z komentarza:"3. Kazdy z nich moze liczyc na rabaty w stosunku do cen gazu na TTF odpowiadajace skali ich zakupow gazu w Orlenie. Stad wieksza skala zakupow dla polaczonych Pulaw i Anwilu oznacza, ze Orlen moze dac im w ramach grupy wiekszy rabat bez naruszenia prawa konkurencji."
Przepraszam, ale chyba nie zrozumiałem.

Podaje Pani link do artykułu, w którym wyczytać można:
"Czy należący do koncernu Anwil na tym w jakiś sposób korzystał? Wygląda na to, że nie, ponieważ włocławska fabryka zaraportowała za zeszły rok dwukrotny wzrost kosztów energii i surowców – z 2 mld zł w 2021 do 4 mld w 2022 r.

W Grupie Azoty wygląda to identycznie, koszty energii i surowców wzrosły dokładnie o tyle samo – dwukrotnie, rachunek dla samych Puław przekroczył 6 mld zł. Gaz dostarczało wcześniej PGNiG, a dziś Orlen i będzie go dostarczał przez następne parę lat, bo w czerwcu podpisano nowe kontrakty do 2027 roku. Zgodnie z nimi spółki z GA będą czerpać z Orlenu co najmniej 90% potrzebnego im gazu."

Jednocześnie zwraca Pani uwagę, na komentarz anonimowej osoby pod artykułem i to on ma przykuć naszą uwagę (a szczególnie cytowany przez Panią pkt.3 komentarza). Natomiast cały komentarz (anonimowy przypomnę) brzmi:

"1. Sprzedaz gazu przez Orlen w ramach grupy do Anwilu ponizej cen rynkowych (czyli subsydiowanie krzyzowe) naruszala by prawo konkurencji.

2. GA kupuje gaz od Orlenu po cenie indeksowanej wedlug ceny gazu na TTF a nie po cenie sztywnej. Stad wartosc kontraktu to jedynie szacunek. To samo dotyczy Anwilu.

3. Kazdy z nich moze liczyc na rabaty w stosunku do cen gazu na TTF odpowiadajace skali ich zakupow gazu w Orlenie. Stad wieksza skala zakupow dla polaczonych Pulaw i Anwilu oznacza, ze Orlen moze dac im w ramach grupy wiekszy rabat bez naruszenia prawa konkurencji.

4. GA mogalby kupic gaz w innym podmiocie niz Orlen, bo jest wolna przepustowosc na interkonektorach z Niemcami czy Slowacja. Widac sie to GA nie oplaca, bo wszyscy inni tez beda sprzedawac po cenach indeksowanych wedlug TTF z podobnymi rabatami za wolumen.

5. Sprzedaz Pulaw do Orlenu jest ratowaniem GA. GA ma problemy z covenantami kredytowymi typu dlug do EBITDA i musi pozyskac gotowke. Nie moze wybrzydzac. Takie jest pewnie wymaganie bankow finansujacych GA. To Orlen robi GA laske a nie odwrotnie. GA nie ma wielkiego pola manewru."


Chyba nie myślał Pan, że Puławy tak się domagają wejścia do Orlenu bo chcą zmienić tylko kolor Logo z małego ptaszka (niebieskiego) na dużego ptaszora (czerwonego).
Zakładając na chwilę, że faktycznie Orlen ma zamiar łamać prawo i sprzedawać taniej gaz, wyłącznie spółkom ze swojej grupy. To czy w takim przypadku, nie tylko Puławom, ale całej Grupie Azoty nie powinno zależeć na tańszym surowcu?

A teraz proszę sobie wyobrazić, że Orlen wchłania Puławy. Ogromna inkorporacja. I wtedy proszę przeanalizować SWOT takiego przedsięwzięcia.  Czego obawiali się pracownicy?
Na tyle na ile ja zdążyłem się zorientować, to wśród pracowników zdania były podzielone. No ale nie to było tematem dyskusji.

To daleko idące rozmyślania... czy po inkorporacji gaz zużywany do produkcji Puław orlenowskich byłby ich (Orlenu) surowcem czy produktem sprzedawanym po cenach rynkowych jak do Anwilu? 🤔🤔
No ale skoro Anwil "nie załapał się" na tańszy gaz, to skąd pomysł że w przypadku Puław miałoby być inaczej?

Przepraszam jeżeli czegoś nie zrozumiałem, lub nie potrafiłem się do tego odnieść.


3
Sprawy bieżące / Odp: [Police] ZCH Police
« dnia: Listopada 21, 2023, 16:53:21  »
że czy Puławy czy Police gdyby weszły do Orlenu miałyby inną cenę gazu (proszę pamiętać, że Orlen ma PGNIG)
Są jakieś dowody, na potwierdzenie takiego stanu rzeczy? To jest bardzo mocne oskarżenie z Pani strony. Proszę pamiętać, że sprzedaż gazu ziemnego, podobnie jak np. energii elektrycznej, objęta jest taryfą - akceptowaną przez URE.

4
Sprawy bieżące / Odp: [Police] ZCH Police
« dnia: Listopada 15, 2023, 20:29:39  »
 :-X

5
Edukacja / Odp: Lex Czarnek
« dnia: Listopada 14, 2023, 20:04:03  »
Dodatkowo co to za demokracja gdy obywatele mają 1 głos na 4 lata. A polityk wybrany nawet nie musi realizować programu za jaki został wybrany.

Co to za demokracja, w której ludzie samodzielnie odbierają sobie prawa głosu - nie biorąc udziału w referendum.

6
Polityka krajowa / Odp: Kaczyński - człowiek który przegrał wszystko!
« dnia: Października 28, 2023, 17:42:41  »
Zacznij cokolwiek czytać o ekonomii. Chociaż podstawy, bo oczy mi krwawią xD
Startujemy z  takiego poziomu:
Będziemy śledzić i skrupulatnie punktować ;-))

7
Polityka krajowa / Odp: Słaby koniec kampanii wyborczej PiS
« dnia: Października 16, 2023, 13:50:56  »
Nic nie zmieni jednak faktu, że PiS przegrał te wybory.


Takie uroki demokracji, że teraz decyzje i odpowiedzialność przejmą Ci, którzy do tej pory byli w opozycji.

8
4 lata temu oceniłem

Chcesz mi powiedzieć, że od 4 lat piszesz tutaj swoje złote myśli? Jednoczenie nie masz odwagi wejść w polemikę i bronić swoich tez?

Płacą Ci za taki spam polityczny? Da się z tego wyżyć?

9
Nie potrafię się powstrzymać i tutaj też Ciebie zaczepię.

"Inflacja w wyniku rozdawnictwa". Nie jestem ekonomistą, ale wydaje mi się, że jakieś tam podstawy rozumiem.
Przekalkulujmy to rozdawnictwo:
500+ to ok. 50mld zł/rok
13 i 14 emerytura to ok. 11mld zł/rok

Podaż pieniądza w Polsce to ok. 2 100 mld zł/rok

Sumując oba programy dostajemy, że stanowią one coś około 3% ogólnej podaży pieniądza w Polsce. Zakładając na wprost, że wszystkie te "rozdane pieniądze" trafiają od razu na rynek, jaki wpływ na inflację mają takie kwoty? Oczywistym jest to, że nie wszyscy od razu je wydają i wpuszczają do obiegu. Wyobraź sobie, że są rodziny, które odkładają na dom/studia/inne inwestycje i wprowadzą te pieniądze na rynek w późniejszym czasie.

Jeżeli chcemy się doszukać winy PiSu w inflacji, powinniśmy szukać gdzieś indziej. Słyszałeś o "tarczy antycovidowej"? To było 200mld rozdanych w 2 lata. To już jest wymierny wpływ na inflację.

Gdybym był wredny zapytałbym Ciebie, czy znasz jakieś rozwinięte kraje zachodnie, które nie stosują takich, czy innych, programów socjalnych?
Jeżeli jesteś obrażony na socjaldemokratów, to chyba bardzo nie lubisz UE, co? ;-))

10
Polityka krajowa / Odp: Słaby koniec kampanii wyborczej PiS
« dnia: Września 25, 2023, 18:54:07  »

Zarejestrowałem się tutaj z nadzieją, że ktoś mi w końcu wytłumaczy cały ten chaos informacyjny. Bez ironii, pytam bo mam wątpliwości.
1) afera wizowa - o co tam tak naprawdę chodzi? Ile było tych wiz? Kto i komu je sprzedawał? Od kiedy trwa śledztwo? Kiedy postawiono pierwsze zarzuty?
Słyszałem o "największej aferze XXI w', oraz o "milionie imigrantów". Da się to w jakiś sposób potwierdzić?


2) Film Holland jest antypolski, nawet dziecko to dostrzeże. Zdążyłem się zorientować, że w produkcję zaangażowany był niemiecki ZDF. Ten sam ZDF, który brał udział przy innym niemieckim i antypolskim filmie "Nasze matki, nasi ojcowie". - myślę, że na ten temat nie ma co dyskutować. Sprawa jest oczywista.


3) Polityka w Polsce sięga dna. Nie chciałbym jednak przekrzykiwać się i udowadniać, kto bardziej przegina mówiąc o przeciwniku "Niemiec", czy "agent Moskwy".


4) Tutaj chętnie podyskutuję. Politycy są w stanie perfekcyjnie skłócić naród. Konflikty polityczne można zaobserwować nawet wśród członków jednej rodziny. To że aktor Zełeński okazał się aktorem politycznym mogło kogoś zaskoczyć i zaskoczyło polskich polityków. Nie zmienia to faktu, że jeżeli chcemy się uważać za naród mądrzejszy od naszych przodków z I RP, powinniśmy być bardziej pragmatyczni, w interpretowaniu politycznego populizmu.


No i jak według Ciebie powyższe powinno wpłynąć na sondaże?
pkt 1 jest ciężki w jednoznacznej interpretacji, głównie przez niektórych polityków opozycji, którzy przekrzykują się na temat skali problemu i powielają niesprawdzone i coraz to inne informacje.
pkt 2 działa typowo na szkodę opozycji. Antypolski film, puszczony zaraz przed wyborami i jednoczesne lansowanie się twarzy z opozycji. Oczy mi krwawią jak to widzę.
pkt 3 wzajemne oczernianie się i obelgi, są obecne w polskiej polityce od co najmniej nastu lat? Wskaż partię, która nie stosuje takich chwytów.
pkt 4 winą PiSu jest to, że Zełeński zaprzedał się Niemcom? Moim zdaniem było to proste do przewidzenia. Przecież to Berlin może obiecać członkostwo w UE i finansowanie inwestycji. Serio, jeżeli jesteś tym zaskoczony, to przypominasz w tym polityków PiSu ;-))

Strony: [1]